Kafada mikrobik hastalıklar

Mikrobik dendiğinde bakteri, virüs ve mantar akla gelir. Bakteri iltihabu çok seyrektir ve sivilce gibi görünür. Virüs ise siğil şeklinde karşımıza çıkar. Bu iki konu ayrıca anlatılacaktır. Kafa derisinde yaşayan ama zarar vermeyen mantarlar vardır. Çeşitli sebeplerle bu mantarların sayısı artarsa hastalık yapabilir. Bu durumu bağırsakta binlerce mikrop olmasına rağmen seyrek olarak mikrobik ishal olmamıza benzetebiliriz. Bu mantarlara normalde saprofit mantarlar yani zararsız yaşayan denir.
Mantarlar genellikle deri ve tırnak gibi dokulara yerleşerek hastalık yapan bir tür mikroptur. Seyrek olarak organlarda da hastalık yapabilir.Saçlı deride mantar karşımıza daha çok yağlanma, kepeklenme, kaşıntı, kırmızılık, ıslaklık hissi gibi şikayetler çıkar. Diğer vücut alanlarındaki mantar hastalıkları zor tedavi edilse de saçtaki mantarlar daha kolay tedavi edilebilir.
Bilimsel çalışmalarda tespit edilen mantar türü en sık pitriazis ovale (malessezia furfur) dur bunun alt gurupları da vardır.
Hastalık çeşitli şekillerde karşımıza çıkar; aşırı kepek ve yağlı egzamanın en önemli sebebi mantarlardır, kepek rahatlıkla tedavi edilebilirken yağlı egzama ( seboreik dermatit ) tekrarlama eğilimindedir. Her iki hastalıkta daha çok cildin yüzeyindedir. Bunların dışında bir de kıl köküne ilerleyen mantar hastalığı vardır hastalık ilerlediğinde mikroplarda eklenir ve kıl kökünde öldürücü hasar bırakır. Bir bölge tamamen boşalacağı gibi ciddi düzeyde seyrelmeye de sebep olur.
Kafada mantar hastalığı nasıl tedavi edilir ;
Hastalığın düzeyine göre tedavi planlanır, hafif yağlı egzama ve yoğun kepek varlığında % 1 climbazol içeren şampuanlar tedavide yeterli olmaktadır, bu gurup şampuanlar günlük kullanıma uygun olduğu için tedavi sonrası kullanıma devam edildiğinde hastalığın tekrarı engellenir. Daha ağır yağlı egzama olgularında tek başına şampuan yeterli olmayabilir bu durumda ek olarak kortizon içeren krem yada bitkisel kortizon içeren dermotto benzeri ürünler kullanılabilir. Kortizonlu ilaçların ciddi yan etkileri olduğu için uzun süre kullanılmaması gerekir. Dermotto bitkisel orijinli olması sebebiyle yan etki olması beklenmez.
Mantar hastalığı ilerleyip iltihabi akıntı yapacak düzeylere geldiyse bu durumda ağızdan hap şeklinde ilaçlar da eklenir. Tablo bu kadar ilerlediğinde saça hafifçe aıldığında acımadan köküyle çıkar.

kafa mantar hastalığı

2 comments

  1. Merhaba benim kızımda saç enflasyonu oldu nasıl geçer başkasına bulşırsa kacgunde belli oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.