PostOp – Saç Ekimi Sonrası Yıkama Seti

postop kullananlar
Saç ekiminden sonra gelişen iltihap

Postop köpük ve jel Saç ekimi sonrası temizlik her kliniğin kendince önerdiği rastgele ürünlerle yapılıyordu. Nemlendirmek için sıradan cilt nemlendiricisi, yıkamak için de her klinik farklı bir şampuan önerirdi.

Saç konusuna ilgili bir firma bu konudaki önemli eksiği tespit edip ciddi ihtiyaç olan saç ekimi sonrasına özel bir ürün geliştirmiş adı PostOp saç ekimi sonrası temizlik seti. Setin kullanım kolaylığı etkili olması yanı sıra en önemli avantajı içeriğindeki clorheksidin adlı madde içermesidir. Klorhexidin uygulandığı alandaki mikropların tamamını öldürür ve ekim sonrası iltihaplanma riskini minimuma indirir.

Ekim sonrası yara kabuklu, kanlı, şiş bir kafayla dolaşmak ciddi bir sorundur ve herkes en kısa sürede kurtulmak ister. Saç ekimi sonrası temizlikle ilgili olarak ekim yaptıran herkesin kafasını kökler zarar görür mü, İltihap apar mı, Nasıl çabuk temizlenir, Kabukları koparırken kökler zarar görür mü, hangi şampuanı kullanmalıyım, şampuanı köpürtürken kökler kıpırdar mı gibi sorular gelirdi. Postop tüm bunlara çözüm getirmiş.

Bu güne kadar yapılan uygulama şöyleydi, yaygın olarak kullanılan cilt nemlendiricisi bepanthol losyon sürülür yumuşaması için 35-40 dakika sonra yıkanırdı. Bepanthol yağlı bir yapıya sahip olduğu için temizlemek zor olurdu ve hastayı tedirgin ederdi, diğer taraftan nemlendirici yeterince temizlenmezse hava alamadığından altında mikrop çoğalıp köke zarar verebilirdi. Bu ve buna benzer çok sayıda sorun vardı ama bepanthol e alternatif ürün olmadığı için neredeyse her ekim merkezleri bununla yumuşatıp sonrası şampuanla yıkama yapardı yada önerirdi.

Ekim bölgesinde şampuanın köpürtülmesi de ayrı bir sorundu çünkü köpürtmeye çalışırken yine köklerin zarar görme ihtimali vardır.

Post op temizlik seti çok sayıda ekim hastası üzerinde denenmiş ve yukarıdaki bir çok sorunu çözdüğü için bir çok ekim merkezinin rutin kullanımına girmiştir.

Ameliyat sonrası anlamına postop ( post: arkasından, op:operasyon) adı verilen set iki üründen oluşmaktadır.

postop saç ekimi sonrası temizlik seti

Postop Set Nasıl Kullanılır

postop

Bana göre jelin en büyük özelliği içeriğindeki clorhexidin sayesinde sürüldüğü alandaki mikropların % 99.9 unu öldürmesidir, diğer taraftan kolay uygulanması, su tutulduğu anda hemen temizlenmesi, kabukları çok çabuk ve yeterince yumuşatması ve içeriğinde biotin gibi saçı besleyiciler, allantoin ve aloe vera gibi şişlik önleyici ve yara iyileşmesini hızlandırıcı maddeler olması önemli avantajlarıdır,
Köpüğün en önemli avantajı ise normal şampuan gibi köpürtmeye gerek olmamasıdır çünkü şampuanı köpürtürken kökler yerinden oynayıp ölebilir. Hazır köpük olması yanı sıra biotin ve E vitamini gibi saç besleyicilerin, aloe vera gibi yara iyileştirici ve şişlik azaltıcı madde olması da avantajdır.

Postop Jel Uygulaması

Temizliğe jel ile başlamalısınız. Tüm alana yetecek miktarda jeli pompası yardımıyla avucunuza alınız. Temizlenmesi planlanan ekim ve donör alana 2-3 mm jel tabakası oluşturacak şekilde yayınız. Yayma işlemi sırasında ekilmiş saçlara sert dokunmamaya özen gösteriniz. Jelin kurumasını beklemeden 10-15 dakika içinde orta basınçlı ılık su duşu ile yıkayınız. Jelin yapısı sayesinde pasif duş akımıyla temizlenecektir ancak gerekirse elinizle hafif okşama şeklinde yardım edebilirsiniz. Postop Jel içerdiği clorhexidin sayesinde bölgedeki mikropları % 99.9 oranında öldürücü etkiye sahiptir. Jelde klorheksidin yanı sıra yara iyileşmesini hızlandıran ödemi (şişlik) azaltan aloe vera ve allantoin, saçın beslenmesini artıran biotin olması da ekim sonrası şişlik sorunun daha az olmasına katkı sağlar.

Postop Şampuan Uygulaması

Köpük zararlı madde içermeyen saç besleyicilerle desteklenmiş bebe şampuanı yapısındadır.Jeli yıkadıktan hemen sonra pompası yardımıyla avucunuza doldurduğunuz köpüğü temizlenecek alana kalın bir tabaka olacak şekilde yayınız, 4-5 dakika bekledikten sonra orta basınçlı ılık duşla bolca yıkayınız. Hafif okşama şeklinde temizlenmesine yardımcı olunuz. Köpük şampuan kaliteli bir şampuan içeriğine sahip olduğundan sonraki dönemde de kullanmaya devam edebilirsiniz.

Köpüğün içeriğindeki E vitamimi, biotin ve aloe vera yaralı alanda daha çabuk iyileşme, gliserin ve aloe vera sayesinde nem uzun süre korunduğu için kaşıntıda azalma sağlar.

Kullanım sıklığı;

Ekimi gerçekleştiren doktor farklı bir şekilde önermediyse ekimden 48 saat sonra ilk banyonuzda kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk banyodan sonra her gün yıkamanız daha çabuk temizlenmesini sağlayacaktır. İlk 3 banyodan sonra günde 2 defa yada bir banyoda arka arkaya 2 defa yıkanması durumunda yara kabukları ve pıhtılar 1 hafta içinde temizlenebilir.

Postop saç ekimi sonrası temizlik seti sakal , bıyık, favori ve kaş ekimi sonrası da güvenle ve etkili bir şekilde kullanılabilir.

Post Op Set yenilikleri yakından izleyen tüm saç ekim merkezlerinin standart kullanımına girmiştir, bir çok ekim merkezi ektikleri saçların zarar görmemesi için hastalarına ücretsiz olarak vermektedir.

Kaynak:
Postop.com.tr

2 comments

  1. Şunu gerçekten merak ediyorum. SLS saça zarar verir mi? Ya da deride yaptığı ufak tahriş saçın dökülmesine sebep olur mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.