Kafa Derisinde Kızarıklık Hangi Nedenlerle Olur?

Kafa derisinde kızarıklık özellikle ense kısmında daha sık rastlanan bir deri hastalığıdır. Kızarıklık denilince akla deride egzama gelir. Egzama vücudun her yerinde görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır, yapısı gereği en sık rastlanan yerlerden biriside kafa derisidir.

kafa derisinde kızarıklık

Kafa Derisinde Kızarıklık Neden Olur?

Tek sebep söylemek mümkün değildir bunun yanı sıra kesin sebep belirlenemeyebilir de. Akla şu sebeplerin olabileceği gelmelidir;

Alerji; bu alerji yenilen bir gıdaya bağlı olabildiği gibi kullanılan herhangi bir saç ürününe (boya, şampuan, wax, jöle, krem vs) karşı da olabilir.

Seboreik dermatit; yağlı egzama da denir, bir tür egzamadır ve en sık rastlanan sebep denilebilir.
Stres; daha çok egzamanın azması şeklinde etki eder bu sebeple stres şikayetlerin artmasına neden olabilir.

Mantar; seboreik dermatitte % 60 a kadar rastlanan bir sorundur. Etken olarak malessezia furfur adlı mantar karşımıza çıkar. Normalde kafa derisinde bu mantardan vardır, zarar vermeden (saprofit) burada yaşar ancak çeşitli sebeplerle malessezia furfur yoğunluğu artarsa deride kızarıklığa neden olur.

Yağlanmada artış; bu da dermatitin bir türü gibidir, yağlanma genellikle tek başına olmaz deride kızarıklık da eşlik eder.

Tahriş; Alerjiden farklı bir deri sorunudur, kullanılan ürünlere karşı hassasiyeti olan kişilerde bu ürünler tahrişe neden olabilir, tahriş de kırmızılığın artmasına neden olur.

Kuaförlük hizmetleri; Yukarıda belirtilen çeşitli ürünlerin kullanımı veya farklı uygulamalar da neden olabilir.

Baş biti; Normalde kızarıklığa neden olmaz ama aşırı kaşıntıdan dolayı olabilir.

Kortizonlu losyon, krem veya solüsyon kullanımı; kortizon lokal olarak uygulandığı bölgede kılcal damarlarda artışa ve deride incelmeye neden olabilmektedir.

Kafada Kızarıklık ve Kaşıntı

Aslında kaşıntı, kepek, minimal acı veya ağrı hastaların çoğunda birlikte görülen şikayetlerdir. Yukarıda yazılan nedenlerin neredeyse hepsi değişik düzeylerde bu tür şikayetlere neden olabilmektedir. Sorun temelden çözüldüğünde mesela mantar yok edildiğinde tüm şikayetler birlikte düzelir.

Kafada Kızarıklık ve Saç dökülmesi

Saç dökülmesi nedenleri sayıldığında akla ilk AGA (andro genetik alopecia, erkek tipi dökülme, ailesel dökülme) akla gelir ve bunların hepsi aynı sorunun farklı isimleridir. AGA erkeklerde görülen dökülmelerin % 95 inden kadınlarda görülen dökülmelerin % 50 sinden sorumludur.

Kafa derisinde kızarmaya neden olan sebeplerin en sık görüleni yağlı egzamada da dökülme görülebilir ama seyrek sebeplerdendir. Hastalar genellikle fazla yağlanmanın dökülme yaptığını düşünürler veya saç analisti denilen kişiler genellikle “yağ gözenekleri tıkamış” dese de asıl sorun derideki sorunun saçların köklerine zarar vermesinden kaynaklanmaktadır. Egzama tedavi edildiğinde dökülme durur ve üzerinden çok zaman geçmediyse dökülenlerin önemli bir kısmı geri çıkar. Tabi şunu da unutmamak gerekir kızarıklığı olan kişide de ailesel yani hormonal dökülme olabilir. Burada şöyle bir çelişki ortaya çıkmaktadır erkek tipi saç dökülmelerinde kullanılan sprey formundaki ilaçlar kızarıklığın ve birlikte olan diğer şikayetlerin artmasına neden olabilir, artma olursa sprey kullanımı durdurulmalı ve mümkünse Xpecia Tablet benzeri ağızdan tedavilere devam edilmelidir.

Kafa Derisinde Kızarıklık Nasıl Geçer?

Bütün sağlık sorunlarında olduğu gibi burada da öncelikle sebep bulunmaya çalışılmalı ve bulunduysa ortadan kaldırılmalıdır.

Alerji yaptığını bildiğiniz ya da yapabileceğini tahmin ettiğiniz ürün varsa kullanmayın.

Seboreik dermatit varsa climbazol içeren şampuan kullanın, sorun şiddetliyse ve climbazol içeren şampuanlar beklediğiniz kadar etkili olmadıysa ek olarak kortizon içermeyen Dermotto losyon veya kortizonlu losyonlardan birini kullanın. Kortizonun yan etkileri sebebiyle bir haftadan daha uzun süre kullanmamanız önerilir.

Stresle mücadele edin ve özellikle de sorununuzu çok duyumsamamaya çalışın yoksa kısır döngüye girersiniz.

Mantar; Yukarıda belirtildiği gibi yağlı egzamaların önemli kısmı mantar kaynaklıdır, kafa derisindeki mantar dengesini lehinize çevirmek için günlük kullanıma uygun climbazol adlı mantar öldürücü içeren şampuan kullanın.

Yağlanmada artış; Çok aşırı değilse yukarıda yazılan önlemlerle düzelir ama aşırı yağ salgısı varsa zoretenin adlı ilaç kullanılabilir ancak bu ilaç dermatolog kontrolünde kullanılır çünkü karaciğerde yan etki yapabilmektedir.

Başlatıcı faktör olarak kuaförlük hizmetlerini ya da tahriş edici ürünleri suçluyorsanız uygulamalardan vazgeçin.

Kafa Derisi Yağlanması Nasıl Geçer?

Genellikle kızarıklıkla birliktedir ve yaklaşık aynı nedenlerle oluşur. Yani eşlik eden egzama da vardır. Seyrek olarak bazı kişilerde egzama olmadan da aşırı yağlanma olabilir. Hafif yağlanmada yağlanmaya etkili şampuanlar yeterli olabilir. Yağlanma ve kızarıklık çok belirginse yukarıda belirtilen climbazollü şampuan ve Dermotto losyon kullanılmalı ya da seboreik dermatit olup olmadığının netleşmesi için dermatoloji uzmanına muayene olmak doğru olur.

Kafa Derisinde Kızarıklık ve Pullanma, Kabuklanma

Normalde cilt sürekli yenilenen bir organdır. Yenilenme üstteki ölü tabakanın dökülmesi alttan yeni genç tabakaların gelmesidir. Bu değişim 20-40 günde bir tekrarlar. Genellikle bu değişim hafif kepek şeklinde hissedilir. Ancak sedef, seboreik dermatit gibi hastalıklarda bu değişim hızı arttığı 20-40 gün değil de bir haftaya kadar düştüğü için pul pul kabuklanma olur. Yani abartılı kabuklanma varsa özellikle sedef hastalığı (psöriazis) olabileceği düşünülerek kesin teşhis için cildiye uzmanıyla görüşülmelidir. Bu şekilde kabuklanmalar sıradan şampuanlarla düzelmez. Günlük şampuan olarak climbazollü şampuanlar tercih edilmelidir.

Kafa Derisi Neden Kaşınır?

Aslında yukarıda bahsedilen kızarıklık, kabuklanma, ıslaklık hissi ve aşırı kepek gibi durumların hepsi kaşınmaya neden olur çünkü hepsi birer deri hastalığıdır ve deriyi hassaslaştırır. Tedaviyle kaşınma da düzelir. Bunun yanı sıra alerji, kepek, tahriş ve bit gibi sorunlar da akla gelmelidir.

Kafa Derisinde Sivilce

Ense bölgesinde daha sık rastlanır, bazen yatarken ağrıya da neden olabilir. Kıllı bölge olduğu için burada çıkan sivilceler daha çok kıl dibi iltihabıdır. Bölgenin çok iyi kanlanması sayesinde sivilceler kısa sürede kendiliğinden geçer ama yenileri çıkar. Seyrek olarak bu sivilceler yaygınlaşır ve büyüyerek derinleşir.

Sivilce derin iltihap halini alırsa saç köklerine zarar vererek kalıcı dökülmeye neden olabilir. Sivilcelenmenin çok yoğun olduğu dönemde ağızdan antibiyotik almak gerekebilir.

Saç ekimi sonrası sivilce çıkması çok farklı bir yolla oluşur ve ayrı sayfada incelenmiştir.

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık

Burada sorun tamamen farklıdır, aslında sorun değil tam tersi olması gereken iyi bir şeydir. Bütün yaralanmalarda olduğu gibi ekimden sonra da bölgede değişik reaksiyonlar başlar. Saç ekiminde de açılan binlerce kanal ciddi bir yaralanmadır.

Yaralanan yeri vücut çabuk iyileştirilmesi, mikroplara karşı savunmanın arttırılması gereken bir yer gibi algılar ve bunları gerçekleştirebilmek için o bölgeye giden damarları genişleterek hatta yeni kılcal damarlar oluşumu (revaskülarizasyon) sağlayarak gelen kan miktarını 8 katına kadar arttırır. Bölgedeki kanlanma artışı kızarıklık olarak görülür. Konunun başında belirttiğimiz gibi yaralanma alanına gelen  kanın artması bir çok avantaj sağlar.

Bu avantajlar;

Savunma hücreleri de arttığı için iltihaplanma riski azalır.

Kanla gelen vitamin, mineral, protein gibi maddelerin artışı etraf doku ve kıl köklerinin (greft – follikül) daha iyi beslenmesini sağlar.

Bir süre vücut dışında kalan greftlerin oksijensizlikten ölme ihtimali vardır, gelen kan miktarının artması greftlere gelen oksijen miktarını da arttırarak daha çok greftin canlı kalmasını sağlar. Özetle saç ekiminden sonra görülen derideki kırmızılık sizi korkutmasın tam tersi olumlu etkilerinden dolayı rahat olun.

Kaynak:

Naldi, L., & Rebora, A. (2009). Seborrheic dermatitis. New England Journal of Medicine360(4), 387-396.

Gupta, A. K., Madzia, S. E., & Batra, R. (2004). Etiology and management of seborrheic dermatitis. Dermatology208(2), 89-93.

Kim, G. K. (2009). Seborrheic dermatitis and malassezia species: how are they related?. The Journal of clinical and aesthetic dermatology2(11), 14.

Dessinioti, C., & Katsambas, A. (2013). Seborrheic dermatitis: etiology, risk factors, and treatments:: facts and controversies. Clinics in dermatology31(4), 343-351

201 comments

 1. Nagihan Yılmaz

  Merhaba ben saçım kuru 1 – 2 aydır saçımın içinde döküntüler oluştu altından pende deri çıkıyor ve o bölgelerde saçında seyrelmeler var çok hafifde sızlıyor. Saç dökülme karşıtı şampuan kullanıyorum 4 aylıkta Bebeğim var ve emziriyorum ne yapmalıyım

  • Egzama tarif ediyorsunuz. Emziklilik döneminde kan değerleri düşebilir. Buda dökülmeye neden olur. Kan değerlerinize baktırın ,HP biotin 5mg tablet başlayın. Saçınız içinde dermottto losyon ve seboderm şampuan kullanın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba hocam saç diplerimin farklı yerlerde (kulak üstü kısmında biraz fazla) başka kafa arkası ve üstünde az kizariklik var saçımın tipi yağlı ve kepeklenme var saçımı 0 vurdum zaman düzelmişti kızarıklık gene uzadinda kizariklik olmaya başladı (head g shoulders/şampuanı kullanıyorum) ve saçım çok seyrek kesmiş gibi hissediyorum yaşım 18

  • Merhaba,
   Saçınızı kısa kestirdiğinizde sorun yaşamıyorsanız bu saçınızı uzunken iyi durlayamadığınızı gösterir. Saçınızı çok iyi durulayın ve saç yıkamada ılık su kullanınöp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam merhaba, yağlı bir cilde sahibim. Kafamın içinde küçük küçük kızarıklar var. Normal de zaten saçlarım çok dökülüyordu. Ne yapmam lazım

 4. Zennur Üçüncü

  Merhaba, bende 2-3 yıldır saç derimde geçmeyen kızarıklık ve yanma hissiyle gelen bi kaşıntı var. Kızarıklık ense ve orta kısımlarda bölge bölge oluşmuş. Kepek yada deri döküntüsü gibi durumum yok. Saçlarım kuru ve yağlanma olmuyor. Doktora gittiğimde Saçlarım çok gür olduğundan deride terlemeye bağlı mantar olabilir dediler. Verilen ketoral şampuanda bi düzelme olmadı. Farkı bi doktor kimyasal şampuan kullanmamamı, doğal yapım sabun tavsiye etti. Doğal sabunu daha ilk kullanımda kaşıntıyı kestı fakat kesin tedavi değil. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Merhaba egzama tedavisi için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Losyonu şikayetlerinizin şiddetine göre haftada 2-4 kez uygulayın, bone takarak 3-4 saat bekletin. Şampuanla yıkayın, ılık su kullanın ve iyice durulayın. Saç kalitesini artırmak, dökülmeye önlemek ve cildin iyileşmesini hızlandırmak için xpecia tablet ve biotin tablet 5mg başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam kolay gelsin . Bende saçımda ve sakalımda küçük küçük saç kıran var uzun süredir de geçmiyo . Kafamda ekzama da var hocam . Küçük küçük kırmızı noktalar bazı yerlerde ne yapmalıyım hocam yardım edin. Yeriniz nerde birebir görüşmek istiyorum sizinle

  • Saçkıran için sadbe losyon ve biotin 10 mg tablet başlayın.
   Egzama için Dermotto losyon ve seboderm şampuan ve xpecia tablet başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Hocam Merhaba, 38 yaşındayım 4-5 yıldır göğüs kısmımda kızarıklık Ve aşırı kaşıntı başladı son 2-3 yıldırda kafamda kızarıklık Ve kaşıntı başladı saç dökülmeside başladı ön kısımda ayrıca saç tellerim güçsüzleşerek yumuşak Bir hal aldı ayrıca saç dillerinde kepek gibi kabuklar oluşarak kavlama yapıyor zaman zaman keterol Ve zetion şampuan önerdi dr lar Ama Bir çözüm olmadı. Saçlarım çabuk yağlanıyor bide ne tavsiye edersiniz. İyi günler.

  • Egzama için gerek saçlı deri gerekse vücutta dermotto losyon 3-4 saat beklettikten sonra sebodeem şampuanla yıkayın. Kılsız alanlara ek olarak pruzon pomat kullanabilirsiniz. Saç dökülmesini önlemek ve kaliteyi artırmak için xpecia tablet günde 2 tane ve HP biotin 10 mglık tablet bittiniz hem egzamanın daha çabuk iyileşmesi hem de saç kalitesi için kullanacaksanız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. Hocam iyi günler 7 8 aydır saç derimde sadece bir bölgede kızarıklık var . Ama sadece kızarıklık şampuan losyon hepsini kullandim gecmedi . Kaşıntı ve döküntü olmadan sadece kızarıklıkla egzama olurmu . Bide 7 8 ay gibi uzun sürebilir mi ? Koonadan dolayı hastaneye gitmek istemiyorum gitmem gerekirmi sizce önemli olabilir mi ?

  • Saç dökülmesi yoksa ve ilerlemiyorsa ertelenebilir. Dermotto losyon kullanmadıysanız seboderm şampuanla birlikte kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Merhabalar hocam,15 yaşındayım ve ense bölümünün saç kısmında kızarıklık ve kaşıntı var onun haricinde başka birşey yok. Kızarıklığın 5-6 cm altında 2tane Bezem var ondan kaynaklı olabilir mi?

 9. Hocam merhaba,9 yaşındaki kızımın saç derisinde kızarıklıklar,kaşıntı ve hafif kepeklenme var.bulunduğumuz ilçe hastanesinde corona salgını var hemşire ve sağlık personelinde.korkudan ünv hastanesine de gidemiyoruz pandemi Hast olduğu için.saçında dökülmeye bağlı seyrelme de var nolur yardım edin ne yapmalıyım?gördükçe çok üzülüyorum

  • Egzama tarif ediyorsunuz. Dermotto losyon ve Seboderm şampuan kullanın. Egzamanın şiddetine göre losyonu haftada 2-4 defa uygulayıp, bone takarak saçlı deride 3-4 saat bekletin. Daha sonra Seboderm şampuanla yıkayın.uzun süre tedavi edilmeyen egzama saçın dökülmesine neden olur. Hem Cilt iyileşmesini hızlandırmak hem de dökülmesi önlemek için HP biotin 10mg lık tablet başlayın.
   Dr. Atilla Kaya

 10. Hocam selamlar bir yıldır cildiye doktoruna gidiyorum kafa derisinde kızarıklık var tebresil sebodem şampuan ve krem verdi hiç bir sonuç alamadım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 11. Merhaba hocam, yıllardır ara ara diğer kısımlarda da olmak kaydıyla özellikle kafamın arka kısmında sivilceler oluşmaktaydı, bugün ilk defa saçımı makineyle çok kısa kesmem sonucu kafamın arka kısmının sivilce ve kırmızı lekelerle kaplı olduğunu farkettim, seyrek miktarda yan kısımlarda da var. Aynı zamanda saçlarım yıkadığımın ertesi günü yağlanıyor ve ön kısımlarda yaklaşık 2 yıldır muzdarip olduğum dökülme mevcut, internette kısa bir araştırmadan sonra saç egzamasından şüphelendim bir de size sormak istedim, aynı zamanda bu ön kısımlarda olan dökülmenin sebebi de bu hastalıkla alakalı olabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Sivilceler için antibiyotik tedavisi yada akne tedavisi gerekebilir, önerdiklerimi 15 gün kullan sivilcelerinde azalma olmazsa o zaman dermatologa görünmelisin. Egzama için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin, losyonu haftada 2-4 defa uygulamaların, uygulamadan sonra bone takarak saçlı deride 3-4 saat bekletip arkasından seboderm şampuanla yıka. Yıkamada ılık su kullanın. Bol suyla durulayın. Fön gibi sıcak işlemlerden uzak durun. Bu dönemde HP biotin 10 mglık tablet kullanın. Bu hem dökülmesi azaltır hemde cildin iyileşmesini hızlandırır. Hastalığın geçmişi sizde uzun olduğu için cevap geç alınabilir, sabırlı olun. Yine saç kalitesini artırmak ve dökülmesi önlemek için Xpecia tablet başlayın, günde iki tablet kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 12. Merhabalar hocam ne yaptiysam gecmeyen kizarikliklar ve kabuklanmalar var sac diplerimde bunun caresi yok mu cildiye hekiminden de yardim aldim ama kullandigim urunler fayda etmedi.

  • Dermotto losyon ve Seboderm şampuan kullanmanızı öneririm. Saçlı derinin daha çabuk iyileşmesi için HP biotin 5 mglık tablettende günde iki tane almanızı öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Merhaba hocam,saç derimde inanılmaz bir yanma ve kırmızılıklar var.Şimdilik kaşıntı döküntü vs yok.Önerebileceğiniz bişey var mı?

    • Yanma ve kızarıklık egzama düşündürüyor, mümkünse bir dermatologa görün eğer gitmek istemez isen dermotto losyon ve sebodeem şampuan başla. Saçında kalite kaybını önlemek için HP biotin 10 mglık tablet başlayabilirsin.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

     • Hocam söylediğiniz ilaçları hemen alacagım yalnız kızarıklık haricinde saç derimde iğne batma hissi var ve başımı yastıga koyunca bile saç derim ağrıyor.Sebebi ne olabilir

     • Egzamanız varsa olabilir.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

    • Hocam selamlar 1 yıldır saçımın içinde aşırı kaşıntı, kızarıklık, kabarcık oluyor ne yapmam gerekiyor 1 yıldız böyle devam ediyor yardımcı olursanız sevinirim.

     • Herhangi bir saçlı deri hastalığı olabilir. Uzun süren bu tür hastalıklar tedavi edilmezlerse ciddi saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle gecikmeden dermatologa görünmelisiniz.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Merhabalar hocam
    18 yasindayim kafa derimde kizraklik kepek ve tahminimce egzemadan kaynakli dokulme var.ne yapabilirim? Ve egzemadan kaynakli dokulen saclar geri gelirmi.

    • Egzama tedavi etmelisin. Bunun için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin. Beraberinde Xpecia tablet ve 10mg biotin tablet başlamalısın. Tedavi geçirirse kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. Hocam parça parça kucuk şekillerde kizkrakliklar başladı saçımda deri kabuğu var saçımda kepek gibi dokuluyo ne önerebilirsiniz

  • Egzama başlamış. Kullandığınız şampuan ve diğer ürünlerin alerji yönünden değerlendirin. Kşmyasallardan ve ısıl işlemlerden uzak durun, saçınızı ılık suyla yıkayın sıcak değil. Dermotto losyon ve seboderm şampuan başlayabilirsiniz. Ayrıca biotin 5 mglık tablet başlarsanız saçlı derinin iyileşmesi hızlanır.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 14. Hocam merhaba. Saç diplerinde kızartı, çok aşırı derecede yanma ve kaşıntı, kepek ve pullanma var. Daha önce cildiyeye çıktım bir şey yok dedi doktor.Ketarol ve kaşıntı için diğer şampuanlar kullandım fayde etmedi. Git gide dayanılmaz hale geldi. Salgından dolayı tekrar hastaneye çıkamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

  • Egzama gecikmeden tedavi edilmeli yoksa saç dökülmesine de neden olabilir. Egzama için dermotto losyon haftada 2-4 kez uygulayın, bone takarak saçlı deride 3-4 saat bekletin, arkasından seboder şampuan ile yıkayın. Saçınızı korumak ve cildin daha çabuk iyileşmesi için Xpecia tablet ve HP Biotin tablet 10 mg başlayin
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam meraba annemin oksipital bölgedeki deride egzama benzeri kızarıklık var. Cildiyeye gittik bize Ketoral Şampuan verdi ama iyileşmedi. Sizin egzama için yazdığınız dermotto ve seboderi uygulayalım mı? Teşekkürler

    • Uygulayabilirsiniz. Şiddetine göre haftada 2-4 defa uygulayın, bone takarak 3-4 saat bekletin. Yalnız bu arada cildin iyileşmesini hızlandırmak için HP biotin 5 mglık tablet kullanabilir.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

    • Merhaba hocam 18 yaşındayım saçım bugün duş alsam sabah uyandığımda aşırı yağlanıyor saç diplerimde kızarıklıklar var ve saçım aşırı dökülüyor hangi şampuanı ve ilaçları kullanmam gerekir ve nasıl

     • Merhaba,
      Egzama aşırı yağlanma ile ortaya çıkan bir durumdur, kızarıklığnda beraberinde olması egzamayı düşündürüyor. Egzama tedavisi için dermotto losyon ve sebodeem şampuan başla. Saçında kalite kaybını önlemek için HP biotin 10 mglık tablet ve xpecia tablet başlayabilirsin
      Öp. Dr. Atilla Kaya

 15. 21 yaşindayim. Alın bolgesinde sacimin koklerinde kirmiziliklar var. Bunun sebebi nedir? Nasil yok edebilirim?

 16. 12 yaşındaki oğlumun kafasında 1 haftadır kızarıklık var küçük bir bölgedeydi ama bugün başka bir yerdede cıkmış sanki bir yere sürtmüş gibi kafa derisi ve kalıntısının o bölgede çok olduğunu söylüyor şuana kadar hiç böyle bir sikayetiniz olmadi sampuaninida değiştirmedik jöle gibi saç sekillendiricileride kullanmıyor neden olabilir ve tabiki bu nedir ne yapmamız gerekir acaba?Simdiden tesekkurler

  • Egzama olabilir. Buradan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Uzun zamandır saç derim pembe ve sabah kalktığımda aşırı yağlanıyor bu yüzden her gün yıkamak zorunda kalıyorum.pembe olmasının bi nededi var mıdır ?

    • Saç dediğinin pembe yada kırmızı olması seboreik dermatit bulgusudur. Aşırı yağlanma da dermatit bulgusudur. Tedavi için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 17. Merhaba benim saçımda kızarıklık, kaşıntı, yağlanma ve pul pul dökülen kepekler var ne yapmalıyım.
  Şampuan, losyon vb tavsiyeniz

  • Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Losyonu haftada 2-4 kez uygulamalısınız. Saçlı deride bone takarak 3-4 saat bekletin ve yıkayın. Birlikte HP biotin 10 mglık tablet de kullanırsanız Cilt daha çabuk iyileşir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 18. İyi günler hocam
  16 yaşındaki kızımın kafasında iki gündür kızarıklık ve kaşıntı var.İnanılmaz kaşınıyor.Kepeklenme yok.Ne yapmamızı önerirsiniz.teşekkürler

  • Takip etmek gerekir, kullandığı herhangi bir şeye alerjisi olabilir. Şampuan, saç kremi, sprey. köpük .şampuanına özellikle dikkat edin, içeriğinde alerjin kimyasallar olmasın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 19. 2 yıl önce saç dibindeki kızarıklıklar ve ense kökündeki büyük sivilceler için doktora gittiğimde atopik egzama ve kıl kökü iltihabı var dedi.şuan salgından dolayı hastaneye gitmeye korkuyorum. ve saç derimde bu zaman kadar hiç yaşamadığım bir kaşıntı var. ne kullanmamı önerirsiniz

  • Içeriğinde saç ve saçlı deriye zarar veren kimyasallar içermeyen şampuan kullanın ve saçlarınızı çok iyi durulayın, Çok sıcak su kullanmayın, ılık suyla yıkayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 20. Sac derimde ucu olmayan sivilce var dokununca acitiyor yalniz sivilce ayni yerden cikiyor sık sık ne yapmaliyim?

  • Ö alanda dışarı çıkış yolunu bulamayan bir kıl kökü olabilir. Dikkatli bir şekilde kılı köklemeden ucunu dışarı çıkarabilirseniz bir daha çıkmaz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 21. Dilşah Karakuş

  Merhaba
  15 yaşındaki oğlumun sac derisinde kırmızı yuvarlak lekeler var. Kabarıklık yada şişlik yok. Sanki derisi kızarmış gibi. Ebatları tırnakdan biraz daha küçük. Ne yapmalıyım?
  Teşekkürler

 22. Oğuzhan gülen

  Merhaba benim saçlarım çok yağlı,kafa derimde kızarıklık,kaşıntı,yara , kepek ve döküntüler oluyor ne yapmalıyım

  • Egzamanız var.Dermotto losyon ve seboderm şampuan başlayın. Egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 defa losyonu uygulayın, bone takarak saçlı deride 3-4 saat bekletin, arkasından seboderm şampuanla yıkayın. Ilık su kullanın. Cildin çabuk iyileşmesi ve saç sağlığınız için HP biotin 10 mglık tablet başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 23. Kafamda parmak ucu kadar bir nokta da keklik var ve ensemde ara ara kızarıklık var kaşınıyor çok da sac döküntüm var malum sebeplerden dolayı da hastaneye gidemiyorum ve bu durum beni çok üzüyor lütfen bir ilaç Önerin

  • parmak ucu kadar noktada kellik saçkıran düşündürüyor,bu alanda Sadbe losyon kullanmalısınız ve beraberinde HP biotin 10 mglık tablet kullanmanızı öneririm. Ensenizdeki kızarıklıklarda seboreik dermatit düşündürüyor. bunun için de egzema yani seboreik dermatit düşündürüyor.Egzama için Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin.losyonu saç diplerine sür ,bone tak,3-4 saat beklet, sonra seboderm şampuanla yıka.bu uygulamayı egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 defa yap.uzun süren yada şiddetli egzamada saç dökülmesi görülür. Xpecia tablet ve HP 10 mg başla.
   Op Dr. Atilla Kaya

 24. Merhaba yaşım 19 kafamda bazı yerlerde yoğun bazı yerlerde az kırmızılıklar var ve ara sıra kaşınıyolar kabuk bağladıkları oluyo ama geçmiyolar. Saçımı kestirincr farkettim nasıl geçirebilirim bunları

  • Egzama için Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin.losyonu saç diplerine sür ,bone tak,3-4 saat beklet, sonra seboderm şampuanla yıka.bu uygulamayı egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 defa yap.uzun süren yada şiddetli egzamada saç dökülmesi görülür. eğer saç dökülmen fazla ise Xpecia tablet ve HP 10 mg Biotin tablet başla. eğer saçın çok kısa ise bunlara ek pruzon pomat da kullanabilirsin.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 25. Hocam merhabalar !!!
  Sol kulağımın Olduğu bölgede bölgesel kızarıklıkların oluştuğunu gördüm. Öncesinde deri dökülmesi zannediyordum ama kızarıklığa ilerlemiş şuan. Bunu önlemek için ilaç veya krem gibi …vs mümkünmüdür acaba.. hayırlı akşamlar
  Cevaplarsanız sevinirim.. iyi çalışmalar..

 26. Merhaba doktor bey yaklasık 4 aydır sacımdw üst taraftında asırı keepek ve kızarıklık oluyo sürekli kullandığım şampuanım aynımolmasına rağmen bişey anlamadım bende sacımı kokten kestım

  • Şikayetiniz egzema yani seboreik dermatit düşündürüyor.Egzama için Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin.losyonu saç diplerine sür ,bone tak,3-4 saat beklet, sonra seboderm şampuanla yıka.bu uygulamayı egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 defa yap.uzun süren yada şiddetli egzamada saç dökülmesi görülür. Xpecia tablet ve HP 10 mg Biotin tablet başla.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 27. Merhaba doktor bey, 38 yaşındayım .Ben 25 yaşından sonra sakalım uzarsa sakal altında ve göğüsümde kaşıntı ve kızarlık oluyor özellikle ıslandığında.Buna benzer bir durumda kafamda oluştu tabi saçı sıfıra vurunca anladım.Başımın belli yerlerinde Kızarlıklık ve kaşıntı oluyor.Başımdaki kızaran yerler zamanla döküldü ve seyreldi saç.Saçımım tekrar çıkması veya dökülmemesi için ne yapmam gerekiyor. internette araştırırkan bu siteye denk geldim bir öneriniz varsa eğer eczaneden alabileceğim çok çok mutlu olurum. Not: saç deri fotoğrafını gönderebilirim

  • Şikayetiniz egzema yani seboreik dermatit düşündürüyor.Egzama için Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin.losyonu saç diplerine sür ,bone tak,3-4 saat beklet, sonra seboderm şampuanla yıka.bu uygulamayı egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 defa yap.uzun süren yada şiddetli egzamada saç dökülmesi görülür. Xpecia tablet ve HP 10 mg Biotin tablet başla.Kesinlikle spreylerden uzak durun.
   Op. Dr. Atilla Kaya

   • Merhaba doktor bey..Bir gün saçlarımı yıkıyordum bir gün yıkamıyordum.Stresli 5-6 ayım oldu. o aralar saçımı 3-4 günde bir yıkamaya başladım .3-4 günde yıkadığım günlerde saç kepeklendi ve yağlanıp kaşındı ve saç dökülmesi o aralarda çok oldu.Tekrar Birgün yıkayıp bir gün yıkamama formattına döndüm.Bu günlerde saçı sıfıra vurduğum.Saçı sıfıra vurduğum gün saç derimde hafif kızarıklık vardı 1-2 sonra kızarıklık geçti sayılır.Egzama değildir inşallah.Eğer egzama ise;
    – Dermotto losyon ve şampuanı ömür boyu mu kullanacağım?
    – Bazıları saçı sık sık yıkarsanız doğal yağı ve vitamini öldürürsünüz diyor.Kaç günde bir Saçlarımı yıkasam iyi olur
    – Islaklık nem mi iyi gelir yoksa Kuruluk güneş mi iyi gelir
    – Uzun veya kısa saç çok etkiler mi?
    Tavsiyeleriniz varsa alsam iyi olurdu

    • Merhaba,
     Hayır, ömür boyu kullanmanıza gerek yok.tedaviniz tamamlandqıktan sonra bırakabilirsiniz.
     Günaşırı yıkamanız uygundur.
     Islzklık mantara neden olabilir.bu nedenle çok da uygun değildir.
     sık yıkamanın en büyük zararı yağlanmanın önlenmesidie,saçın bir miktar yağlanmazı saçı korur,sağlıklı görünmesini sağlar.
     Kısa saç tedaviyi uygulamada daha kolay olur onun dışında çok önemi yok.
     Egzama için Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin.losyonu saç diplerine sür ,bone tak,3-4 saat beklet, sonra seboderm şampuanla yıka.bu uygulamayı egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 defa yap.uzun süren yada şiddetli egzamada saç dökülmesi görülür. Xpecia tablet ve HP 10 mg Biotin tablet başlayabilirsin.
     Op. Dr. Atilla Kaya

 28. Merhaba doktor bey, 25 yaşındayım ve kendimi bildim bileli tüm vücudum kaşınır alerjik bi cildim olduğundan , bundan 4 5 sene önce başlayan yanaklarımda kabuklanmaya ve yaraya sebep olan bir egzema sorunum oldu yüzümde ciddi kızarıklıklar vardı çok şükür geçti fakat kafa derimdeki kaşıntı hiç geçmiyor özellikle son zamanlarda çok kaşıdığım için egzemadan şüphelendim ve saçımı 0 a vurmaya karar verdim dün, kafamda belli noktalarda özelliklede daha çok kaşınan noktalarda kırmızımsı lekeler oluşmuş saçım kısalınca farkettim bunu, şuanda da koronadan dolayı hastaneye gitmem mümkün değil ne yapacağımı bilemedim internette araştırırkan bu siteye denk geldim bir öneriniz varsa eğer eczaneden alabileceğim çok çok mutlu olurum.

  • Tüm egzamalı alanlarda ve saçınızda Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin.losyonu saç diplerine sür ,bone tak,3-4 saat beklet, sonra sebodeem şampuanla yıka.bu uygulamayı egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 defa yap.uzun süren yada şiddetli e2gzamada saç dökülmesi görülür. eğer saç dökülmen fazla ise Xpecia tablet ve HP 10 mg Biotin tablet başla.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 29. kafamın belli yerinde kızarıklık vardı kaşıdım yayıldı sonra sivilceye döndü kafamda 20 30 tane var şimdi yıkadım kafamı kaşıntısı geçtiama ara ara kaşınıyo gene ne olabilir

  • Şikayetiniz egzema yani seboreik dermatit düşündürüyor.Egzama için Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin.losyonu saç diplerine sür ,bone tak,3-4 saat beklet, sonra seboderm şampuanla yıka.bu uygulamayı egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 defa yap.uzun süren yada şiddetli egzamada saç dökülmesi görülür. Xpecia tablet ve HP 10 mg Biotin tablet başlayabilirsin.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 30. Merhaba, kafa derimde egzama, kepek veya kaşıntı olmamasına rağmen genel olarak tüm kafa derimde ama özellikle ense bölgemde çocukluktan beri var olan kızarıklıklar var. Neden olabileceği hakkında bir fikriniz var mı?

  • 005426210888 nolu telefona fotoğraf göndern, değerlendirelim,damarsal lezyon olabilir.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 31. Selam doktor bey.kızımı 2 yàşındayken banyoda nohut kadar yer saçından koptu.kızardı.doktora götürdük.kızarıklık geçti saç çıkmadı.ben belki nerese kafasını vurmuş yara olup bilmemişim diye düşündüm.doktora götürmedim.
  4 yaşında hafif kızarıklık oldu.ayrı doktora 2 ay götürdük.o da 2 defa ayda 1 defa küçük iğneleri dökülen yere ve etrafına vurdu.iğneden sonra nereye iğne vurmuşsa oralar da kızardı ve döküldü.mezoterapi iynesi vurmuş dediğine göre.sonra bir ayrı doktora apartık.o clobetasol losyonu yazdı.şimdi az az tüyleri çıkıyor.ama kızarıklık geçmiyor.çok endişeleniyorum.yine dökülermi?hastalığın tehşisi koyamadılar.sizce ne ola bilir?ne yapmalıyım.cevap yazarsanız sevinirim.hakkınızı helal edin.

 32. Selam ense saç dibimde kızarıklık oluşmuş ailem korkutmak için mantar diyor ama su toplama veya saç dökülme vakaları görünmüyor lütfen yardımcı olunuz

 33. Merhabalar..benim sac diplerimde kucun 3 4 tane yara var dokundugumda aciyor…bu ne olabilir?

  • kıl diplerinde sivilce türü oluşumlar olup patladıysa acıya neden olabilir. seboreik dermatitiniz var mı?, değerlendirilmeli. dermatologa görünmelisiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 34. Merhaba hocam, benim ense saç diplerimde kırmızılık var diğer yerlerde yok, hiçbir şikayetim yok kırmızılık dışında, doktora gittim ne olduğunu anlamadı sanırım, ilaç ve şampuan verdi ama bir işe yaramadu

 35. Merhaba hocam benimde saç derisinde seyrek ama dağınık kızarıklıklar var kepek çok nadir oluyor ama kaşıntı yoğun sebebi egzama mıdır? Ne tavsiye edersiniz

  • Evet egzama olabilir. Fakat bir dermatoöoga muayene olmanızda yarar var.
   Op. Dr. Atilla Kaya

   • Biraz dökülme olduğu için dermotolgo gittim. Egzema olduğunu ve erkek tipi dökülme olduğunu söyledi. Ama net bir tedaviden bahsetmedi saçların güçlenmesi için bir losyon verdi. Minoxil Forte gibi. Pullanma kepek yok sadece kızarıklık ve saçımı yıkadıktan özellikle 1 gün sonra kaşıntı oluyor. Şampuan tedavi eder mi? Teşekkürler

    • Eğer egzamanız varsa minoxil gibi spreyler egzamanızın şiddetlenmesine neden olacaktır. Bu nedenle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan spraylardan uzak durmalısınız. Egzama için DermoTTO losyon ve Seboderm şampuan kullanabilirsiniz.şikayetiniz hafif olduğu için losyonu haftada iki defa uygulamanız yeterli. Saç dökülmesi için Xpecia tablet günde 2 tane ve Biotin tablet 5mg kullanabilirsiniz.
     Op. Dr. Atilla Kaya

 36. merhaba hocam benim sacimda kepeklenme cok oluyor 1 gun yikiyorum 2 gun sonra yine kepekleniyor dipleri kepege karsi ne uygun gorursunuz?

  • DermoTTO losyon ve Seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Şikayetlerinizin yoğunluğuna göre haftada 2-4 kez uygulayın, saçlı deride 3-4 saat bekletin , daha sonra Seboderm şampuanla yıkayın. beraberinde HP biotin tablet 5 mg kullanırsanız düzelme daha hızlı olur.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 37. Hocam merhabalar saçımın arka taraflarında kızarıklık ve hafif kabuklanma bulunmakta konazol diye bir şampuan önerdiler sizce ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

  • Kızarıklık ve kabuklanma seboreik dermatit bulgusudur yani egzama. Egzama için DermoTTO losyon ve Seboderm şampuan kullanmnızı öneririm.Şikayetinizin yoğunluğuna göre haftada 2-4 kez losyonu sürün ve saçlı deride 3-4 saat bone takarak bekletin.Arkasından Seboderm şampuan ile yıkayın. Bu tedavi sürecinde saç kalitenizi korumak ve egzamaya bağlı dökülmeyi önlemek ve iyileştirmeyi hızlandırmak için Biotin tablet 5mg kullanın.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 38. Merhaba, benim saçımın önünde bebek saçı dediğimiz türden saçlar vardı ve şimdiye kadar hiç uzamadılar. Hem belki uzarlar hem de bakım da yaparım düşüncesiyle saçımı kazıdım ve kardeşim saç derimde kızarıklık olduğunu söyledi, ense civarında ve biraz da tepede. Kaşıntı yok, döküntü, kuruluk ya da kepeklenme yok. Kardeşim söyleyene kadar kızarıklıktan haberdar değildim. Sebebi ne olabilir? Teşekkürler.

  • Kazıma işlemini yaparken travmaya tramvaya neden olduysanız kızarıklık oluşmuştur. Zamanla geçmesi beklenir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 39. Hocam iyi gunler, gerci ben gece yaziyorum size :).

  Son 3 haftadir alin bolgesi sac koklerinde kizariklik yasiyorum, kimi vakit oluyor, kimi vakit olmuyor.

  Sac egzamasi icin soylenen belirtileri karsiliyor, ancak sedef hastaligi icin olan belirtileri de karsiliyor.

  Sinirin, sogugun, yagli yiyeceklerin bu hastaligi tekikledigini, azdirdigini soyluyorlar. Yukaridaki 3 sey yoksa bende yokum oyle soyliyeyim. Ancak surekli bir aksiyon gostermiyor gene de benim canim sikildi. Stres etmedim kendime ancak bu hastaligin “tedavisi olmadigini” soylediler.

  Tedavisi yoksa turkiyede mi yok, neyse gunahi oderim kurtulacaksam. Alnim dar oldugu icin gozle gorulur bir etki yaratiyor bir parca kizariklik.

 40. hocam saçımda kızarıklık, kaşıntı var. Kaşınan yerlerde dökülme var. Saçlarım eskisi gibi canlı değil ve seyrekleşti. Yıkadığım gün sabahı saçlarım hemen yağlanıyor. Aşırı yağ salgısı var yani.tırnaklarımla kaşınan yeri kaşıyınca tırnaklarımda yağlı kepekmi denir ne denir bilmiyorum beyaz şeyler var.

  • Seboreik dermatit tarif ediyorsnuz. Tedavisinde DermoTTO losyon ve Seboderm şaampuan kullanabilirsinz. Uzun süre tedavi edilmeyen egzama da saç kalitesini düşürür,saç kaliteenizi korumak için HP 10 mg Biotin tablet kullanmanızı öneririm.
   Op. Dr. Atilla Kaya

   • peki hocam bu dediklerinizi ne kadar süre kullanmalıyım ?

   • tedaviden sonra gdökülen ve cansızlaşan saçlar tekrar çıkarmı hocam ?

   • hocam son olarakta benım saçlarımın yanları 1 cm acıklık var sağ tarafta 3 tel dökülmüş sol şakak 1 cm açık üsler seyrekleşti seboradan dolayımıdır ?

    • Seboreik deematitiniz varsa ve uzun süre tedavi edilmemişse neden olabilir. Ama açıklığın ön bölgeden olması aynı zamanda erkek tipi dökülmeyi de düşündürüyor. Seboreik dermatit için dermotto losyon ve seboderm şampuan,saç dökülmenizi önlemek içinde xpecia tablet başlayabilirsiniz.
     Op. Dr. Atilla Kaya

     • xpecia kullanıyorum 1 haftadır gunde 2 defa tok karnına alıyorum bi etki yaptığını göremedim 2. haftam saç derime dokunmayınca dökülme olmuyor ama deriye temas ve kaşımayla dökülme oluyor üstler seyrekleşti hocam

     • Hafta saçla ilgili tedavilerde sonuç almak için çok kısa, ortalama 3 ayda anlamlı sonuçlar çıkar. Minyatürleşen saçların dökülmesi normal.
      Op. Dr Atilla Kaya

 41. Merhabalar, hafta sonu saçımı boyadım ve yaklaşık 7 yıldır da saçımı boyuyorum. Ama bu sefer ilk kez saç diplerim çok fazla yandı acı hissettim, saç boyası diplerimde etki etmemekle beraber saç diplerimde kırmızı lekeler çıktı. Kırmızı hafif şiş. Kafamın sadece üst kısmında var yaklasık 7-8 yerde yan ve arka kısımda hiçbir şey yok. Sanırım ben onu patlattım sıvı bir şey aktı parmağım nemlendi. Acilen dermatoloğa gitmeli miyim? Cevabınız için teşekkürler şimdiden.

  • Boyanın içeriği değişmiş alerjiye neden olmuş olabilir, Bazen bu ürünler yıllarca alerji yapmayıp daha sonraki uygulamalar da alerjiye neden olabilir. Dermatologa görünen, boşver patlayıcı zaman enfeksiyon koparsa kalıcı saç kaybına neden olabilir.
   Dr. Atilla Kaya

  • merhabalar hocam sacimin sag ön kisminda sadece 3 santimlik bir alanda yagli görunun ve kizariklik sonrasinda kepeklenme var cay agaci yagi kullaniyorum ve gecmedi tavsiyeniz nedir pandemiden dolayi hasteneye gidemiyorum saygilat

 42. Merhaba, ense köküme yakın saç diplerimde kızarıklık ve kızarıklığın olduğu yerlerde saç diplerimde ağrı var. sürekli bir ağrı ve saçımı toplamayan biriyim hep açık bırakıyorum bu yüzden. tepe kısmındaki şaçlarımda da aynı ağrıyı hissediyorum. yıllardır bu sıkıntıyı yaşıyorum. ne yapmalıyım , tanısı nedir? saç çekme dürtüm var, bunnla ilgili olabilir mi? nasıl geçer?

  • Saçınızı gergin bir şekilde topluyorsanız bu saç diplerinde tramvaya, kızarıklık ve ağrıya neden olabilir. Bu uygulama saç kaybına neden olabilir. Saçınızı sürekli toplu kullanıyorsanız kısa kestirmenizi öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 43. kafamda sürekli sivilce çıkıyor ve ağrı yapıyor. Sivilce patlayınca rahatlıyor başka bir yerden tekrar çıkıyor

 44. Kafamda yeni yeni üçtane koromuzu nokta çıktı ne yapabilirim

 45. Merhabalar. Bende saç derisinde parça parça kızarıklık var.ve kızarıklık olan yerlerde kepek gibi kabuklanma ama az bu kabuklanma kızarıklığın bazı yerlerinde.kaşıntı yok.normalde saçım hep çok yağlıydı.ne önerirsiniz

  • seboreik dermatitiniz var.dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanızı öneririm.losyonu şikayetlerinizin yoğunluğuna göre haftada 3-4 defa uygulayın 4 saat bone takarak bekletin sonra yıkayın
   Op.Dr.Atilla Kaya

 46. Sayın hocam,Şapka bere takmak saçı döker mi?Kimisi saçlarının döklmesini şapka bere kullandım döküldü diyor..Eskimolar ya da görevi geregi hep şapka kullananlar var..Bunlara bakaraktan bir fikir yürütülebilir mi?

  • evet uzun süre şapka takmak saç dökülmesine neden olabiliyor.fakat kısın dışarda şapka takmak saç dökülmesine neden olmaz
   Op.Dr.Atilla Kaya

   • Atilla Bey,biraz bilimsellikten uzak bir cevap olmadı mı?Kıșın sogukta disarida takinca dokmez obur turlu doker diyorsunuz..Sapka takmak dokecekse icerdede disarda da ayni degil mj?Șapka dokuyorsa bere de dokmez mi?Sayet dokuyorsa sebepleri nelerdir?Bilimsel izahini yazarsanjz sevinirim..Tșk. ederim..

    • şapka askerlerin taktığı tarzda şapkalar dökülmeye neden olur.sadece soğuk nedeniyle dışarda takılan şapka dökülmeye neden olmaz.zaten uygun ısıda olan yerlere girince şapkayı çıkarıyorsunuzdur.24 saat şapkalı dolaşmıyorsunuz.saçlı derinin havalanmamasına bağlı dökülme olur
     Op.Dr.Atilla Kaya

 47. Saçımı sampuanla yikadigimda surekli deride kizariklik ve kepek olusuyor uzun suredir var bazen de kasinti oluyor. Kepek ve kirmizi yaralar bu sira cok fazla.

 48. Merhaba 4 yaşında oğlumun ensenin üst kısmı kafatasında fındık büyüklüğünde sac dökülmesi oldu birazda şiş ve yara seklimde doktor goturdum kan tahlili yaptı bisey yok dedi stresten dedi şampuanla damla verdi ama 15 gün oldu hala gecmedi öyle duruyor ne yapmaliyim

  • merhaba Hakan bey
   tipik saçkıran tarif ediyorsunuz,sadbe kullanmalısınız,beraberinde biotin almalı
   Op.Dr.Atilla Kaya

 49. hocam kafamin belli yerlerinde kızarıklık var bununla birlikte aşırı derece kaşıntı oluyor. kaşıdığimda ise sac diplerim açıyor.bunlarla birlikte çok fazla dökülme oluyor

 50. Saçlarımin arka ense kısmında bir haftaya yakın aşırı kaşıntı yanma ve kızarıklık meydana geldi sebebi ne olabilir

 51. Merhabalar bundan önce vücudumun belli yerlerinde mantarlar vardı bunun için aynı zamanda kafa derimde kızarıklık vardı bi ay önce doktora gittim ve mantar tedavisi gördüm ilaçlar mantarlarımı geçirdi fakat kafa derimde ki kızarık renk geçmedi ve saç dökülmemde çok fazlalaştı sebebi nedir ne yapmam gerekir engel olmak için bu duruma şimdiden teşekkür ederim

  • uzun süre tedavi edilmeyen saçlı deri hastalıkları ki mantar da saç dökülmesine neden olur.xpecia tablet başlayın.kızarıklığın düzelmesi aylar alabilir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 52. Merhaba kızım 12 yaşında saçında büyük büyük kepekler çok yağlanıyor akşam yıkıyor sabaha kadar yağlanıyor hafif de saç dökülmesi var ayrıca biraz kilo problemi var. Ve kafasında ayrı ayrı noktalarda yağlı ve ıslaklık olusuuir
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dermatologa göstermenizi öneririm

 53. Hocam 18 yaşındayım kafamın ortası sürekli kaşınıyor kaşındıgım zamanda saçlarım alimde kaldı son 1 aydır da kafamın kaşınan kısmında kızarıklık oluştu dökülme durdu ama tekrar başlar diye endişeliyim Hocam bi yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dermatologa görünün o alanda seboreik dermatit olabilir

 54. hocam kolay gelsin.başımda küçük bir sivilce çıktı ve bu bölgede saç dökülmesi.saç diplerinde kızarıklık oluştu.bazen o sivilceye dokunulmayacak kadar acıyor ve belli bir süre sonra tekrar o bölgede saçlar çıkıp düzeliyor.şuan tekrar aynı sorunu yaşıyorum bu 3.cü kez oluyor.cildiye doktoruna gittim ilk başlarda saçkıran dedi fakat sivilce ve dökülme sürekli aynı bölgede olup düzeliyor.elimle dokunduğumda sivilcenin dibi yumuşak duruyor sanki su toplaması olmuş gibi.bu konuda bilgi verebilir misiniz.bu sorunum için genel cerraha mı yoksa cildiye uzmanına mı görünmem gerek.cildiye doktoru döküntüyü görünce saçkıran deyip geçiştiriyor.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dermatologa görünmelisin

 55. mrb hocam 2 sene once berberde sacimi kestim ve o gunden sonra basimin arka tarafinda bi kasinti hissettim zamanla on tarfada yayildi ve arka taraf ile on kisimlarin belirli taraflarinda saclar dokuldu ve devam ediyor kasintida var beyazladida kepek yok yaglanma yok islakken normal yikadiktan sonra kuruyup belirli alanlarda dokuluyor yuzumde kasinmaya basladi bi tutlrlu cozum bulamadim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  şikayetiniz biraz seboreik dermatit düşündürüyor,ama mantarda olabilir.dermatologa görünün

 56. Merhaba Hocam . saç düzeştirme kremi kullandıktan hemen sonra saç derim kızardı ve yara oldu. 2 gün sonra yaralar kabuk bağladı tavsiyeniz nedir
  Dr.Atilla Kaya
  kremi kullanmayı kesmelisin.

 57. Saç dökülmesinden dolayı kendime kendi kafama göre KMAN AKTAR jojobalı denilen fıs fıs dan aldım icindekilere bakarsak yararlı görünüyor sarımsak yağı,ceviz,ısırgan otu yağı vs baba kel değil fakat dayı kel olmasa bile ön sacları az ırsiğ bir durum olursa bir cozum bulma sansimiz varmi ? Fıs fısı kullanmamı terciğ edermisniz cevap yazana kadar fis fisi kullanmicam Teşekkür ederim yardım edermisniz.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dökülmen yoksa herhangi birşey kullanmana gerek yok

 58. merhaba degerli hocam hocam saçımın ön kısmında küçük kızarıklık vardı 2 aydır aynı yerde duruyo ve kabuklanma yapıyo sanki bugun kopardım kızarıklık ve haff kaşıntı oldu hocam kafaya çok tkan birisiyim sizce ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  egzama olabilir.dermatologa görünmenizi öneririm

 59. Merhaba hocam 18 yasindaym kafamin ortasinda yaklask 3 4 aydir acilmalar ve son 2 haftadir da baya kasiniyor ve kafamin tamami banyodan sonra kizariyo sizce bunun sebebi ne olabilir ve sizce ne yapmaliyim. Tesekkur ederim
  Dr.Atilla Kaya
  dermatologa görünmelisin

 60. Hocam Merhaba daha öncesinde saçlarımla ilgili hiçbir sıkıntı yasamamamistim son 4 aydir aşırı dökülme kaşıntı ve kepek sorunum var sacim 2 günde yaglaniyor saçlarımin yanlari çok açıldı 4 ayda ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  şikayetleriniz seboreik dermatite benziyor.dermatologa görünmelisiniz

 61. Merhaba hocam 3-4 Aydan beri kafamın arka kısmında kızarıklık var kaşıntı olmuyo hocam ama arada bir kaşıyınca kepek geliyo elime ve bide büyük bi şekilde geliyor arada baya bi şampuan kullandım hocam clear men kullanıyorum şu anda vede hocam şaçım Uzunken daha fazla oluyor kepek doktora gitmelimiyim.13 yaşındayım hocam 14 e gircem.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  seboreik dermatit olabilir,dermatologa görünmelisin

 62. Hocam Merhaba, 17 yaşındayım ve saçlarımı boyatan birisiyim boyattiktan sonra alnımın üstündeki saç derimde nokta nokta sivilce gibi birşey hissettim ve kaşınıyor biraz sanki pul pul deri geldi elime yanıyor gibi 2 tane gördüm sadece o sivilce gibi olan şeyi alerji olabilir mi saçım da yağlanma yok biliyorum zararlı ama hergün de saçlarımı yıkayan birisiyim ve korkuyorum arastirdikca saçlarım falan dökülür diye egzema sedef veya alerji olabilir mi henüz muayene olmadim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  17 yaşında saçınızı boyamaya başladıysanız,çok erken yaşlarda saçsız kalmaya adaysınız demektir.allerjik reaksiyon yada seboreik dermatit olabilir.dermatologa görünmelisin

 63. Merhaba hocam, yasım 15 yaklasik 1 senedir sacimda yağlı egzama var sacim asiri fazla döküldü 3 kez gittim her seferinde farkli ilac sampuan verdi kullandim ama hala gecmedi , tek istedigim sacimin seyrekligi gitsin istiyorum kafamda sac kalmadi napabilirim sac derim gozukuyor buda baya bi bozdu piskolejimi 🙁
  Op.Dr.Atilla Kaya
  10 mg HP biotin kullanabilirsin.bunun yanısıra saçlı deride dermotto losyon ve climbazol içeren şampuan kullanmanıöneririm

 64. Merhaba hocam benim problemim bazen sac diplerimde ciddi acı oluyor sanki biri tutmuş yolmusta yolmus saçlarımı bir kac gun sürüyor ve o bir kac günün sonunda acıyan bölge de saçlarım beyazlıyor yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bu duruma yorum yapmak zor.dermatologla görüşmelisiniz

 65. hocam bende iki senedir sivilce gibi kabarıklıklar var aşırı derecede kaşıntı ve yanma var ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  seboreik dermatit olabilir.sivilce eşlik ettiği için antibiotik tedavisi almalısın.dermatologa görünmelisin

 66. merhaba saçımda 3 4 senedir ense ve üstünde kaşınma ve kızarıklık var ve çok kaşınıyoır sulanıyor acıyor. dokktorlar stresten diyor ama hiç geçmiyor ve şimdide kepeklenmeye başladı kafamın üstleride neden olabilir ?
  Op.Dr Atilla Kaya
  seboreik dermatitin nedeni tam belli değil.haftada 3-4 kez dermotto losyon ve seboderm kullanmalısınz

 67. Hocam mrblar saçımda küçük sinek ısırığı gibi kızarıklıklar var ve dokununca acıyor sanırım egzema defalarca doktora gittim hepsi bi saç losyonu bi medikal şampuan verdi kullandım şuanda kullanıyorum fakat şikayetim hala devam etmekte bi sonuç alamadım kurtulamadım bu sorundan tavsiyeniz varmı hocam
  Dr Atilla Kaya
  dermotto losyon ve climbazol içeren şampuanı denemeni öneririm

 68. Hocam merhaba esimin kafa derinde pullanma ve deri dökülmesi varr ayriyetten ufak ufak sac dokulmeleri oldu yarılma dam sonra saç ckmaz ya ole ve sac derisinde kizarikliklar var me yapmamiz gerekiyor yardimci olurmusunuz şimdiden teşekkürler
  Dr Atilla Kaya
  egzama gibi duruyor,dermatologa görünsün

 69. Bir aydir kafamda çok kaşıntı var ve saçım aşırı dökülüyor neden hocam
  Op Dr Atilla Kaya
  seboreik dermatit olabilir

 70. Hocam merhabalar 1 haftadır saç derimde cok fazla acıma hissediyorum yastığa basımı koyamıyorum. İlk zamanlar sivilcesi gecer sanmıştım ama acı giderek artıyor. Derimin acıyan kısımlarında kızarıklıklar mevcut ne önerirsiniz..
  Op Dr Atilla Kaya
  dermatologa görünün ,antibiotik tedavisi başlayabilir.şampuan olarak climbazol içeren seboderm kullanabilirsiniz

 71. Merhaba hocam yaklaşık 5 6 aydır saçlarım minik kizarikliklar ve pul pul kabuklanma aşırı yağlanma var çok kaşıniyor ne yapmam gerekli acaba ?Ayrica tesettürlü yum
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Tarifiniz seboreik dermatit sorununa benziyor.

 72. Hocam merhabalar yaklaşık 4aydir saçımin ense kısmında kabuklanmalar oldu zamanla geçer diye düşündüm ama daha da çoğaldı ve yayıldı kasinmalar başladı saç diplerim su ile temas edince bile acıyor ve hiç yaglanmayan saçlarımın o kısımlarında yağlanma ve kötü bir koku var hatta yaglanmalar diplerden saclarima doğru inmeye başladı
  Op Dr Atilla Kaya
  dermatologa börünmelisin

 73. Merhaba hocam kafamda 58 dikişli bir ameliyat yarası var 3 yıl oluyor baya bi kaşıntı kepeklenme ve kasintidan dolayı yaralar oluşmuş ki bu aralar baya bi sacinim seyreldigini farkketim ne yapmam lazım konazol kullanıyordum şimdi kullanmıyorum
  Op Dr Atilla Kaya
  seboreik dermatite bağlı olabilir.dermatologa görün.saçını güçlendirmek için xpecia tablet kullanabilirsin.fakat temel nedeni tedavi etmelisin.saçın normale döndükten sonra ekim yaptırabilirsin

 74. İyi günler hocam;
  Dün babamın saç derisinde yaklaşık 3 cm genişliğinde 5 cm uzunluğunda yayılmış kahverengi bir leke gördüm ne olduğunu öğrenmek için bugün hastaneye gittik ama doktordan detaylı bir bilgi alamadık sorunun ne olduğunu öğrenmek için araştırma hastanesine yönlendirdi bizi çıkan lekeden örnek alıp patolojiye göndermemizi istedi.. Sorunun ne olduğunu çok merak ediyorum endişelenecek bir durum varmı hocam.. Umarım en kısa zamanda geri dönüş sağlarsınız..
  Op Dr Atilla Kaya
  lekeyi görmeden yorum yapmak zor.patoloji sonucuna göre hareket etmelisiniz

 75. Merhaba hocam saçımın ön kısımlarında şerit halinde kızarıklık var kaşınıyor ve acıyor zamanla da o kısımlardaki saçlarımın döküldüğünü farkettim sebebi nedir ne önerirsiniz saygılar hocam
  Op Dr Atilla Kaya
  egzama olabilir.climbazol içeren seboderm işampuan kullanabilirsiniz

 76. Hocam , Merhabalar ablamın kafasında küçük yaralar var kepekleme oluyor bizde egzama var acaba onda da olabilir mi hangi ilaçları kullanmalıyız
  Op Dr Atilla Kaya
  dermatologa gitmenizde fayda var.

 77. Hocam merhaba
  Deniz e gittikten sonra sac derimde belirli bolgelerimde kizariklar ve sac derimde kepeklenmeler olustu ne yapmamizi onerirsiniz?
  Op Dr Atilla Kaya
  dermatit olabilir.climbazol içeren seboderm kullanabilirsin

 78. Hocam benim oğlumun saçının tepe kısmında para gibi bir kızarıklık var kaşıntı ve ağrı yok kepeklenme var bu ciddi bir şey midir ne yapmam gerekiyor
  Op Dr Atilla Kaya
  egzama olabilir.dermatologa götürün

 79. Hocam bendede kızarıklık var ve kaşınıyo ben her zaman saçımı açık bırakırdım sonra yukarıdan ve çok sıkı toplamaya başladım bazen geçiyor bazen tekrar oluşuyor sizce nedeni çok yukardan ve sıkı toplamam mı ? Ve bunu doğal yöntemle nasıl geçirebilirim
  Op.Dr Atilla KAYA
  çok sıkı toplamada daha çok saç nezlesi denen acıma olur, sıkı bağlamayın kalıcı dökülme yapabilir.

 80. Hocam annemin saçı tutam tutam cıkıyor kapalı bir bayan 50 yaş üstü bugün farkettim saç derisi cok kırmızı kaşıntı yok gözle görünür seyreklik oldugunu fark ettim ve ben senelerdir annemin saçının uzadigini hatırlamıyorum hep kestigimiz yerde kaldı sizce yaştan dolayi normal mi bu durum degil ise ne yapmamız gerekiyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir dermatologa görünsün.kapalı olduğu için havasızlıktan olabilir uygun zamanlarda başını açık bıraksın.biotin 10 mg başlasın.

 81. Hocam merhabalar, saç derim kırmızı ve koyu renkte, saçlarım çok çabuk yağlanıyor, dökülüyor. Hergün yıkamak zorunda kalıyorum. Özellikle kafamin üst bölgesinde aşırı saç dökülmesi ve sac derimde de biraz ağrı var. Sizce hastalığım nedir ve ne yapmalıyım? Çok çaresizim. Bir de romatizmam var. Romatizma saçlarımı etkiler mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç nezlesi veya seboreik dermatit olabilir.dermatologa gidin

 82. hocam merhaba,
  yaklaşık iki yıldır saçlarımda seyrelme ve kepeklenme var. ara ara kepeklenme gitsede çoğunlukla saç derim kuru ve göz göz kabuk atıyor. son bir yıldır sac derimde kızarıklıklar meydana geldi hafif pembemsi , kaşıntı ise sadece saçlarım yağlandığında meydana geliyor.sizce ne yapmalıyım saçlarımdaki seyreklik , kepek ve kızarıklık sebebi ne olabilir ? aktarlardan bitkisel şampuan , çamterebenti v.s. bir çok ürün kullandım faydasını göremiyorum.yardımlarınızı rica ederim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seboreik dermatit olabilir.dermatologa görünün.saç kalitenizi arttırmak içinde xpecia tablet kullanabilirsiniz

 83. merhaba hocam benım saç derim temizdi ama dökülme vardı bende saçlarımı kazıttım kazıttıktan sonra hamadinin bitkisel şampuanlarından birini kullandım
  saçlarım biraz uzayınca saç diplerinde aşırı derecede sivilceli kızarıklar oluştu bu sorunu nasıl halledebilirim hocam teşekkür ederim cevap için
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dermatologa görünmelisiniz

 84. hocam bende 1.5 senedir sac diplerinde anlam veremediğim sivilce yada egzama tarzı bişeler var yarım saatte bir kaşınıyor kızarıkların üstünde kabuklanma oluyor kabuğunu soyuyorum kasıyorum ama hiç gecmiyor cildiyeye gıttım raukutan akne ilacları fln kullandm ama yok ayrıca yüzümdede oluyor yüzümdekiler derinin altında siskin sekilde olup canımı acıtıyor burun kenerlarımda kesik oluyor ilthap tarzı sarı bir sıvı geliyor yasımda 25 napmam lazım gercekten bir tedavi bulmak istiyorum tesekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  üniversitelerin dermatoloji klinklerinden yardım almalısınız

 85. Kusura bakmayın hocam yanlış yazdım herşey için çok teşekkürler sağlıcakla kalın

 86. Hocam gittim doktora ilaç verdi siz bize hangi şampuan önerir siniz acaba reklam gibi oldu ama:-) saç kremi de kullanmadan olmuyor kocam ya

 87. Hocam bende alerjik diye düşündüm ama alerjisi bilemedim bi ilaç söyler misiniz kullansam
  çok teşekkür ediyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullandığın şampuanlar kaliteli olsun.saçını iyi durula.ısıl işlemlerden ve kimyasallardan uzak dur

 88. Hocam iki haftadır kafam kasiya kasiya bi hal oldum kepek dökülme yok ama kızarıklık var napmam lazım cok kötü kasiniyor 🙁 şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  alerjik bişey olabilir

 89. kafamda kızarıklık ve aşırı kaşıntı var beyaz beyaz tozlar dökülüyo sizce neden
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Seboreik dermatit tir

 90. Hocam sorunum saçım çok uzundu kestirdikten sonra berber saç spreyi sıktı ondan sonra saclarım dökülmeye başladı normal dökülme vardır spreyden sonra baya arttı hocam kepeklenme ve kaşıntı başladı bende saçı üçe verdim hocam sabah kalktığımda kafamın üst bölgesinde hafif bir kızarıklık önerimiz nedir hocam saçlarım seyrek zaten !
  Op.Dr.Atilla KAYA
  egzama var.dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz

 91. hocam ben 3 senedir ilaç kullanıyorum yaklaşık 10 doktor gezdim 25 30 civarında ilaç çeşidi kullandım ama bir türlü geçmedi. ilaç kullandıgım zamnalar hemen geciyor ama ilacı bıraktıktan sonra bir iki hafta birşey olmuyo ne oluyosa artık birden patlama oluyo her yerimde cıkıyor kafamda yüzümde koltuk altındA ELLERİMDE dirseklerde özelikle kafamda cok cıkıyo suan bile var bana önce
  mantar
  ezgama
  yaglı mantar
  sedef dediler ama bi çözüm bulamadım bu hastalık alerji gibi yedigim birşey veyA BİRŞEYLERDEN kaynaklanıyor cok abur cubur yiyorum ondan olabilir dedi doktorun biri
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yiyecekleri deneyin allerji yapanları diyetinizden çıkarın

 92. Merhaba hocam saçımın dibinde küçük bir kızarıklık var rahatsız etmiyor fakat saçımı taradigimda acıyor ve bende kasiyorum sonra oradan yağ çıkıyor ve akıyor banyo yapiyorum ardindan kizariklik olan bolge yine yaglanmis önerileriniz ne, ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seboreik dermatit olabilir climbazol içeren şampuan ve dermotto losyon kullanabilirsiniz.

 93. Hocam 3 yaşındaki kızımın başında ense kısmında sac derisinde kabuklasma oluşuyor ayni bölgede doğuştan hemanjiyom var kaşıdıkça kızarıklığı artıyor önceden daha geniş bir bölgede idi temizliğine dikkat ettikçe azaldı ama tamamen yok edemiyoruz ne yapabiliriz saygılar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermotto losyon var ondan kullanabilirsiniz, sadece sorunlu alana kullanın

 94. Hocam ablama kafamda sivilce çıkmıs sık dedigimde ablam kafamda kızarıklık oldugunu soyledı bunun uzerine hemen doktara gittim baktı ve bişey yok dedi saçım yaglanıyor günlük yıkıyorum bu yüzdenmi acaba egzema mantar diye korkmustum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermatolog gördüyse önemli bişi yoktur

 95. hocam merhaba saç derimde sürekli bi kaşınma hissi, çoğu zaman dinmeyen kaşıdıkça da şiddetlenen daha çok occipital bölgede ense derisine girmeden ama saçlı bölgede saç diplerinde civarinda kızarıklıklarım var.. geçen sene sıfıra vurduğumda ciğer kızılı gibilerdi sonra bir kaç günde normalleşti ve kayboldu yalnız bu sene tekrar nüks ettiğini görebiliyorum bu benim saç derimde sanırım 6 7 senelık bi önceliği var , mantar olma olasılığı ya da otoimmün hastalığım ve göğüs bölgesinde açık renklte hissedilmeyecek derece de vitiligom var (miyastaniye gravis hastasıysım)sizce ilk etapta nasıl bi yol izlemem gerkir özellikle kaşıntı arttığı dönemde çünkü kepeğe çevirip cidden dayanılamayacak seviyeye varabiliyor. teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle dermatologa görünmeni öneririm.sorunun tespiti için

 96. Merhaba hocam nemlendirici kozmwtikler dolayı egzama oldum. Biraz geç farkettim şimdi yüzün yağlanıyor ardından kabuklanma ne yapmam gerek hangi ilaçları kullanmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle dermatologa görünmelisin

 97. mustafa kendirkıran

  merhaba hocam benim kafamın tam orta kısmında ve önlere dogru
  başı olmayan sivilce gibi
  birşeyler var kaşıntı yapıyor canım çok acıyor cilt doktoruna gittim şampuan ve bir losyon verdi onları yaklaşık 1,5 aydan beri kullanıyorum ama bir iyileşme olmadı bukonuda önerilerinizi bekliyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence başka bir dermatologla görüş.ezbere bişiler önermeyelim

 98. Merhaba hocam yüzümde yağlanma var kabuk oluyor hiç kaşıntı olmuyor yanlız yanaklarımı ve burun anlım kabuklanıyor yıkamayayım diyom yağanıyor, bethanhol krem sürüyorum sivirce oluyor lütfen yardım

 99. Merhaba hocam yüzümde yağlanma var kabuk oluyor hiç kaşıntı olmuyor yanlız yanaklarımı ve burun anlım kabuklanıyor yıkamayayım diyom yağanıyor, bethanhol krem sürüyorum sivirce oluyor lütfen yardım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seboreik dermatitin var dermatologla görüşmelisin

 100. Merhabalar hocam benim ensemin üst Tarafından başlayarak kafamın ortasına kadar kısım kızım kırmızılıklar var ve egzama olmasından korkuyorum kaşıntı ve sivilce gibi olaylar yok ama kızarıklıklar bariz belirgin sizce nedir ve ne yapmamı önerirsiniz ??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şarap lekesi olabilir.tedavi eden merkezlerle görüşün

 101. Hocam kafamda biraz kizariklik var ve sivilce gibi birsey çıktı ve o sivilce gibi olan şey kabuk bağlıyor bazen koparıyorum yinede çıkmaya devam ediyor dokunduğunda ise canım yanıyor yada kafamı yastığa koyarken bile acıyor ne yapmam gerekiyor bu hastalığın bir adı varmıdır hocam bu arada işsiz olduğum için stres de yaptım ondan sonra çıkmaya başladı hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle dermatologa görünmelisin

 102. Yaklaşık 2 yildir saçımda aşırı yağlanma var. Bu yüzden her gün yikiyorum. Kafamda sivilce var ve saç derimde kızarıklık var. Doktora gittim konozol şampuan ve tetradox hap verdi kullandım geçti ama geçtikten 1 hafta içinde geri çıkıyor. Bu olay 2 yıldır devam ediyor. Sizce ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermoTTO losyon ve seboderm şampuan kullanmanı öneririm.

 103. merhaba hocam, resimdeki gibi benimde saç diplerimde bu şekilde kızarıklık ve kaşıntılar meydana geliyor. Eczaneye sordum kanazolu tavsiye etti kullandım fakat geçmedi daha sonra doktora gittim oda Advantan S diye bir Çözelti önerdi ilaçları kullandığımda rahatlıyor bıraktığımda tekrar kaşıntı ve kızarıklık başlıyor yanı sıra saçlarımda çok fazla dökülme ve kepek oluşuyor kaşıntı başlamadan öncede kepek vardı bir sürü şampuan değiştirdim fakat hep aynı terane. Sizden ricam bu rahatsızlığı geçirebilen yanı sıra kepeği önleyici ve sürekli kullanabileceğim bir şampuan tavsiye etmenizi rica ederim.Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  climbazol içeren şampuanlardan birini günlük kullanabilirsiniz, ek olarak ihtiyaca göre haftda 1-2 defa dermotto losyon kullanın tekrarlamaz

 104. Merhaba,
  Ben 17 yaşındayım saçımı yıkamama rağmen 1 saat sonrasında yağlanma oluyor ve buda beni çok sıkıyor durmadan yıkıyasım geliyor… Yağlı saç derisi şampuanları kullandım sabun kullandım hala aynı bende önceleri böyle sorun yoktu kafamı jilete vurdum ondanmı yoksa ergenlik döneminden mi kaynaklanıyor acaba…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ergenlikten olabilir dermatologla görüşün düşük doz aknetrent edlı sivilce ilacı verebilir

 105. Merhaba hocam tavsiyeniz uzerine oglumu dermatolojiye goturdum profesor bakti stresten olmus dedi sac derisi fazla yag salgiliyor dedi betasalic losyon verdi 2 gune gecer dedi simdi daha kotu oldu ele gelen bezeler var ve kapuk kalkinca hagif kan ve iltihap gibi bisey oluyor sackiranin turleri varmi dir sebebi ne olabilir yardimci olursaniz sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullanılan solusyon olabilir geri götürüp kontrol ettirin

 106. Kızımın saç dibine sivilce gibi kırmızı bi kizariklik vr ne olabilir acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  egzama olabilir muayene olmalı

 107. Merhaba hocam benim sacim çok kaşiniyor kızarıklık oluyo sıcak bir ortamda dahada kaşıntı yapıyor cok dukulme var her saç telin diplerinde iltihaplanma gibi sivilce gibi çıkıyor parmagımı attıgım her defasında tırnak arasında ölü derye benzer şeyler çıkıyo bide saç tipim yağlı kafa derimde sivilce de var bir kere eczaneye gittim bana (KONAZOL sampuan ve DERMATOVE LOSYON VERDI ) bir hafta sonra çok iyi geldi fakat daha sonraları işe yaramadı bıraktm ne olur yardm edin şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene olun daha iyi olur

 108. Merhaba
  Bir hafta önce kuaförüm brezilya fönü benzeri bir düzleştirici önerdi
  Saçlarım zaten çok ince telli nedendir bilinmez uygulamayı kabul ettim
  Organik bir ürün saçına zarar vermez dedi
  Ama kafa derimi yaktı kavurdu derime değmeden kullanılacak bir ürün
  müş.Kafa derim ve saçlarım harap oldu meğer uygulamayı ilk bana yapmış
  Tepemde açılma oldu bu beni çok üzüyor.
  Size sorum şu saçlarım eski haline döner mi ? Hasarlı saç derisinde düzelme olurmu ve saç orda tekrar çıkar mı ? Şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  derinin kendini yenileme yeteneği yüksektir düzelir

 109. Slm merhaba hocam benimde sorunum saç ve sakal diplerinde pullanma ve sonrasında kızarıklık kalıyo ve banyo dan sonra kırmızı olarak daha belirgin hale geliyo kadolin ve Beta solik losyon kullanıyorum ama ve rahatsızlığım hala devam etmekte bana kullana bileceğim ilaç tedavisi ne önere bilirsiniz şimdiden teşekkürler…….
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sakal ve saç bölgenizi climbazol içeren şampuanla yıkayın, haftada 2-3 defa dermotto losyon kullanın düzelir

 110. merhaba eşimin sac derisinde once kızarıklık kaşıntı ve daha sonra dökülme oluyor ve dökülen yerden bir daha saç cıkmıyor tamamen dümdüz beyaz olarak kalıyor doktora gitti ilaç kullandı ama gene oldu ne yapmamız lazım dökülen yerden tekrar saç çıkar mı acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tarifiniz saçkırana benziyor ama muayene edenin teşhsi daha doğrudur, doğru ilaçla çıkması beklenir

 111. Merhaba bn kafamda böyle ama bn bundan önce egzama yaşadım onun bi etkisi olabilirmi??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tekrarlamış olabilir, dermotto losyonu araştırın

 112. Merhaba
  4 yasindaki oglumun sac derisinde hafif kizariklik var ve ustu kepek gibi kabuklu ama hic ellemiyor yani kasinmiyor banyodan sonra kabuklar gidiyor yeri kizarik kaliyor daha sonra tekrar ayni sekilde kabuklaniyor yardimci olursaniz sevinirim sebebi ne olabilir acaba ne onerirsiniz simdiden tesekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  mantar olabilir dermatologla görüşmelisiniz inceleme gerekebilir

 113. merhaba kafa dersısınde sac dıplerınde kızarıklık bulunmakta ve sureklı yağlanma oluşmaktadır.Elimi attığımda sacıma yag ve sac tellerı gelmektedırçBunun ıcın kullanabıleceğım bır şampuan var mıdır.Hastalığın ismi nedır? Tskler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yağlı egzama olabilir onu araştırın

 114. Benim bir sorum olacaktı. Başımda kısım kısım kizarmalar oluşmuş. Ve kızaran yerlerde agrilar var. Şu aralarda acayip saç dokulmesi var. Normal mi sizce?
  Op.Dr.Atilla KAYAnormal değil yağlı egzama olabilir

 115. Saçlarimin ön kisminda hafif hafif dokulmeler var ve saclarimi arkaya dogru elimle yatirdim mi deride nokta nokta kirmizilik goruyorum ayrica o bolgede bisiler ters gidio hissedebiliyorum doktora gitmedim isim geregi pek zamanim olmuyo saglik ocagi halledebilirmi bunu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  halledebilir

 116. Tepedeki saclarim seyreldi ,saclarim genel olarak inceledi sanki çok daha hafif gibi,asidi sac dökülmesi yasiyorum tepedeki sac derisinde kizariklik var kabuklanma soyulma ya da kasinti yoklama Dr sac dediniz hasar görmüş yapacak birşey yok dedi..kandaki tüm değerlerin normal(hormon,mineral,vitamin) hamilelik yasamadim menopoz da değilim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  erkek tipi dökülme olabilir

 117. Sac derimde kuzarıklık ve aşırı kepeklenme var yer yer dökülmelerde oluyor ayrıca saçım çok kuru özellikle kepek ciddi anlamda psikolojimi çok kötü etkilemiş durumda ketoral sampuan kullanıyorum başka tavsiye edeceğiniz bir şey var mı hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ketoral saçı çok kurutur climbazol içeren şampuanları tercih edin

 118. merhabalar
  bnm bir sorum olacaktı. saç derimde kızarıklık ve yanma var bu bazen oluyor güneşte fazla kaldığımda acaba güneşten kaynaklanıyor olabilir mi? şuan doktora gitmedim acaba gitmem gerekiyor mu?gitmessem herhangi bir kötü sonuçlar oluşabilir mi?
  şimdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  güneş allerjisi olabilir yazın şapka takın

 119. ekzamanın çarasi yok mu hocam hangi doktora gitti sem hep ilaç verip yolladalr ama ilacı kullanıyorum geçiyor sonra gene terkrar devam ediyor vücüduma yayılcak diye çok korkuyorum yardımcı olurmusunu z
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Korkmayın çünkü stres hastalığı tetikleyen bir faktördür.
  Tabiki tedavisi var ama ilaçla tedavisi var yani bende size ilaç önereceğim dermotto losyon var onu araştırın

 120. merhabalar
  benim de saçlı derim resimdeki gibi hatta daha da kötü olduğu oluyor.ilaçları kullanınca geçiyor, doktoruma sorduğumda bunun benim vücut yapımla alakalı olduğunu söyledi ilaçları tamamen bırakmamamı söyledi. bunun başka bir çözümü
  var mıdır ? teşekkürler 🙂
  Op.Dr.Atilla KAYA
  İlaç dışında çözümü yok,haftada 1-2 defa uygulanan yani uygulaması daha pratik olan ilaçları tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.