Saç Biti Nasıl Temizlenir, Baş Bitinin Tedavisi

Saç biti geçmişten günümüze her zaman varlığını sürdürmüş ve bir çok insana bulaşarak varlığını devam ettiren bir parazittir. Saç biti neden olur yazımızdan saç biti neden olur, nasıl bulaşır ve neden bitleniriz gibi başlıklara ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu yazımızda saç biti nasıl temizlenir, baş biti bulaşan bir bireyin tedavisi nasıl yapılır gibi çok daha önemli bir konuya değineceğiz.

Baş bitlerinin tedavisi geçmişte sadece zehir içeren ilaçlar ile yapılabilirken günümüzde ise zehir içermeyen bitlerin boğulmasına dayalı ilaçların gelişmesiyle çok daha avantajlı bir hale gelmiştir. Bu doğrultuda bit temizleme işi iki ayrı yolla yapılabilir demek yanlış olmayacaktır. Bu yöntemleri avantajlarının ve dezavantajlarının daha iyi anlaşılabilmesi için sırasıyla ele alalım.

saç biti nasıl temizlenir

Saç Biti Temizleme Yolları

Hemen yukarıda da bahsedildiği üzere saç bitlerinin yok edilebilmesi için kullanılacak iki grup yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri zehirli ilaçlar diğeri ise bitleri boğarak öldürenlerdir.

1- Zehirli İlaçlar

Geçmişte bitlenen insanların saçlarına böcek yada sinek ilacı sıkılması ile yapılan işlemdi. Bitleri zehirleyerek öldürmek olup 7-10 gün arayla işlemin tekrarlanması gerekmekteydi. Bu tarz ilaçlar zehir içerikli olduğundan uygularken çok dikkat edilmesi gerekirdi. Çünkü ilaç göze kaçtığında ciddi sonuçlar doğurmaktaydı. Günümüzde zehir içermeyen temizlik setleri bulunduğu için tercih edilmesi şiddetle tavsiye edilmemektedir.

2- Silikon İçeren İlaçlar

Günümüzde hem uygulanma hem de bitlenen kişi açısından en avantajlı yöntem silikon (dimetikon) içeren ilaçların kullanılmasıdır. Eskiden sadece zehirli ilaçların kullanımı ile temizlenebilen bitler artık silikon içeren ilaçlar ile boğarak temizlenebilmektedir. Su ile silikonun karıştırılması ile elde edilen bu ilaçlar saça uygulandıktan sonra beklenir. Su buharlaşır ve saçta kalan silikon bitin etrafını sararak havasız kalmasını ve boğularak ölmesini sağlar. %100 etkili ve başarılı bir yöntemdir. Zehir içerikli ilaçlarda ki gibi bitler zamanla bağışıklık kazanarak dayanıklı hale gelememektedir. Dimetikon içerikli olan ürünler sprey şeklindedir.

Dimetikon içerikli ürünlerle yapılan saç biti tedavisi sonrasında bitlerin tekrar yerleşmesini engellemek için bit kovucu özelliği olan şampuan, tarak ve toka gibi ürünlerin kullanılması önerilmektedir.

Saç Bitinden Korunma Yolları

Saç bitinden korunmanın en önemli ve pratik yolu insanlarla çok yakın temas kurmamak ve ortak eşya kullanımının önüne geçmektir. Fakat bu kişilerde bit olma ihtimali olduğu düşünülmediği için mümkün olmayan bir yöntemdir. Özellikle kreş ve okul döneminde ki çocuklar sürekli oyun oynama isteğinde olduklarından yakın temas kurmamaları mümkün olmamaktadır.

Ancak aynı ortamda bulunulan birinde bitlenme teşhis edildiyse öncelikle kişinin bit tedavisine başlanmalı ve yastık, yorgan benzeri tüm ortak kullanılan araç ve gereçler kaynatılmalı ve ortak kullanımdan vazgeçilmelidir.

Aile içerisinde bitlenmeye maruz kalmış herkese tedavi uygulanmalıdır. Tedavi uygulanmadığı yada ortak eşya kullanımına devam edildiği taktirde bitlenme kişiden kişiye devam edecektir.

Saç bitinden korunmak için bit önleyici şampuan kullanılabilir.

Pedikap Saç Biti Temizlik Seti Kullanabilirsiniz

Pedikap set 100ml sprey, 150 ml şampuan ve bit tarağından oluşan bir üründür. Sprey %4 aktif madde dimetikon ve bu aktif maddenin çok daha fazla etkili olabilmesi için %96 siklometikon içermektedir. Ürün her yaştan herkese güvenle kullanılabilir. Pedikap bitleri zehirleyerek değil boğarak yok ettiği için bitler zaman içerisinde bağışıklık kazanarak ürünün etkisiz olmasını sağlayamaz. Bu sebeple pedikap bitlere karşı her zaman %100 etki sağlar.

Pedikap bit şampuanı içerisinde paraben gibi zararlı kimyasal maddeler bulunmaz. Göz yakmaz ve rahat uygulanabilir. Saçta kayganlık sağlar, kırılmayı engeller. Ölü bit ve sirkelerin kolaylıkla temizlenmesini sağlar. Normal zamanlarda da temizlik için kullanılabilir. Özellikle 10-15 günde bir kullanılması 1 yıl boyunca yeni bitlenmelere karşı koruma sağlar.

Pedikap Nasıl Uygulanır?

Normalde kullandığınız şampuanınız ile duş aldıktan sonra saçlarınızı iyice kurutun. Pedikap spreyi kuru saça 10-15cm mesafeden özellikle saç diplerinize olacak şekilde püskürtün. Tüm saçın ve kafa derisinin sprey ile tamamen ıslandığından emin olana kadar bu işleme devam edin. Özellikle ense ve kulak arkası gibi bölgeler temiz gibi dursa da aslında bitlerin en sevdikleri yerlerdir. Dolayısıyla bu kısımları atlamayın. Spreyi uyguladıktan sonra en 15-20 dakika kadar saçta bekletin. Dilerseniz spreyi daha uzun sürede tutabilirsiniz. Sonrasında pedikap şampuan ile özellikle saç diplerini ovarak yıkayın. Saçınızı duruladıktan sonra havlu yardımıyla ıslaklığını alın ancak tamamen kurutmayın. Bit tarağı ile tüm saçı sağdan sola, yukarıdan aşağı, aşağıdan yukarı, soldan sağa olacak şekilde güzelce tarayın. Tüm ölmüş bit ve sirkelerin bu sayede saçtan uzaklaşmasını sağlayın. Dilerseniz saçları taradıkça tutamlara ayırabilir ve böylece daha ince bir tarama çalışması gerçekleştirebilirsiniz.

Referanslar:
http://www.sacbiti.net/sac-biti-nasil-temizlenir
https://www.pedikap.com/nasil-kullanilir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.