Kadın tipi saç dökülmesi nedenleri

Bu bölümde kadınlarda görülen dökülmelerin yarısını oluşturan erekek tipi dökülme işlenmemiştir.

Kadınlarda görülen dökülmesi sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

*Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi saç dökülmesini durdurmaz.

*Stres ;yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.

*Doğum ;doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir

*Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.

*Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.

*Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları

*Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.

*Ağır diyet ;kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.

*Yanlış bağlama ;saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.

*Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki saç dökülmesi tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.Guatr varsa o tedavi edilir,beslenmeyle ilgili sorun varsa düzeltilir.Bunlar gibi net bir sebep bulunamadıysa saç kalitesini artıra keratin, L-sistin, saç gelitirici vitaminler, saç beslenmesini artıran ginkgo biloba gibi ürünler içeren xpecia kadın tablet veya benzeri ilaçlar kullanılmalıdır.

kadın tipi saç dökülmesi

6 comments

 1. Yaklaşık 4-5 yıldır saçlarım çok yoğun bir şekilde dökülüyor,gitmediğim doktor kalmadı,strese bağlı dendi,hormonlarda problem olmadığı söylendi,2-3 hafta kadar önce gittiğim doktor da erkek tipi saç dökülmesi olduğunu söyledi,üst kısımlar yoğun olarak dökülüyor,ense kısımlarım ise 2-3 ay önce dökülmeye,seyrelmeye başladı,bu gidişle kafamda saç kalmayacak sanırım,bunun bir çözümü yok mudur?

  • Erkek tipi saç dökülmenizvarsa yyaaılacak şey belli; saçlarınızı korumak istiyorsanız düzenli erkek tii saç dökülmesni önleyen ürünlerr kullanmaısınız. Yalnız erkek tii ddkmee krroik bir hastalık gibidir. Ilaçları kullandığınız sürece saç sağlığınız korunur. Tedavi de Xpecia tablet ve Haİrforte sprey kullaabİlİrsİnİz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba hocam, saçlarım çok çabuk yağlanıyor, saç derimde kaşıntı var üç senedir saçlarım dökülüyor. Yumurtalıklarımda kist görüldü. Doktorum çok ileri seviye olmadığını yani hormonlarımı çok etkilemediğini söyledi. Saclarım bu yüzden dökülüyor olabilir mi, dökülüyorsa tedavisi nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.beraberinde biotin alabilirsin

 3. Merhabalar hocam;
  3 yıldır hipertroidi hastasıyım. Sonunda operasyon geçirdim ve bezin tamamı alındı. Ameliyattan öncede saçlarım aşırı dökülüyordu; ameliyattan sonrada durum değişmedi. Saçlarım inceldi, inceldikçe tüyümsü bir hal aldı. Ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  6 ay kadar xpecai tablet kullanın

 4. merhaba hocam benim saçım çok uzun zamandır dökülüyor aslında dökülme ben lisedeyken başladı ve hala devam ediyor şuan 24 yaşındayım ve bu süre zarfında gitmediğim doktor kalmadı hepsi bir şey olmadığını strese bağlı olduğunu deyip gönderdi. ben bütün kan tahlilleri vb yukarıda saydığınız her türlü testi yaptırdım ancak ne hormonal nede kansızlık vb bişi çıkmadı ben çok üzülüyorum artık çünkü iyice azaldı ne yapmalıyım hangi ilacı kullanmalıyım bilmiyorum lütfen yardımcı olun. şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sebep bulunmadığında xpecia gibi geniş spektrumlu ilaçlar kullanılır

 5. hocam ,mrb benm sacm 2aydır uclarndan delı gıbı dokuluyor ılk defa bu sorunla karsılastm ve moralım dıplerde doktr yag karısımı werdı.prıorn tablet mı yksa szın onerdgnz xpecıamı dha etkılıdr? Her cekısımde 5 ,6 tel gelyr ınceck kaldı ama tepelrden acılma yok ortalar ıncecık oldu cozemdm butun tahllıllerde normal cıktı ne yapmlıym lutfen yrdımcı olrmusnz?? Iyı calsmalr
  Op.Dr.Atilla KAYA
  xpecia nın içeriği hem miktar hemde çeşit olarak daha iyidir tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.