Sabun Saç Dökermi?

Sabun kullanımı vücudun kendini soğuk, hava kirliliği, küçük sıyrılmalar gibi doğal zararlara karşı korumak için salgıladığı yağ tabakasını kaldırır. Aynı etki kafa derisinde salgılanan yağ için de geçerlidir. Saçı koruyan, kırılmalara karşı dayanma gücünü artıran, saça parlaklık veren yağ tabakasını temizleyerek yok eder.

Sabun Saç Dökülmesine Sebep Olur mu?

Sabunun bu etkileri saçta kuruluk, parlaklığında azalma, tararken kırılmalara sebep olabilir ancak sabunun saç dökmesi mümkün değildir yani kırılarak dökülmede artışa sebep olsa da kökten dökülme yapmaz.

Dökülme sebeplerin ve nasıl olduğu iyi değerlendirilirse sabunun böyle bir etkisinin olması beklenmez. Herkes annelerinin, anneannelerinin uzun yıllar sabun kullandığını dökülmenin değil tam tersi o yaşına rağmen saçlarının durduğunu görür. Yan, tam tersi olabileceği bile söylenebilir. Bazı kişiler şampuanların içindeki zararlı kimyasallardan çekindiği için sabun kullanmayı tercih etmektedir ancak yeni nesil şampuanlarda bu zararlılar kaldırılmış yada azaltılmıştır.

en etkili bıttım sabunu

Sabun Saç Çıkarır mı?

Özellikle bıttım sabunu, defne sabunu kullanıcıları genellikle çok memnun olduklarını söylemektedir, saçınızda sorun yaratmıyorsa sabunu tercih edebilirsiniz. 2-3 hafta kullanmaya rağmen kuruluk, kırılma, kaşıntı yağlanma gibi sorunlar yaşıyorsanız saçınıza uygun bir şampuan seçmeniz daha iyi olacaktır.

Zaman içinde çok sayıda hastamdan bıttım ve defne sabunları sayesinde dökülmelerinin durduğunu, yeni saçlarının çıktığını duydum ama bunu destekleyen veya bu durumu izah eden herhangi bir bilimsel çalışma görmedim. Bilimsel çalışma yapılmamış olması veya yapıldıysa benim bu çalışmayı okumamış olmam saçı dökülenler arasındaki bilginin yanlış olduğunu göstermez.

Yukarıda yazdığım saçta kuruluk, kırılma, kepeklenme ve kaşıntı gibi sorunlar hangi sabunlarda olur fikrim yok ama bıttım veya defne yağından yapılanlarda da olabilir.

en iyi defne sabunu

Zeytin Yağı Sabunu Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

Bıttım kadar olmasa da dökülmeler konusunda çok popülerdir. Aslında etkili olması beklenmez ama yoğun kepekten kaynaklanan bir dökülme sorunu varsa bunun üzerinde etkili olabilir ancak fazla beklentiye girilmemelidir çünkü yoğun kepeğin dökülmeye neden olduğu yönünde güvenilir bilgi yoktur.

Defne Sabunu Saç Dökülmesini Durdurur mu?

Bıttım gibi tohumdan elde edilen yağla yapılır. Defne ağacının küçük sert tohumlarının yağıyla yapıldığı için bu isim verilmiştir ancak saf defne yağından yapılmamaktadır. Değişik oranlarda defne yağı karıştırılarak üretilmektedir.

Bu oran yani ne kadar defne yağının karıştırıldığı üreticinin vicdanına kalmış bir durum olduğu için mümkünse güvenilir firma ürünleri tercih edilmelidir. Defne yaprağı özellikle balık yemeklerinde tercih edilmektedir, diğer taraftan barış simgelerindendir. Belki de bundan kaynaklanan bir şekilde farklı şehirler sahiplense de asıl üreticileri Hatay ilidir.

Saç için Sabun mu Şampuan mı iyidir?

Genel olarak düşünüldüğünde sabun her şeyin temizliği için üretilir, aşırı yağlı ellerimizi bile sabunla temizleriz, bunun sebebi sabunun içeriğindeki kostiğin onu daha etkili yapmasıdır, şampuanlar daha soft yapıda ürünlerdir. Sabunun aşırı temizleme gücü saçlı derinin gereğinden fazla temizlenmesine ve savunma mekanizmalarının bozulmasına neden olur. Şampuanlar saça özel üretildiği için saçın yapısına uygun şampuan sabuna tercih edilebilir.

Sabun Saçı Uzatır mı?

Kesinlikle hayır, her ne kadar kocakarı önerisi gibi böyle beklentiler oluşturulsa da dışarıdan uygulanacak hiçbir ürün saçın daha hızlı uzamasını sağlamaz. Saçı uzatan faktörler kan yoluyla kökü besleyen damarlar aracılığıyla kökü geliştirip büyüten hücreler aracılığıyla etkili olurlar.

Saçı uzatma konusunda en etkili madde biotin diğer adıyla B7 vitaminidir. Saçlarınızda uzamanın yavaş olduğunu düşünüyorsanız günde 5 mg veya 10 mg B7 vitamini alabilirsiniz. B7 vitamini bazı literatür bilgilerinde H vitamini olarak da geçmektedir.

Sabun Saçı Kurutur mu?

Evet sabunun en istenmeyen tarafı saçlı derinin yağ tabakasını tamamen yok ederek saçlı deri ve saçı kurutur, bu da kepeğe neden olur. Kuruluk aynı zamanda kafa kaşıntısı da yapabilir.

Saç İçin En İyi Sabun Hangisidir?

Sabun kullanılacaksa tercihen zeytinyağından imal edilmiş olan tercih edilebilir, benzer şekilde bıttım sabunu da kullanılabilir.. Ev yapımı sabunlarda kostik oranı daha fazla olduğu için tercihen sanayi tipi daha iyi olur.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Sabun

Her üretici bunu iddia etse de kullanıcı yorumlarına bakıldığında saç dökülmesi varsa ve ilaç yerine sabun tercih edilecekse bıttım sabunu tercih edilebilir, dökülmeyi durdurduğu yönünde bilimsel olmayan öneriler var.

21 comments

 1. Hocam kullandığım sabun şampuan kalmadı saç dökülmesi kepek var

 2. Defne sabunu kullandım bana yaramadı dökme yaptı sabun kullanamadan önce saçım 3 tel dökülürdü

  Şimdi defne sabunu yerine farklı birşey denesem dökülmem durur mu?

  Bazıları bana yaramayan veya döken şampuan, sabun kullanmış başka ürüne geçmiş dökülmesi durmuş

  Sizce doktor bey?

  • Merhaba,
   defne sabununun bu kadar dökülme yapması beklendik bir şey değil.başka bir sorununuz olabilir,araştırılmalı
   Op.Dr.atilla Kaya

 3. Merhaba hocam zeytin yağlı sabun kullanıyorum cilde zarar verirmi

 4. Merhaba hocam ben bittim sabunu kullanıyorum iyi geldiğini söylüyorlar ama bende o etkiyi göstermedi .Fazlasıyla sivilce ve kepeklenme oldu.Yuzum her duştan çıkışı pul pul oldu.

 5. Hocam selamlar yaklaşık 10 gündür doğal zeytinyağlı sabun ve bittim sabununu deniyorum şampuana göre saçım daha cok dökülmeye başladı. Size bi alışma sureci mi var belli sure kullanmaya devam mi etmeliyim .. yoksa sabunu birakmaliyim mi? Extra dokulmenin sebebi ne olabilir?

  • Sabunlar saç dökülmesini önleyemez, saçlı deriden zor temizlenir bu nedenle dökülme artmış olabilir. Yada DHT nin pik yaptığı dönem olabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Hocam saçlarımda aşırı dökülme var, bu dökûlme kırılma mı, dökülmemi bilemiyorum fakat bazen yağlanma ve kasıntı da oluyor. Kullanmadığım şampuan kalmadı,hiç bi sonuç alamadım hatta bazı şampuanlar alerji yaptı.benim için önerebileceğiniz sabun varmı? Markasıyla beraber

   • Sebodermm şampuan kullanabilirsiniz. Kırılma Vee dökülmeiçinde xpecia tablet ve HP biotin 5mg tablet başlamalısınız.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Dalan yeşil sabunu kullanıyorum iyimidir

 7. mrb hocam ben defne sabunu kullanıyorum. yalnız saçım daha çok dökülüyormuş gibi oluyor ama dediğinize göre saçı kırıyormuş dökme yapmıyormuş doğru mu anladım hocam ??? 2 3 hafta böyle devam ederse bırakmam gerekiyor dediğinize göre
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sabun grubu ile yıkamada saçlı deriden temizlenmede zorluk yaşarsınız.bu nedenle saçınıza uygun şampuan kullanmalısınız.dökülme için HPbiotin 5mg yada xpecia tablet kullanabilirsiniz.

 8. Şampuanların içindeki kimyasalların zararları nelerdir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  http://www.sampuan.com.tr/sampuanlardaki-zararli-kimyasal-maddeler bu linkten bakabilirsiniz

 9. Ellerinizi yikadigimiz beyaz sabunla yikiyorum saçlarımı zararı var mıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Kurutur ama zarar vermez

 10. ben saf sabun kullandım hacışakir ilk kullanmam fakat çok sert ve bakımsız duruyo saçlarım sizce devam ediyim mi yoksa defne veya bıttım sabunu mu kullanıyım ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sabun bakımsız gösterir ama hepsi için geçerli bir durum

 11. defne mi bıttım mı daha iyi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence ciddi bir farkı yok

 12. cok memnun kaldim

 13. cok guzel bir site

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.