Cinselliği Olumsuz Etkileyen Saç ilaçları Nelerdir?

Saç dökülmesi olan kadınlar arasında cinsellikle ilgili hiçbir tereddüt olmazken erkekler arasında yaygın bir korkudur ve bir çok kişi ilaç seçerken bu tedirginlikten de etkilenerek seçim yapar.

İnternette yapılan yorumlar incelendiğinde cinsellikle veya hormonlarla hiçbir ilişkisi olmadığı halde “xxxx spreyini kullandım cinselliğim olumsuz etkilendi” gibi yorumlar görebilirsiniz, bunun en önemli sebebi bazı kişilerin bunu takıntı haline getirmiş olmasıdır.

Aşağıda ayrıntılı şekilde ele alınan yazıyı dikkatle okursanız bu tür takıntılar sebebiyle saçlarınızı kaybetmekten kurtulmuş, gereksiz sorunlar yaşamamış olursunuz.

Cinselliği etkileyen ilaçlar özellikle dökülme sorunu olanlar için kabus gibidir. Pinpirik kişiler nerdeyse her ilaçta yan etkileri araştırma eğilimi vardır. Dökülme sorunu olanlarda bu daha belirgindir çünkü internette bu konuda çok yaygın ama çoğu yanlış bilgiler vardır. Bunun asıl sebebi erkekte cinsel isteği oluşturan DHT (Di Hidro Testosteron) hormonun aynı zamanda saç dökmesidir. Bu bilgi sebebiyle saç sorunu olan kişilerin aklına tüm tedavi yöntemlerinde bu soru akla gelir.

Yazının buradan sonrasında en yaygın kullanılan saç ilaçları incelenecektir. Dökülme sorunu olan kişilerin uygulayacakları tedavilerden hangilerinin cinsel istekle yada spermium sayısıyla ilişkili olduğu hangilerinin ilişkisiz olduğu yazılacaktır.

cinselliği etkileyen saç ilaçları

Saç İlaçları Cinselliği Olumsuz Etkiler mi?

Bu yan etkilere neden olan iki ilaç vardır Propecia Tablet ve Avodart Tablettir. İkisi benzer maddeler içerir.

Propecia Cinsel İsteksizlik Yapar mı?

İçeriğinde 1 mg finasterid vardır, ilk defa Proscar Tablet adıyla prostat büyümesinde kullanılmıştır. Kullanıcıların 60 yaş üstü olması ve 5 mg finasterid içermesi sebebiyle çok yaygın bir şekilde cinsel sorunlara neden olmuştur. Saç dökülmesi tedavisi için üretilen Propecia Tablet 1 mg finasterid içermektedir. Dozun daha düşük olması ve gençlerde kullanılması sebebiyle cinsellikle ilgili yan etki yapma ihtimali daha düşüktür ancak yok demek mümkün değildir. Kimde, ne kadar, hangi tür sorunlara neden olacağı önceden tahmin edilemez ama şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz; görülebilecek herhangi bir yan etki ilaç bırakıldıktan birkaç gün sonra yok olur.

Bu konuda en doğru yaklaşım şöyle olabilir; İlaç kullanmaya başlayın, takıntı haline getirmeden rutin cinsel davranışlarınızı, özellikle sabah ereksiyonlarını değerlendirin eğer bir kayıp varsa ilacı kesin, kayıp yoksa devam edin.

Propecia ile şunu da belirtmeliyiz, Propecia Tablet gereksiz yere çok pahalı satılmaktadır onun yerine Proscar Tablet alınıp beşe bölünüp günde bir parçasını kullanabilirsiniz.

Yaygın bilinen Alofin Tablet de Propecia Tablet gibi 1 mg finasterid içerir ve daha ekonomiktir, benzer şekilde Dilaprost Tablet Proscar Tablet gibi 5 mg finasterid içerir ve daha ekonomiktir. (1-2)

Avodart Kapsül

Propecia Tabletin içeriğindeki Finasterid adlı madde üzerinden geliştirilmiş dutasterid adlı maddeden 0.5 mg içerir. Kullanım alanı yine prostat büyümesidir, etkisi 5 mg finasterid kadardır. Fnasteride kıyasla daha az yan etki yapması beklenir. Her ne kadar daha az yan etki görüldüğü söylense de bu ihtimal göz ardı edilemez. Avodart tablet şeklinde değildir ve bölünerek kullanılması mümkün değildir. Bir gün kullanıp 4 gün ara verilmesi yeterli etki sağlamaz. Buna en pratik çözüm olarak şunu yapabilirsiniz; içeriğini şekil verilebilir herhangi bir gıda maddesi ile (un, bisküiden üreteceğiniz toz) karıştırıp, beşe bölüp her gün bir parçası kullanılabilir. Böylece saç için yeterli doz kullanılırken fazla miktarda kullanılması halinde görülebilecek yan etkilerden korunulmuş olur. (3)

Propecia ve Avodart Kapsülün Yan Etkileri

 • Cinsel isteksizlik
 • Erken boşalma
 • Meni azalması
 • Yeterli sertlik oluşamaması
 • Spermium sayısında azalma (bu kesin değildir)
 • Testislerde küçülme (kesin değildir ve çok uzun kullanımda olabilir)
 • Penis gövdesinde fibrozis, yapısal değişiklik, bu yan etki kobaylarda gösterilmiştir ancak insanlar üzerinde bilimsel çalışma yoktur.

Her iki ilacın prospektüsünde yasa gereği çok seyrek yan etkilerin de yazılması gerektiği için belirtilen yan etkiler yukarıda yazılanlardan çok daha fazladır ama bunları kafanıza takmayın çünkü çok seyrek rastlandığı için size denk gelme ihtimali çok düşüktür.

Cinsellik Yan Etkisi Olmayan Saç Çıkaran İlaçlar

Minoxil Cinsel İsteksizlik Yapar mı?

Minoxidil adlı madde içermektedir. Farklı firmalar tarafından farklı isimlerle (rogain, minoxil, rogan vs) üretilen çok sayıda minoxidil içeren ürün vardır. Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan ilk ilaçlardandır. Tedavide başarı oranı % 80 ler civarıdır.

Hepsinin prospektüsünde onlarca yan etkiden söz edilmektedir ancak bu yan etkiler arsında cinsellikle ilgili yan etkilerden söz edilmemektedir.

Minoxidilin cinsel istek üzerinde hiçbir olumsuzluk yapmayacağını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Bu yan etkiler açısından değerlendirildiğinde güvenle kullanabilirsiniz. Hormonlar üzerinde etkili olmadığı gibi bölgesel kullanılıyor olması da sorun çıkarmayacağını düşündürür.

Minoxidilin en önemli dezavantajı zaman içerisinde etkisinin azalması ve saç kaybının kullanmaya devam edilmesine rağmen devam etmesidir. (4)

Hairforte Sprey Cinselliği Etkiler mi?

Minoxil gibi Hairfort Sprey de hormonlar üzerinde etki oluşturmadığı için kesinlikle cinsellik üzerinde herhangi bir yan etki oluşturmaz.

Aslında bölgesel kullanılan hiçbir ilaç bu tür hormonlarla ilgili yan etkilere neden olmaz. Bölgesel olarak hücre düzeyinde DHT yi engellemesi sayesinde diğer saç spreylerine kıyasla daha başarılı olmasını sağlar ve özellikle zamanla etkisinin azalmaması önemli avantajıdır.

Saç Çıkaran Şampuanlar Cinselliği Etkiler mi?

Burada iki önemli yanlış var. Birincisi şampuanlar saç çıkarmaz. İkincisi şampuanlar asla bu tür yan etki oluşturmaz, tamamen takıntıyla ilgili bir sorundur.

Xpecia Tablet Cinselliği Etkiler mi?

Propecia ile isim benzerliği olması sebebiyle böyle bir yakıştırma olsa da bitkisel kaynaklı maddeler, saç için gerekli çinko gibi elementler ve yine saç için gerekli olan vitaminler içerir. Cinselliği olumsuz yönde etkileyecek hiçbir madde içermemektedir. Cinsel istek üzerine olumsuz yan etkisi olmadığı gibi damar genişletici etkisi en fazla olan ginkgo biloba içermesi sayesinde olumlu etkisi bile olabilir. İçeriğinde keratin, l sistin, biotin, çinko,  saw palmetto, isoflavon, demir gibi saç dökülmesini durdurması yanı sıra  saçta kalite artışı sağlayan, saçın yapım maddeleri de vardır. (5)

Şampuana Doğum Kontrol Hapı Koymak Zararlı mı?

Doğum kontrol haplarında östrojen ve progesteron adlı kadınlık hormonları vardır. Normalde bu hapların erkekler tarafından ağızdan alınması meme büyümesi, cinsel istekte azalma, sakal dökülmesi gibi çok ciddi yan etkilere neden olur.

Şampuanların içinde karıştırıldığında bu hormonların bir kısmının deriden emilerek kana geçmesi mümkün olabilir, deriden emilse de çok düşük dozda emileceği için ciddi yan etki yapması beklenmez ama yan etki oluşturmayacak kadar az emiliyorsa bu durumda da dökülme üzerinde de olumlu etkisi olması beklenmez.

Sonuç olarak şampuana doğum kontrol hapı koyanlar boşa vakit harcıyorlar, bunu yapmak yerine bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ilaçlar kullanmak daha akıllıca olur.

Biotin Cinselliği Etkiler mi?

Biotine biyotin de denmektedir,B7 vitaminidir. Yine takıntılı insanların gereksiz yere sorduğu sorulardandır, biotinin cinsel istek üzerinde olumlu veya olumsuz hiç yan etkisi yoktur.

Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girebilir ?

Aslında ekim alanını bir yerlere sürterek veya çarparak zarar vermedikçe ekim yapıldığı gün ilişkiye girmenin hiçbir sakıncası yoktur. Her ne kadar bazı ekim merkezleri dangalakça bir şekilde “iki ay ilişkiye girmeyin” dese de kesinlikle bilimsellikle ve akılla izah edilebilir bir yasak değildir. Yapılan işte sorun çıkarsa hastaya “cinsel ilişkiye girdiğiniz için ekilenler çıkmadı” diyebilmek için böyle diyor olabilirler.

Masturbasyon Yapmak saçı Döker mi?

Yine gereksiz sorulardan biri budur ama dökülmenin gençlerde daha sık görülmesi ve masturbasyonun da gençler arasında yaygın olması bu soruların çıkmasına neden olmaktadır.

Yanılgı şuradan kaynaklanmaktadır; masturbasyonun sex hormonlarını artırdığı yönünde yanlış bir bilgi vardır oysa tam tersidir, genç yaş olması sebebiyle testosteron hormonu fazla salgılanmakta ve kişiyi masturbasyon yapmaya zorlamaktadır.

Masturbasyon isteğini arttıran testosteron fazlalığı aynı zamanda DHT (di hidro testosteron) hormonun da artmasına neden olmakta ve bu hormona hassasiyeti olan kişilerde dökülmeye neden olmaktadır. Bilindiği üzere erkek tipi saç dökülmesinin neredeyse tek nedeni DHT hormonudur.

Ele aldığımız tüm ilaçlar Türkiye’de reçetesiz satılmaktadır ancak finasterid içeren ilaçlardan kullanacaksanız başlamadan önce doktor önerisi almanız doğru bir yaklaşım olur.

Referanslar

1- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7060023/
2- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6488187/
3- https://doi.org/10.1111/dth.13182
4- https://doi.org/10.1111/dth.15131
5- https://doi.org/10.1111/jocd.12051

51 comments

 1. Merhaba hocam 4 aydır hair Forte + xpecia tablet kullanıyorum. Saçlara yaradı. Hair Forte spreyi her akşam yatmadan sürüyorum sabah saçı yıkıyorum. Tablet de aynı şekilde yatmadan iki tane alıyorum. Her sabah saçı yıkamak zor oluyor. Hair Forte spreyi bıraksam tablete devam etsem saçlar dökülür mü ?

  • Merhaba,
   Günde bir kezde olsa devam etmelisin.kıl köklerindeki kanlanmayı ve beslenmeyi artırıyor,Sadece bu değil içeriğinde saç dökülmesini önleyen ,kalitesini artıran vitamin,mineral ve extractlar var
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Merhabalar hocam . Saçlarım son 2 aydır fazla dökülüyordu dermatolojiye gitti erkek tipi dedi ve minoksil 5 verdi . Hocam sorum şu benim saçlarım şakaklardan çok az bir kısmı cansız incelmiş gibi duruyor başlangıç seviyesinde olduğundan bu minoksil li kullanıp sonra bıraksam olurmu . Bide hocam minoxsil 5 cinsel problemler oluşur mu veya bir finansterid tarzı ilaçlar gibi problem yaratır mı saygılarımla

  • Minoxil, finasterid tarzı ilaçlar gibi etki yapmaz. Farklı Yan etkileri olabilir, çarpıntı vb. Eğer saçlarında incelme varsa ve dermatolog erkek tipi dökülme dediyse düzenli ilaç kullanman gerekir dökülmeye önlemek için. Genetik dökülme tedavisi ile bitmez ilaç kullandığın sürece durdurabilirsin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam MS hastasıyım ve aubagio kullanıyorum. Bu ilacı kullandıktan sonra saç tellerim incelmeye başladı. Sonrasında ise tepemde bir hayli dökülme başladı. Bu konuda bana verebileceğiniz bir tavsiye var mıdır?

  • Genel olarak saç tellerini incelemesi tüm alanlarda ise ilacın yan etkilidir. Ama dökülme sadece tepe bölgesinde ise genetik dökülme başlamış demektir. Bir dermatologa görünün sorun nedir tam olarak değerlendirilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam sızın onerdıgınız agız yolunıle alınan ılac hangısıdır

 5. Xpecia tablet kullanıyorum daha kullanmaya daha 1 kutuyu yeni yarıladım ama saç dökülmem yüzde 90 durdu diyebilirim bu süreçte hairforte falan kullanmıyorum bu şekilde bana daha fazla etkisi olup saç oluşumu yapar mı ?

  • Tabii ki saç kalitesini artırıp %85 oranında dökülmeye önler. Ama minyatürleşmiş saçlarınız varsa onlar mutlaka dökülüp yeniden daha kaliteli çıkacaktır.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Hocam merhaba ben 2 aydır dermaroller ile minoksidil, xpecia ve alopecia procapil kullanıyorum.
  Ön kısımda boş olan yerlerde ciddi anlamda saç çıkmaya başladı bu ürünlerin beraber kullanılmasının bi zararı var mıdır ?

 7. Hocam xpecia tablet kullanıyorum yüzümde inanılmaz sivilce oldu sebebi o mudur lekeleri kalıyor birde

  • Sivilce olmasını açıklayacak bir neden yok. Kaç yaşındasınız, yağ metabolizmanızla ilgili bir sorun olabilir. Dermatologa görünmelisiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Bende minoxil ve xpecia tablet i bir arada kullaniyordum 15 gun kullandim ama çarpinti oluyordu ikingun kullanmadim gecti hangisi yapiyor olabilir minoxil mi yoksa xpecia tabletmi ?

 9. Merhabalar hocam
  Mart ayında doktora gittim erkeksi dökülme var dedi ve bana androvium %5 günde 2 defa+xpecia tablet günde 2 defa+ eczaneden haftada 2 gün kullanmak için bu karışım şampuan yaptı ve diger günler de sawpoo şampuan kullanıyorum. Yaklaşık 2 aydır kullanıyorum Ama saç dökülmem hiç durmadı hatta ilk başta çok fazla döküldü şimdi biraz azaldı ama hiç durmuyor normalmi napmalıyım ? Yardimci olur musunuz

  • Genetik saç dökülmesi tedavisinde başlayınca ilk başta minyarürleşmiş saçlar dökülür, Bu kişiye göre değişmekle birlikte 2-4 ay kadar sürebilir. Bu arada alttan sağlıklı kalıcı kıllar gelir. Sabırlı olmalı ve hatalarımızı düzenli kullanmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. Hocam hairforte man kullanıyorum, ve 2 ay önce fsh ve lh hormonlarım yüksek çıktı bir bağlantısı var mı spreyle?

  • Lokal etkili bir ilaç, bitkisel extractlardan oluşuyor, sistemik Yan etki yapmaz. Nedenini araştırmaların.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. Merhaba yaklaşık 2 aydır minoxil %5 kullanıyorum doktorum erkek tipi olanını önerdi bana saç dökülmem ciddi oranda fazla. Son bir haftadır kalp çarpıntısı yaşıyorum.5 yıl önce böbrek ameliyatı oldum yan etkilerde bununla ilişkili bir madde gördüm ilacı bırakınca da saçım dökülecek doktor bey sizce ne yapmalıyım ? Teşekkürler iyi çalışmalar 🙂

  • Xpecia tablet ve hairforte sprey başlamanızı öneririm. Minoxil normalde tansiyon ilacı olduğu için bu tür etkiler görülebiliyor.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 12. Merhaba benim saclarım gür ve kıvırcıkken yoğun yaşadıgım dökülmeler sonucu saçlarım şakaklardan döküldü ve kıvırcık değiller xpecia aldım ama işe yarar mı

  • Şakak bölgesinden dökülmme erkek tipi dökülme bulgusudur. Xpecia tabletle birlikte Hairforte spreyde kullanmalısınız.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 13. Hocam merhaba ben xpecia tablet ve hairforte sprey kullanıyorum ama hairforte sprey i kipriklerimede sürüyorum bazı yerlerinde boşluk var birşey olur mu

 14. Hocam ben 8 aydır dengeli bir şekilde xpecia hairporte kullanirim ama bi etki değişim görmedim ne yapmam lazim

  • %3 saç dökülmelerinde hiç cevap alınamayabilir. Eğer 8 ay düzenli kullanmanıza rağmen bir değişim olmadıysa bırakmanızı öneririm.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 15. Hocam merhaba xpecia tableti 3 gündür kullanıyorum ama saç dökülmem daha çok arttı ne yapmalıyım

  • 🙁 minyatürleşmiş saçlarınız ilk 3 ay dökülmeyew devam edecek. Çünkü alttan daha sağlıklı ve anageni daha uzun kıllar gelşyor. Sabırlı olmalısınız.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 16. Revigen tablet ile ilgili bilgi olabilirmiyim hocam sacekim merkezi ilk 6 ay xpecia sonraki 6 ay revigen tableti onerdi

  • Revigen ve Xpecia tabletin içeriğini kıyaslamak için @sacilaclari instagram adresine bakmanızı öneririm. Doğrusu Xpecia tabletle devam etmeniz iyi olur çünkü içerik zengin ve yeterli dozda.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 17. Hocam xpecia bende ishal yaptı çok kötü hemde

  • İshalin Xpecia ya bağlı olduğunu düşünmüyorum,bırakıp gerçekten xpecia dan mı görebilirsiniz.bırakmanıza rağmen devam ederse başka bir sorun vardır.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 18. Iyi günler hocam ben sac ekimi yaptım simdi x pecia kullanmaya başladım bu kullandığım ürün insanda halsizlik ve uykusuzluk hissi yaratırmı ve bir diğeri başka etkileri olurmu

 19. Hocam merhabalar 8 senedir minoxil forte deri spreyi kullanıyorum.Artık bıraksam sıkıntı olurmu yoksa ömürlük olarakmı kullanmam gerek.

 20. Merhaba hocam. 1. Senas sac ekimimde xpecia tablet kullandıgimdan kaliteli gecti. 2. seans ile bunu taçlandirdim. Su an 3. Gün ve ilk yukamayi yaptim. Xpecia yi ne zaman kullanmaya baslamaliyim ? Ekim sonrasi kacinci gunde ?
  Op. Dr. Atilla kaya
  Başlayabilirsiniz.sadece spreylere ilk yıkamadan sonra başlanması gerekir.

 21. Hocam merhabalar. Benim iki sorum var ama sakallarla ilgili. Ben 5 ay sakal için minoxil kullandım ve etkisi çok güzeldi ancak sonrasında başka marka minoxil aldım ve alerji başlattı kullanmayı bıraktım 6 ay geçti bırakalı ve çıkan sakalların çoğu döküldü. Acaba şimdi tekrar eski kullandığım minxidil markasını kullansam alerji yapar mı? Diğer sorum ise hairforte + xpecia tablet kullansam sakalım çıkar mı (Hair forte de DHT engelleyici olduğu için korkuyorum.)?
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Eski kullandığınız minoxidil markayı kullanabilirsiniz, xpecia tablet kullanabilirsiniz.

 22. Hocam merhaba minoxil hairforte 5 kullanmaya yeni başladım yanında da şampuanım bioxcin quantum kullanıyorum. Doktora gittiğimde erkek tipi dökülme dedi saçlarım ince telli ve tepeye doğru seyrektik var biraz bana ne önerirsiniz şimdiden çok teşekkürler.
  Op. Dr. Atilla Kaya
  Spreyin yanında xpecia tablet kullanmanızı öneririm,dwüzenli kullanmalısınız

 23. Hocam 20 yaşındayım genetik dökülme problemim var . Hair forte sprey+ sawpoo şampuan kullansam dökülmeyi durdurur mu? . Çok zor da kalmadıkça hap türü ilaçlar kullanmayı düşünüyorum.( yan etkisinden korkuyorum )

  • Kullanabilirsin,dökülmeyi durdurur ama xpecia tablet tamamen bitkisel extractlardan oluşmuştur, yan etkisi olmaz,gönül rahatlığı ile kullanabilirsin
   Op. Dr. Atilla kaya

 24. Hocam öncelikle merhaba, yaşım 22 ve erkek tipi genetik saç dökülmem var. Xpecia tablet ve Hairforte sprey kullanıyorum. 1 ay oldu hala devam ediyorum kullanmaya ama çok tedirginim hocam. Hiç bir yerde kesin bir bilgiye ulaşamadım ve sürekli acaba ilaçlar hormonel yönden veya düşünsel yönden yan etki yapar mı diye düşünmekten alıkoyamıyorum kendimi. Bu sorumu cevaplarsanız çok ama çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler hocam

  • hairforte sprey ve xpecia tablet tamamen saç dökülmesi tedavisinde kullanılan,bilimsel olarak etkileri kanıtlanmış bitkisel extractlardan hazırlanmıştır.kimyasal yada hormonal içeriğe sahip değildir.içeriklerine ayrıntılı bir şekilde ürünlerin kendi internet sitelerinden ulaşabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.