Dökülen Saç Tekrar Geri Çıkar mı? Ne Zaman Çıkar?

Dökülen saçların geri çıkıp çıkmayacağını belirlenmesinde bir çok faktörün etkisi vardır, bunları kabaca şöyle sıralayabiliriz;

– Dökülmenin sebebi
– Döküldükten sonra geçen sürenin uzunluğu
– Uygulanan tedavi yöntemi
– Tedaviye uyum

Saç Dökülme Sebebine Göre Geri Çıkma Oranı

Saçkıran

Alopecia areata. Hiçbir şey yapılmasa bile hastaların % 30-40 kadarında kendiliğinden geri çıkar, sarımsak kullananlarda bu oran %50 civarıdır. Uygulanan ilaçlardan kortizon enjeksiyonunda %80 civarı, SADBE kullanımında ise bu oran %95 civarıdır. Yani en etkili tedavide bile %5’lik bir kısım ne yazık ki çıkmayabilmektedir ama burada bardağın dolu tarafından bakıp “%’95 ihtimalle geri çıkacak” beklentisinde olmak daha mantıklıdır.

Şarlatanların ürettiği ne idüğü bellisiz “% 100 kesin sonuç, çıkmazsa paranız iade” gibi yalanlarla satılan ürünlerden uzak durmak hem para kaybetmenizi hem de umudunuzu kaybetmenizi engeller. (1)

Telogen Effluvium

Kadın tipi dökülme de denir, kafanın her yerinde kayıp vardır. Başarı oranı daha çok nedenin bulunup ona yönelik tedavinin doğru yapılmasına bağlıdır. Her zaman kesin neden bulunamadığı için genel saç kayıplarının başarısız olan grubudur. Doğru yaklaşım bir çok madde eksikliğini tamamlayan Xpecia Tablet benzeri geniş spektrumlu ilaç kullanmaktır. Bunun dışında temelde olabilecek guatr, demir eksikliği gibi sorunlar da ek olarak tedavi edilmelidir. (2)

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkeklerdeki dökülmelerin % 98 kadınlardakilerin % 50 kadarı bu tip dökülmedir. AGA, hormonal, ailesel, ırsi gibi isimlerle de anılmaktadır ve hepsi aynı durumu tarif eder. Dökülmenin asıl sebebi olan DHT oluşumu engellendiği ölçüde tedavi başarısı artmaktadır. İlaç seçiminde mutlaka  bilimsel desteği olanlar tercih edilmelidir çünkü paragöz bir sürü şarlatan mavi su, yeşil su, serum gibi işe yaramaz ürünlerle insanları üzmektedir. (3)

Menopoz dönemi saç kayıpları

Vücuttaki hormonların dengesinde erkek hormonları lehine değişimle ortaya çıkar, erkek tipi şeklince olduğu için tedavisi erkek tipi dökülme gibi yapılmalıdır. Tek başına tablet kullanımıyla %85 oranında başarı elde edilebilir. Menopoz dönemi saç sorunlarına özel geliştirilmiş tek ilaç Menopecia Tablettir. Buna ek olarak minoxidil veya prokapil içeren sprey de kullanılırsa başarı oranı %95’lere kadar çıkmaktadır. (4)

Bebeklik Dönemi Dökülmeleri

Fizyolojik bir durumdur, anne karnında gelişen kıllar vellüs kıllardır, vellüs kıllar aylar içinde değişmek zorundadır. Dökülme ve geri çıkma süresi çocuğa göre altı ay bir yılı bulabilir.

Lohusalıkta Dökülen Saçlar

Hamilelik ve lohusalık vücut için çok ağır bir strestir, bunun yanı sıra bebek anne karnında alabilecek maksimum gıdayı aldığı için annede oluşan vitamin ve mineral eksiklikleri hamilelik ve lohusalık döneminde saçlarda dökülmeye neden olabilir. Anne dengeli besleniyorsa ek bir şeye ihtiyaç duymadan kendiliğinden 2-4 ayda çıkmaya başlar ama B7 vitamini (bebeğe zararı yok) veya B7 vitamini de içeren geniş spektrumlu formüle tabletler sorunun daha çabuk ve daha iyi çözülmesini sağlar.

Çekme Tikiyle Dökülen Saçlar

Çekme tiki veya saçların fazla gerilerek bağlanması kök değişim hızını arttırır ve bir süre sonra kökler biter.

Buna traksiyonel alopecia denir. Çekiştirme tiki tedavi edilme süresi çok gecikmezse büyük oranda geri çıkar. Benzer şekilde saçlara fazla asılma eylemi bırakılırsa geri çıkar ancak bu hatalı uygulamalar yıllarca devam ederse sonsuza kadar çıkmayabilir. Bu kayıpların tek tedavi yöntemi ekimdir.

Traksiyonel alopecia da mümkünse çok kısa tıraş olmak uygulamanın önlenmesinde en etkili çözümdür. (6)

Dökülen Saç Ne Zaman Çıkar?

Bu tür kayıplarda süre de önemlidir. Saçların kol kılı gibi tüylenmiş hale geldiği duruma kadar alınacak cevap genellikle mükemmeldir ancak, tamamen dökülüp kökler öldükten sonra çıkma ihtimali çok düşer. Dazlaklık olarak adlandırılan kafa derisinin parlak hale geldiği durumlarda cevap alma şansı neredeyse sıfırlara inmektedir. Burada en önemli sebep köklerin tama yakın ölmesidir.

Saçlarınızın seyrelmesi sizde özgüven kaybına neden oluyorsa daha fazla kelleşmeden önlem almalı ve hiç olmazsa var olanları korumalısınız.

Bir kökün geri çıkma ihtimalinin yok olması için minimum 2 yıl gerekmektedir, dökülmenin üzerinden 5 yıl veya daha fazla zaman geçtiyse çok ümitli olmamak gerekir. İlaçların kullanımı ne kadar erken başlanırsa başarı o kadar artar ne kadar geç olursa o kadar başarısız olunur.

Saçların Geri Çıkmasında Tedavi Yönteminin Önemi Var mı?

Evet en önemli faktörlerden biridir. Eskilerin işe yaramadığını gören hasta kitlesinin artması üzerine sürekli yenileri çıkan mezoterapi, PRP (platelet rich plazma), lazer tarağı, lazer başlığı, mucizevi iksir, kök hücre enjeksiyonu gibi sadece para kaybettirmeyen daha da önemlisi bilimsel tedavilerin başlanması için zaman kaybına da neden olan uygulamalardan uzak durulmalı ve bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış sprey veya sprey + tabletler kullanılmalıdır.

Genel olarak kullanıcı memnuniyetleri değerlendirildiğinde tablet olarak Xpecia Tablet öne çıkmaktadır, sprey olarak en iyi sonuç alınan spreyler ise Hairforte sprey ve Minoxil Sprey öne çıkmaktadır.

Saç İlaçları Ne Kadar Kullanılır?

Tedaviye uyumun en önemli olduğu sorunlardandır. Bilindiği üzere saç dökülmesi tedavi edilebilir kronik bir hastalıktır. Hipertansiyon, diabet (şeker), kolesterol yüksekliği gibi sürekli ilaç kullanmayı gerektirir. Nasıl şeker hastası ilacını almayınca şekeri yükseliyorsa dökülmesi olan kişi de ilaçlarını bıraktığında dökülme geri başlar.

Şarlatanları yazdığı “6 ayda 10.000 saç teli” , 6 ayda kalıcı sonuç gibi akıl dışı reklam söylemlerine asla kanmamalısınız.

“6 ay veya bir yıl kullanıp dökülmeden sonsuza kadar kurtulayım” gibi bir düşünceniz varsa hiç başlamamanız daha mantıklı olur.

Dökülme tedavisiyle elde edilen başarı ilaçların kesilmesi durumunda 4 – 5 ay sonra yeniden başlar ve yaklaşık bir yılın sonunda başlandığı güne dönülür.

Hangi ilacı kullanacağınıza karar vermeden önce o ilaçların nasıl ve ne sıklıkta kullanılması gerektiğini de sorgulamalısınız. Bazı spreyler (minoxidil içerenler) sürekli günde iki defa kullanmayı gerektirirken bazılarında (prokapil içerenler) bir süre günde 2 birkaç ay sonra günde bir sonraki dönemde haftada 3 defa kullanımı yeterli olmaktadır. Bu şekilde daha seyrek kullanım tedaviye uyumu arttırır.

Ekimden Sonra Dökülen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Buradaki dökülmenin sebebi çok farklıdır. Follikülün anagen katagen telogen dönemlerini yaşamasından kaynaklanır.

Ekilen kökler anagen evresindedir, mikro travmalar ve bir süre oksijensiz kalması sebebiyle anagen evresinden katagen evresine geçer yani geçici bir değişim için dökülme başlar ve genellikle tamamı kaybedilir.

Ekimden hemen sonra başlanan günde bir tablet 10 mg B7 vitamin tableti ve damarları genişleterek kök beslenmesini arttıran ginkgo biloba içeren tablet kullanımı şok dökülmeleri azaltır. Saç ekiminin en fazla yapıldığı İspanya ve Türkiye’de ekim sonrası en fazla önerilen tablet içeriğindeki ginkgo biloba sebebiyle Xpecia Tablettir.

Kaynak:

1- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0190962200901646

2- https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-540-46911-7_10

3- https://link.springer.com/article/10.1007/s40257-014-0077-5

4- https://www.bmj.com/content/360/bmj.k245.long

5- https://www.bmj.com/content/331/7522/951.full

6- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5896661/

2.032 comments

 1. Merhaba hocam ben sınava hazırlanırken baya döküldü hala devam ediyor elma sirkesi önerdiler durdurur mu bide dökülen saçların tekrar çıkar mı

  • Merhaba,
   Dökülme hangi alandan oldu? bu tedavi de önem arzeder.saçlı derinin her bölgesinden döküldü ise stres ,sıkıntı veya kansızlık gibi hastalıklar neden olabilir ama tepe bölgesinden döküldü ise dökülme erkek tipi dökülmedir ve tedavi farklılık gösterir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. hocam benm saçlarım aşırı kaşınarak kepekle beraber yağlanıp dökülüyo üst kısımda azcık seyrekleşme yanlarda dökülme mevcut ama yanlarda küçücük uzamayan birsürü saç var. doktora gittim eğ kafanı dedi eğdim yanlara baktı erkek tipi dedi bişey sormadan ben kaşıntıdan ve kepekden dolayı seboraik dermatit olduğunu dşünüyorum ne yapmalıyım?

  • merhaba,
   şikayetiniz seboreik dermatit düşündüyor.
   Egzama için: dermotto losyon ve seboderm şampuan
   Saç dökülmesi için : Xpecia tablet ve biotin tablet 10 mg kullanmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam iyi günler saçımda zeytin yağı ile karışık sarımsak sürdüm ve saçlarım döküldü açılmalar oldu bu saçlarım cikarmi?

 4. Hocam saçlarimda yoğun bir dökuĺme vardı.doktor b12 eksikliği nedeniyle dökülme olduğunu söyledi.ve genetik bir dökülme olduğunuda söyledi.B12 desteği alıyorum.b12 seviyem artinca dökülen saçlarım tekrar cikar mı?

  • Genetik dökülme varsa çıkması beklenmez. B iş eksikliği sadece dökülme sürecini hızlandırır, genetik dökülmeye yönelik tedavi olmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Hocam ben 17 yaşındayım. Yaklaşık 2bucuk senedir saçlarım dökülüyor. Kansızlık ve Hepatit B var. Saçlarım çok incelmiş, duştançıkınca havluyla kurutamaz oldum, çok dökülüyor. Kan değerlerim ise temiz çıkıyor, genetikde değil hem anne hem baba tarafı saçlarda hiçbir problem yok. Ne yapmam gerekiyor?

   • Ailede genetik dökülme görülmemesi sende olmayacağı anlamına gelmez. Fakat bu arada troid hormonların da baktırabilirsin.
    Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam merhabalar bana yol gösterirseniz çok hoşnut olurum.ben 21 yaşındayım. Dökülen,sık, hiç açıklık olmayan saçlarım vardı. Ben bir cahillik ettim dökülen saçı 7. Ay kulak mememe kadar uzattım. Kestirdiğimde ise hiç beklemediğim bir sonuçla karşılaştım. saçlarımın arkası soldan sağa doğru yatay şekilde açılmış. Tam arkası yani kafanin tam üstü erkeklerde döner derler ya işte o kısımlar. baktığımda kelim belli oluyor ama seyrelmişmi yoksa kökler tamamen dökülmüşmü idrak edemiyorum. Ama kelim belli oluyor. Akrabalarım keldir hep.hocam tekrar saçlarım çikarmi ? Yada bu süreçte ne yapılmalı? Aileme anlatıyorum sende birşey yok diyorlar sanki duvara konuşur gibi oluyorum. Halbuki saclarimda gözle görülür seyrelme var.

  • Tepe bölgesi genetik dökülmenin ilk başladığı alanlardan, xpecia tablet ve hairforte sprey başlayabilirsin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Merhaba
  Benim saçlarım meme kanseri kemoterapisi sonucu döküldü . Nasıl olsa çıkar düşüncesi ile hiç üzülmedim tedavimi bitirdim . Herkesin saçları tedavi sonrası bir iki ay içinde çıkıyor. Benim bir sene bitmesine rağmen kafam hala kel sadece sönük tüyler var . Korkunç görünüyor . Eskiden inanılmaz sık simsiyah saçlarım vardı . Ne yapabilirim?

 7. Merhaba Hocam ben 22 yaşındayım. Benim vitaminsizlikten saçım dökülüyor yaklaşık iki aydan fazladır. Demir B12 çinko biotin gibj vitaminler verdi doktorum bide alopecia sprey verdi.bir aydan fazladır kullanıyorum.uc aylık tedavi surcekmis. Tedavi sürecinde ne yapmam gerek.ve sonrasında saçım geri çıkar mı

 8. Merhaba daha 17 yaşındayım saçlarım güzel di fakat saçlarımla çok oynadığım için saçlarım oynadığım bölgeden yani sol taraftan kökleri hafif gözükmeye başladı bende oynamak için saçlarımı alabulaza vurdum dökülen saçların yeniden çıkma olasılığı varmi

  • Merhaba,
   Eğer saçlarınızı kökünden çekip köklerihaasarlandırmadıysanız tekrar çıkar.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Dilek Hanım hancer

  Merhaba hocam benim saçlarım normalde kalındi ama duzlestirici gibi aletler kullandığımdan döküldü daha sonra bayattım daha çok döküldü ne yapmam lazım eski haline olmasa bile açılan kısımları biraz olsun kapatma şansım var mı yaşım 20

  • Merhabaa saç kalitesini artırmak için günde iki tablet Xpecia ve HP biotin 5mg lık tablet başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

  • Hocam merhaba, ben 6 ay tetradox antibiyotik kullandım ve saçlarım büyük oranda döküldü, şimdi dökülmesi durdu. Annem hastanede enfeksiyon tedavisi gördü, çeşitli antibiyotikler kullandı ve onun saçları hâlâ büyük oranda dökülmeye devam ediyor. Acaba dökülen saçlarımız yeniden çıkar mı? Saygılar.

   • Eğer herhangi bir vitamin eksikliği veya dökülmeye neden olan sorun devam etmiyorsa destek tedavi olmanız halinde çıkar. Xpecia ve HP biotin 10 mg kullanmanız öneeirim
    Op. Dr. Atilla Kaya

 10. Merhaba hocam 17 yaşındayım saç önlerimde belirli düzeyde seyrelme başladı. Genetik olarak kellik var ama bu kadar erken yaştan gözükecek kadar dökülme başlar mı? Bu arada sınav senem hayliyle stresliyim ve birkaç yerde gördüğüm kadarıyla aşırı kilo kaybı da saç dökülmesinde etkiliymiş bende bu faktör var eğer genetik değilse bu etkenlerdense saçlarım yeniden çıkar mı?

  • Merhaba
   Aşırı kilo kaybı saç dökülmesine neden olur. Ailede genetik kellikk varsa bunun daha erken ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Genetik değilse yeniden çıkar fakat ön taraftan seyretme genetik dökülmenin başladığının göstergesidir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 11. merhaba hocam 1 hafta önce saç kesimi yaptırmaya gittim söylememe rağmen ara makas kullandı ve sert traş oldu şu an aynı noktadan elime 10 saç teli geliyor bazıları kökten bazıları yarım bazıları ise saçım düz olmasına rağmen kıvrılmış olarak geliyor saçlarım çok güzeldi ve kaliteli parlak görüntü vardı eski haline getirebilmem için ne yapmalıyım yaşım 34

  • Ara makası söylediğiniz olumsuzluklara neden olabileceğini düşünmüyorum. Dermatologa görünün belki başka bir sorun vardır.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 12. Merhaba ben yıllardır ürünlerinizi kullanıyorum önce hgf ile başladım, şimdi hair forte erkek erkek tipini kullanıyorum, saç çizgisi ve tepe bölgesinde dökülme var, scilinik farklı bir yöntem ile saç çıkarıyormuş öneriniz nedir? Teşekkür ederim

  • Sadbe losyonu tedainizze ekleyin sadece ön çizgide ve tepe bölgesinden kullanabilirsiniz

   • Merhabalar hocam sık boyamaya bağlı saçlarım yıprandı artık uzamıyor, bir de saç önlerimde genetik olarak seyreklik var yeni saçlar çıkması için önereceğiniz bi şey var mı? Teşekkürler

    • HP biotin tablet 5 mg, xpecia tablet kullanabilirsiniz.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

     • Yusuf Elieyioğlu

      Hocam 19 yaşımdayım ve bende döküntü saç egzaması var. Bununla yaşamayı öğrendim sayılır ama sık olan saçlarım seyreldi. Dökülen saçlarımın geri gelmesi için ne yapmalıyım?

     • Uzun süre tedavi edikmynyada edilemeye egzama saç dökülmesine neden olur. Xpecia ve HP biotin tablet 5mg kullanmanız öneririm.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. Hocam merhaba.19 yaşındayım ve 3 senedir ciddi anlamda saç dökülmesi var ve bu durumdan çok rahatsızım
  Yeni saç çıkarmak için ne yapmalıyım

  • Kan değerlerine, vitamin değerlerine, troid hormonlarına, yumurtalıklarına (PCOS) hastalığı yönünden değerlendirilmelisin. Xpecia tablet, hairforte sprey ve HP biotin 5mg tablet başlamanızı öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 14. Cuma Ali Torğul

  Hocam iyi günler bizim ailede genetik te kel yok ama bnm saclarm 2 yildir dökülmeye başladii ozellikle elim ıslakken cok dokuluyor nasil bir yöntem tavsiye ediyorsunuz.?

  • Merhaba,
   Genetik dökülmesin ailede görülmüyor olması senede olmayacağı anlamına gelmez. Bugüne kadar çekindik taşınan gen sende baskın hale geçmiş olabilir. Fakat dökülme tipini tarif etmemişsin, dökülme saçlı derinin her bölgesinden mi yoksa tepe bölgesinden mi?
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 15. Hocam stres dökülmeyi hızlandırmış takviye başlayın demişdiniz bunun için ne öneriyorsunuz ?

 16. Merhabalar hocam sülalemde çoğu kişi kel ve benimde saçlarım dökülmeye başladı daha 20 yaşındayım karantinadan çıkana kadar her şey normaldi karantinadan 1 ay sonra falan açılmaya başladığını fark ettim ve sürekli farklı yerler açılıyor günde gözle görülür 20 tel döküyorum en fazla bunun önüne nasıl geçebilirim aşırı stres ve moral bozukluğu yaşıyorum artık

  • Stres dökülmeye hızlandırdım olabilir. Dökülmeyi önlemek için tedaviye başlamalısın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 17. Merhabalar hocam. Ben diyete girdim 16 kiloya yakın kilo verdim ve saçlarımda aşırı dökülme oldu kan değerlerimi ve vitaminlerimi ölçtürdüm sadece d vitamini eksikliği vardı kullandım ama saç dökülmem hala durmuyor napmam lazım bu durum beni aşırı üzüyor ve kafama çok takıyorum bir bayan olarak saçlar önemli lütfen yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • D vitamini, xpecia tablet ve biotin tablet başlayın. Saçlarınız istediğiniz forma ulaşınca xpecia yı bırakabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam merhabalar erkeğim yaşım 24 saçım sağ şakak bölgesinden yana doğru favorilere doğru seyrelmeye başladı sol tarafim gür duruyor ve sağa doğru seyrelme var amcalarim dayılarım babam ve dedelerim hiç birinde kellik acilma v.s yok bu seyrelmeyi nasıl durdurup o bölgeyi guclendirebilirim ekim ayindayiz mevsimsel dökülme o bölgelerde seyrelme yaparmı

    • Belli bir bölgede dökülme olmaz, mevsimsel olanlarda. Ailede olmasada şakakdan dökülmenin başlaması genetik dökülme düşündürüyor. Dermatologa görünmelisin.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 18. Sahra

  Hocam benim saçlarım da egzama çıktı ve tepolarim da baya bir eksiklik vardı özellikle demirde takviye yaptılar ilaç kullandım saçlarımı sifira vurdum şimdi plbiraz daha iyiler ama tam önde 3 parmak kalinliginda aynandan baktığım da devrimi görüyorum bunun için ne yapa bilirim yani tekkat ettiğim taktirde orda ki dökülmedentekrar cikarmi yani bu tür demir eksikliği egzamandan oluşan dukulmeler dekrar geri gelirmi

  • Egzama uzun süre tedavi edilmedı ise tekrar çıkmayabilir. Kökler zarar görmüş olabilir. Xpecia talet günde iki tane ve biotin tablet 5mg başlayın. Saç çıkarıcı spreylerden uzak durun, egzama alevlendirebilir. Hala egzamanız var ise dermotto losyon ve seboderm şampuan başlayın. Kan değerleeinizide kontrolettirin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 19. Öncelikle Merhaba hocam. Bana seboraik dermatit teşhisi konuldu kan değerlerimde hormonlarımda hiçbir problem yok ama benim saçlarım çok dökülüyor sadece seboraik dermatit bu kadar dökülme yapabilir mi? ve bu hastalığın kesin tedavisi olmadığı için benim saçlarım sürekli böyle dökülecek mi bu durum beni çok üzüyor hatta gün içersinde sürekli bunu düşünüyorum cevaplarsanız sevinirim

  • Merhaba,
   Seboreik dermatit uzun süre tedavi edilmezse saç dökülmesine neden olur, ailenizde erkek tipi dökülme varsa neden AGA da olabilir, fakat AGA da dökülme sınırları bellidir, tepe bölgesinden dökülür. Veya herhangi bir sistemik hastalık varsa o nedenle de xökülebilir, sistemik hastalıklarda dökülme saçlı derinin her bölgesindendir. Egzamanın yerleşim yeri dışında egzama nedeniyle dökülme olması beklenmez. Saydığım durumlara göre dökülmenizi değerlendirin,egzama ile birlikte AGA yada sistemik bir hastalığa bağlı dökülme olabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 20. Merhaba ben yaklaşık 6 ay önce hiportrioidi nedeniyle 50mg eutrox kullanıyorum ve aşırı gür bir saça sahiptim ailemde saç dökülmesi yok dedemin bile saçları benimkinden gür endokrin doktorum saçlarımın ilaç tedavisiyle normale döneceğini söyledi fakat hala dökülme oluyor elimi her atmamda en az 6 tel geliyor ayrıyeten tarayınca 200 tel saçım dökülüyor ve phyto takviyesini almıştım pek etki etmedi Demir ve diğer vitaminlerim normal küçük saçlarımda dökülüyor bazen trioidde saç dökülmesi hayat boyu sürer mi? Bunu nasıl engellerim ? Dökülenler tekrar çıkar mı? Yardımcı olursanız mutlu olurum birde prionin bu takviyeyi doktorum yeni önerdi görüşleriniz nelerdir?

  • Hipotroidi de biotin ihtiyacı artar. HP biotin 10 mg tablet kullanın, hipotroidi tedavisi aldığınız sürece kullanmanız gerekir.
   Dr. Atilla Kaya

 21. Merhaba hocam Hair forte Spreyi bıraktığımda DHT saçıma neden zarar veriyor ve tekrar dökülmesini sağlıyor. Buna nasıl bir çözüm bulabilirim aydınlatırsanız çok sevinirin

  • Hairforte spreyi içerisindeki procapili oluşturan moleküllerden olenoik asit ve saç palmetto uygulandığı alanda DHT yi bloke eder ve saça zarar vermesini önler. fakat bıraktığınız da testisleriniz hala sizde olduğu ve fonksiyonlarını devam ettirdiği için DHT oluşmaya devam eder ve saçlarınızın dökülmesine neden olur.birkaç ay kullanmakla DHT oluşumunu sonsuza kadar bazkılamıyorsunuz ki sadece kullandığınız dönemde etkili oluyor.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 22. hocam merhaba ben saçlarım da ilk kez dökülmeyi 3 ay önce anladım, ailemde saçları dökülmüş hiç aile büyüğü yok ve bende 30 yaşındayım ilk defa yaşıyorum bunu 3 ay önce çocuğum oldu stresli bir zaman yaşadık ve birden 10 kilo verdim saçlarımda ki dökülmeyi görünce badem yağı ve şampuanlara başladım kan tahlili yaptırdım ve cildiyeye gittim sonucunda cildiyedeki hocamız erkek tipi dökülme başlangıcı dedi çok büyük bir açılma yok saçlarımda güçsüzlük var ve yıkayınca anladığım açılmalar var xpecia’ya başladım doktor hairfort için şuan gerek yok dedi ama sizce başlamalımıyım dökülen saçlarım çabuk çıkar mı

  • Xpecia yı günde iki tablet alın, dökülmeyı önlenmesi beklenir, eğer dökülme xpecia kullanmanız rağmen hala hızlı bir seyir izlersen o zaman hairforte sprey de başlayın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 23. Merhaba hocam saçımın önlerinde egzama vardı, baya geçti ama saçın ön kısmı seyrekleşti. Ve incelen saçlarım var. Nasıl dökülen saçlarımı eski gür haline geri getirebilirim

 24. Mwrhaba hocam. Benim saçlarım çok ince telli ve saçlar arasında boşluklar var. Örneğin saçımı topladığımda o boşluklar görünüyor. Kan testi yaptırdım B12 eksikliği çıktı. İğnesini kullandım sonra da hapını herhangi bir seğişiklik olmadı. Saçkıran da tespit edilmedi. Hormanal bir bozukluğum da yok. Hormon testi de yaptırdım. Sebebi ve çözümü nedir sizce?

  • Ailesel olabilir ama troid hormonlarınada bakırmanı öneririm. Xpecia tablet Vee HP biotin 10 mglık tablet kullanmanızı öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 25. Merhaba hocam benim yaşım 13 2 ay önce saçımın üst ve orta tarafında boşluklar görmeye başladım bu dökülmenin kiloyla alakası varmıdır varsa nasıl çözüm bulabiliriz

  • Bir büyüğün baksın, eğer açılmalaar bozuk para şeklindeise saçkırandır. Eğer bozuk madeni para gibi boşluklar varsa tekrar yaz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 26. Merhabalar Hocam, ben saçlarımi 3ayda 1boyayan biriyim saçlarım aşırı kaşiniyo ve kepekli erkek tipi çok kısa kestim maalesef aynı saçlarm çok dokuluyo ve ünlem işareti şeklinde dökülen saçlar .Kansızlık tedavisi de 1aydr görüyorum .Sizce nasıl düzelr ve tekrar çıkar mi dökülen saçlarım?birde 2,3ay oldu keseli saçları hala 1cm dahi uzamadi sizce neden yardımci olur musunuz?

  • Kaşıntı ve kepek için Dermotto losyon ve seboderm şampuan başlayın. Haftada 2-4 defa losyonu uygulayın saçlı deride bone takarak 3-4 saat bekletin, arkasından swoderm şampuanla yıkayın. Saç dökülmesini önlemek ve kalitesini ve uzatma hızını artırmak için xpecia tablet günde iki adet ve HP biotin 10 mglık tablet günde bir adet başlayın. Kötü ve kalitesiz kimyasaallardan uzak durun. Yıkamada ılık su kullanın. Iyi durulayın. Saçını istediğiniz forma kavuşunca ürünlleei bırakabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 27. Merhaba hocam söylediğiniz gibi hair forte sprey xpecia tablet hp biotin 10 mg ve aralıklarla b12 ve d3 vitamin alıyorum. Saçlarımın önleri daha çok seyrekleşti Ve diğer bölgelere göre daha az uzuyor bununla ilgili yanlış yaptığım bir şey olabilir mi tedaviyle ilgili. Ve ne kadar süre kullanmamı öneriyorsunuz, günde kaç kere vs biraz daha bilgilendirirseniz çok sevinirim

  • Güne iki defa sprey sabah akşam, Yine xpecia tabletide günde iki defa ve biotini günde bir defa alacaksın. Eğer erkek tipi dökülme varsa saçınızın sağlıklı bir şekilde kalmasını istediğiniz sürece bu ürünleri kullanmalısınız. Fakat sistemik hastalık vb nedenlerle dökülüyor ise tedavinin tamamlanır, saçını istediğiniz forma kavuşunca bırakabilirsiniz. Ürünlere ilk başladığınız aylarda saç dökülmesi normal, özellikle erkek tipi dökülme minyatürleşen saçlar dökülecek onlar dökülürken alttan spreyi ve tabletin uyandığı yeni sağlıklı kıllar gelecek. Bu kişiye göre değişmekle birlikte 2-4 ay kadar devam edebilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Hocam merhabalar 22 yaşındayım saçım gunde 30-40 tel dökülüyor duşta 100 ü buluyor dökülen saclarim genetikte de yok kan testi felan yaptırdım Hic bir şey çıkmadı doktor şampuan yazdi o da işe yaramadi dokulen saclarimin yerine yeniden saç çıkması icin ne yapmaliyim

    • Saç dökülmesini rapi önemli. Tepe bölgesinden mi yoksa saçlı derinin her bölgesinden mi dökülüyor. Tepe bölgesi ise genetik, her bölgeden dökülüyorsa hastalıklara bağlıdır. Bunu tespit edip ona göre tedavi olmalısınız. Şampuan saç dökülmesi tedavisinde primer ürün değildir.
     Dr. Atilla Kaya

 28. Meraba hocam seneledir saclarim dökülüyor tepelerden erkek tipi dedi doktor kel kaldim resmen ne kullandıysam fayda etmedi gtmedigim doktor kalmadı ne onerirsinz gurlesmesi için

  • Xpecia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsin. Erkek tipi dökülme düzenli ilaç kullanmak gerekir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 29. Hocam oğlumda sac yağlanma kepek ve dökülme var dermatologa goturdum alopecia dermal sprey saçtaki açılmalar için verdi sedolin şampuan memocon losyonu alopecia biotin ve pan plas tablet verdi kepek ve yağlanma azaldı ama sac dökülmesi devam ediyor hic azalmadı aşırı dökülüyor saçın tepesinden heryerinden aşırı dökülüyor oğlum daha 14yaşında bu kadar dökülme olması normal mi genetik yatkınlık olabilir mi eşimin saçları da kellik var ama onun saçları askerden askerden geldikten sonra dökülmüş çocuklarımın bu kadar erken sac dökülmesi yaşaması normal mi bu yaşta dökülen saçlar kellik yapar mı çünkü saçları çok azaldı inceldi tüy gibi oldu Tesekkurler

 30. Merhaba uzun bir suredir pcos hastaligim vardi yaklasik 5 ay once ilaca basladim ve hastaligim geriledigi icin 3 ay kullanimdan sonra biraktim ayni zamanda cinko eksikligim oldugu icin 3 ay cinko aldim ve minoksidil kullaniyorum ek olarak prp mezo yaptiriyorum ayda bir kez olmak uzere ve de xpecia tablet aliyorum su ana kadar tedavimde toplam 5. Ayim olacak fakat ince 4 5 cmlik saclarim dokulmeye devam ediyor ne yapmaliyim

 31. Merhaba hocam. Cildimde sanırım mantar sorunu var kollarımda saç derimde vs. pullanmalar oluyor. 4 yıldır yoğun kepeği önlemek için prozinc şampuan kullanıyordum bağışıklık kazandı şimdi vichy dercos kullanıyorum normal şampuanlar etki etmiyor. Fakat son 2-3 yıldır saçlarım dökülmeye başladı. Ailede genetik sıkıntı yok. Dökülme Hastalığa bağlı mı ya da şampuana mı bağlıdır? Saçlar Tekrar çıkar mı? Var mıdır bu kepek hastalığın bir çaresi? Teşekkür ederim.

  • Dökülme hastalık var olduğu için ona bağlı diye düşünülür ama tedaviye rağmen dökülme devam ederse genetiktir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 32. Hocam merhaba ben yıllar önce akne tedavisi için roactane kullandım ve saçlarım çok fazla döküldü şimdi biotine kullansam saçlarımı tekrar çıkartabilir miyim ? Cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

  • Xpecia tablet + 10mg HP Biotin tablet ve Hairforte spreyi bir arada kullanmalısınız. Tedavi tamamlanınca bırakabilirsinöp. Dr. Atilla Kaya

 33. Hocam eczane dışında hair pharma ürünlerini alabileceğimiz internet sitesi var mı kendi siteleri

 34. Selamlar. 50 yaşındayım 10 sene önce saç ektirdim. Şu an halimden az çok memnunum. Biraz daha sıkılaşması için bir şey yapabilir miyim

 35. Hocam önerdiğiniz ilaçları bıraktıktan sonra tekrar dökülmesi gibi bir durum söz konusu mu

 36. Hocam minoxil forte 5 spreyini kullandıktan sonra bırakıldığında dökülmelerin daha çok arttığı gibi yan etkisi mevcut mu bu tarz yorumları çok görüyorum size danışmak istedim

  • Genetik dökülme de temel neden DHT nin varlığı olduğu için siz hangi ilacı kullanırsanız kullanın ilacı bıraktığınız zaman saçlarınız dökülür. Dökülme artmaz o dönemde ilacın etkisiyle korunmuş dökülmesi gereken kıllarda dökülür. Bu yan etki değil normal süreçtir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 37. Merhaba hocam. 22 yaşındayım Çok sık ve yoğun saçlarım vardı. 10 ay önce saçlarımın ön ve yan (Ön yoğunluklu) kısımlarında aşırı dökülmeler meydana geldi. 5 aydır bioxcin forte şampuan, B12 , D3 colefor ve hp biotin 5mg Kullanıyorum. Saçımı tekrar geri kazanabilir miyim neler yapmam gerekiyor.

  • Bu ürünleri kullanmaya devam edebilirsin ama asıl Xpecia ve procapil yada minoxidil içeren sprey başlasan daha tedavi edici olur.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Xpecia’yı biliyorum sadece. diğlerileri hakkında biraz daha bilgi verir misiniz hocam marka mg vs.

    • Procapil üçlü bir moleküldür, apigenin ile kanlanmayı artırır, olenoik asitle kil kökünü etkileyen DHT yi lokal olarak baskılar,biotinil tripeptidle kıl kökünü koruyucu yapının gelişmesini sağlar. Minoxil ise sadece kanlanmayı artırır, madem extra sordunuz ben size hairforte sprey kullanmanız öneririm. Çünkü içeriğinde hem procapil, Hemde de dht yi baskilayan saw palmetto,kanlanmayı artıran gingko biloba gibi bitkisel extractları,Hem de biotin gibi saç için önemli vitaminleri içerir.

     • Peki hocam ne kadar süre kullanmam gerekiyor etkisini ne kadar sürede görürüm yada etkisini görmez isem ne kadar süre sonra bırakmalıyım

     • Neden genetik dökülme ise saçınızı sağlıklı bir şekilde var olmasını istediğiniz sürece kullanmalısınız. Eğer herhangi bir hastalık nedeni ile döküldü ise hastalık iyileşince ve saçını yeniden istediğiniz forma kavuşunca bırakabilirsiniz.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

 38. Hocam benim saçım üstten döküldü sarı tüyler var O şeklinde döküldü kökler duruyo ama çıkmıyor napabilirim?

 39. Hocam iyi günler ben askerdeyim sivil hayatta saçım dökülüyodu fakat burada dökülmeye başladı doktorda gidemiyorum ne yapmalıyım bu durum beni çok yıprattı ve saçlarım hem dökülme hemde beyazladı

  • Yeni bir hayat ve yeni bir stres etkileyebilir. Xpecia tablet günde iki tane ve HP biotin 10 mglık tablet başlayın. Dökülmenizi azaltır ve beyazlamayı geciktirir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 40. Hocam, 40 gün önce fue yöntemş ile saç ektirdim. Herşey normal yalnız hairforte sprey iki defa kullandım, arkasından saawpoo ile yıkadım. Ekim yapılan bölgede kızarıklık, kaşıntı, pullanma ve kabuklanma oldu. İki gün sonra düzeldi. Kullanmayı bıraktım.
  Bunun sebebi nedir? Ne önerirsiniz.

  • Kanlanmayı artırmasına bağlı ortaya çıkar,Keşke kullanabilseydiniz, şok dökülme daha az olurdu.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 41. Minoxil Forte 5 kullaniyorum hazır forteye dönmete neler olur sorun oluşurmu birde hocam 3 ay kullandım 4 ay çok dökülme oldu
  Xpecia tablete başladım ne yapmam gerek doktor tavsiyesi ile minoxil forteye basladim

  • Xpecia tablet ve minoxil forte kullanmaya devam edebilirsin. Eğer alerjin varsa hairforte sprey geçebilirsin, Sorun olmaz. Genetik dökülme sorunu yaşayanlara ilk 3 ay hangi ilacı kullanırsan kullan dökülme normal.önce minyatürleşmiş olanlar dökülecek ki yeni sağlıklı kıllar gelsinöp. Dr. Atilla Kaya

 42. 22 yaşındayım saçım ciddi anlamda seyrekleşti üni baby kullandım tuzsuz boyasız olmasına rağmen ise yaramadı b12 hapıda kullandım demir de içtim ben ne yapayım????

  • Seyrekleşme tepe bölgesinden ise genetik tip dökülme başlamış demektir. Xpecia tablet günde 2 tablet ve hairforte sprey başlamanızı öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 43. Merhaba 27 yasındayım çok gür saçlarım varken üniversite de dökülmeye başladı doktor erkek tipi dökülme dedi xpecia hair forte ve şampuan yazdı ben bunları hep kullanmak zorundamıyım bıraktığım an tekrar mı gidicekler pahalıda ilaçlar sürekli insan nasıl alıp kullanıcak bir zaman vermedi doktor altı ay bir yıl vs. İlk dökülme başladığında önemsemedim şimdi ciddi açıklar var geri telafi edilebilirmi bir Öneri var mı

  • Genetik saç dökülmesi kronik bir hastalık gibidir. Nasıl şeker hastası hergün insülin alıyorsa sizinde saç sağlığınızı korumak için düzenli ilaç kullanmanız gerekir. Ilaçları bıraktığınız zaman dökülmesi gereken tüm saçlar en geç 6 ay içinde dökülür.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 44. Merhaba,benim saçım bazı bölgelerde yoğun dökülme var,bu yaşımdan ( 54 )kaynaklanan olabilir mi?seyrelmis olan bölgelere tekrar saç gelir mi?uzun zamandır boyuyorum saçımı onunda etkisi olur mu.Bunun tedavisi için ne önerirsiniz.Simdiden teşekkür ederim.

  • Menopoz yada menopoza girmeden önce saç dökülmesi yaşamanız normal.54 yaşında artık yumurtalıkların fonksiyonu azalır. Tedavi için Menopecia tablet kullanabilirsiniz. günde 2 tablet kullanın, Eğer yoğun dökülmeniz varsa Hairforte sprey ile birlikte kullanabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 45. Merve byopecia

  Hocam merhaba 20 yaşındayım b12 ve demir eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmem var 1 aydır b12 hapı ve ek olarak byopecia kullanıyorum şuana kadar bi azalma olmadı sizce etkisini ne zaman gösterir? Birde saçımın belli bi bölgesi açıldı hafif orada tekrardan saç çıkar mı yoksa hep öyle mi kalır?

  • B12 ve demir eksikliğim var demişsiniz ama sadece B12 başlamışsınız,asıl kansızlık tedavi edilmeden saç dökülmeniz durmaz.mutlaka demir de başlamalısınız.bu tedaviye ek olarak xpecia tablet ve HP 10 mg biotin tablet başlayın.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 46. Hocam selam aleyküm
  Stresten dolayı tepe bölgede az bi dökülme oldu yaşımda 28 acaba strese bağlı dökülmede saç tekrar çıkar mı ailemde kellik problemi yok

  • Bu arada yoğun stres yaşamış da olsan dökülmenin tepe bölgesinden olması genetik dökülmeye yatkın olduğunu düşündürüyor.Eğer genetik dökülmeye aday olmasan başka alanlardanda dökülürdü. bu dökülme için hairforte sprey ve xpecia tablet başlamanı öneririm. Düzenli olarak 6 ay kullan. ara ver eğer dökülme artarak devam ederse genetik dökülmen var demektir. Ailede hiç kimse de genetik dökülme olmaması sizde olmayacağı anlamına gelmez.Sizde kelliğe neden olan faktörü taşıyorsunuz demektir.
   Op. Dr
   . Atilla Kaya

 47. Hocam daha oncede sormustum size kimyasal dokulme yasiyorum rofle ve keratinle duzlestiriciden dolayi dokulmelerim sac koklerinden ve hicbir sekilde durduramiyorum cinko ilaci ve bemiks tablet alocepia sampuan kullaniyorum kan degerlerim normal bu dokulme ne zamana kadar devam eder onerebileceginiz bisey varmi dokulmeyi durdurmak icin mezoterapimi yaptirsam diye dusunuyorum faydasi olurmu yoksa ilac sampuanmi kullanmaliyim acilmalarim cok artti

  • Merhaba
   kimyasallara bağlı dökülme yaşadığınız için, hem lokal etkili hem de oral ürün kullanmalısınız.Kullanmış olduğunuz ürünler bu gibi durumlarda pek etkili değil. Size önerim günde 2 doz Hairforte sprey ve 2 tablet Xpecia almanızdır. Ancak bu şekilde eğee kıl kökleri tahrip olmadıysa saçlarınız tekrar çıkabilir. Uygulanan kimyasala bağlı kıl köklerinde yanık vb tahribat olduysa çıkmaz. 3 ay bu ürünleri kullanmadan kıl köklerinin etkilenip etkilenmediği belli olmaz. Hiç bir sonuç alamazsanız bırakabilirsiniz. 3 ayda cevap alırsanız kullanmaya devam edin.İstediğiniz sonucu alınca bırakabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 48. Gökhan Yıldız

  Hocam Selam Aleyküm
  Saçım çok ciddi şekilde seyreldi ve kellik baş gösterdi dökülen saçlara baktığımda adeta kök yok gibi ve bu beni etkilemeye başladı ne yapmalıyım

  • Genetik dökülme de kıllar minyatürleşerek dökülür. Bu nedenle kalite kaybeden ,DHT den etkilenen kıl kökleri düzleşebilir. Eğer saçlarınızı sağlıklı bir şekilde korumak istiyorsanız ürün kullanmalısınız. Lokal olarak Hairforte sprey ve Xpecia tablet başlayabilirsiniz. Günde 2 doz kullanmalısınız. Tedavinin ilk 3 ayında minyatürleşen saçlarınız xökülüp yeni kalıcı,anageni uzun saçlarınız gelecektir.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 49. Hocam minoxsili bıraktım kötü oldu xpecia
  Folthen serum kullanıyorum bunun yanında hair forte kullansbilirmiyim

 50. Merhaba sacimi fönle kurutdukda cok tökülüye fönden tökülün sac yeniden çikarmı?

  • Saçını da fön dökülmesin çok kalite kaybına, kuruluna ve kırıklara neden olur. Saç dökülmesini gerçek nedenini araştırmalısınız
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 51. hocam merhabalar
  doğal olan sabunları mesala zeytinyağlı gibi kullanıyorum saçlarımı baya topladı ama kepek yapı bu sorunumu nasıl yok edebilirim şimdiden ilginiz için tşk ederim iyi çalışmalar…

  • Sabunlar saaçlı derideen iyi temizlenmez, çok iyi durulamak gerekir, kalıntı bırakır bu da kepeğe neden olur. Arada seoddwrm şampualaa yıkayabiilirsin.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 52. hocam merhaba ardıç katranı diye bir sabun kullanıyorum arada zeytinyağı da sürüyorum fakat bir kaç tel dökülmelerim oluyor ama eskisine nazaran azalttı saç tellerim çok ince kalnlaştırabilmem için ne yapmalıyım…

 53. Oncelikle merhabalar hocam
  Sac ekimi yaptirdiktan 5 ay sonra evimdeki sink i costic soda ve su ile temizlerken costic soda patlamasi sonuvu yuzumun bir bolumunde ve kafamda kimyasal yaniklar olustu.
  Hasteneye gittigimde yetkililer kafami sivi bir madde ile yikarken yikanan yeredeki saclarimin dokuldugunu gordum.aynada kendime baktigimida yanik yerinde diger yerlrre oranla cok sacsiz oldugunu goruyirum.
  Size sormak istedigim sivi maddenin doktugu saclar yeniden cikar mi?
  Tesekurler

 54. saçlarım eskiden 1 tel bile dökülmezken şimdi 20 tel kadar dökülüyor ve iki senedir bu böyle demir takviyesi aldım xpecia kullanıyorum sarımsak şampuan ya da davines şampuan önerir misiniz bir de şampuana e vitamini koysam faydası olur mu
  Op.Dr.Atilla Kaya
  günlük 150 tele kadar dökülme normal kabul edilir

 55. Merhaba hocam,
  Saçlarımı yaklaşık 1 ay önce boyattım. Uçları boyandı ve saçlarım yandı. Ertesi gün kuaföre saçımı yaktığı için geri gittim keratin bakımı yaptı ve tamamen yanık kısmını kesti. Bana da saçımı çok yıkamamamı söyledi 3 günde 1 yıka ve krem kullan dedi. Önceleri koparak dökülme oluyordu kafamda kalan yanık saçlar koparak dökülüyordu ama son zamanlarda oluk oluk saçım dökülüyor. Ben boyadan yanmasına bağlıyorum başkaca bi sebep göremiyorum da saçımda da gözle görülür bir açılma yok ama her yıkamada dökülen saçlar yaklaşık tüm saçımın çeyreği. Şöyle bi tezatlık da var kuaför saçımın uçlarını yaktı, bu kökten dökülmesine sebep olur mu?
  Bir de bizde kellik genetik babannem, halam, babam ve amcalarım kel.
  Bu dökülen saçlarım boya kaynaklı mıdır ve yeniden yerine gelir mi? Dökülmeyi durdurabileceğimiz bir ilaç tavsiye eder misiniz?
  Şimdiden teşekkürler
  Not: Bebek emziriyorum. (İlaç tavsiyesi için)

  • gebelik ve emziklilikte annenin genel olarak vitamin,mineral ve protein ihtiyacı artar,buna bağlı anemide sık görülür.bu nedenle kan değerlerinize baktırmanızı öneririm.siz birde üstüne kimyasal işlem uygulatınca sorun büyümüş.biotin kullanabilirsiniz.fakat demir eksikliği var mı mutlaka kan tahlili yaptırmalısınız.asıl sorun çözülmeden biotinin pek bir anlamı olmaz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 56. hocam iyi günler şampuan olarak zigavus sarımsaklı bitkisel şampuan kullanıyorum b12 vitamin eksikligim çıktı saçımda dökülmeler başladı b12 eksikliginden kaynaklımı yoksa şampuandan kaynaklımıdır doktorum apikobal tablet verdi onu kullanıyorum bide b12 vitamin eksikliğim düzelince dökülen saçlarım tekrar çıkarmı çok fena strese girdim

  • vitamin eksiklikleri saç dökülmesine neden olabilir ama ailenizde genetik dökülme varsa erkek tipi saç dökülmesi içinde dikkatli olmanız gerekir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 57. hocam obsesif kompulsif bozukluk ( takıntı hastalığı ) hastalığına sahip olmak saçları döker mi ?

 58. Merhaba hocam 42 yaşındayım. Saçlarımı her yikadigimda. Taradigimda. Çok dökülüyor dökülen saçlara baktığımda. Çok ince vede uçlarında hiç kök gözükmüyor bu saç kirirmasimı yoksa dokulmemi tekrar cikarmi iyi çalışmalar

 59. Hocam ben 6 aydır depakin ilacı kullanmaktayım 2 aydır görünür biçimde saçlarım dökülmekte . ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  geçici doza bağımlı dökülme yapabilir,biotin 5 mg kullanabilirsin

 60. Hocam ben 32 yaşındayım saçlarım döküldü ama tesadüfen resmini cektim ve kucuk kucuk siyah saclar var yani onlar uzasa baya kapanır kafam acaba onlar tekrwr çıkıp büyür mu şimdiden teşekkür ederim https://resimyukle.xyz/resim/404QQ4
  Op.Dr.Atilla Kaya
  fotoğraf açılmıyor,ama xpecia tablet ve hairforte spreyle saç kalitenizi arttırabilirsiniz

 61. Yaşım 17 saçım yağlı hergün yıkıyorum ailede kellik yok doktor stresten olabilir demişti bu yaşta saç çıkar mı?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ailede kellik olmaması sizde olmayacağı anlamına gelmez,saç dökülmesi nedeninizi tespit etmek için dermatologa görünmelisiniz.

 62. Hocam merhabalar.
  Ben 26 yaşındayım.Saclarim 22 yaşından beri dökülüyor.İlk başlarda alnimda acilmalar başladı ve sonra arka taraflarda açılmaya başladı.Ayrica benim saçlarım aşırı derecede yağlı.Bir gün yikamayayim,inanılmaz yağlanma oluyor.Bu yüzden gergin şampuanla yıkamak zorunda kalıyordum.Her gün şampuanla mal yağ oranını arttırır dediler ve bende 2 haftadır 3 günde bir şampuan sürmeye başladım.Diger günler sadece soğuk su ile yıkıyorum.Yaglanma kalmadı saclarimda.
  Yağlanma bittiği için dökülme bitip,dökülen saçların tekrardan çıkma ihtimali varmı.
  Teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülme var ise çıkması beklenmez

 63. Merhabalar hocam yaş 22.Çok ince telli saçlarım var ve sürekli dökülüyor.Baba tarafım genelde kel babam dahil.Alın yapımız da açık biraz yani geniş.Yaklaşık 3 ay önce bi dermatolog ile görüşmüştüm asistan genç bir bayandı ama halimden anlamadığımı düşünüyorum.Tahlilleri yaptıktan sonra herhangi bi sorun gözükmüyor dedi.Genetik tipte dökülme büyük ihtimal dedi.Günde 1 tablet aga tablet ve alopecia’nın procapil içeren spreyini vermişti.Saçlarıma baktığında gür ya saçların demişti. https://i.hizliresim.com/BLBdLg.jpg Tepe kısmım çok mu seyrek sizce.Tedavi için erken mi?Yoksa ben mi kafamda kuruyorum. Sizden ricam değerlendirebilir misiniz?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  gönderdiğiniz fotoğrafta saçla ilgili bir sorun görünmüyor

 64. Hocam merhaba, benim 1 yıla yakındır saçım dökülüyor şuan eskisi kadar fazla olmasa bile hala dökülmeye devam ediyor. Kansızlık demir eksikliği vs çıkmıştı doktor ilk tedavi zamanları ilaç vermişti bir kaç ay kullandıktan sonra kesti,şuan minocil deri spreyini kullanıyorum ve uzun süre kullanmam gerektiğini söyledi. Sizce saçım eski gürlüğüne geri döner mi tek istediğim bu. (yaş 17)
  Op.Dr.Atilla Kaya
  uzun süre kullanmanız gerektiğini söylediğine göre genetik dökülmenizde olabilir.anemiyi düzeltip saç kalitesini arttırmak için ek ürün kullanmalısınız

 65. Hocam benim saçlarım 1 yıldır felan dökülüyor herhangi doktora gitmedim ön taraf yanlar açıldı. Bi cok sampuan ve sabun denedim ne yapmamı önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülmeye yönelik bilimsel ürünleri araştırıp kullanmanızı öneririm

 66. Hocam saclarim cok fazla dokuluyor.ust taraf. Seyrelmeye basladi. 2 gunde 1 sacimi yikamadigimda kasiniyor. Ne yapmam lazim?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik saç dökülmesi için tedavi almaya başlamalısınız

 67. Hocam 21 yasina giriyorum saclarim seyrek cok cabuk yaglaniyo yaglaninca mecbur sampuanla yikiyorum her yikamamda saclarm dokuluyo saclarimin orta alanlarinda sac derim gozukur hale geldi bide elimle sacimi oynadigmda sac derilerm dokuluyo yardim edermisiniz
  Dr.Atilla Kaya
  egzama olabilir.seboderm şampuan kullanabilirsin.günde 2 adet xpecia tablet başlayabilirsin

 68. Hocam merhaba, siteye ilk kez giriyorum, cevaplarsanız çok sevinirim. Saçlarım 80 cm kadar, dizlerime gelene kadar uzatmak istiyorum. Uçlarındaki 0.5 cm kırıklar dışında sağlıklılar. Son 1 yıl içinde hep geriye doğru topladığım için sanırım alnımda 2 cm’ye yakın bir açılma var. Saç çizgim düz değil ciddi girintiler ve çıkıntılar oluşmaya başladı. Ne yapabilirim? Cevap verirseniz çok sevinirim. Yaş 15.
  Dr.Atilla Kaya
  HP 5mg biotin kullanabilirsin

 69. Saç diplerim gozuyor hem de aşırı yağlanınca daha çok gözüküyor minoxil kullandım yağlar kullandım ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçınızın seyrek olmasını nednelerini araştırın.kansızlık,endokrin bozukluk vb olabilir.öncelikle bu sorunların tedavisi gerekir,eğer bunlar yoksa hairforte ve xpecia tablet kullanırsanız saç kaliteniz ve sıklığı artar

 70. Hocam 15 yaşındayım saçlarım uzun ama elimi saçıma azttığım zaman küçük küçük saçlar dökülüyo acaba tekrar çıkarmı
  Op.Dr.Atilla Kaya
  küçük saçlar genetik dökülmede olur.yaşın küçük.dermatologa görünmelisin

 71. Hocam benim sac dokulmem dogumdan sonra basladi 2 yildir var kan degerlerim cok dusmustu 3 aydir ilac kullaniyorum gecmedi cildiye dru sacimi kisa kestirmemi soyledi kestim b12 ferrum fort bepanten ve cinko hapi kullaniyorum bunun yaninda 2 gunde bir badem yagi zeytin yagi hint yagi ve sarimsak yagi karistirip sacima suruyorum bir faydasi olurmu bana ne onerirsiniz
  Dr.Atilla Kaya
  xpecia tablet başlayabilirsiniz.saçınızda soruna neden olabilecek tüm problemlerin çözümünü sağlar

 72. Hocam merhabalar tam 1 aydır xpecia tablet(günde 2 tablet)ve alopecianın procapil içeren spreyini(günde 2 kez 5er fıs)kullanıyorum son 4-5 gündür spreyi kullandıktan hemen sonra yani yedirirken çok fazla dökülmeye başladı fotoyu atıyorum hocam acil bakabilir misiniz https://i.hizliresim.com/gO90XN.jpg
  Op.Dr.Atilla Kaya
  normal dökülmeniz.1 ayda tam etki daha oturmamıştır.3 aya kadar dökülme artışı olabilir.

 73. Hocam 23 yaşındayım saçlarımda genel bir dökülme var özellikle yanlarda ve arka tarafda seyrelme söz konusu doktor ?b 12 ve demir verdi 2 3 aydır kullanıyorum ama cok bi etkisi olmadı gibi seyrelen yerlerin kapanması için başka ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülmeniz varsa yada sistemik bir hastalığa bağlı dökülme varsa önce neden tedavi edilemli ki çıkan saçlar kalıcı olabilsin.neden genetik dökülme ise tedavide farklı bir yaklaşım sergilemeniz gerekir.DHT yi baskılamak gerekir.buda ömür boyu ilaç kullanmanızı gerektirir

 74. Hocam merhabalar yaş 22 bende genetik saç dökülmesi var 17 gündür xpecia tablet ve alopecia procapil kullanıyorum(bitince hairforte’a geçeceğim siz söylemiştiniz) saçlarımı her gün yıkıyorum xpecia ve spreyi de düzenli kullanıyorum.Bir şey kullanmadan önce saçımı yıkadıktan sonra fön çekerken bayağı dökülüyordu şimdi yıkadıktan sonra yine fön çekiyorum 10 tel bile dökülmüyor 17 günde etkisi hissedilir mi yoksa ben mi öyle sanıyorum? Bir de hocam bugün saçımı yıkadıktan sonra wax ve şekillendirici sprey kullandım(Aslında waxı her gün kullanıyodum zaten sadece saç şekillendirici spreyi ek olarak bugün üstüne kullandım ) Aradan 12 saat geçti saçımı yıkamadan akşam procapil spreyi yedirirken bir baktım lavaboya 21 tel saçım dökülmüş(daha benim sayamadıklarım da var tabi) Şekillendirici ile alakası var mı yoksa henüz 17 gün erken olduğu için mi bu dökülme devam mı ediyor?
  Dr.Atilla Kaya
  saçlarını kısa kestir,wax ve fön kullanma.her ikiside saç kalitesini düşüren uygulamalar.yaşın genç olduğu için etkinlik çabuk ortaya çıkar,sıkıntı yapma

 75. Mustafa Baran

  Hocam bir bakar mısınız, saçımın üst bölgesinde çizik tarzı açıklık var, sizce dökülme mi var saçımda, erkek tipi dökülme belirtisi mi ? https://i.hizliresim.com/BLDQbG.jpg
  Op.Dr.Atilla Kaya
  diğer bölgeleride değerlendirmek gerekir

 76. Hocam merhaba 18 yaşımdayım ve günde 10-15 tel saçım dökülüyor.Ama hep ön taraftan dökülüyor.Herhangi bir seyrelme olmadı sizce normal mi bu durum
  Op.Dr.Atilla Kaya
  normal

 77. Hocam merhaba 4 ay önce saçımda egzama oluştu ve yüzde 60 ı döküldü dökülen saçlarım yeniden çıkar mı egzamam tamamen bitti çıkarsa kaç aya çıkar
  Op.Dr.Atilla Kaya
  destek tedavi alman gerekir.xpecia tablet başlayabilirsin.günde 2 doz.3 ayda cevap alman beklenir

 78. İyi günler hocam ben size 15 Ocak’ta bir mesaj atmıştım genetik dökülmem olduğunu söylemiştim doktorum bana alpecin şampuan aga-e tablet ve alopecianın procapil içeren spreyini önerdiğini söylemiştim.Siz de bana içeriği daha zengin olan xpecia tablet ve hairforte sprey önerdiniz.Ben bu ürünleri aldıktan sonra cevabınız geldi ama ben zaten pahalı diye aga-e tablet yerine xpecia tablet aldım.Hairforte sprey için alopecianın procapil içeren spreyini bitirmeliyim yoksa kullanımını bırakıp direkt hairforte mu almalıyım?Bir de sawpoo şampuan önermişsiniz.Şampuan kullanınca saçlarım çok yumuşuyor rahat şekil veremiyorum özgüvenim düşüyor o yüzden beyaz sabunla yıkıyorum saçımı.Sawpoo kullanmadan xpecia ve hairforte yeterli midir yoksa 3 ü birlikte daha mı etkili olur?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  🙂 elindeki ürün bitince değiştirebilirsin.sabun konusunda birşey söylemek istemiyorum ama sabun saçlı deride kalıntı bırakır zor temizlenir.gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir

 79. Hocam selamlar, sauna saça zarar verir mi, 70 derece sıcak var ne de olsa, yani saunaya girmenin bir zararı olur mu saça, spordan sonra hep giriyorum da…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sıcakta kan dolaşımı artar,zararı olmaz

 80. Hocam merhabalar ben 22 yaşındayım.Hocam benim çok inçe telli saçlarım var alnım da da açıklık var geniş biraz.Baba tarafım genelde kel babam da dahil. Zamanla döküldüğünü farkederek bir dermatologa göründüm.Genetik tipte dökülme dedi zaten benim de tahmin etmem çok zor olmamıştı.Doktorum bana alpecin şampuan aga-e tablet ve alpecianın procapil içeren spreyini önerdi.Spreyi sabah akşam 5 er fıs şeklinde uygulayacaksın dedi.Tableti günde ne kadar kullanacağım diye sorduğumda günde 1 kez dedi. Not:Doktorum asistandı ve çok genç bir bayan idi.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ben size içeriği daha zengin ve yeterli günlük dozajı barındıran hairforte sprey ve xpecia tablet kullanmanızı öneririm.ilk 3 ay günde 2 defa kullanmalısınız.sawpoo şampuan kullanabilirsiniz

 81. hocam 1 sene önce saçlarımı hor kullanıyordum hep kopardım saçımda kepek ve dökülme yok ancak daha gür olmasını istiyorum yaşım 16 önlerde açılma var yenileri çıkıyor sizce eski halini alırmı önerilerinizi bekliyorum teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kopardıysan kıl kökleri hasarlanmıştır.zamanla kopardığın bölgelerde kıl kaybı olabilir.çünkü bir kıl insan yaşamı boyunca ortalama 10-12 defa dökülür ve geri çıkar.sen bu kopartmakla bu döngüyü hızlandırmış oldun

 82. Hocam iyi akşamlar 20 yaşındayım üniversite sınavlarina 3. Girişim olucak.ciddi stres içerisindeyim.Eczanede sac analizi yaptirdim yaninda vitamin analizi yaptirdim vitamin degerlerim b6 b8 b12 C hepsi.degerler yuzde 5 yuzde 3 gibi cikti cok düşüktü eczaci vitamin önerdi saclarin bu yüzden dokülüyor birde stres var dedi fakat saclarımda şakaklarda açılma var bayanlarda genel bir dökülme oluyorda neden bende şakaklarda var anlamadım saç tellerim görülebilecek en kalın saç teli diyebilirim fakat şakaklarda biraz açılma var.stresten ve vitamin eksikliginden dökülünce şakaklardan tekrar saç çıkarmı hocam çok merak ediyorum erkek tipi değildir umarim diyorum ama şakaklarımın açılması beni korkutuyor SAYGILAR
  Op.Dr.Atilla Kaya
  🙂 xpecia tablet başlamanızı öneririm.saçınızı korumuş olursunuz

 83. Hocam merhaba yaşım 28 2 sene önce saçlarım çok iyiydi hergün saçlarıma fön vuruyordum.şakaklardan ve tepeye doğru dökülmem oldu ve çok fazla seyrelti var eczanedeki saç analiz uzmanlarına göründüm bana bi şampuan ve serum önerdi düzenli 4 ay kullandım düzelir gibi oldu saçlarım şuan uzamıyor küçük tüy gibi saçlarım çıktı ama uzamıyorlar xpecia tablet kullansam saçlarımı geri kazanabilir miyim yardımınızı rica ediyorum .
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sadece fön bu kadar reaksiyona neden olmaz.erkek tipi dökülme başlamış.hairforte sprey ve xpecia tablet kullanmanı öneririm

 84. Merhaba hocam az önce bu konuda barış adlı arkadaşımızın yazısını okudum bende çok stres yaptım ilk başta çıktığım kızın babası bizi ayırdı daha sonra saçlarım dökülüyor diye stres ama nasi stres uyuyamiyorum bile su an stresli zamanları atlattım sacimin dökülmesi durdu kalite kaybı var enseden bile dökülüyordu su an küçük saçların çıktıgini görüyorum bazı küçükler büyüme den dökülüyor buyugende var bunlar büyüyünce inşallah benimkide düzelecek sizin tavsiyeleriniz varsa bekliyorum hocam yasa barış arkadasim bana ulasabilirse
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülme tarif ediyorsun,kaç yaşındasın?

 85. Hocam ranzadan asagi inerken dustum kafami demire carptim.sag on sakagi carptim.epeyi kizardi ama kanamadi.dokulme olur mu sizce cok takiorum kafaya lutfen yardimci olun bana 🙁
  Op.Dr.Atilla Kaya
  sorun olması beklenemz

 86. Hocam saçım üst üstte 4 5 kere boyadım fazlada olabilir saçlarım dökülmüş kesince onu anladım nasıl seyrek olan kısmı doldurabilirim yardımcı olurmusunuz lütfen :'(
  Dr.Atilla Kaya
  HPbiotin 10 mg yada xpecia tablet başlayabilirsin

 87. Merhaba hocam 17 yaşındayım 4 aydır saçlarım bölgesel olarak dökülmeye başladı.
  Kafamın ön tarafında daha belirgin seyretme var.
  Babamın saçlarında bölgesel olarak 50 yaşında seyrelmeye başladı.
  Amcaların saçı tam.dayı tarafında saç tam.
  Dermatolog saç dökülmen babamla benzer irsi dökülme
  Ve mevsimsel dökülme dedi.özel hastanede saç köklerime
  Baktiğinda saç diplerinde yoğun kepek ve kızarıklıklar
  Var dedi dökülen saçların bir kısmı çıkıyor dedi.
  Minoksıdil için biraz erken dedi vichy dercos kepek sampuan
  Verdi.bu problemi çok sıkıntı yapıyorum.
  Siz ne önerirsiniz ne yapmam gerekli öneriniz neler olur ?
  Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  climbazol içeren şampuan kullanabilirsin.HP biotin 5 mg başlayabilirsin.

 88. Hocm saçlarımda geçen seneden bu yana dökülme ile ilgili sıkıntı yaşıyorum cildiye den randevu alıp gittim yüksek oranda demir eksikliği varnış üç ay kadar kullandım tekrar tahlil yaptım ve b12 sınırdaymış bu sefer de b12 kullanıyorum hocam siZce dökülen saçlar geri çıkar mı lütfen yardımcı olun hocam
  Op.Dr.Atilla Kaya
  destek tedavi alırsanız daha kısa sürede saçlarınız geri gelmesi beklenir.xpecia tabletde başlayın

 89. Hocam selamlar, saçlarım nasıl sizce, herhangi bir problem yok dimi, ya da genetik dökülmeye işaret var mı hiç, bu şekilde bakan biri olarak ne düşünüyorsunuz ?
  https://resmim.net/f/4ggXtC.jpg
  Dr.Atilla Kaya
  🙂 sorun görünmüyor

 90. Merhaba , yaşım 23 saçlarımda dökülmeler oldu önce sağ kulağım üstünde dökülme başladı dermatolog a gititm saçkıran dedi tadaviye başladım ama bi çözüme gidilmedi şimdi yeni bir doktora gidiyorum pataloji sonucu bekliyor ve kafamın her tarafı dökülmeye başladı saçlarımın hepsi dökülüyor dökülen yerlerin bazı yerlerinde kökler siyah siyah siyah duruyo dökülme devam ediyo kafamı kazıtsam bi zararı olurmu?
  Dr.Atilla Kaya
  zararı olmaz ama saçkıran ise buna karşı en etkili ilaç squarik asit di butil ester içeren sadbedir.kullanmanı öneririm

 91. Hocam merhabalar . Ben sahin 22 yasindayim ve saclarimda gozle gorulur sekilde dokulmeler basladi . Ozellikle yanlarim alnim giderek acilmaya basladi ve sacimin on kismi ciddi sekilde sac tellerinin inceldigini ve yavas yavas seyrelme oldugunu elimi attigimda dolu dolu avucima gelen saclarimin dolu dolu gelmedigini hissediyorum ve ciddi anlamda sacla ilgili takintilarim var neler yapmaliyim oneride bulunurmusunuz lutfen
  Op.Dr.Atilla Kaya
  erkeke tipi genetik dökülme tarif ediyorsunuz.minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpeci başlamanızı öneririm

 92. Hocam selam, ben barış. Bir ara saçım döküldüğü için depresyona girdiydim

  Ne boş şeyleri takmisim kafaya ya, şimdi saçlarım var..kendiliğinden çıktı iyi beslenince, stresi azaltınca, Hemi de baya baya yoğun.. omzuma geliyor hatta.. Ne boş şeyleri takmisim kafaya ya..dertsiz başımıza dert almisiz…

  İnsanların arasına girdikçe çirkin olmadığımı anladım…ayrıca güzellik gören gözdedir demişler..boşuna dememisler

  Allah hayırlısı ne ise ondan versin..

  Buradan biriyle tanışmıştım. Çok iyi bir kizdi. Hatta kız olduğu halde saçlarını üçe vurmustu. O derece tuhaf biriydi. Kendisine selam ederim..

  İyi günler hocam…
  Dr.Atilla Kaya
  🙂 kendinle barışabilmen gerçekten çok güzel.

 93. Hocam Merhaba
  Ben hipotiroid hastasiyim ilk baktirdigimda 9.78 di bir buçuk ay sonra da 4.66 oldu ama hala saçlarım çok fazla dökülüyor ve psikolojim çok bozuldu ayrıca d vitamini değerimde önce 5 ti sonra 15 oldu bu süreç ne zamn biter 3 ay oldu hala dökülmesi azalmadi bi de ne zamn dokulenler yeniden çıkar
  Op.Dr.Atilla Kaya
  HP biotin 10 mg başlayın

 94. Hocam saclar eski haline dönermi ?? Stres kaynaklı olduğunu yazmıştım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  stres kalkınca saça yönelik vitaminde kullanırsanız eski haline dönmesi beklenir.

 95. 18 yaşındayım saçlarımdaki dökülmelerden canım sıkılıyor. önce özel doktora gittim fazla ilgilenmedi. sonrasında başka bir doktora gittim hap verdi hapları kullandım ama dökülme durmadı. sonrasında bepanthen diye bir ilaç verdi saçıma sürdüm ama velakin bir faydasını pek görmedim. kan tahlilleri temiz çıktı derimde bir sorunda yok genetik diyosanız sanmam. napacağımı bilmiyorum ne kendi yararım ne de başkasının yararı dokunmuyor. saçlarım seyrekleşiyor. ayrıca saç tellerim çok ince ve yumuşak. bu aralar elimle saçıma dokunsam teller elime fazlasıylan geliyor arkadaşlarım yakınlarım bu olaya şakınlar. ne diyeceğinizi merakla bekliyorum. saygılarımla…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçta incelerek dökülme genetik tip dökülmedir.özellikle her iki kulak tepesinden çizilen bir çizginin üst kısmından dökülme oluyorsa.

 96. Hocam öncellikle merhaba 18 yasındayım sınav süreci vardı ygs ye 2 ay kla cok yoğun bir tempo vardı ve konular yetişirmi düşüncesi kafamdaydı hep dökülmede burda oldu o kadar cabuk olduki dökülmeyi baskası farketti doktora gittik stres kaynaklı dedi ( ailede genetik dökülme var ) minoxil ve bemixs bepanthen evingen karışımı verdi 1.5 ay oldu ve dökülen yerlerde siyah kıllar var saclarım eski haline geri dönermi ( ön kısımda %30 civarında acıklık olustu) …
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülmede varsa düzenli ileç kullanmaya başlamalısın.xpecia tablet de bşlayabilirsin

 97. Hocam Merhaba 15 yaşındayım ve saçlarım dökülüyor sol şakak bölgem tamamen açıldı dermatologa göründüğhmde genetik dedi ve rogain sprey yazdı 15 yaş için genetik dökülme erken değil mi ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  erken .başka sorunlar yönünden de araştırılmalısın

 98. Merhaba, ben 20 yaşındayım ve kızım demir eksikliğim var ilaç kullanıyorum. Ama sacim tutam tutam dökülüyor. Bundan 4 sene önce 16 yaşındayken de saçım aşırı dökülüyordu. Tepe bölgemde seyrelme farketmiştim. 16 yasinda biri için çok erkendi.Dökülmem azalmıştı simdi tekrar çoğaldı. Yaşım genç olduğu için bi çözümü vardir diye umuyorum. Erkek tipi dökülme var diye tahmin ediyorum ama sadece benim tahminim. İnternette olduklarıma göre. Saçım çıkıyor mu merak ediyorum. Nasıl öğrenebilirim? Ben çıkmadığını düşünüyorum hic ufak ufak saçım yok. Nasıl çıkmasını sağlayabilirim? Veya sağlayabilir miyim? Psikolojimi çok kotu etkilemeye başladı.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kesin neden tespiti için dermatologa görünmenizi öneririm.

 99. Hocam merhaba
  benim saçım 1 yıla yakındır çok fazla dökülüyor, saçımı topladığım zaman kuyruk kısmında gözle görülür bir incelme oluyor. Doktora gittim tahlil oldum ve devit3 (ampül), ferro sanol ve biotin ilaçlarını verdi. Birde minoxil isimli sprey. Bunları düzenli olarak kullanırsam eski gür saçlarıma tekrardan kavuşabilirmiyim?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  temel sorun kansızlık olduğu için öncelikle o tedvi edilmeli ve saç kalitesini desteklemek için de tedavi almalısınız

 100. Hocam öncellikle çok sağolun dar telli tarakla tariyim dedim ilk yaptığımda 10 tane geliyor sonra 3 4 bazen hiç olarak devam ediyor artık psikolijim bozulcak duruma geldi sürekli takıntı yapmaya başladım duştayken elimi saçıma atıncada ortalama 2 3 tane görürüm bunların anormal olma gibi durumu var mı
  Op.Dr.Atilla Kaya
  normal.

 101. Hocam merhaba denizden geldim sabah kalktığımda elimi saçıma attığım ortalama 2 tane saç öğlen ve akşam attığımda 1 tame geliyor havluda ortalama 6 7 tane saç görüyorum 21 yaşındayım şakaklarımda biraz geri çekilme oldu 3 numaraya vurduktan sonra ,günlük 100 teli geçtiğini sanmıyorum normal bir dökülmemi var yoksa dökülme başlangıcımı? Cildiye uzmanına gittim bi aletle baktı bi sıkıntı yok dedi, dermatolağa gitti tedavi uygulancak bir saç değil dedi ama ben genç olduğum için erkek tipi dökülme olduğundan şüpheleniyorum ve bu beni rahatsız ediyor saçım hala çok gür ve aylık tıraş olmasam rahatsız oluyorum saçlarım tarakla bile şekil alıyorum tarak vurduğumdada bazen 1 bazen 2 bazen 3 tane görüyprum sizin düşünceniz nedir?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bahsettiğiniz şeyler normalde her saçta olur.şimdilik herhangi birşeye gerek yok

 102. hocam benim 6 ay önce makas girmeyen saçlarım şimdi çok seyreldi saçıma ona göre şekil veriyorum hastaneye gittim tahlil yaptirmadan genetik dediler minoksidil verdiler kullanıyorum 3 aydır ama dökülme aynı dökülüyor yine lütfen yardımcı olur musunuz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  3.aydan itibaren dökülme yavaşlar aslında.düzenli kullanıyorsanız sağlıklı kıl köklerinin gelmiş olması gerekir.ek olarak xpecia tabletde alırsanız daha iyi sonuç alırsınız

 103. Merhaba hocam ben 19 yaşımdayım Strese bağlı olarakdan kendi saçımı istemsiz yoluyorum ve bundan dolayı artık saçlarım güzel gözükmüyor. Arka tarafta ceviz büyüklüğünde üstünde bir kaç tane kalmış olan bir boşluk var Birçok ürün denedim doktorum sadece koparmamamı söyledi son zamanlarda kendimi engelliyorum ancak o bölgede hâlâ saç çıkmıyor Kimi zaman o bölgede yara bile oluyor İnce tel saç yapısına sahibim ne yapmam gerekiyor 😉 )
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saç yolma tikini bırakmalısın.her yolmada kıl kökleri zarar görür.kıl kökleri zarar gördüğü için bir daha kıl çıkmayabilir.hasarın durumuna göre daha cansız gelebilir.

 104. hocam benim saçlarım bayadır dökülüyor 7-8 ay gibi bir süreden bahsediyorum. Saçım önceden çok gürdü ele avuca sığmıyordu şimdi ise acayip inceldi saçım. Artık saçımı taramaktan korkar oldum çok fazla dökülüyor çünkü. Bu arada ben daha önce doktora gitmiştim bana vitamin ilaçları vermişti kullandım fakat vitaminler bittikten sonra kontrole tekrar gitmedim ve vitaminleride kesmiş oldum. Aslında vitaminlerin pek etkisi olmadı en fazla saç dökülmem 1 ay azaldı sonra dediğim gibi tekrardan dökülme başladı halada sürüyor. Yine doktora gitmeyi düşünüyorum. ( bu arada 15 yaşındayım ve düzenli beslendiğim söylenemez) Asıl merak ettiğim beslenmem düzelirse ve ilaçlara tekrardan başlasam saçım eski gürlüğüne kavuşur mu?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kadınlarda saç dökülmesinin sıklıkla nedeni kansızlık,hormonal bozukluk ve sistemik hastalıklardır.bu yönden araştırlmalısınız.

 105. Hocam merhaba 5 Aydır seboreik dermatit var saçımda . Doktorum nibulen losyon m-furo losyon verdi. Kendimde şampuan olarak Vichy Dercos ile dermotto losyon kullanıyorum. Ayrıyeten priorin tablet kullanıyorum. Atilla hocam saçımdaki kaşıntı ve kepek saçlarımın yoğun dökülmesine sebep oluyor. Hocam üç sorum olacak size : Hergün saçlarımı yıkamam söylendi bu şekilde hergün yıkamak saça zarar verir mi ? Ve verilen losyon kortizon içerikli bünün zararı olur mu ? dökülen saçlarım tekrar çıkar mı ? Kan testi yaptırdım sonuçlar da b12 ve Demir eksikliği çıktı. Şu an takviye ilaçlar da alıyorum hocam.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  haftada 3-4 defa Dermotto losyon saçlı deirde 3-4 saat kalsın,sonra seboderm şampuanla yıka.ayrıca yoğun dökülmenin olduğu dönemde günlük 2 tablet xpecia başlamanı öneririm

 106. Hocam 16 yasindayim saclarim baya uzun ve bagliyorum dokulen saclarim sonradan cikinca kotu bir gorunum sagliyor ne yapmaliyim tesekkurler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  🙂 bağlama

 107. “Hocam 21 yaşımdayım şakaklardan dökülmeye başladı 1-2 senedir ailede bazılarında kellik var ne yapmam gerekiyor?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik saç dökülmesini önleyen ilaçlarla korumaya alman gerekiyor.şimdilik günde 2 tablet xpecia başla,dökülme tamammen durur ve saçlarında yeterince güçlenirse sadece xpecia ile devam edebilirsin”

  Hocam xpecia ne kadar süre kullanmalıyım şampuan değiştirmeme gerek var mı? İlacı tam doğru bir şekilde kullanmak istiyorum. Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülme söz konusu ise saçının var olmasını istediğin sürece kullanmalısın,

 108. Hocam 21 yaşımdayım şakaklardan dökülmeye başladı 1-2 senedir ailede bazılarında kellik var ne yapmam gerekiyor?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik saç dökülmesini önleyen ilaçlarla korumaya alman gerekiyor.şimdilik günde 2 tablet xpecia başla,dökülme tamammen durur ve saçlarında yeterince güçlenirse sadece xpecia ile devam edebilirsin

 109. hocam 6 ay minoxidil 5% kullandim. sonra bu ilaci braktim ve saçim döküldü. fakat saçin döküldügü yerde minoxidil kullanmadan önce bir sikayetim yoktu.
  yasim 30 ve ilaci brakali 1 sene oluyor. dökülen saçlarin tekrar çikmasi mümkün mü? Ne tavsiye edersiniz? tesekkurler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülmeniz varsa sizde ve ailenizde minoxil kullandığınız için değil,kullansanızda kullanmasanızda zaten döküleceği için dökülmüştür.genetik dökülmede DHT baskılanmadığı sürece saç dökülür.bunu baskılamakda hergün düzenli ilaç kullanmayı gerektirir.

 110. Hocam meraba yaşım 23 saçlarımın ön taraflarında seyrelme var ve bu son bir kaç yıldır olmaya başladı aileden babam kel sizce bu genetik mi yoksa başka bişey mi önden seyrelen saçlarımın tekrar çıkması için ne yapabilirim?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  babanızda kelliğin olması zaten sizde %50 ihtimalle olacağının göstergesi.nitekim o %50lik ihtimal sizin için %100 olmuş durumda.düzenli ürün kullanımı ile saçlarınızın dökülmesini önleyebilir,daha kaliteli bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz

 111. hocam bende sackiran oldu sacimin iki bilgesinde ceviz buyuklugunde kellik oldu doktora gittim ilac ve sampuan verdiler ama hala ayni ne yapmam gerekiyo sacimin tekrar cikmsi icin
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçkıranda ilk yapılan uygulamalardan biri kortizon enjeksiyonudur.bunun yanısıra squarik asit di butil ester içeren sadbe kullanabilirsiniz.

 112. Hocam ben 19 yasindaykm 2 yildir yaklasik hafif seyrelme var babamda sackiran olmus ailede sac dokulmesi yok bende de hafif seyrelme var doktora gittim kan degerlerim normal cikti kerosan tablet önerdi napabilirim yasim cok kucuk daha seyrelen saclar geri cikarmi hangi urunu onerebilirsiniz acaba lutfen cevaplayin kolay gelsin kerosan vitamin tableti ise yarar mi ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  günde 2 doz xpecia tablet başlayabilirsin

 113. Hocam 15 yaşındayım ve 2 seneden beri saçım köküyle dökülüyor. Duşlardan sonra saçımı sirkeli suyla yıkıyorum ama pek faydası olduğunu sanmıyorum. Baba tarafı kel, anne tarafında da kellik var. Ailem de döküldüğünü biliyor. Geri kalan saçlarımı kurtarmak için ne yapmam lazım?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tableti düzenli olarak kullanabilirsin

 114. Hocam 15 yaşındayım şakak bölgesindeki saçlar çok çabuk dökülüyor fönden olduğunu düşünüyorum ama ne kullanabilirim ya da ne yapabiliriim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kan değerlerine baktırmalısın

 115. İyi günler hocam benim saçlarım uzundu dökülüyordu kısalttım baya seyrelmiş hala dökülüyor 20 yaşındayım ne yapmam Lazım iyi günler kolay gelsin
  Op.Dr.Atilla Kaya
  uzun saçı kısaltmakla dökülmenin önüne geçemezsiniz.dökülme nedeni tespit edilip tedavi almalısınız

 116. Hocam kafamda yara var saçım biraz döküldü geri çıkar mı
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kıl kökleri etkilenmediyse çıkar

 117. Hocam xpeciayı 5 aydır kullanıyorum zırnık yok her saç çektiğimde geliyor hair fortede 4 ay oldu ! Pan plusu önerir misiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  xpecianın içeriği zengin daha etkili olması beklenir.hairforte u ne kadar süredir kullanıyorsunuz.eğer 3 aydan kısa ise dökülmesi normal

 118. Hasan özcanlı

  Merhaba hocam benim kulak arkamda bir çizgi şeklinde dökülme var izi oldu ne olab olabilir bu
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dermatologa görünün saçkıran olabilir

 119. Hocam yaşım 17 sakaklarimda açılma var napmaliyim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  17 yaş genetik dökülme için erken.beklemelisin

 120. Hocam, minioxil alerji yapmıştı. Hair fort antialerjik olanını eczane de varmıdır? Eğer anyialerjik olanini bulursam kafamda kabuklama yaralanmalar yapmaz değilmi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  çok hassas değilsen yapmaz

 121. İyi günler hocam hair forte dökülen saçların yüzde. Kaçını çıkarır 17 yaşından beri dökülmem var yaşım 21 şuan eski dolgunluğuna kavuşur mu ? İki aydır kullanıyorum xpecia ile dökülme daha tam durmadı ???
  Op.Dr.Atilla Kaya
  3 aya kadar minyatürleşen kılların dökülmesi devam edebilir.%95-98 başarılı olması beklenir

 122. Hocam, ilk sıralar minioxile alerjim yoktu. Sonradan oldu nedeni nedir? Xpecia tablette sonuç göstermiyor ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olurmusunuz?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  zamanla hassasiyet gelişebiliyor.hairforteun antiallerjik olanını temin etmeye çalış.xpecia tablet DHT değerin çok yüksekse yeterli olmayabilir.günde 2 tablet kullanman gerekir

 123. Mehaba doktor bey saçlarım tepeden dökülüyor her türlü bitkisel bakım yapmama rağmen dökülüyor çok çaresiz bi durumdayım ne yapmam lazım saçlarımın çıkması için moralim çok bozuluyor lütfen yardım edin kolay gelsin iyi günler
  Dr Atilla Kaya
  tepe bölgesinden dökülme ailesel genetik dökülmedir.procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 124. Hocam ben size 15 yaşında sakak bölgem hafif açılmıştı diyorum siz genetik dokulme diyorsunuz ama başka biri 15 yasinda sakak bölgesi baya açılmış ama ona genetik dokulme olmaz henüz yaşın erken diyosunuz nasıl oluyor bu is
  Dr Atilla Kaya
  siz yaşınızı yazmamaışsınızdır.15 yaşta genetik dökülme başlamaz

 125. Hocam 21 yaşındayım ,15 yaşında iken saçlarımın önü hafif açılmıştı ve bende doktora gidip minoxidil kullandım ve tekrar çıktı ama saçımin her tarafına kullandım sonra bıraktım ara ara yine kullandım ve bir kere kullanmayı bırakınca ön bölge değilde kafamın üst bölgesi baya açıldı ayrıca küçüklüğümden beri baya vitamin eksikligi sorunu var bende ayrıca ailemde anne ve baba tarafından kimsede saç dökülmesi yok acaba benim saç dökülmem genetik mi yoksa başka bir şeylerden dolayı mıdır bir de şuan hairforte kullanıyorum 2 aydır tekrar çıkmaya başladı saçlarım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ailede saç dökülmesi olmadığı sizde görülmeyeceği anlamına gelmez.hairforte spreye cevap alınması genetik dökülmeniz olduğunu gösterir.düzenli kullanmanızı öneririm

 126. Hocam merhaba
  Yaşım 28 son 2 yılda saçlarımda inanılmaz bir seyreltik oldu bundan önce saçıma jöle sürüp şapka takmıştım muhtemel havasızlıktan saç dökülmesi meydana geldi saçımın üst tarafında bi yerde saç var bi yerde yok bolum bölüm dökülmeler meydana geldi yaklaşık 8 aydır durum böyle dökülen saçlar geri gelir mi ne yapmam gerekir teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermatologa görünmenizi öneririm

 127. Hocam merhaba saçım 17 yaşından beri dökülüyor 20 yaşındayım ve babamda da var. Sizce tedaviyle dökülmeyi durdurabilir miyim? Bir de dökülenleri geri kazanmak için çok mu geç kaldım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  evet durdurabilir dökülenlerin geri çıkmasını sağlayabilirsin

 128. Hocam diyorsunuz ya xpecia tablet saç çıkarmaz spreye alerjisi olan kişiler dökülen saçlarını nasıl geri çıkarabilirler ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  xpecia tablet saçlarınızın dökülmesini önler ve saç çıkışınıda sağlar

 129. Hocam minioxilden başka ürün işe yaramıyor,oda egzama yaptı. Bizde genetik saç dökülmesi.18 yaşndayım şakaklarda,tepelerde seyrelmeler oluştu. Günde 100 telden fazla rahat dökülüyor,ne yapmam lazım?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  allerjiniz varsa sprey kullanamazsınız.günde 2 tablet xpecia kullanmanızı öneririm

 130. Hocam xpecia ve hair forte kullanıyorum 4 aydır dökülme azaldı ilkbahar ayına geçerken neden dökülme arttı ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  mevsim dönüşümlerinde normalde dökülmede artış yaşanır

 131. Hocam Düzleştirici ve fönden dolayı oldu.Başka ne kullanmamı önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  xpecia tablet başlayabilirsiniz

 132. Hocam merhaba ben daha önce aynı nickle bu konuya mesaj yazmıştım.Orda daha çok erken demiştiniz. Şimdi 6 hafta oldu. Saçımda ne bir eksilme nede bir artış göremedim.Sizce Panplus kullanmaya devam etmelimiyim?Dökülen saçlarım geri yerine gelir mi ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dökülme nedneiniz önemli ,sadece panplus saçınızın geri gelmesini sağlayamayabilir

 133. 17 yasindayim saç dokulmem bir yıldır aralıksız devam ediyor ne yapmalıyım kel kaldım artık
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kadınlarda saç dökülmesinin en sık rastlanılan nedeni anemidir.bu nednele öncelikle kan değerlerinize baktırıp tedavi almalısınız.

 134. Hocam 32 yasindayim,yaklasik 6 yildir basortu kullaniyorum ve son 1 yilda sacim asiri dokuldu hatta alnimin sag ve sol ust koselerinde gozle gorulur acilmalar olustu…demir eksikligi vardi ilac kullandim,bitkisel sampuana da gectim…dokulme azaldi ama kose kisimlar dolmuyor,tedirginim…tam olarak sebep nedir bilemiyorum,yenilerinin cikmasi icin neler yapabilirim?tesekkurler…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  başörtü kullanımında saçın yeterince havalanamaması nedeniyle dökülme görülüyor.fakat köşelerden dökülme olması erkek tipi dökülmeyide düşündürüyor.dermatologla görüşmelisiniz

 135. Uğurcan Yüksel

  Hocam saķaklarımda saçlar iyice döküldü,tepelerde ise seyrelmeler başladı.Yaşım 18 günde 100 tel rahat dökülüyor.Önlemini alamıyorum,neyapsam dökülme durmuyor
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülme tarif ediyorsunuz.buna yönelik bilimselliği kanıtlanmış ürünleri araştırmalısınız

 136. İyi günler hocam benim yaşım 17 saçlarım aşırı dökülmeye başladı 3-4 aydır dökülüyor seyretme var genetik durumu var heralde ama bu yaşta normal mi ne yapmam lazım kan testi yaptırdım temiz çıktı ve dökülen saçlar şimdilik tekrar çıkar mı? Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  düzenli genetik tip dökülmeye yönelik ürün kullanırsan geri gelebilir

 137. Hocam 17 yaşındayım 2 3 senedir neredeyse hergün fön kullandim föne maruz kalan kısım seyreklesmeye başladı ailemde saç dökülmesi yaşayan yok ne yapmaliyim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saç kalitesini arttıran ürünler kullanırsanız sorun ortadan kalkar.ama ailede genetik saç dökülmesinin olmaması sizde görülmeyeceği anlamına gelmez.bir dermatologa görünseniz iyi olur

 138. Hocam,saçlarım dökülüyor.Seyrelmeler aşırı başladı.Dermotolog xpecia verdi fakat 1 ay oldu bir gelişme yok.Minioxik güzeldi ancak oda egzama yaptı saç ckaran başka urun yokmudur
  Op.Dr.Atilla Kaya
  xpecia yı günde 2 tablet almalısınız.ve 1 ayda herhangi bir sonuç göremezsiniz.3-6 ay beklemeniz gerekir

 139. Hocan yaşım 15 şakaklarımda 2 taraftada geriye doğru aşırı seyrelme var napmalıyım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  15 yaş genetik dökülme için erken.neden araştırlmalı.dermatologa görünmelisin

 140. Selam Hocam 23 yasinda im 2 yildir surekli sacim dokuluyor ama hic bir yerde seyretme yok sac dokulmesine nasil durdurabilirim ve neden dokuluyor ogrenebilirmiyim selam
  Op.Dr.Atilla Kaya
  seyrelme yoksa normal dökülmedir.herhangi bir şey yapmaya gerek yok

 141. Hocam merhabalar yılın başından beri saç dökülmesi yaşıyorum gayet gürdü saçlarım şuan o kadar seyreldi ki denemediğin şampuan kalmadı doktor vitaminsizlikten dedik bir sürü vitamin yazdı ama mideme zararı olduğu ićin kullanamıyorum ne yaparsam yapım daha çok dökülüyor 8.9 cm kadar kısalttım ama fayda etmedi ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kadınlarda saç dökülmesinin sık karşılaşılan nedeni anemidir.öncelikle kan değerlerinize baktırmalısınız.eğer kan değerlerinizde sorun yoksa hastalıklar yönünden araştırılmalısınız

 142. Hocam iyi günler. 23 yaşındayım 20 yasında dökülme başladı ve şuanda tepe ve alın bölgesi seyreldi ve kıllar inceledi. Saçlarım kalın hafif kıvırcık ve gürdü acaba geri dönüş alma imkanı varmı saçlarımın . teşekkürler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik dökülmeye yöönelik düzenli tedavi alırsan kaybettiğin saçların büyük bir kısmı geri gelir.varolanlarda daha canlı hale gelir.minoxidil yada procapil içeren lokal etkili sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 143. Merhaba, ben 49 yasindayim ince telli saçlara sahibim son yıllarda röfle ve boya yüzünden veya başka nedenlerle de olabilir saçlarım çok azaldı. Bana ne tavsiye edersiniz.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  menopecia tablete başlayabilirsiniz.günde 2 tablet almalısınız.

 144. Hocam merhabalar Yaşım 14 Saçıma çok fazla düzleştirici,fön vs uyguladığım için saçımın önde 2 santimlik bölgede %40 a yakın saç kaybı yaşadım dermatoloji doktoruna gittim.Bana büyütülecek bir şey olmadığını soledi.PanPlus Saç losyonu önerdi.Günde 1 veya 2 kez 3Ay boyunca kullan dedi ama 3 haftadır hiçbir gelişme göremiyorum.Birkaç küçük saç teli çıktı ama onlar losyonu kullanmdan önce çıkmıştı.Sizce losyon etkili olur mu ? dökülen saçlarım geri yerine gelebilir mi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saç dökülmesi tedavilerinde sonucu görmek için 3 hafta çok erken.en erken sonuç 3 ayda alınmaya başlar

 145. Hocam 21 yasındayım ve iki yıldır saçlarım aşırı dökülmeye başladı ve seyrek saç var şuan dipler görünecek derecede açıldı saç ekimini uygun görürmusunuz veyahut başka bir yol önerebilirmisiniz bana?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  öncelikle dökülmeniz yeni başladığı için ilaçla tedavi öneririm.eğer ilaçla tedavi zor gelirse o zaman saç ekimi yaptırabilirsiniz

 146. Hocam 18-19 yaş arası da dökülmenin başlaması için erken midir?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ne yazıkki genetik dökülme başlayabiliyor

 147. Hocam gün boyu aşırı saç dökülmem var,genetik bizde. Yaşım 17 xpecia tablet kullanıyorum durdurmadı. Genetik dökülme yaşı normlade kaç? Ne yapmam lazm ?
  Op.dr.Atilla Kaya
  başka nedenler de varmı araştırılmalı.17 yaş genetik dökülmenin başlaması için erken.daha çok 20 li yaşlarda başlar

 148. Merhaba hocam saçlarım yaklaşık 4-5 aydır seyrelmeye başladı 16 yaşındayım saçlarım 4-5 ay öncesine kadar gürdü ama şuan üstte seyrelmeler olmuş 4-5 sy her gün saçımı yıkayıp fönleyip sprey sıkardım spreyi biraz yanlış kullamdım kan testi falan yaptırdım bir şey çıkmadı. O seyrelen yerleri nasıl eski haline geitrebilirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  16 yaş genetik dökülme için erken,bir süre HP biotin 10 mg kullan

 149. Tepeden ve ön taraftan dökülme var ailemden aynı sorun var yaşım 19 hastaneye gitsem bana kesin bilgi verirlermi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dermatologa görünürseniz verebilir

 150. Hocam merhabalar. Anevrizmaya bağlı epilepsi hastasıyım. Galiba ilaca bağlı Saçlarım dökülüyor. 1yıldır alın ve köşeler açıldı tepe bölgesi hafif seyreldi. Günde HP Biotin 10 mg ve ixpecia 2x alıyorum. Saçlarım geri gelir mi ? Minoxil kullanmam da sıkıntı olur mu ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  geri gelmesi beklenir.tarifiniz genetik dökülmeye benziyor.minoxili takibinizi yapan hekime sormalısınız

 151. hocam xpecia tableti tekmi kullanmalıyım yoksa minixoxillemi.
  tek kullandıgımda etki gösterirmi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dökülme nedenine bağlı

 152. Hocam xpecia işe yaramaz diyorlar,kime sorduysam memnuniyet yok ne diyorsnuz
  Op.Dr Atilla Kaya
  düzenli kullanmamışlardır

 153. Ve ilaçla geçer mi dökülme saçlarımı geri kazanabilir miyim hocam
  Op.Dr Atilla Kaya
  düzenli tedavi ile en az %70 oranında kazanabilirsiniz

 154. Peki hocam dediginiz gibi bi sorunum varsa bunu düzelttigim taktirde saclarim eski haline dönermiz?
  Op.Dr Atilla Kaya
  dönmesi beklenir

 155. Merhaba hocam benim gecen yil yazdan beri saclarimin ön tarafinda açilma var ne yapabilirm bunun icin pantebe sac dökülmelerine karsi aldim dahada döküyor nolur yardimci olun kendini kötü hissediyorum.
  Op.Dr Atilla Kaya
  genetik dökülme için erken.kansızlık ve diğer sistemik hastalıklar yönünden araştırılmalısın

 156. Ugutcan yuksel

  Hocam xpecia tablete basladigimda minioxilin baslangici gibi dokermi
  Op.Dr Atilla Kaya
  yeni sağlıklı saç oluşumunu hızlandırdığı için minyatürleşenler dökülebilir

 157. Hocam,
  Saçlarmın şakakları ,tepe kismi hafiften gidiyor.tablett tekrar çikartirmi
  Op.Dr Atilla Kaya
  çıkartır.başarısı %70 tir

 158. Hocam,
  Şakaklarımdan açılamalar tepe noktasına kadar gitti.Minioxil kullaniyorum son zamanlarda saç derimi yakıp,yüzümde kırmızı noktalar çıktı.bırakmak zorunda kaldım.geri saçın gelmesi icin ne öneeiyorsunuz yaşım daha 18
  Op.Dr Atilla Kaya
  spreye allerjiniz varsa lokal etkili ürün kullanamazsınız.xpecia tablet deneyin

 159. Hocam 2 aylık bir süre oynar tarzda kısmen yolma oldu kokler zarar görmüş müdür sizce
  Op.Dr Atilla Kaya
  zarar görmüştür

 160. Hocam lütfen soruma cevap verin
  18 yaşındayım stresten saçımı yoluyordum tepem açıldı bvitli şampuan kullandım dökülmesi durdurdu gibi.saçlar yeniden çıkarmi tepemdeki ve kaç ayda eski haline gelir
  Op Dr Atilla Kaya
  yolma nedeniyle kökler hasar gördüyse çıkmaz

 161. Hocam saclarim asiri derecede yağlı ve ince telli tepe bölgesinde seyrelme basladi minoxidil kullanıyorum exzama oldugu için alerji yaptı yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkür ler
  Op Dr Atilla Kaya
  minoxili kesmelisiniz

 162. Hocam saç kökünün ölmediğini nasıl anlarız bazıları küçük tüycükler felan çıkarsa ölmemiştir diyorlarda elime bazen küçük tüycükler geliyo kafamdan ama ben aynada baktığımda tüy felan göremiyorum neden acaba nasıl anlayabilirim çıktığını.
  Op Dr Atilla Kaya
  saçlı deride kanlanmayı arttıran ve saça yönelik vitamin,mineral ve maddeleri içeren ürünler kullanırsanız kalite artışı sağlayabilirsiniz

 163. Hocam 16 yaşındayım 4 aydır fön yaparak saç şekillendirici köpük kullanıyordum her gün ve kullandıktan sonra gece yıkamadan yatıyordum. Gaşiba bu nedenle sol şakağım geriye doğru açılmaya başladı hızla ancak yalnızca sol taraf. Saçlarımı nasıl geri kazanabilirim?
  Op Dr Atilla Kaya
  saç şekillendiriciye bağlı oluşmuşsa istediğiniz sonucu alana kadar sıkıntılı alanda hairforte sprey ve beraberinde xpecia tablet kullanabilirsinz

 164. Hocam dermatalog bana minoxil ve zinco önerd ilaçları 1 haftadır düzenli olarak kullanıyorum dökülmem daha çok arttı saçlarım oluk oluk elime gelir oldu normal mi bu

  Op Dr Atilla Kaya
  minyatürleşen kılların dökülmesi hızlanır

 165. hocam 13 yaşındayım neredeyse 2016 yazından beri saçlarım dökülüyordu kestirdim bi ara durdu ama hala dökülüyordu bende organik yağ ile sarımsağuı birleştirip haftadi iki kes yapıyordum saç dökülmem durdu ara ara gidiyor. ve saçlarım acayip azaldı zaten ince telli o yüzden çok az gözüküyor napmalıyım.
  Op Dr Atilla Kaya
  kan değerlerine baktırmalısın

 166. Ayrıca Dermatoloğa gittim çinko ve b12 im eksik çıktı ilaç verdi işte kullandım sonra tekrar gittim b12 im normale dönmüş acaba tekrar çıkarmı hemen cevaplarsanız sevinirim
  Op Dr Atilla Kaya
  kökler canlılığını koruyorsa çıkar

 167. Hocam ufak saçlar bilimsel ilaçlar ile düzenli tedavi edildiğinde değişim olmadan uzun süre(zarar görmemiş saç gibi) kafada durur mu? Onun dışında fazla uzamama durumu olabilir mi?
  Op Dr Atilla Kaya
  uzaması gerekir

 168. Peki size bu genetik dökülme olduğu anlamına mı geliyor yani şimdi olmasa ileride illa dökülecek midir
  Op Dr Atilla Kaya
  ailede varsa kellik dökülme ihtimeli var tabiiki

 169. Hocam merhaba yaşım 18. Geçen seneden beri saç dökülmesi yaşıyordum. Ailemde babam ve baba tarafından kimsede kellik yok ama daya tarafından 3 tane dayımın 2 si saçı döküldü. Dermotoloğa gittim bana biotin ilacı dökülme ve saç derisinde kepeklenmeden dolayı ilaç verdi şu anda dökülme yok fakat şakaklarda dökülmeden dolayı açılmalar olmuştu bu dökülen taraflar yeniden gelirmi acaba ?
  Op.Dr. Atilla KAYA
  Şakakların geri gelmesi zor doğrusu

 170. Hocam merhabalar ben saçıma fön çekiyorum saçlarım dökülmeye başlayınca bıraktım artık. Dökülen saçlarımı nasıl geri kazanabilirim acill cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
  Op Dr Atilla Kaya
  Dökülme fönden ise kendiliğinden geri gelir

 171. Hocam 19 yaşındayım anne baba tarafı tüm akrabalarımda kellik problemi var benimde saçlarım 2-3 ay içinde acayip seyreldi ve zayıfladı şakak bölgelerinde açılmalar var bu tip genetik dökülmelerde tedavi sonrası iyi sonuçlar alabilir miyiz dökülen saçlarıma geri kavuşabilir miyim ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Doğru tedaviyle % 90 olumlu cevap alırsınız

 172. Hocam yasim 17 son zamanlarda sac dökülmesinin artttigink farkettim ortalama gunde 30 tel kadar dokuluyor doktora gittim sac icin onemli olan vitaminler eksik suan b6 b12 b1 folik asit gibi vitaminler kullaniyorum dokulen saclar ne zaman yeniden cikmaya baslar ve sac dökülmesi ne zaman durur ilaclar ne zaman etkisini gosterir
  Op Dr Atilla Kaya
  2-4 ayı bulabilir ama saçla ilgili tek vitamin B7 vitaminidir ve onu kullanmıyorsunuz 🙂

 173. 21 yaşındayım ve geçen sene panik atak geçirip bir ay antidepresan kullanıp bıraktım ve ondan sonra papatya ve sarı kantaron içtim iyleşirken geçen sene şaçlarım baya dökülüyordu hastalık başladıktan sonra şimdi 3 hafta önce baya üst taraftan açıldığımı gördüm ve saçlarımı üçe vurdurdum stres yapmıyım diye ve suanda argan yağı kullanıyorum hocam , babam amcam ve annemde saç dökülmesi Yok yanı babam 52 yasında ama hala saçları dökülmemiş sizce bu panik atağın etkisi var mı ve bu dökülen şaçlarım geri gelir mi
  Dr Atilla Kaya
  eğer birtakım eksikliklerden kaynaklanıyorsa tedavi alınca,kan değerleri normale gelince düzelmesi beklenir

 174. Hocam merhabalar . Öncelikle daha 15 yaşındayım ve saç kurutma makinesini çok kullandığım için saçımın ön kısmında yuvarlak ve çok dökülme oldu 🙁 . Bu saçları geri nasıl çıkarabilirim lütfen yardımcı olun gerçkten çok üzüyor beni
  Dr.Atilla Kaya
  kesinlikle sıcak ve kimyasal uygulamalardan uzak durmalısınız.biotin 5 mg kullanabilirsiniz

 175. Hocam 20 yasında biriyim 18 yaşımdan beri sac dökülmesi ve bununla beraber aşırı stres var. Dökülen şakak bölgesine ışıkla baktığımda siyah ufak saç gibi tüyler var.Geçenlerde cildiyeye gittim sac dökülmsi sebebi için bana sadece demir eksikliğin var dedi. Suan demir ilacı kullanıyorum. Acaba bu siyah tüyler saçların geri çıktığının bir belirtisi mi yoksa bunlar kaybolur mu?
  Op Dr atilla Kaya
  saç kalitesini desteklemek içinde ürün kullanmalısınız

 176. Merhabalar bende baba tarafindan ırsi sac dokulmem var minoxil forte kullaniyorum ve cildim asiri yagli cok cabuk yaglaniyor sac dokulmesini ve cildimin yaglanmasini onlemek icin ne yapabilirim yasim 27 ?
  Dr Atilla Kaya
  yağlanma için seboderm şampuan kullanabilirsiniz.genetik dökülme için kullandığınız spreyle birlikte xpecia tablet alabilirsiniz

 177. Hocam bende b12 eksikligi çıktı b12 eksikliginde saç dökülürmü dökülürse hangi taraftan dökülür ve dökülen saç geri çıkarmı yaşım 17
  Dr Atilla Kaya
  dökülür.genel bir dökülme olur

 178. 17 yasindayim saclarim cok dokulmuyo gunluk 15-20 tel kadar.Ama saclarim geriye cekiliyo alnim iyice acildi ne yapmaliyim
  Dr Atilla Kaya
  17 aş genetik dökülme için erken.kan değerlerine baktırabilirsin

 179. Hocam saçlarım iyice seyreklesti bunu evde dogal yöntemlerle veya hangi sabunlarla cikar
  Dr Atilla Kaya
  dökülmenin nedeni tespit edilmeli

 180. Hocam sacim yagli ve cok kasiniyor dokulmeye basladi ustte acilmalar oldu. Napmam gerekiyor
  Op Dr Atilla Kaya
  seboreik dermatit olabilir.dermatologa görünün.dermotto losyon ve climbazol içeren şampuan kullanabilirsiniz.beraberinde xpecia tablet kullanabilirsiniz

 181. Arzu tulumoğlu

  Hocam ben 31 yaşındayım benim saçlarım yanlardan açıldı demir eksikliği var dendi ilaç kullandım ama pek faydası olmadı ve baya yanlar açıldı ne önerirsiniz.özellikle kadınlar için saç çok önemli.
  Op Dr Atilla Kaya
  demir eksikliği varsa tedavi almalısınız.saçınızı desteklemek içinde xpecia tablet kullanabilirsiniz

 182. Hocam merhabalar. Yogun uykusuzluk depresyon ve antidepresan kullanimindan sonra saclarim bir anda döküldü…özellikle kullandigim agir antidepresan bir anda kuruttu ve seyreltti saclarimi, minoxil kullansam ise yarar mi ve ömür boyu mu kullanmam gerekir, ilgilendiginiz icin tesekkürler hocam
  Op Dr Atilla Kaya
  eğer strese bağlı dökülme ise ömür boyu kullanmanıza gerek yok.saçlarınız istediğiniz forma kavuştuktan sonra bırakabilirsiniz

 183. Hocam saçım çok yağlı olduğundan dolayı saçlar çok döküldü seyrekleşti yanlar açıldı dökülen saçlar geri çıkarmı saçımda çok kepek var bana bir sabun önerdiler kepekler çok azaldı saçlar gürleşti ama yanlar açılmş bunun için çözüm önerisi nedir şimdiden teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  egzamanız olduğu için sprey kullanmanızı önermem.günde 2 doz xpecia tablet kullanabilirsiniz

 184. hocam ağızdan ürün olarak xpecia pan plus piriorin ducray anapcap kapsül medobiocomplex kullnıyrum sprey olarakta hair forte kullnıyrum bir aydr ama dökülmede hiç azalma yok DUPA tipi dökülmem vr napmalıyım
  Op Dr Atilla Kaya
  kullandıklarınızın çoğu gereksiz

 185. hocam DUPA tipi dökülmem vr 6 aydr xpecia kullndm dökülmem durmadı hair forteye geçtim on beş gündür kullnıyrum etkışini ne zamn gösterir DUPA tipi dökülmede etkili midr
  Op Dr Atilla Kaya
  yetersiz kalır.ağızdan ilaç kullanmalısınız

 186. hocam, genetik nedenli minyatürleşmiş öndeki saçların doğru tedaviyle eski durumana yaklaşması beklenir mi? 19 yaşındayım.
  Op Dr Atilla Kaya
  evet yaklaşır

 187. Saçıma her gün fon vura vura berberim böle giderse 5 sene sonra kel kalırsın diyor ve şuan saçın da sağlıksız diyor hergün fon vurmaktan diyor saçıma ne yapsam eski haline gelebilir ?
  Op Dr Atilla Kaya
  HP biotin 10 mg kullanabilirsin

 188. mrb hocam 26 yaşındayım 16 yaşından beri saçlarıma hep boya kullandım sarı renk kullandığım için daha da bi yıprandı ayriyetten duzlestirici de çok kullandım en son boyattigimda saçlarım yandı yaklaşık 1sene geçti o gün bu gün saçlarım çok inceldi çok fazla seyreldi aynaya bakınca psikolejim bozuluyor ltfen yardım edin saçım tekrar cikarmi gürleşirmi doktor tedavisi mi gormeliyim sizce ama bende kansizlikta var ltfn cvp verin bende ona göre birşeyler yapayım tskkrler
  Dr Atilla Kaya
  xpecia tablet ve hairforte sprey kullanmanızı öneririm.istediğiniz kaliteyi yakaladıktan sonrada bir süre kullanamalısınız

 189. Son 4 aydır saçlarım belli bir bölgede değil kafamın her tarafında dökülmeye başladı kaş ve göğüs bölgesinde de dökülüyor çok sık olan saçım da belli bir şekilde seyretmeye başladı ailede en küçük olmama rağmen abilerimin ve babamın saçı şuanda benimkine göre daha sık bir şekilde bunun belli bir sebebi varmıdır ve tedavi edilirse tekrar eskisi gibi sık bir şaça sahip olabilirmiyim? Cvp verirseniz sevinirim hocam kolay gelsin
  Dr Atilla Kaya
  seyreklik genel olduğu için nednei araştırlmalı

 190. HOCAM 17 YASINDAYIM GENETIKNOLARAK DOKULME VAR DEDEMDE AMCAMLARDA BABAMDA VE ARTIK BENDE ALNIM ACILDI BAYA DOKULDU SACLARIMBSIMDIDE HERYERDEN SEYREKLESIYOR NAPABILIRIM VARMI BI COZUMU ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Her yerden dökülme varsa araştırma yapmalısınız D.U.P.A olabilir

 191. Hocam saç dökülmesini pskilojik hale getirdim sürekli bu taraf dökülecek falan diye oynayıp duruyorum arka taraf ve sağ yanda seyrelme var geri çıkmaz diye korkuyorum sürekli elim saçımda lütfen cevaplayın
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Bir tür tik tedavisi hipnoterapi ile yapılır.

 192. Uzun yazı yazan Barış isimli arkadaşıma ithafen yazıyorum… Yazını baştan sona okudum. Seni çok iyi anlıyorum. Neden mı diyeceksin. Evet bende kısa bir şekilde zor olan hayatımı anlatarak bu süreci nasıl atlattigimdan bahsetmek istiyorum. Liseye gidene kadar tipim le uğraşan biri değildim. Lise 1 e geçtiğimde kendinle ilgilenmeye başladım. Aşırı güzel saçlarım vardı tipim çok çok iyiydi. İnanır misin birçok insanın tipine göre farklı bir tipe sahiptim. Okulun en güzel kızıyla bakistigimi biliyorum. Saçlarımı cildimi yüzümü çok seviyordum. Sonra lise 2 ye geçtim ailevi nedenlerden dolayı stres bunalım yaşadım. Sivilceler çıkmaya başladı bende ve bunun üstüne kıllanmaya başladım. Yanak üstü burun kulak ve daha birçok yerimde aşırı kıllanma olmaya başladı. Kullanmayı dert etmek yerine asıl sorun sivilceler çok bunalıma soktu çünkü okulun en sivilceli insanı bendim. Ki o kadar vardı ki yüzüm kıpkırmızıydı kimseyle yüzyüze konuşamaz hale gelmiştim. Arkadaşlarım benle konuşmak istemiyordu kızlar benden tiksiniyordu nerdeyse birçok insan uzak kalıyordu benden. Bunun etkisiyle herşeyden soğudum hayattan soğudum ölmeyi çok düşündüm. Hatta ilaçlar içtim. Bir ise yaramadı. Bu günleri görmem gerekiyordu sanırım. Okulun en güzel kızları bakarken artık kimse yüzüme bakmaz olmuş herkes uzak kalmıştı benden. Hatta hocalar bile konuşmak istemiyordu benim le. Başarılı bir öğrenciyken sınıfın en başarısız öğrencisi olmustum. Lise 2 de başlayan bu süreç yıllarca yakamı bırakmadı. Hayatımı alt-üst etti. Hep geçecek bitecek düzelecek hayaliyle yaşadım. Sonra saçlarım dökülmeye başladı. Bildiğin 18 yaşıma girmeden o kadar bunalım yaşadığım yıllarda birde saçlarım dökülmeye alnım açılmaya başlamıştı. Kendimi o kadar çok severken artık nefret ediyordum. Herkesten herşeyden soğumuştum. Sonra zamanla herşeye alışmaya çalıştım. Hiçbirşeye umursamamaya gayret ettim. Canım acıdıkça olgunlastim. Hiçbirşeyi umursamadım ne sivilcelerimi ne dökülen saçlarımı nede bu kadar çok kıllanmayı. Bu şekilde yaşamaya başladım. Ve umursamadıkça herşey yoluna giriyordu birşeyler iyi olmaya başlıyordu değişiyordu mutlu olduğumu hissediyordum böylelikle sivilcelerin geçtiğini gördüm ve çıkan killarla barışım olduğumu hissetmeye başlamıştım düzenli olarak temiz tutuyordum kendimi killardan ve saçlarımın dokuldugunun bana daha çok yakıştığını farkediyordum uzatıyordum saçlarımı. Sanki kendimi sevmeye başlamıştım zamanla herşeyin yoluna girdiğinin artık farkındaydım. Lise bittikten sonra üniversite okumak istemeyen ben. 2 sene sonra üniversiteye gittim. Hep kendimi sevdim olduğum halimle mutlu olmaya çalıştım. Ben kendinle barisik oldukça daha yoluna girdi herşey. Üniversite de birçok kız arkadaşım oldu hepsi beni sevdi aşık oldular deli dolu zamanlar geçirdim. Çok zor yıllardan sonra çok güzel yıllarım oldu. Çünkü acılara alişan ben artık küçük olan hiçbirşeye umursamiyordum. Hiçbirşeyin beni uzmesine izin vermiyordum. Ufacık şeylerden haz alır oldum. Küçük şeylerden mutlu olmayı öğrendim. Ve şimdi dönüp maziye bir bakınca aslında herşeyin çözümü aslında insanın kendisiyle barisik olmasından geçtiğini biliyorum. Şimdi 24 yaşındayım. Saçlarım baya seyreldi bu yüzden arada böyle siteler girip küçük bir umutla bakınıyorum. Saçlarım 1 numara kesili kendimi böylede beğeniyorum hatta inanir misin hayatım boyunca böyle kısa kestirmeye calısıcam maksat kelliğe alışayım diye 🙂 sen daha hayatının baharındasın kendine zehir etme yıllarını. Zamanla herşey yoluna giriyor. Birgün sende yıllar sonra bu günlerini hatırlayıp benim gibi alışmış olacaksın . Elin ayağın tuttuğu sürece sağlığın yerinde olduğu sürece de hiçbirşeyi karaya takma. Kimseleri umursama hayatında bir kız arkadaş olmak zorunda değil. Arkadaşların olmak zorunda da değil. Yalnız olmaya alıştır kendini. Sakın intihar gibi saçmalıklar düşünme. Bak benim adım Cuma bu ismimle bile çocukluğum alay edilerek gecti 🙂 Ama şimdi sadece gülüyorum biri cuma cumartesi dese ben yarın pazar diyorum 🙂 istesem ismimi değiştirebilirim ama artık bu şekilde kendime alıştım ve kendimi seviyorum. Herşeye rağmen seviyorum. İyi insan temiz ahlaklı insan olun kendinizle barisik olun. Bakın göreceksin iz herşey nasıl da yoluna giriyor. Sesiydi dersiniz. Bu arada isminde çok güzel Barış umarım tez vakite iyi olursun umarım bütün güzellikler seninle olur..

 193. sitenizi gereksiz yere meşgul ettiğim için özür dilerim hocam…ben de belki doktor olurum, en azından kel kaldığıma değer diye düşünüyorum…
  hasan internetteki insanlar için numaram : 0551 162 55 20

 194. merhaba hocam…ben intihar etmeye karar veren çocuk…ama vazgeçtim. niye vazgeçtim biliyor musunuz, okunması gereken o kadar çok kitap yapılması gereken o kadar çok şey var ki, yani anlamsız bir kıl parçası yüzünden intihar etmek istemedim…zaten saç ne işe yarıyor ki, alt tarafı karşı cinsle birlikte olmak için…ama şöyle düşündüğümde mantığıma göre sadece 1 kişiyle evleneceğim…o 1 kişiyi de nerede olursa bulurum diye düşündüm.. bulamazsam da sorun değil…yani intihar etmeyeceğim hocam…
  Op Dr Atilla Kaya
  😉

 195. Hocam size uzun yazı yazan cocukla dertleşmek İstiyorum ben de aynı durumdayım bırbırımıze destek çıkalım İstiyorum

 196. Hocam tek bir şey soracam lütfen cevap verin steroid kullansam saç dökülmem durur mu
  Op Dr Atilla Kaya
  dökülme nedenin genetikse durmaz

 197. hocam biliyorum uzun olduğu için okumayacaksınız ama dertleşecek kimsem yok. intihar edebilirim.belki okursunuz diye yazıyorum. hayat bazen o kadar acımasız oluyor ki…biliyorum, kafadaki kıl parçası ne kadar önemli insanlar kanserle boğuşuyor filan diyeceksiniz. ama önemli olan sorunların büyüklüğü değil, bu sorunları ne kadar büyüttüğümüz.
  benim öyle bir yüzüm var ki, ancak saçım sayesinde anlama bürünüyor, kocaman bir burnum gözlerim kaşlarım var. e haliyle saçım kısa olunca ya da kazıtınca o kadar anlamsız bir yüzüm oluyor ki, bildiğiniz genç kalmış dedelere benziyorum. ama uzayınca yüz haltlarım birden değişiyor, gerçekten çok yakışıklı oluyorum. sevgilimin olduğu zamanlar hep orta uzun saçlı zamanlarıma denk gelmiştir. beni seven her halimle sevsin değil mi ? işte olmuyor öyle olmuyor, insan doğası diye bir şey var. saçları çok kısayken şebeğe amele çocuklarına benzeyen bir insan oluyorum. bir ara saçımı kazıttım, ertesi gün sevgilim ayrıldı. haklıydı…o kadar şekilsiz çarpuk çurpuk bir kafam var ki saçımı kestirince tuhaf biçimsiz bir varlığa dönüşüyorum. hani bazı erkekler olur, kel olur ama çok bir şey kaybetmezler, çünkü yüzleri temizdir kafa yapıları kaşları gözleri uyumludur, dikkat çekmezler yani. ama benim kocaman burnum kocaman kaşlarım kocaman gözlerim dolgun yanaklarım kısa saçla birleşince altın oran filan kalmıyor. bir vücut düşünün hocam, o vücudun karın bölgesine kadar olan kısmı şişman, üst tarafı aşırı zayıf, bu vücut çok çirkin olmaz mı ? işte benim saçımla yüzüm arasında bağlantı da bu…

  şu ana kadar kısa kestirmekten bahsettim.bu problem değildi. çünkü uzayınca yine yüzüm anlama bürünüyor, gülüşüm filan güzelleşiyor, üzerime de güzel şık bir tişört geçirdim mi…oh değmeyin keyfime…barış ne kadar yakışıklıymış aslında sözlerini duyuyordum duymasam bile hissediyordum…

  evet, bazı insanları para değiştirir, bazılarını çocuk, bazılarını küçük bir küpe, bazılarını bir kitap…beni de saç değiştiriyor hocam. sanmayın ki çok gür saçlara sahiptim de dökülüyordu. hayır hiçbir zaman gür saçlara sahip değildim. ortalama bir saçim vardı, uzardı bazen darmadağın olurdu, bazen uyandığımda mükemmel bir şekle girerdi. kıvırcıktı bir de…sonra diyet yaptım, birden soldu, ama hiç dikkate değer bir solma değildi. yani yine güzeldi saçlarım…1 yıl çok güzel idare ettim…belki o zaman da seyrekti ama farketmemiştim…

  sonra yavaş yavaş solmaya başladı, hala güzeldi, arada şekle giriyordu, yüzümün anlamını yine koruyordu. belli bir zaman sonra insanlar saçımla alay etmeye başladılar, uzun saçlı aptal bir çocuk ” saçını uzatsana ya da uzatma, bu ne biçim saç ” kimisi dipleri gözüküyor diye alay etti…kafamı eğdiğim bir an da öğretmen ” şşt kel kafalı uyan ” dedi. bunu diyen öğretmen düşünün. önler dökülmediği için yüzüm yine güzeldi saçlarım sayesinde…yaklaşık 4-5 ay gitmediğim cildiyeci kalmadı. en sonunda bir cildiyecinin verdiği minoxili ve losyonu kullandım. 2 ayda saçım toparlandı, spor yaptım iyi beslendim, çok mutluydum…mükemmel saçlara kavuşmadım ama elimi saçıma attığımda en azından saçlarımın güzel olduğunu hissediyordum…sonra ne oldu biliyor musunuz ?

  hayatıma ansızın uykusuzluk girdi. bunun sonucu olarak da depresyon yaşadım…4 adet antidepresan attım her ayrı gece…sonra bir baktım saçlarım solmuş bir anda dökülmüş kurumuş, minoxili kullanmama rağmen…iğrenç bir şey olmuş…kel deseniz değil saçlı deseniz değil, saç deseniz değil, bildiğiniz kafada türeyen kıl parçası…inat olsun diye tepeden resmini çektim, bildiğiniz kustum. kendimden tiksindim. öyle şekilsiz bir yüzey ki kimi tarafı kıllı kimi tarafı boş, kimi tarafında saç yoğunluğu fazla, saçkıran deseniz değil, genetik dökülme deseniz değil, kansızlığımda yok…stresten olabilir diyeceksiniz…hocam ben ne stresler yaşadım ama hiç dökülmezdi…antidepresan yapmış olabilir diye düşündüm…ama o kafa görüntüsü sinirimi daha da bozdu…hem alt tarafı 20 gün uykusuzluk yaşadım diye saç dökülür mü, minoxili de bırakmadım, 20 gün önce harika saçlarım vardı…

  sonra vurdum sıfıra…sıfır kafayla okula gittim…okulun ilk günü…görseniz o kadar tuhaf karşılandım ki, arkadaşlarım kanser hastası sandı…kimisi dalga geçti…eskiden bana ilgiyle yaklaşanlar birden uzaklaştı…gerçekten bu böyle hocam…saçım uzun olduğu zaman gerçekten çok yakışıklı oluyorum…ve insanların gözlerindeki estetik arayışını silemiyorsunuz…

  şimdi saçım iğrenç bir durumda…çirkinleştim, sevgilimin bana olan ilgisi azaldı. yarın bir gün ayrılacak bundan eminim. isim benzetme oyununda arkadaşlarım bana mülayim hüsnü adını yakıştırdılar…saçım döküldü kısacık ondan…uzun olduğu zaman bütün kusurlarım kapanıyordu çünkü…

  biraz önce avm nin aynasından tepemi gördüm yine kusasım geldi. 18 yaşındayım, bildiğiniz yarı kel durumdayım…18 yaşındayım hocam ben, 18 yaşında…hayatımın baharında, maymun gibi surata sahibim saçım olmadığı için…saçım uzasa sağlıklı olsa bu yüz birden düzelecek…en çok korktuğumda size durumu yeterince açıklayamamak…biliyorum diyeceksiniz, saç kısa olunca insan tipsiz mi olur, yakışıklıysan yakışıklısındır saçla ne alakası var diyeceksiniz…işte kocaman kaş tombul yanak koca burun çarpık kafa ancak uzun bir saçla güzel bir yüz ortaya çıkarabiliyor.
  ben böyle yaşamak istemiyorum hocam…kendimi sıkıntıya soktuğum yeter…insanlar gözlerime bakacağına saçımın iğrençliğine bakıyor…alıp başımı gidesim var diyarlara, belki intihar etmezsem okulu filan bırakıp yalın ayak giderim uzaklara..
  yok hayır bana demeyin, bana önermeyin, minoxil onu şunu bunu…siz doktorlar her şeyin tedavisi var mantığıyla hareket ediyorsunuz…ama şöyle dikkatli baktığınızda aslında hiçbir şeyin tedavisi yok ve hiçbir şey eskisi gibi olmuyor…artık çok geç ve her zaman hep geç olacak…
  hoşçakalın hocam…o minoxil tavsiyesini veren sizdiniz, ve sizin sayenizde 2 ay saçımla oynadım aynalara rahatça baktım…teşekkürler…
  Op Dr Atilla Kaya
  gerçekten uzun ötesi olmuş.insan kendisiyle gerçekten barışık olabilmeli,iyi özelliklerini ön plana çıkarabilmelisin.günü geldiğinde saç yüzünden ne kadar sıkıntı çekmişim anlamsız yere diyeceksin.maden bu kadar rahatsızsın,yüzüne uygun şekilde protez saç yaptır.onu kullan.artık çok başarılı protez saçlar yapılıyor

 198. Merhaba hocam ailenin ilk çocuğu yum genelde ilk cocuklar sac genlerini babadan alir diye biliyom babama cok benziyorum babamın saçları var benimkiler cok dökülme yok ama seyrek olan saçlarım daha da seyreldi ne yapmalıyım
  Op Dr Atilla Kaya
  saçala ilgili özellikleri annedende babadanda alabilirsin.seyrekliğin nedeni tespit edilmeli,bunun için araştırılmalı

 199. Hocam size küçük bir sorum var. Bunun için antalyadan kliniğinize kadar gelmek abes olacak. Benim sorum şu: lambanın altına girip kafami çektigimde sac diplerim gözüküyor. Ama lambadan uzaklaştigimda gayet simsiyah oluyor kafa, gür yani…sizce ışık altinda saç derisinin gözükmesi normal midir
  Op Dr Atilla Kaya
  normaldir

 200. Hocam 21 yaşındayım demir eksikliğine bağlı olarak yanlardan ve tepemde seyrel eler var ferra sanol duedonal
  kullanıyorum saçım geri çıkarmı kaç ay beklemem lazım demirim ve kanım çok düşük çıktı
  Op Dr Atilla Kaya
  bahsettiğiniz alandaki seyrelme genetik tipte olur.demir eksikliğine bağlı tüm saçlı deride genel bir seyreklik oluşur

 201. Hocam bnim saçlarım kısa zamn içine ön taraflarında seyrekler oluştu bu bir ay içinde gerçeklesti tavsiyeniz nedir
  Op Dr Atilla Kaya
  İlaç kullanın ama ilaçların önde etkisi azdır beklentiniz sınırlı olmalı

 202. Meraba bir konuda yardım eder misiniz ben regaine kullanıyorum 3 kutu var ama tarihleri 2 ay geçti kullamaya devam mı edeyim sorun yaratır mı?
  Op Dr Atilla Kaya
  Bu tarihler yasa gereği konur ama doğrusu kutu açıldıktan sonraki 2 yıldır. Kullanabilirsiniz.

 203. hocam Allah rızası için yardım edin anemiye bağlı saç dökülmem demir eksikliği 10 gündür duedonal kullanıyorum saç dökülmem dururmu yeniler ne zaman çıkar umut vermeyin hocam gercekleri söyleyin ona göre bu yaşamla ilgili karar alcam psikolojim bozuldu yardım nolur
  Op Dr Atilla Kaya
  Çok zor soru sormuşsunuz, bu konuya çalışmadım 🙁

 204. Merhaba hocam ben 19 yaşındayım saçlarım çok yağlı olduğundan dolayı hemen dökülüyor ve hemen kepekleniyor.Zamanında çok sacıma fön çektim wax ve ya jöle vurdum saçlarm seyrekleşti saçları geri kazanma şansım olabilir mi ?
  Op Dr Atilla Kaya
  yağlanam için seboderm şampuan kullanabilirsin.fakat dökülme nednein araştırılmalı

 205. Hocam 21 yaşındayım bayanim saclarim kavgada yolunarak döküldü on alin kismi bozuk para kadar acik cok uzuluyorum Dr gittim mezoterapi uygulariz dedi ama okadar param olmadığı için yaptiramadim sacim cikmiyor acik kaldi orasi neyle nasıl sacim çıkar oneriniz varmi mezoterapi cikartirmi
  Op Dr Atilla Kaya
  o alanda %5lik minoxil kullanabilirsin.birde 10 mg biotin kullanabilirsin.büyük olasılıkla kökler zarar görmüş olabilir

 206. hocam minoxilin çıkardığı, canlandırdığı , kaliteleştirdiği saçlar bu ilacı bırakınca yine eski haline döner mi ? yani her ne olursa olsun eski haline döner mi saçlar
  Op Dr Atilla Kaya
  evet bırakmanız halinde en geç 6 ayda eski haline döner

 207. Hocam merhaba soruma cevap versenz Ben hair forte kullanıyorum arada bir regaine minoxidil dökülme normal olmuştu 4. Ayımdı şimdi dökülme arttı kaşınma falan oldu tam 1 saat önce saçımı silkeledim hiç dökülmüyordu. 1 saatten sonra birden 70 tel kadar dökülmeye başladı ve kalın sağlıklı saçlardı hepsi???? Yardım hocam siz ne derseniz yaptım yardım edin
  Op Dr Atilla Kaya
  açıklaması zor.kaşınmaya bağlı fazla kaşıyıp travmatize ettiysen dökülmüş olabilir.takip et.

 208. Mrb hocam ben 23 yaşındayım orta okuldan sonra yavaş yavaş saçının kenarlarında kırık oldu sonra dökülmeye başladı suan liseyi bitirdim 4 sende geçti üzerinden 8 yıl oldu sacim kenarlardan baya açıldı ve olan saçlarından çok seyreklesti ama babamın saçı yok yani genetik büyük ihtimalle daha yaşım çok genç ama saç kalmadı sacimi ne çıkarabilir yada hiç olmassa sökülmesini ne durdurabilir cevap bekliyorum lütfen şimdiden çok saolun
  Op Dr Atilla Kaya
  procapil içeren hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 209. Merhaba hocam 18yaşındayım saçlarım çok kuru ve cansız ve bu sıralar aşırı şekilde dökülüyor hocam Neden döküldüğünü nasıl öğrenebilirim kime başvurmalıyım
  Op Dr Atilla Kaya
  dermatologa görün,kan tahlilleri yaptır

 210. hocam 1 ay majör depresyon geçirdim. yaşadığım hayatı değiştirerek biraz daha iyiyim. yalnız beni hala üzen saçlarımda genel bir seyrelme oldu. her tarafından dökülüyordu. zaman geçmeden nasıl bir tedavi uygulayabilirim ?
  Op Dr Atilla Kaya
  kan değerlerine baktırmalısın.sistemik bir hastalık yada kullandığın ilaçların yan etkisi olabilir.xpecia başlayabilirsin

 211. Hocam ben 20 yaşındayım saç ekmek istiyorum yanlardan saç eksem hair forte kullansam iyi olur mu
  Op Dr Atilla Kaya
  saç ekim merkezi ile görüşüp değerlendirilse iyi olur.ilaç kullanman iyi olur

 212. hocam merhabalar. daha önce sormuştum ama yanlış sorduğumu farkettim. ben 1 aydır insomnia hastasıyım. ilk başlarda kafaya taksam da artık pek sıkıntı duymuyorum uykusuzluktan. yalnız bu insomnia saç döker mi, dengeli besleniyorum vitamin değerlerim tam, yani insomnia saç dökülmesini tetikler mi ?
  Op Dr Atilla Kaya
  bu konuyu belirleyecek en önemli durum dökülme tarzın .tepe bölgesi ise ve minyatürleşerek dökülüyorsa genetik dökülmedir

 213. Hocam sorumu cevaplarsanız sevinirim 4 aydır hair forte kullanıyorum ama adam gibi etkisini daha görmedim
  Op Dr Atilla Kaya
  günde 2 defa saç diplerine uygulamalısın.beraberinde xpecia tablet alabilirsin.eğer 6 aya kadar düzelme olmazsa %3 lük gruba girdiğin düşünülebilir.bazen genetik dökülme ilaçlara cevap vermeyebiliyor

 214. Hocam merhaba benim kansızlık yüzünden saçlarimda dökülme oldu tedaviyi tamamladiktan sonra iyileşme sureci hizlansin diye cildiye minoxil ve panplus verdi saclarim kendine geliyor bunlari kullanmayi birakirsam saclarimda yine dökülme olur mu yani bunları kullanarak doğal dengesine zarar vermiş oluyor muyum?
  Op Dr Atilla Kaya
  kan değerlerinde sorun yoksa dökülme olmaz

 215. Lrecapin diye lr markasının bitkisel urununh kullanıyorum dort aya yaklaştı zayıf saçlar il lk etapta dokulur denildi bekledim ama sacimj çoğaltmak yerine eskisinden çok daha seyrek hale getirdi yeni saç çıkarma ne kadar zaman alir
  Dr.Atilla Kaya
  İçeriği ile ilgili bir şey bulamadım distribitörle görüşmek doğru olur.

 216. Hocam sorumu sormuştum yanitlamamışsınız. Benim yaşam tarzim cok düzensiz, daha doğrusu uyku tarzim. Bazen gec yatiyorum gec kalkiyorum bazen erken yatiyorum, sizce bu saç döker mi, yoksa böyle bir sey sacı dökecek kadar güçsüz bir etken mi, vitamin degerlerim filan tam
  Op Dr Atilla Kaya
  dökmez

 217. Hocam iyi günler sitenizi yeni keşfettim benim yaşın 18 ailede tam olarak kel yok fakat benim daha şimdiden saç tepemde saç kalmadı aniden dökülme oldu size ulaşabileceğim numara veya gmail var mı acaba ?
  Op Dr Atilla Kaya
  info @medicalart.com.tr adresine yazabilirisn

 218. Merhabalar hocam.Benimde saçlarım dökülüyor ve şakaklar açıldı.Birinci derece akrabalarımın hiçbirisinde kellik yok.1 ay önce doktora gittim alopecia sprey ve şampuan verdi.Ayrıca egzema başlangıcı var dedi ve onun içinde konazol isimli bir şampuan verdi.Ayrıca folix asit içeren bi hap verdi.Küçüklüğümden beri saçlarım çok dökülür hocam ama hiç açılma olmamıştı.Alnım biraz geniştir zaten.Tedaviye devam etmelimiyim sizce yoksa doktor değiştirmelimiyim.Uygulama nasıl hocam sizce iyimi.Birde bu ilaçların yanında sizin önerdiğiniz tabletten kullansam sorun olurmu hocam?
  Op Dr Atilla Kaya
  dermatitin varsa miinoxil kullanamazsın.bırakmalısın.

 219. Hocam merhaba. 7 ay önce alın bölgemdeki tüylerin kalınlaşması nedeniyle bir epilasyon merkezinde lazer epilasyon yaptırdım. Fakat epilasyonu yapan bayan herhalde çok amatör olduğu için alın bölgeme uygulama yaparken yanlışlıkla şakak bölgeme de lazer atışı yapmış ve bu yüzden şakağımdaki saçlar döküldü. Benim güzelim şakak çizgim 1 santim geriye gitti. Tek seans gittikten sonra bıraktım bir daha gitmedim ama aradan 7 ay geçmesine rağmen şakağımda dökülen saçların çok azı ancak %20 lik bir kısmı geriye çıktı. Normalde lazer epilasyonun sonuç vermesi için 8-10 seans gitmek gerekir ama benim şanssızlığımdan mıdır ilk seansın ardından dökülenlerin %80 i henüz çıkmadı. Uygulamayı yapan bayan normalde lazerden 2 ay sonra lazerle dökülenler tekrar çıkar dedi. Ben dökülen saç köklerimin tam olarak öldüğünü düşünmüyorum. Kökler lazer ışınıyla hasar görmüş olabilir ama tek seansta komple ölmüş olamaz diye düşünüyorum. Bu kökleri tekrar harekete geçirmenin, şakak bölgemden o dökülen saçları tekrar çıkarmamın bir yolu var mı? Çeşitli forum ve internet sitelerinde önerilen yeni saç çıkaran ürünler genellikle erkek tipi saç dökülmelerinde dht bloke etmeye yönelik (minoxil, miracle losyon vs. gibi) ürünler. Fakat bende erkek tipi saç dökülmesi hiç yok diyebilirim. 27 yaşında olmama rağmen ön saç çizgim halen 12 yaşımdaki gibi, hiç bir dökülme olmamış millet imrenerek bakıyodu saçlarıma oldukça gürdü 🙂 Sizden lazerin döktüğü bu saçlar için uygun ve etkili bir tedavi yöntemi ve varsa kullanılacak ürün tavsiyesi bekliyorum. İlk etapta zamana bırakayım mutlaka geri çıkarlar dedim ama 7 aydan fazla geçti normalde çıkmış olması gerekiyodu çıkmadılar 🙁
  Op Dr Atilla Kaya
  laser özellikle anagen fazdaki ve koyu renkli kılları iyi etkiler.inşallah çıkar.biotin ve minoxidil içeren ürün kullanabilirsin

 220. Hocam benim saçlarımda aşırı dökülme var saçlarım çok fazlayken simdi o kadar az kii demir eksikliği var dediler ilaç kullanıyorum aama bi türlü düzelmedi kel kalmaktan korkuyorum saçlarım eski haline döner mi dönerse ne kadar zaman alır
  Op Dr Atilla Kaya
  anemi tedavisi en az 3 ay sürer sabırlı olmalısın.saç sağlığınla ilgili biotin yada xpecia tablet başlayabilirsin

 221. Hocam benim annemin saçında yuvarlak dökülme vardı üstü küçük küçük tüyler çıkıyor bu cıkacagı anlamınamı gelir. Acil cevap hocam
  Op Dr Atilla Kaya
  saçkıran olmuş.sadbe kullanabilirsiniz

 222. hocam bir sorum olacak hair forte için yüzde 93 kalite artışı sağlar demişssiniz bu kalite artışı nedir saç çıkarmaz mı yani olan saçlarımı güçlendirir sadece yüzde kaç saç çıkarır en önemliside bu
  Op Dr Atilla Kaya
  daha önce dökülmüş fakat fibrozis gelişmemiş kökleri canlandırır,saç tellerinin beslenmesini arttırarak kalınlaşmasını sağlar.saç dökülmenizin üzerinden uzun süre geçmediyse %90-95 çıkarır

 223. hocam merhaba sorumu cevaplarsanız sevinirim. bir sorum olacaktı, öğlen hair forte akşam minoxidil kullanıyorum hap olarakta saw palmetto sade ama hala saç dökülmesi oluyor 3.5 aydır da düzenli kullanıyorum
  Op Dr Atilla Kaya
  spreylerden sadece birini kullan,sabah akşam,ve tablet olarakda xpecia başlamanı öneririm.

 224. Hocam baret kullanmak saçı döker mi . baret kullandıktan sonra saçların yanları biraz açıldı
  Op Dr Atilla Kaya
  dökebilir

 225. 17 yaşındayım saç köklerinden acı ve kaşınma var dökülmesi de arttı eğer saç nezlesiyse geri çıkar mı
  Op Dr Atilla Kaya
  bazen saç sağlığını destekleyecek ürünler kullanmak gerekebiliyor

 226. Merhaba hocam benim saçım çok dökülüyor egzamave demir eksikliği varmış doktor bana kanazol şampuan ı ve advantan verdi dökülen saçlar yerine geri çıkarmış
  Op Dr Atilla Kaya
  bazen çıkışı uyarmak için saç sağlığını destekleyecek ürünler kullanmak gerekebiliyor

 227. Mrb hocam.33 yasindayim.son 5-6 yilda alin ve tepe bölgemdeki saclarin %80 i döküldü.ense ve yanlar dökülmedi.bu bilindik erkeklerdeki dökülmemidir.veya anlamam icin hangi testleri yaptirmaliyim..bilindik erkek dökülmesi ise önerebileceginiz bir yol izlesem kaybettiğim saclarimi kazanma şansim varmi..ne kullanmaliyim ..tesekurler simdiden
  Op Dr Atilla Kaya
  genetik tip dökülme varsa saçınızın varolmasını istediğiniz sürece ilaç kullanmalısınız.ilaçları bıraktığınızda DHT nin etkisiyle tekrar saçlarınız dökülmeye başlayacaktır.tüm bunları göz önünde bulundurarak tedaviye başlamanız gerekir.saç dökülmesi tedavisi sabır ister.hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 228. Atilla hocam iyi günler, ben iki ay günde 2 saat denizde yüzdüm, üç numara saçla, ve yüzdükten sonra yikamadim, tuzlu kafayla yattim, ise gittim. Şimdi saclar uzadi ama görüntüsü hiç hoş değil. Nasil desem matlaşmiş, sönmüş, bir cansizlik var saçimda..deniz suyu saça zarar verir mi, yoksa baska bir sebep mi var, bir anda böyle solmasi moralimi bozdu, hocam bilgilendirirseniz sevinirim..
  Op Dr Atilla Kaya
  deniz suyu saça zarar verir.ama erkeklerde bu sorun pek görülmez.bu nedenle kan değerlerine bir baktırmanı öneririm.önlem olarak biotin 5 mg başlayabilirsin.

 229. hocam lütfen sorumu cevaplayın hala onay bekliyor
  OP Dr Atilla Kaya
  cevapladım

 230. hocam 21 yaşındayım stresli bi insanım ve saçlarım 1 senedir seyrelmeye başladı. Giden saçlarım geri gelir mi ? Genetik olarakda seyrelme var sanırım ama ne tür bi tedavi kullanırsam 35-40 yaşıma kadar saçlarımı kurtarabilirim
  OP Dr Atilla Kaya
  minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 231. Merhabalar hocam benim saçlar 1 yılı aşkındır dökülüyor şakaklarda açılma var. Saç çizgim biraz geriledi. Dökülen kısımları tekrar kazanmam mümkün müdür acaba?
  Op Dr Atilla Kaya
  kazanabilirsin. genetik saç dökülmesine yönelik minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 232. Hocam Merhaba. 20 yaşındayım.Saçımı kısa kestirince alın kısmından itibaren açıldığını farkettim. Doktora gittiğimde genetik olabileceğini ama saçının köklerinin sağlam olduğunu söyledi. Kan testi yaptırdı ve demir eksikliği çıktı. Demir eksikliği ile ilgili ilaç ve vitamin hapı verdi.saçla ilgili head and shoulders kullanmamı önerdi. Sizce dökülen saçlarımın çıkma ihtimali nedir ve saçla ilgili herhangi bir ürün öneriyor musunuz? Teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  beraberinde saçı destekleyecek xpecia tablette kullanmanızı öneririm.

 233. Hocam sorumu yanitlarsaniz sevinirim. Ben de çinko demir b12 ve d vitamini eksikliği ve zehirli guatr var, saçlarımın tepe ve alin bölgesinde açilma yok, saçimda genel bir sönüklük cansizlik ve incelik var. Şimdi ben dht yi bloke eden ilaclar kullanmali miyim, yoksa genetik değil kullanmana gerek yok mu diyorsunuz. Saç tipim tipki baba tarafi ve kimse kel degil. .hocam ne tavsiye edersiniz
  Op Dr Atilla Kaya
  saça yönelik tüm madde ,vitamin ve mineralleri içeren xpecia ve saçlı deride kanlanmayı dolayısı ile ilk etapta kıl kökünün beslenmesini arttırmak için minoxidil yada procapil içeren bir sprey kullanabilirsin.istediğin sonuca ulaştıktan sonra spreyi bırakabilirsin.guatr kontrol altına alınmalı,kan değerlerini de normal seviyeye getirmelisin.yoksa bu ilk olarak saçına yansır

 234. Hocam trafik kazası sonucu anlımdan kafanın ortasına yarıldı kafam zımba dikiş attlar dikişleri aldırdıktan sonra saçlarım duruyodu 2 hafta sonra birden bire yarık olan yerin etrafı döküldü seyrekleşti tekrar saç çıkarmı orda şimdiden tşkrler
  Op Dr Atilla Kaya
  travmaya bağlı kanlanma bozulduğu için dökülmüş olabilir.çıkması beklenir.bu dönemde biotin yada xpecia kullanabilirsin

 235. mrb hocam 20 gun once sacimi 3 numaraya vurdum sacimda sac kiran cikti sarimsak kullandim yavas cikiyor ne kullanmaliyim
  Op Dr Atilla Kaya
  sadbe kullanabilirsin

 236. Hocam benim yaşım 22 ve 1 sene öncesi başladı saç dökülmelerim kenarlardan açılmaya başladı durdurup dökülen saçları çıkarmanın bir yolu var mı acaba kafama takmaya başladım babamda ve dedemde bile böyle bir sorun yok.
  Op Dr Atilla Kaya
  genetik dökülmenin kimde ortaya çıkacağı belli olmaz.resesif olarak taşınıyordur,herhangi birinde baskın özellik gösterebilir.bu nedenle genetik saç dökülmesine yönelik minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 237. İyi günler hocam. Dökülen bir saç telinin yerine daha kaç defa yeni saç çıkar ve ne kadar sürede çıkar dökülenin yerine? Teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  10-12 defa çıkar.bu çıkışları biz farkedemeyiz,çünkü aynı saç teli düşerken alttan yenisi gelmektedir.

 238. Hocam iyi günler 3 aydır regaine kullanıyorum dökülme durmuştu ama bugün sabah azdı birden 40 tel kadr dökülmeye başladı neden acaba
  Op Dr Atilla Kaya
  faz değişimi olabilir.ama regaine kullanımını xpecia ile desteklersen daha iyi sonuç alırsın

 239. Hocam ben 17 yaşındayım şakaklarımda açılma var, eğer dökülme stres, vitaminsizlik gibi sebeplerdense, ortadan kalktığında bu dökülen saçların geri gelme şansı var mı ?
  Op Dr Atilla Kaya
  saç biraz şansa bağlı.bazen uyarmak ve saçla ilgili ürünler kullanmak gerekebiliyor

 240. Slm hocam belcikada yasiyorum burda kac doktora gitim hic birfayda gurmedim vitamin ilaclari aldim kortizon ine aldim ama fayda gurmedim saclarim yer yer kel oluyor kel olan yerler para buyuklugunde kirmizi kaliyor bide sakal ve kolarimda tuyler dukuliyor ve cok zayif suanda sacim cok seyreklesti lutfen sizden ricam yardimci olsaniz cok sevinirm saygilar
  Op Dr Atilla Kaya
  bahsettiğiniz hastalığın adı saçkıran ve onun hemen hemen tek ilacıda sadbe.sadbeyi temin edip kullanmalısınız

 241. Teşekkürler Hocam. peki bu yeni çıkan saçlar çok yavaş uzuyor ne yapmam gerekiyor
  Op Dr Atilla Kaya
  biotin yada xpecia tablet alabilirsin

 242. Hocam merhabalar ismim yusuf. 3 ay önce saç rengimi açmak istedim ve eczaneden papatya özlü saç açıcı aldım ve bunu gün aşırı kullandım 3 gün sonra saçlarım inanılmaz derecede dökülmeye başladı ve 2 ayda saçlarım seyreldi. 20 gün önce saçlarımı jilete vurup 3 gün ara ile 2 kez zeytinyağı ile sarımsağı karıştırıp çok yoğun bir şekilde masaj yaptım ve şuan maşallah diyeyim kafamın heryerinden yeni kökler geliyor ve ben hala inanamıyorum. Sorum şu hocam bu gelen kökler dökülenler mi? ayrıca acaba sarımsağın veya jiletin mi etkisi oldu yoksa zaten tekrar çıkacağı mı vardı? Teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  masaj ve sarmısağın kerameti

 243. Hocam merhabalar ben 15 yaşındayım 1 yılda 13 kilo verdim ve saçlarım eskiye gore çok dökülmeye başladı .doktora gidip kan testi yaptırdığımda değerler normal çıktı saçlarımın dökülmesinin nedeni ne olabilir bir de nasıl tekrar çıkar?teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  vitamin eksikliğine bağlı olabilir.Bgrubu vitaminlerine baktırmalısın

 244. 3-4 ay diyetisyen kontrolunde diyet yaptim.Bu arada saclarimda asiri dokukme basladi. Doktora gitmelimiyim.Tesekkurler
  Op Dr Atilla Kaya
  gitmelisiniz kan değerlerinize bakılmalı.

 245. Hocam ben sivilce tedavisi için aknetrent ve acnegen ilaçlarını kullandım saçlarımı çok fazla döktü kel kaldım diyebilirim ilaçları 6 ay kullandım bırakalı 2 ay oldu bu dökülen saçlarım yeniden çıkarmı ? çıkarsa ne kadar zamanda çıkar ? şimdiden teşekkurler
  Op Dr Atilla Kaya
  10 mg biotin kullanmalısın

 246. Hocam ben 19 yaşındayım saçlarım gür alnimda küçük ama şakaklar biraz açıldı bağırsaklarında sorun varmış ilaç kullanıyorum . Açılan yerde şakaklar da yeniden saç çıkar mı?
  Op Dr Atilla Kaya
  tedavi tamamlanınca çıkabilir

 247. hocam ıyı gunler egzemadan kaynaklı sac dökülmesi var tedavı sonrası saç tekrar cıkarmı bıde hangı sampuan veya sabun kullanmalıyım?
  Op Dr Atilla Kaya
  xpecia tablet ve sawpoo şampuan kullanabilirsin

 248. Hocam dökülme sorunuma ailesel dökulme demistiniz tepe noktasinda sadece önlerde diger yerler sık sık 0 dökulme onun icin ne gibi bir ilaç onerirsiniz? Kan degerime baktirmadim lakin hicbir hastaligim yok ne kansizlik nede guatir guzel bi ilac varsa onerirseniz sevinirim. Iyi calismalar
  Op Dr Atilla Kaya
  procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 249. Merhabalar hocam ben 21 yasindayim. 3 senedir saçım dökülüyor ve ben zamaninda wax fohn gibi jole gibi sekillendirici lee kullandim. 3 sene civarida kullanmiyorum.Sacim icerden dokuluyor tepe noktasi ön tarafta iyice saclarim seyreldi kel gibi birsey olacak laki yanlardan acilmadi sacin cikmasini gectim ne zaman durur diye merak ediyorum ve bu bende özguven eksikligi yapiyor daha fazla dokulmesi stres yapiyor acaba zamaninda gecirdigim agir streslerden de kaynakli olabilir mi? Önlerde sac koku yeni cikan goremiyorum varsada derinin altinda nokta halinde yardim eder misiniz? Tesekkurler hocam
  Op Dr Atilla Kaya
  dökülmenin tepe kısmından olması ailesel dökülme olduğunu gösteriyor.erkek tipi dökülmeye yönelik bilimsel ürünleri araştırıp kullanmanızı öneririm

 250. Hocam 23 yaşındayım saçlarım yanları seyreldi ancak saç cizgim değişmedi erkek tip dökülme var mı ?? Yoksa yeniden cıkar mı saçlarım ?
  Op Dr Atilla Kaya
  saçlar minyatürleşerek,incelerek ve seyrelerek dökülmeye başlar.saç çizginiz zaman içinde değişir

 251. hocam ıyı gunler cok kucuk yastan berı saclarım dokuluyor fazla zayıfım doktorum kansız ve vıtamınsız oldugumu soyledı saclarım icin ne kullanmam gerekıyor
  Op Dr Atilla Kaya
  kan değerlerini ve vitamin eksikliğini yerine koyarsan saç kalitende artacaktır.biotin kullanabilirsin

 252. Hocam yasim 22 daha 2 ay oldu saclarim dokulmeye basladi ne yapmam gerekiyo babam hafif sac var genetik olabilirmi sorun ne onericegin bisey varmi daha onceden dokulme yoktu yardim edin hocam
  Op Dr Atilla Kaya
  saç dökülmesine yönelik bilimsel desteği olan ürünleri araştırmlısın.tepe kısmında dökülme varsa genetiktir

 253. Hocam 17 yasinda bir çocuğun günde kaç saçının dökülmesi normal dökülenler geri cikarmi azsa dökülen miktar
  Op Dr Atilla Kaya
  ortalama 100 tel normal kabul edilebilir.çıkması beklenir

 254. hocam iyi gnler , ben bundan 3 hafta önce doktora gittim saçımda egzama olduğunu ve demir depolarının yetersiz olduğunu söyledi ve momecon egzama losyonu ile oroferon demir hapı verdi lakin saçımda hala dökülme ve kaşıntı var üstelik saçım baya seyrekleşti bu durum çok canımı sıkıyor bazı arkadaşlarda hacmini arttırmak için minoxidil kullanmamı söyledi , sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim , iyi günler
  Op Dr Atilla Kaya
  anemi tedavisi almalısın,egzaman olduğu için asla sprey kullanmamalısın,şiddetlendirir,xpecia başlayabilirsin.egzamanı tedavi etmelisin.dermotto losyon ve climbazol içeren şampuan kullanabilirsin.

 255. Hocam 34 yaşındayım doğuma ve strese bağlı saçlarımın önlerinde seyrelme oluştu apikobal isimli bir ilaç kullandim ama cok az etkisini gördüm bana ne önerirsiniz
  Op Dr Atilla Kaya
  gebelik ve doğuma bağlı aynı zamanda kandeğerleride düşebiliyor.kan değerlerinize baktırın.biotin kullanabilirsiniz

 256. Hocam merhaba sacimin arka kisminda seyrelme var on kisminda gozle gorukur bur seyrelme yok ama arka kismimdaki gordugum seyrelme moralimi cok bozdu sizce ne yapmam ve hangi ilaci kullanmam gerekli
  Op Dr Atilla Kaya
  procapil ve saça yönelik vitaminleride içeren hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 257. Hocam merhaba hair dorte dht yi baskılıyor ya testesterona bir şey olur mu ben spor yapıyorum çünkü gelişmeyi engeller mi ayrıca 20 gündür kullanıyorum dökülme arttı ve ne zaman dökülme durur
  Op Dr Atilla Kaya
  ilk 3 ayda minyatürleşmiş saç kıllarınız kişisel özelliklerinize göre dökülme gösterecektir.fakat bu dönem içersinde daha sağlıklı ve dayanıklı olan saçlarda çıkmaya devam edecektir.hairforte kıl kökünde etkili olan DHT yi baskılar

 258. hocam saçlarım on senedir üst tarafı çok seyreldi ne yapmam gerekıyo dökülme yok kökleri ölmüş olabilirmi 10 senedir böyle lütfen yardım edin37yaşındayım
  Op Dr Atilla Kaya
  ürünlerin kullanımında kişisel cevap çok değişiyor.bu nedenle bilimsel desteği olan ürünleri denemenizi tavsiye ederim

 259. hocam sakaklarda dokulme var ama dokulme olan yerde de cok kepek var ve kepekleri kasirken sac dokuluyo. sakaklar seyreldi.Kepek dokmus ve cikmasini engelliyor olabilirmi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  egzama ve ona bağlı dökülme olabilir.dermatologa görünmelisin

 260. Hocam Saçlarim azda olsa dökülüyor xpecia tablet almayı düşünüyorum reçetesiz alabiliyormuyuz ve her eczanede bulunuyormu ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ecza depolarında mevcut eczacınızdan isterseniz yoksa bile getirtebilir

 261. Hocam benim saçlarim tararken 5 7 tel arası dökülüyor başka türlü dökülme yok sacimla.oynadigimdada geliyor normalmidir sizce saçların baya gür
  Op.Dr.Atilla Kaya
  normal

 262. Hocam yaşım 18, aileden ırsi olarak saç dökülme var hacim olarak baya azalma oldu kullandığım şampuanlarla saç dökülmemi azaltsamda hacim olarak kötü gözüküyor tekrar çıkması için ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla Kaya
  minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 263. Hocam merhaba 16 yaşındayım babamda veya dedemde,amcalarımda(bir amcam hariç),anne tarafında dayımda seyrek saçlı kişi yok.Benim saçım yaklaşık 1-2 yıldır seyrelmeye başladı bu seyrelme dışardan belirgin değil ama saça şekil vermeye çalıştığımda veya ıslattığımda alttaki beyaz deri gözüküyor.Saçımın üst bölümünde genel bir seyrelme söz konusu.Cildiyeye gittim birkaç vitamin hapı(Koenzim gibisinden bişeydi) yazıp geril gönderdi bi kaç kere daha gitim pek fazla ilgilenmedi.Ben saçımı nasıl gürleştirebilirim ? Yardım ederseniz sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  xpecia tablet başlayabilirsin

 264. Selamlar saygılar hocam ben yıllardır jöle sprey vb kimyasal sekillendiriciler kullanarak saçlarımı birhayli yıpratıp dökülmesine sebebiyet verdim şu an 32 yaşında alın çizgisi koybolmadi âmâ tepeye doğru bay seyreldi lütfen benim saçlarım için bi öneri ilaç serum şampuan benzeri bilgilerinizi paylasin saygılar
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçe hacmini ve kalitesini arttırmak için minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 265. Hocam merhaba size birşey danaşacaktım 20 yaşındayım 3-4yıldır saçım dökülüyor ve şuanda bana prozinc plus ve losyonu kulanmamı ünerdiler siz ne diyorsunuz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  içeriği daha zengin ürünler kullanmanı öneririm. minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 266. Hocam sac spreynden sacalarim dökülüyordu yazmistim tam bir cevap alamadim ne yapmam gerekiyor tam olaeak anlayamadim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  pardon.. tabiiki sprey deyince minoxidil yada prociapil içeren spreyleri kastetmiştim.şekillendicileri değil

 267. Hocam sprey kullanıyordum alnimin sag ve sol tarafi yani spreyin vurdugi taraflar dokuluyordu sacimda cok yiprandi 5 gundur sprey kullanmiyorm nasil yan taraflari gurlestirirm hocam tavsiyelerinizi alabilirmiyim hocam
  Op Dr Atilla Kaya
  lokal etkinlik için sprey kullanman gerekir.ilk başta cansızlaşan saçların dökülür.beraberinde xpecia tablet kullanabilirsin

 268. Hocam neden hair forte kullanmaya başladıktan sonra saçlar hızlı dökülür nedeni ne ve aynı şekilde çıkar mı saçlar yoksa cılız ince mi çıkar cevap yazarsanız sevinirim
  Op Dr Atilla Kaya
  minyatürleşmiş kıllar dökülür ve daha kalıcı ,canlı saçlar geri gelir.procapil ve minoxidil içeren tüm spreylerde bu etkinlik vardır

 269. Hocam 18 yaşındayım daha yeni farkettim saç cizgim 2 cm gerilemiş bu gerileme artık devam edermi yoksa durdurabilir babamın saçları çok iyi 40 yaşında
  Op Dr Atilla Kaya
  durdurulabilir

 270. Hocam iyi günler 19 yaşındayım ve 3 yıldır saç dökülmesi sorunu yaşıyorum doktor genetik dedi saç hacminde büyük oranda azalma oldu mezoterapi önerdi. Mezoterapi uygularsam dökülen saçlar tekrar cikarmi teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  genetik saç dökülmesi kronik bir hastalıktır.bu nedenle günlük düzenli tedavi almanız gerekir.mezoterapi hergün uygulanmaz

 271. Hocam sabah hair forte akşam minoxidil kullanıyorum bir sorun olur mu yeni başladım 10 gün oldu ve dökülme arttı ne zaman dökülme durur
  Op Dr Atilla Kaya
  sağlıklı saçlar gelene kadar sürebilir bu süreç.şu an minyatürleşmiş olan kıllar hızlı bir dönem değişimine girdi

 272. Hocam hair forte kullanmaya başladım kafamda kabuklanma yaptı ve dökülme arttı bu tavsiye ettiğiniz ilaç ya
  Op Dr Atilla Kaya
  minyatürleşmiş sağlıksız saçlar ilaç kullanmaya başladığınız zaman dökülmesi artar.arkasından sağlıklı ve dayanıklı saçlar gelir.saçlı deride kabuklanma varsa sprey kullanmamalısınız.

 273. Merhaba hocam 18 yasindayim saclarim 3 yildan beri alin bolgesinde dokuluyor ve alnim acildi ust tarafta da hafif seyreklesme var 2 yildir sinava hazirlaniyorum. Banyoda saclarimi havluyla kurularken yerde ve havluda teller goruyorum. Bu sene doktor tavsiyesiyle 6 ay Shenmin tablet, minoxil ve alpecin sampuan kullandim ancak pek bi faydasini goremedim biraktim. Doktor PRP yapalim cok faydasini gorursun dedi ama tam bilmiyorum. Baba tarafinda genetik dokulme var. Sizce alin bolgesindeki saclarim geri gelebilir mi? Hangi ilaclari sampuanlari onerirsiniz hocam?
  Op Dr Atilla Kaya
  procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 274. Hocam benim saç diplerimde aşırı seyrelme var saçım dökülmüyor ama seyreklik çok tekrar sıklaşması için ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun….
  Op Dr Atilla Kaya
  xpecia tablet kullanabilirsiniz

 275. Hocam 1-2 yıldır saçımı her sabah fönlüyorum saçıma yapıştırarak kullanıyorum.Saçlarımın önü çok fazla seyrekleşti yeniden çıkarmı?
  Op Dr Atilla Kaya
  fönü o kadar yakın uyguluyorsan kıl köklerine zarar vermiş olabilirsin.

 276. Bedir baran suadiye

  Meraba hocam ben 20 yaşındayım saçlarım için minoxidil kullanıyordum dökülme durdu iki ay ara verdim dökülme durdu diye sonra dökülme daha şiddetli başladı hair forte aldım sizce o işe yarar mı ne zaman dökülmeyi durdurur ve saçların yüzde kaçı geri çıkar kesin olarak lütfen yardım edin
  Op Dr Atilla Kaya
  benzer etkiler yaklaşık aynı süreler geçerli

 277. Merhaba hocam 18 yasindayken saclarim dokulmeye basladi.su anda 19 yasindayim ve saclarmda genel bi seyrelme var.kadin dogum uzmani cok zayifim oldugum icin yeterli miktarda ostrojenimin olmadigini soyledi kilo almami soyledi su anda xpecia kullaniyorum ve kilo almaya calisiyorum sizce saclarimin durumu ne olur ve sac koklerim ölmus mudur?
  Op Dr Atilla Kaya
  saç köklerinin hepsi aynı anda ölmez.eksikliği yerine koyarsan büyük oranda geri gelir

 278. Hocam 20yaşındayam saçım önce
  den çok sıktı 4.5 defa ustura vurdum saçım seyrekleşti ve tepe çok kaşınıyor saç çıkma olasılığı varmı
  Op Dr Atilla Kaya
  saçı usturaya vurmak saç dökülmesini önlemez.nedenin tespit edilip ona yönelik tedavi almanız gerekir

 279. Merhaba hocam size bir sorum olacak benim sakal kıran var sakalimda doktura gittim krem verdi nerdeyse 1 sene olacak
  Ama beyaz tüyler cikiyor cok kucuk ne uzuyor ne siyahlasiyor bu surecde duzeliyormu sizce, peki sadbe kullansam faydssini gorurrmuyum.
  Cvp verseniz sevinirim
  Hollanda dan slmlar
  Op Dr Atilla Kaya
  deneyebilirsin.renk için biotin ve metionin içeren ürünler kullanmalısın

 280. Merhaba hocam ben 20 yaşındayım saçlarım hiç kalmadı 18 yasinda dökülmeye başladı ve şimdi hic yok diyecek kadar az bi cok ürün kullandim ama bi sonuc alamadim dökülme hale devam ediyo saç ekim uzmanları biseyden fayda Göremiyecigimi soliyolar ne kullanirsa bos diyolar tek çare ekim diyolar ama ben ektirmedwn cikarmak istiyorum ne yapmaliyim nasil cikar veya cikarmi ?
  Op Dr Atilla Kaya
  saç dökülmesi tedavisi kronik hastalık gibidir.saçının var olmasını istediğin sürece ürün kullanmak zorundasın.düzenli kullanımla %70-95 oranında geri çıkması beklenir

 281. İyi günler hocam 1 haftadır hair forte kullanıyorum kafamın sadece üstü kaşınıyor geceleri uyurken ne yapacam
  Op Dr Atilla Kaya
  kanlanam arttığı için kaşıntı olabilir.ama daha başka reaksiyonlar çıkarsa o zaman yeniden değerlendirmek gerekir

 282. hocam merhabalar, daha önce sormuştum size…ben de genetik dökülme yok. vitamin eksikliği ve hormonal bozukluktan dolayı saçlarım döküldü. şimdi ben 1 yıl minoxil kullandım, mükemmel sonuç aldım. ama artık minoxili bırakmak istiyorum. sizce tekrardan başlar mı dökülme ? genetik dökülme kattiyen yok
  Op Dr Atilla Kaya
  genetik dökülme olmadığından eminsen bırakabilirsin.ama y bıraktıktan sonra yakından takip etmelisin.

 283. Hocam ben polikistik over hastasıyım ve saçım dökülüyor neredeyse yarısı 1 yılda döükldü.17 yaşındayım.ne yapabilirim bu hastalığın tedavsi de yok
  Op Dr Atilla Kaya
  saç kaliteni desteklemek için xpecia tablet kullanabilirsin

 284. Hocam iyi günler.21 Yaşındayım.Saçlarım genetik olarak dökülme halinde.Daha önce minoxil kullandım fakat egzema yüzünden bırakmak zorunda kaldım.Egzema %80 tedavi oldu diye düşünürken saçlarımdaki kuruluk hiç gitmedi üstelik dökülme devam ediyor.Benim size sorum şu olacak.Saçlarımda kuruyken herhangi bir görüntü bozukluğu yok açıklık dışında fakat saçlarım ıslandığında saç olan bölgelerin dipleri bembeyaz oluyor.Ciddi anlamda uzaktan bile seçilebilecek bir beyazlık.Dökülmüş bölgelerdeki ufak tüylerin altında bu beyazlık yok ama sağlıklı bölgelerdeki saç diplerimde ıslandıktan sonra ciddi beyazlıklar oluyor.Bu sorun yaklaşık 5-6 aydır devam ediyor cevaplarsanız çok sevinirim.Teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  egzamanız devam ediyor.beyaz görüntü o nedenle var.

 285. merhaba hocam,benim saçlarım 17-18 yaşlarında dökülmeye başladı. Dökülme başladıktan sonra Bioksin kullanmaya başladım ama kullandıkça saçlarım hem dökülmeye hemde zayıflamaya güçsüzleşmeye başladı.şimdi 27 yaşındayım saçlarım kapladığı alan ve sıklık olarak azalmamış gibi ama hepsi tüy şeklinde yaklaşık 2 cm uzuluğunda ve arada bazı sö telleri hariç uzamıyor hiç,çevremdeki çoğu insan saçların mı çıkıyor diyor bende anlamlandıramıyorum ama şu bir gerçek ki sarı,tüy şeklinde ve uzamıyor kafamın yanlarıda daha koyu renkte.birde tahlilleri muayne gibi birşeyleri hangi bölümden yaptırmak gerekıyor,o uzamayan zatıf tüy gibi saçlar geri kazanılabilir mi?
  Op Dr Atilla Kaya
  dermatolojiye görün öncelikle

 286. Hocam sorumu cevaplamanizi istiyorum 3 gun once sordum sizden cevap bekliyorum ona gore hareket edicem.Neden cevaplamadiginizi anlayamadim
  Op Dr Atilla Kaya
  sorunuzu göremedim

 287. İyi günler doktor bey ben tüylenmeden dolayı 3 sene önce Diane 35 tedavisi gördüm bir sene saçlarım dökülüyordu ama ben erkek tipi olduğu bilmiyordum.Bu sene yazdan bu yana inanılmaz dökülme yaşadım. En sonunda doktoru buldum endokrinoloji doktoruna gittim bana 9 aylık Diane ve androcur tedavisi verdi bana gidenler gelmez dedi saçlarım gelmez mi? Dht hemen öldürür mü saç köklerini inanın psikolojik çok bozuldu. Bu konuda aydınlatırsanız inanın çok sevinirim
  Op Dr Atilla Kaya
  hepsi olmasada %70-95 arasında geri gelir.xpecia tablet ve hairforte spreyi günde 2 defa kullanabilirsin

 288. Hocam daha öncede yazmıstım sabun kullandıgım icin sacimda asiri kepeklenme oldu sarımsı kepeklenme doktora gittim ketokonazol verdi su anda gecti ama o dönem asiri bir dökülme vardi tepeden seyreldi saclarim acaba tekrar cikabilir mi
  Op Dr Atilla Kaya
  saç sorunlarında dökülme olabilir.bu dönemde destek tedavisi alabilirsiniz.xpecia kullanabilirsiniz

 289. Merhaba hocam benim saclarim yaklasik 4 yildir dokuluyo ne kadar doktora gittiysem once bi duzelme sonra tekrar dokulmeler devam etti.saclarim %75 i dokuldu diyebilirim bana nasil tedavi onerirsiniz ve eskisi gibi olmasa da saclarim yeniden cikabilir mi
  Op Dr Atilla Kaya
  kan değerlerinize baktırmalısınız.asıl dökülmenin nedeni tespit edilmeli.ve saçınız için destek tedavisi almalısınız

 290. Ama hocam, genetik dökülme yok dedi. Bunun somucunda minoxili birakmak neden saclarimi yeniden eski hale getirsin ?
  Op Dr Atilla Kaya
  o zaman dökülmesi beklenmez.

 291. Hocam sacim in tepe kısmı ve kenarlarda dökülme var çok kötü şekilde kasiniyor kasimadigi gün dokulmuyo ne yapmam gerekir
  Op Dr Atilla Kaya
  🙂 kaşıma o zaman.climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsiniz

 292. Saçımda egzama var ve saç derim kuruyor sertleşöyle saçımin üst bölgesi açılmaya başladı egzama yüzünden mi olur öneriniz ne olur
  Op Dr Atilla Kaya
  Egzama saçı dökebilir ama başka sebeple dökülme de olabilir.Öncelikle elde var olan sorunu tedavi edin seboreik dermatit için ilaç kullanın

 293. Hocam yaşım 18 önceden saçlarım hiç dökülmezdi ama şimdi alnım açılmaya başladı babam gilde saç dökülme sorunu yok ne yapmam lazım
  Op Dr Atilla Kaya
  Anne tarafından olma ihtimali daha yüksek, ilaç kullanarak durdurabilirsiniz

 294. hocam merhaba, daha önceki sorularıma yanıt vermemişsiniz, neyse zaten önemli şeyler değillerdi. ama bu çok önemli. ben de vitamin eksikliği ve hormonal dengesizlikten dolayı seyrelme ve cansızlık var saçlarımda…doktor minoksidil yazdı, peki ben minoksidili ömür boyu mu kullanacağım ?
  genetik dökülme yok
  Op Dr Atilla Kaya
  Minoxil etkisi kullanıldığı sürece devam eder bıraktıktan 3-4 ay sonra eskisi gibi olursunuz yani elde ettiklerinizi kaybedersiniz ve eskisi gibi dökülmeye devam eder

 295. Hocam 14 yaşındayım ve sacımı stresten kopardım.ve bazı boşluklar olmaya başladı. Geri çıkarmı ve ne yapmalıyım ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Koparmaya devam etmezseniz geri çıkabilir

 296. Hocam benim yas 23 önlerde hicbir sıkıntı yok sadece tepe bölgesinde biraz seyrelme var bi ara saclarımi yesil sabunla yıkıyordum baya kabuklanma oldu deride acaba dökülme ondanmı oldu ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Sabun kuruluk yapabilir ama dökülme yapmaz

 297. Hocam, bazı saç ekim merkezleri “PRP Tedavisi” de uyguladıklarını söylüyorlar. Bu tedavi bilimsel midir?
  Op Dr Atilla Kaya
  Biraz taraflı ama bilimsel çalışmalar var

 298. hocam merhaba benim saclarım o kadar dokuldugu bellı olmuyordu ama fol tarafları yukarı dogru dokuldu suan nerdeyse hiç dokulmuyor tekrar saclarıma kavusabilirmiyimn
  Op Dr Atilla Kaya
  Favori bölgesi dökülmesi seyrektir bence muayene olup sebebi bulmaya çalışın

 299. Hocam iyi günler ben banyo yaparken saçlarım iş yerinden dolayı yapışık oluyor yani sertlesiyor bende sertçe ovaliyorum 4 5 tel kopuyor napmam lazım çıkarmı yenileri ?
  Op Dr Atilla Kaya
  ek sorun yoksa çıkar

 300. Hocam sacim cok fazla dokuluyor 14yasinda olmama ragmen sacim gunde ortalama 100-120arasinda dokuluyor sacimin arkasinda ufak acikliklar olmaya basladi ne yapmaliyim doktor tedavisine baslamalimiyim
  Op Dr Atilla Kaya
  bu yaşta saç dökülmesi genetik nedenle olmaz.anemi ve sistemik hastalıklar araştırılmalı

 301. Hocam merhaba eskuden saclarim cabuk uzardi artik eskisi gibi uzamiyor
  ve kafamin yan tarafafin daki saclar dokulmeye basladi ama artik dokulmuyor dojulen saclarim bir daha cikar mi
  Op Dr Atilla Kaya
  dökülme nedneini tespit etmelisin ve ona yönelik tedavi almalısın

 302. Hocam 17 yasindayim saclarim 3 aydan aya dokuluyoo ailemde kellik yok gunde 30 veya 25 tel kopuyor saclarim seyreldi ne yapmaliyim.. ??
  Op Dr Atilla Kaya
  dökülme nedenin araştırılıp ona göre tedavi almalısın

 303. Hocam lütfen cvp verin 16 yasindayim yazdan beridir dokuluyor önce yanlar dokulmeye basladi sonra önler seyreldi şimdi favorilerle ensem çok dökülüyor d vitamini eksik çıkti acaba ondanmıdır çünkü birden dokulmeye basladi bi ara cok stres yapmıştım şimdi dokulme arttı ama tararken bayagi dokuluyor
  Op Dr Atilla Kaya
  vitamin eksikliğine bağlı olabilir.daha kapsamlı kan tahlili yaptırıp tedavi almalısın

 304. hocam dayı tarafımda hiç kel yok baba tarafımda amcalarım saça fazla olmasada dkulmus ama babamdada kellık yok hocam yasım 16 bu yaşta genetık dokulme baslamaz heralde dorumudur
  Op Dr Atilla Kaya
  evet başlamaz

 305. aynen hocam m şekli saç çizgisine baktım netten aynı o şekilde yani m şeklini aldı tam olarak m sorun olmaz dimi hocam bıde gunde en fazla kac saç dokulurse normal olur ?
  Op Dr Atilla Kaya
  100 tele kadar normal kabul edilir.ama ailede kellik varmı araştırmalısın

 306. hocam günde hergün 40-50 saç dökülmesi normalmidir benım okadar dokulmuyor bende 8-10 arası onların yerine yenisi çıkarmı saçlarım önleri v oldu sizce bu yapıdanmıdır çünkü bazılarının saç önleri v şeklinde oluyorda merak ettim
  Op Dr Atilla Kaya
  8-10 tel normaldir.v değil m şeklindedir.bu erkekteki normal saç yapısıdır.ama m derinleşirse o zaman dökülme var demektir

 307. Hocam ben 21 yaşındayım yaklasik 9 ay once akneternt sivilce tedavisine basladim ve saclarimda seyrelme oldu simdi minoxil forte sprey kullaniyorum acaba dokulen saçlarım geri çıkar mı ve çıkarsa çıkması ne kadar zaman alır ?
  Op Dr Atilla Kaya
  3 ayda çıkması beklenir.ama en az 6 ay kullanmalısın.beraberinde xpecia tablet alırsan daha iyi sonuç alırsın

 308. İsmini vermek istemeyen kel

  Hocam amcam kel değil dayım kel değil babam kel kime çektim bilmiyorum ama yaş 23 19 yaşından beri sacimin ön kısmı dökülüyor arka kisimlar orman gibi zaten kopmle gitti önler hayat bilgisindeki amil beye döndüm sormak istediğim onlere saç ekimi yaptirsak ne kadar doğru bi karar olur bide fiyat aralığı nedir bu işin
  Op Dr Atilla Kaya
  Çok öne ekmemek kaydıyla doğru olur çünkü donör alanınız iyi anladığım kadarıyla

 309. hocam benım yaşım 16 saşöarım bayadır kopuyor veya dokuluyor ama genetik olduğunu düşünmüyorum dayılarımın hiç biri kel değil saçlarımı çok tarıyorum ve gunde 15 20 arası kopma ve dökülme oluyor ön sol tarafta çok az seyrelme var ama dökülme seyrelmesi değilde çok değişik bi seyreklik sizce napmam lazım kopanlar geri çıkarmı
  Op Dr Atilla Kaya
  günde 15-20 saç dökülmesi normal kabul edilir, takmayın bence

 310. Merhaba hocam ben 18 yasindayim.Benim sakaklarimda 13-14 yasindan beri sac yok ve beni psikolojik olarak etkiliyor saclarım dokulmuyor gayet sağlıklı ama o zamanlarda bi sekilde dökülmüş.Ailemde babamda amcamda dedelerimde dayimda kellik yok.Gorunmeyen kucuk sari tuyler var hocam lütfen bana bir sey soyleyin doktora gitsem geri cikar mi saclarim ? Ya da onereceginiz bir sey var mi ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Önlerdekinin geri çıkması çok zor bir ihtimal

 311. Ben saclarimi pes pese 4 kere 1 hafta ve 4 5 gun arayla boyadim ve sacimi actrdim saclarim suan o kadar cok fazla dokuluyor ki 2 haftadr resmen kel kaldim diyebilirim lutfen yardim edin ne yapmaliyim ? 🙁
  Op Dr Atilla Kaya
  Böşgesel ürün çok mantıklı olmayabilir, kökten beslemek için xpecia benzeri bir ilaç kullanın

 312. Hocam yaklaşık 4-5 aydır kafamda çok sivilce çıkıyor ben de onları kaşıyordum dayanamayıp,ve 1aydır kafamın saç çizgisinde ve sol tarafında hafif açılma var bunun sebebi ne olabilir saçkıran mı ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Saçkırana benzemiyor, dermatologla görüşebilirsiniz

 313. Hocam benim saclarimin onu seyrelmeye basladi. Xpecia tablet kullanabilirmiyim? Herhangi bir zarari olur mu bana ve ne derecd etki eder?
  Op Dr Atilla Kaya
  ön tarafın geri çıkması zor ama dökülmeyi durudurur
  farklı isimle yazdığınız diğer yorumunuzu sildim

 314. Hocam benim saçlarım önceleri hiç uzamiyodu ve cok dökülüyor du..Bende iki yıl önce kazıdimssaçlarımi.Cittti anlamda bir fark oldu hem uzuyor, hemde dökülmesi azalmisti. Ama yine eskisi gibi olmaya başladı ne yapsam acaba ben..Hocam lütfen saçlarımi kurtarin. .
  Op Dr Atilla Kaya
  Döklme daha çok ön ve üstteyse erkek tipi dökülmedir ona yönelik ilaç kullanın,hairforte sprey var onu araştırın

 315. Merhaba hocam sacimin ust bolgesinde son 2 3 aydir asiri bir dokulme oldu incelmeye basladi ve yogun isikta farkedilir oldu.Doktora gidip kontrol ettircegim 1 2 gune eski dokulen saclarimi geri kazanirmiyim ve sac tellerimin kalinlasmasini saglayacak bir ilac onerebilirmisiz yardiminiz icin simdiden tesekkur ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  doğru tedaviyle dökülme durur dökülenlerin bir kısmı geri çıkar.Ben hairforte sprey ve xpecia tablet reçete ediyorum, tek başına hairforte kullanırsanız % 80-85 ihtimalle dökülme durur tüyleşmiş saçlarda kalite artışı olur, ve beraberinde xpecia tablette kullanırsanız bu ihtimali % 95 lere çıkarabilirsiniz. Araştırıp kendiniz karar vermelisiniz.

 316. Hocam merhaba benim arkaya dogru sac cizgimin sol tarafinda bir aciklik olustu sac ayrimi gibi sacimda genel seyrelme var ama bazi kisimlarda seyrelme daha belirgin saclarim cok ince gozukmuyor tel seklindeyken tahlillerim normal asiri stres halindeyim ve psikolojim alt ust ne yapmaliyim
  Op Dr Atilla Kaya
  Stresle mücadele edin, dökülme varsa bunu araştırıp sonuca göre ilaç başlamanız daha doğru olur

 317. Hocam saç tipi ve renginin anne ya da baba tarafına çekmesi dökülme açısından önemli midir?
  Op Dr Atilla Kaya
  Anne veya babadan dökülme geni alınır ama saç tipi farklı genlerle belirlendiği için gösterge değildir

 318. Hocam merhaba benim saçlarımın on tarafi seyreldi cok dokuldu doktora gittim tahlillerde b12 eksikligi cikti cok dusuk 66 degerinde normal degeri 500 mus bundan dolayi saclarim dokulmus acaba geri cikarmi saclarim :/
  Op Dr Atilla Kaya
  Eğer gerçekten tek başına sebep oysa çıkabilir

 319. Hocam yasim 18ve kafamin ust tarafi cok seyrek dipleri gözüküyor birkac.ilac.denedim. Saclarim dibinde sari sari tüyler var bunlar sac olurmu ve ceva derma kullanmaya basladim bi etkisi olurmu bide saclarim cok ince ve cansiz.
  Op Dr Atilla Kaya
  “devrim niteliğinde bir ürün” iddiası bana hep komik gelmiştir, neyse para vermişsiniz deneyin bari 🙂
  Aynı İP ile Mehmet adıyla yazdığınızı sildim

 320. İbrahim Çakır

  Hocam saçlarım inceldi ve 5 aydır seyrelmeye başladı yeniden çıkması ve saçların gür olması kalınlaşması için ne yapabilirim
  Op Dr Atilla Kaya
  Saç dökülmesi tedavisi için hairforte sprey ve xpecia tablet reçete ediyorum, tek başına hairforte kullanırsanız % 80-85 ihtimalle dökülme durur tüyleşmiş saçlarda kalite artışı olur, beraberinde xpecia tablette kullanırsanız bu ihtimali % 95 lere çıkarabilirsiniz. Araştırıp kendiniz karar vermelisiniz.

 321. Hocam steroit kullanacam kas için saçta olumsuz etki yaratır mı ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Saça yan etkisini duymadım ama çok daha ciddi yan etkileri var

 322. Hocam 19 yaşında erkeğim saçlarım inceldi ne önerirsiniz biotin aldım 5 mg 1 haftadır kullanıyorum
  Op Dr Atilla Kaya
  Genetik dökülme sebebiyle inceldiyse biotin yetersiz kalır

 323. Mehmet ali keskin

  Hocam benim saçlar yaklaşık 3 aydır seyreldi ama şu günlerde tek tük dökülüyor. Saçlar nasıl yeniden çıkar xpecia tabletin etkisini biliyorum ama ben seyrek bölgelerde tekrar saç çıkmasını istiyorum bunu nasıl elde edebilirim?
  Op Dr Atilla Kaya
  3 ay kısa bir süre tekrar çıkması beklenir, xpecia kullanabilirsiniz.

 324. Hocam xpecia tablet saç çıkmasını sağlıyor mu yoksa sadece dökülmeyi mi engelliyor? Eğer saç çıkmasını sağlamıyor ise bunu sağlayan başka hangi ilaçlar var? Saçlar genelinde dökülme 5 ay önce başladı ve saçlar ince.
  Op Dr Atilla Kaya
  Tüyleşmişlerde kalite artışı sağlar ve saç çıkarıyormuş gibi algılanır

 325. Hocam merhaba bir sorum olacak steroit vurulsam saç dökülmem durur mu testesteron seviyesini en üste çıkıyor diye. Ya da siz be önerebilirsin cinsel ilişkide azlık yaşansın sorun değil erkeklik hormonunda ne gibi drğişim olur
  Op Dr Atilla Kaya
  steroid sadece saçkıran tedavisinde kullanılır

 326. hocam yaş 18 şakaklarda 5 aydır tüy şekilde saçlar duruyor ama uzamıyor dökülmem yok ama seyrelme var onlar nasıl çıkar uzar yani defne sabunu kullanıyorum 5 aydır
  Op Dr Atilla Kaya
  Defne sabununa devam edin çünkü şakaklarda ilaçların da başarısı düşüktür

 327. hocam dediniz ya minoxidil zamanla etkisini kaybeder ama ben kullanalı 4 ay oldu dökülme durmuştu yine başladı 2 aydır diyet yapıyordum neyden kaynaklı olabilir ki ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Diyetten de kaynaklanabilir ama hangisiyle olduğunu izah etmek zor

 328. Hocam yaşım 17 4 ay öncesinden başladı saç dökülmesi. Yanlardan az dökülme oldu ama saçın geneli seyrekleşti. Bu günlerde hiç dökülmüyor ama saç tellerim ince dökülen saçlarımı nasıl geri getirebilirim.
  Op Dr Atilla Kaya
  Aslında dökülme sebebini araştırıp ilaç kullansanız daha iyi olur ama hairforte ve xpecia yı araştırın

 329. Hocam benim saclarim 2015 hazirandan beri dökülüyor daha öncesinde sık ve gürdü birde hergün fön makinesi kullanirdim o zamana dek babamin 35 yasindan sonra saclari dökülmüş genetik mi acaba ? Ne yapmam gerekiyor ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Genetik olabileceği akla gelir, muayeneyle emin olabilirsiniz

 330. Hocam yaşım 19 1 sene ye yakın bir sure önce zeytin yağlı el yapımı sabun önerdiler kullanmaya başladım kepek oluşuyor seyrelmede var saçlarımda ne yapsak geri çıkar. Ayrıca toplu birleştirilmiş bir kaç yağ kullanıyorum.
  Op.Dr Atilla KAYA
  Yağlardan beklentiniz olmasın ya bilimsel ilaçlar kullanın yada bırakın dağınık kalsın 🙂

 331. Hocam benim yas 18. Hocam benim gunde araliklarla 3-4 tel sac dokuluyo bu normal mi bide sakaklarim az acıldı. Bunun icin ne onerirsiniz bide kansizlik veya dengesiz beslenmeden dokulelen saclar geri cikar mi.En onemlisi dht hormonu ile dokulen saclar geri cikar mi
  Op.Dr Atilla KAYA
  DHT etkisiyle kök öldüyse yada 2 yıl geçtiyse çıkmaz

 332. saç dökülmesi varken durduysa dökülen yerlerden ve seyrekleşen saçların yerine saç çıkar mı kendiliğinden.Dökülme nerdeyse hiç yok çünkü saç çıkar mı yaş 18
  Op.Dr Atilla KAYA
  Üzerinden yıllar geçmediyse çıkabilir

 333. Merhaba hocam ben 15 yasindayim ağustosta baslayan ve kasimin sonlarinda biten bi sac dokulmesi yasadim elimi sacima attigimda 5-10 tel dokuluodu dökülmeden once ve dokulmeye basladiginda bioblas sampuanini kullaniordum cok dokuldugunu gorunce hemen biraktm sonra ogretmenimin tavsiyesiyle mecitefendi çam terebentin sampuanini kullanmaya basladim o hem kepek yapti hemde yavaş yavaşta dokulmeyi durdu simdi sacim az dokuluo ama saçlarım cok seyreldi eskiden gerçekten saclarmn dibi goremiodum sıklıktan şimdi arkadaslarm bile farkedio noldu bu kadar senn saçına azalmis filan diyorlar hocam lutfen bi öneride bulunurmusunz
  Op.Dr Atilla KAYA
  15 yaşında saç dökülmesi çok alışık bir durum değil muayene olmalı ve tahlil yaptırmalısınız

 334. iyi günler hocam, ben 19 yaşındayım minoxidil regaine kullanıyorum dökülmem durdu bir süre sonra yine başladı ve incelmeye başladı neden acaba
  Op.Dr Atilla KAYA
  Minoxidil DHT yi engellemez bu sebeple kök hasarı devam eder buna bağlı olarak etkisi giderek azalır, propecia veya onun bitkisel benzeri olan xpecia tablet kullanırsanız o sorun kalkar

 335. Hocam saçım da çok kaşıntı var özellikle tepe bölgesinde ve kaşınan uerden çok saç dökülüyor bunun sebebi nedir lütfen yardım edin daha 19 yaşındayım psikolojim bozuldu
  Op.Dr Atilla KAYA
  kaşıntı seboreik dermatit akla getirir ama muayeneyle emin olabilirsiniz.

 336. hocam merhaba ben 16 yaşındayım saçlarım 3-4 aydır dökülüyor doktor genetik dedi fakat benim ailemde kel yok genetik olcağını düşünmedim ben saçlarım seyreldi ve kepekde var sizce bunun nedeni nedir ve ne önerirsiniz kan tahlilimde troid hormonu yüksek çıktı bu arada
  Op.Dr Atilla KAYA
  tiroide bağlıdır.hormon düzeyini dengelemen gerekir.

 337. Hocam yaşım 17 ilk başlarda ön kenarlarda dökülmeler oldu son 3-4 ay içinde kafamın genelinde dökülmeler oldu saçlarım çok seyrekleşti. B12 vitamin eksikliği çıktı onun için iğne kullanıyorum. Babamdada kellik var. Saçlarımı nasıl geri çıkartabilirim yardımcı olur musunuz ?
  Op.Dr Atilla KAYA
  şimdilik günde 2 tablet xpecia başlayabilirsin.eğer xpecia ile dökülme durmazsa yanına saç dökülmesini önleyen bir sprey eklemek gerekir

 338. Hocam biotin spariş verecem korkuyorum çakma olmasından bana link atar mısınız spariş için
  Op.Dr Atilla KAYA
  http://satis.hairpharma.com.tr/ bu linkten sipariş verebilirsiniz

 339. Hocam yaklaşık 2 ay önce kafama tiner döküldü ve tam ortada şaire şeklinde dökülme var hala çıkmadı yaşım 16 psikolojim bozuldu ne yapablrm bi yardm edermsnz
  Op.Dr Atilla KAYA
  kıl köklerine zarar verdiyse çıkmayabilir.bir dermatologa görünmeni öneririm

 340. Hocam yasim 22 sacimin on tarafi ..V.. oldu ortasin seyrelme oldu babam ve dayim kel genetik sanirim ilac onere bilirmisiniz tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  erkek tipi dökülmeye yönelik ürünler kullanmalısınız.ben sıklıkla hastalarıma içerikleri zengin olduğu için hairforte sprey ve xpecia tablet öneriyorum.ilk 3 ay her ikisinide günde 2 doz kullanamlısınız

 341. Hocam 18 yaşındayım 3 senedir demir eksikliği çekiyorum. 3 ay önce yaptırdım test ve iyi çıktı. çok az saçım kaldı kafamda.3 aydır bir gelişme yok kafamda hala dökülüyor saçım.Giden saçlarım geri gelir mi? Gelmesi için ne yapmam lazım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saça yönelik içeriği zengin ve dozajları yeterli olan xpecia tablet günde iki doz ve procapil içeren yine içeriği başka saç için gerekli moleküllerle desteklenmiş hairforte spreyi yine günde 2 defa ,6 ay düzenli kullanmanı öneririm

 342. Hocam 18 yasindayim saclarim kasiniyor ve dusta yikarken dokuluryor kurularkende sacim ince tellive birazda seyrek yardimci olursaniz sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülmenin tipi önemli.bu nedenle öncelikle dökülme tipin belirlenmeli ona göre tedavi almalısın

 343. Hocam yasim 22 sacimin on tarafi ..V.. oldu ortasin seyrelme oldu babam ve dayim kel ilac onere bilirmisiniz tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  erkek tipi dökülmeye yönelik tedavi almalısın.procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 344. Hocam ben 12 yasindayim ergenlik donemindeyin saclarimla fazla oynuyorum bu zamana kasar hic dokulme yasamdim elime ara sira sac geliyor kafama acayip sekilde takdim dokulmeyi aralarda yeni cikan saclari bulyyorum ama ne yapmamvgerekir
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Bu yaşta o kadar dökülme normal ilgilenme 🙂

 345. Hocam iyi günler. 33 yaşındayım son 5 yıldır saç dökülme sorunum var yanlarda ve ensede saçlarım aşırı derecede sık hiç dökülmüyor ama tepe bölgesi ise nerdeyse %90 oranında döküldü. bir yıla yakın cok düzenli olmasada minoxil sprey kullandım hiç faydasını görmedim. 5 yıl once hiç problemim yoktu sağlık sorunuda yaşamadım saçlarımın tekrar çıkma ihtimali varmı hocam yoksa tek çözüm saç ektirmek mi? yardımcı olursanız sevinirim
  Op Dr Atilla Kaya
  Ekim farklı bir çözüm ve uygulanabilir ancak şunu bilmelisiniz ekimde kafadaki kıl sayısı değişmez yeri değişir, doğru ilaç kullanılırsa kafadaki kıl sayısı artar. Bence hairforte spreyle birlikte xpecia kullanın ondan sonra ümidinizi kesin.

 346. Hocam dün mesaj atmstm artık saclarm dökülmuyor saclarım ne kullanırsam veyatta ne yaparsam cıkar yasım 18 yasındayım kafamın ust tarafı dökulduu belli oluyo dökulen sacları acaba nasıl grri cıkarrım yardımcı olun lütfen Tessekürler Hocam
  Op Dr Atilla Kaya
  Dökülme durduysa kendiliğinden çıkar ama desteklemek için 10 mg lık B7 vitamininden günde bir tane alabilirsiniz.

 347. Merhaba hocam bu hafta dermatoloğa gitmeye çalışıcam ama sizden bilgi almak isterim. 16 yaşıma girdim temmuz ayından beri dokulme var köye gittikten sonra başladı. Saç diplerinde acı hissi oluyo çok kasiniyo sac uzamiyo ve aşırı kepeklenme var yanlar çok açıldı şimdi önler dokuluyo.

 348. Hocam 2015 senesin eylül ayından itibaren sacım.dökülmeye basladı ozamana kadar saclarım çok.sıktı simdi sıfıra vurdum bitkisel ilac sürüyorüm.napmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz lütfen tesekkur ederim.
  Op Dr Atilla Kaya
  Fark edecek kadar seyreldiyse daha etkili ürünler kullanmalısınız, olumlu sonuçlar bildirilen hgf sprey var bitkisel içerikli onu da araştırın

 349. Hocam xpecianin ikinci kutusundayim bazen iki bazen günde bir kullandım saatlerinde düzenli değildi çünkü recetede aynı anda da icebilirsnz yazıyordu şimdi boşa mi gitti iki kutu ilaç düzenli kullanmadığım için etkisi olmayacakmi
  Op Dr Atilla Kaya
  Tabiki boşa gitmemiştir, kalp hapı gibi düzenli kullanmak gerekmez 🙂

 350. Ama hocam dupa da sebebi tanımlanamayan saç dökülmesi demekmiş ancak benim ne yapmam gerekiyor.Dr ların yazdığı bazı dökülme önleyici şampuanları kullandım ama fayda vermedi.Sizin önerebileceğiniz ne var birde bu dökülen saçlarım uzar mı eski gürlüğüne kavusabilir mi?
  Op Dr Atilla Kaya
  Şampuanlardan beklentiniz olmasın, sebebi tespit edebilseniz ona göre öneride bulunurdum

 351. Hocam merhabakar daha oncede konusmustuk sacim seytelmisti ve dokuluyordu sakak bolgelerin acilma oldugu gibi on taraf normel uarim karis gerisi seyrelmis belli oluyor diger kisimlara gore ve ben sktardan aldigim baxi yaglar ve zeytin yag sabunu ve sarimsak sampuan kullaniyorum 2 aydan beri ve siz bunlarin zor basari elde edersiniz dediniz ve ilac onerdiniz bir ilac ismi verebilirmisiniz yada ne dogru yapmak tesekkurler hocam
  Op Dr Atilla Kaya
  Ben hairforte sprey öneriyorum araştırıp kendiniz karar vermelisiniz.

 352. Hocam merhaba.Ben 18 yaşındayım.Saçlarım 8 yıldır dökülüyor.Doktora gittim.Kana bakıldı vitamin hormon her şeye bakıldı ancak her şey normal.Bir tek guatr az çalışıyor dendi o dökebilir ama etrafımdaki guatr hastalarının hiçbirinin saçları dökülmüyor.Saçlarım o kadar azaldı ki anlatamam hocam önceden toka tutmayan saçlarım su an yok denecek kadar az çok üzülüyorum ağlıyorum.Sizden yardım bekliyorum.Teşekkürler.İyi günler.
  Op Dr Atilla Kaya
  Guatr ın bu kadar dökmesi beklenmez başka sorun olabilir, başka sebep yoksa DUPA olabilir

 353. Hocam kolay gelsin ben 23 yaşındayım benim sağ ve soldan dökülmeler var hafif kel gibi görünuyur ve solda kulağın az biraz üstünde saç diğer taraftakiler gibi çıkmıyor.sağ ve solda dökülmenin başlaması 1 seneyi geçmedi kellik durumu var . Hocam bana ne önerebilirsiniz hiç kimseye sormadım bir tek ilk defa size soruyom bana yardımcı olun psikolojim bozuldu iyi çalışmalar
  Op Dr Atilla Kaya
  Dpoğrısı kulak üst kısımdaki dökülmeler için net tedavi yok, sanırım en akıllıcası erkek tipi dökülme için önerilen ilaçlardan kullanmanızıdır

 354. Hocam 22 yasindayim hergun jole faxs sprey kullandim s
  Birgun kisa kestim sackarimi sakaklardan acilmis on tataftan 7 cm arkasinda seyreklik var ve cok belli oluyor ne yapmaliyim bitkisel yag ve sarimsak sampuan kullaniyorum 3. Oldu sackarimi sifira vurdurdum yardimci olursaniz sevinirim
  Op Dr Atilla Kaya
  Bu yaptıklarınızla bir ere varmanz zor dökülmeye yönelik ilaç kullanmalısınız

 355. merhaba hocam 30 yaşındayım tepe bölgesinde saçın dönüş yaptığı bölge normalde biraz daha açık ve seyrek ön kısımlar şakaklar normal gibi hafif açılma var günde 1 paket sigara kullanıyorum alkol yok eski haline döndürme şansımız nedir veya ne tür ilaçlar önerirsiniz saçlarım yaklaşık 9 10 cm uzunluğunda şimdiden çok teşekkürler
  Op Dr Atilla Kaya
  sigarayla çok ilişkisi tepeden dökülme genetik olduğunu düşündürü ben harforte sprey dökülme belirginse ek olarak xpecia tablet öneriyorum

 356. Hocam 18 yaşındayım 3 seneden beri saclarim dökülüyor doktorlar b12 eksikliği filan dedi bioxsin kullandım ama hic faydasını göremedim yan taraflar çok açıldı ne yapmam gerek
  Op Dr Atilla Kaya
  B12 eksikliğine bağlı saç dökülmesi çok zor bir durum bence genetik dökülmeniz var ve o yönde tedavi başlayın

 357. hocam merhaba…doktorum saçlarım seyrek olduğu için bana biotin hapı yazdı. ama açıkcası korkuyorum vücudumda kıllanma olmasından, kilo almaktan, yüzümde sivilce çıkmasından. internetteki yorumlardan da anladığım kadarıyla biotin tableti pek bir işe yaramıyormuş, para tuzağıymış, hiç kullanmaya gerek yokmuş…sizce doğru mu ? ne de olsa siz bu işte uzmanlaşmış bir insansınız. sizce kullanayım mı biotin, bir arıza filan çıkar mı ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Biotin dediğiniz B7 vitamini, vitaminden tuzak olur mu hiç 🙂
  doğrusu saç dökülmesinde çok etkili değildir ama kalite artışı sağlar , yazdığınız yan etkilere de sebep olmaz.

 358. Hocam ben 3 aydir xpecia tablet ve hair forte sprey kullaniyorum, saclarim baya canlandi.benim omzumda ve kollarimda siyah uzun killar cikiyodu ve bu killar farkedilir bir sekilde zayifladi,xpecia böle bi etki yapabilir mi, acaba bende hormonol bir bozukluk mu var
  Op Dr Atilla Kaya
  Kılların zayıflaması kendi haline de olabilir özellikle de sürtünme alanlarında, izahı kolay değil ama böyle

 359. Yok hocam sipariş edemediğim için günde bire bile indirmistim saatlerde de prospektuste istediğiniz saatlerde icebilirsnz yazıyordu bende öyle yaptım ikinci kutudayim etkisi gecikiyo heralde böyle yaptığım icin

 360. Hocam sprey kullanmaya korkuyorum bırakınca dokuyomus tekrar benim 4 yıldır saclarim dokuluyo artık seyrek tüy varmı yokmu bilmiyorum sadece xpecia kullansam saç cikarmi yoksa sprey ve xpeciami daha etkili olur

 361. Hocam xpeciayi düzenli günde iki tane iciyorum bazen unutup bir tane iciyorum ve saatlerinde kafama gore iciyorum sorun olurmu etkide
  Op.Dr.Atilla Kaya
  ne kadar süredir kullanıyorsunuz bilmiyorum ama ilk 2-3 ay düzenli iki doz kullandıysanız önemli değil

 362. Yaklaşık 5 senedir yavaş yavaş dökülüyor saçlarım. Birçok doktora gittim hormonlarım normal erkek tipi saç dökülmesi var. 20 yaşında bir kızım dökülen saçlar da geri çıkmıyor. Genetik değil babamın saçı bile tam açık değil. Sonuç olarak ne yapmam lazim hocam? Kel mi kalacağım sizce de?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  erkek tipi saç dökülmesi genetik tip dökülmdir.bu nedenle saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız düzenli ilaç kullanmanız gerekir.minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 363. Hocam benim iki ay olcak xpeciaya henüz hiçbir etkisi yok saclarim cikmicakmi
  Op.Dr.Atilla Kaya
  genetik tip dökülme ise ve düzenli kullandıysanız sonuç almak için 2 ay çok erken.siz sanırım hemen upuzun saçlarınız olsun istiyorsunuz.ama bu mümkün değil

 364. Hocam sacimizda tuycuk yoksa ne kullanalım mesela benimki 4 yıl falan oldu tüy yok heralde göremiyorum
  Op.Dr.Atilla Kaya
  6 ay deneyebilirsin eğer istediğin sonucu alamazsan bırakırsın.procapil içeren içeriği zengin hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin.düzenli kullan.başlamadan saçlı derinin görüntülerini al,15 günde bir kaliteli fotoğraf çek ,ve birbiriyle kıyasla,değişim görmezsen bırak

 365. Hocam sadece xpecia tablet kullanarak şakaklardaki seyrekliği giderebilir miyim yani xpecia ölmemiş kökten saç çıkarabilir mi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  minoxidil yada procapil içeren bir spreyle kanlanmayıda arttırsan daha iyi olur

 366. hocam mrblar 28 yaşındayım saçlarım aşırı şekilde dökülüyor bende saç egzaması var dökülmenin nedeni bu olabilir mi birde doktor d vitamini düşük demişti bu da tetikler mi saç dökülmesini ve dökülen saçlerım yeniden çıkarmı?uzun çok güzel saçlarım vardı şimdi çok seyrekleşti biotin kullansam faydasını görür müyüm yardımcı olursanız çok mutlu olurum 🙂
  Op.Dr.Atilla KAYA
  egzama dökülmeye neden oluyor.tedavi edilmeli.eğer vitamin düşüklüklerinden şüpheleniyorsanız kan testlerini yaptırmalısınız.eksik olan vitaminler için takviye almalısınız

 367. Dökülen saçların yerine çıkmasını sagliyacak bir ilaç varmı.onereceginiz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülen saçlarınız 3 yılı geçmedi ise hala tüycükler varsa procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 368. Merhaba hocam hergun fon cekmek saçları dokermi saclarmin kenarları açıldı uzakdan bakınca ve güneş Işığı yada lanba ışığında kel gözüküyor seyrek olduğu için.nasıl bir şey onerirsiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ısıl işlemler saç kalitesini düşürür,dökülmeyede neden olur

 369. Merhaba hocam yaşım 16 saçlarım çok dökülüyor sakaklarda açık var neyapabilirim bu yaşta bu saç dökülmesi normalmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır dermatologa gidip nedenini araştırmalısın

 370. Hocam vitamin eksikligne bagli dokulmelerde multivitamin hapi falan kullanmak saca etkisi olurmu yoksa sac icin ayri vitamin takviyesimi yapicaz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olumlu etkisi olur.ama saç sorununuz varsa özellikle saça yönelik olanları yeter miktarda almanız gerekir

 371. Merhaba hocam yasim 18 ,1 yildir yikanirken asiri sac dokulmesi ve sac diplerimde sivilceler
  Var.Doktora gittim ve bana B12 dusuk oldugunu soyleyerek , sac derimin yenilenmesi
  Icin sivilceler icin krem ve Konazol sampuan verdi.sormak istedigim soru ise tedavi sonunda dokulen saclarim yeniden cikarmi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  desteklemek gerekebilir.10 mg biotin alabilirsin

 372. hocam benim saçlar her taraftan dökülüyor özellikle yan taraflar bunun sebebi ne olabilir hairforte ve xpecia kullnsam ise yarar mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  etkisi olur ama saç dökülmeniz tüm saçlı deride ise neden belirlenmeli,dermatologa görünün

 373. Hocam xpecia tablet kullanıyorum ikinci ayim bunu uzun sure kullancamn umarım saclarim çoğalır ama saç fiberi kullanmak istiyorum fixplant biraz araştırdım dökülme yapıyor demiş bazıları sizcede zararlimidir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kimyasallardan uzak durmanızı öneririm

 374. HP 10 mg biotin kullanırsam saçlarım çıkar mı???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç dökülme nedeniniz önemli,neden tedavi edilmeli,bunun yanısıra biotin ile desteklenmeli

 375. Hakan soykır

  Günaydın. İyi günler hocam. Bir sorum olacaktı.
  Ben minoxidil kullanıyorum 19 yaşındayım regaine adlı bir marka çok memnunum saçlarım birgün iki üç tel birgün hiç dökülmüyor 3.ay bitti. Birkaç günde bir kullanıyorum kullanmadığımda dökülmüyor ama onu kullanınca yine 10-15 tel döküyor normal mi bu kullanmadığımda bile dökülmüyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal.

 376. Hocam benim sac tellerimde asiri bi incelme var bunun nedeni nedir ya bi yardim edin lutfen
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermtologla görüşün.saçınızın kalite kaybetmesinin nedeni belirlensin

 377. Merhaba , 16 yaşındayım sivilce tedavisi için 11 aydır aknetrend kullanıyorum . Tedavinin bitmesine daha 5 ay var. Saçım cok gürdü fakat son bir ayda o kdar cok döküldüki neredeyse tepemde açılacak. Dökülmeyi önleyebilir miyim ve dökülen saçlarım yeniden çıkar mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar biotin eksikliğine neden olur.HP 10 mg biotin kullanmanzı öneririm

 378. Hocam iyi günler saclarım gayet sağlıklı ama 14-15 yaslarinda sakaklarimda saclarim döküldü ve bunun icin doktora gitmedim suanda 17 yasindayim hala saclarim cikmadi sadece küçük tüyler var.Şimdi doktora gitsem o saclarım geri cikar mi ?ya da bir öneriniz var mı bana ? TEŞEKKÜRLER
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aradan uzun süre geçtiği için herhangi bir tedaviye cevap alabileceğini zannetmiyorum.ama dermatologada gidip yinede fikir alabilirsin

 379. Merhaba hocam, hocam yaşım 23, sağ ve sol şakaklarım doğuştan açık ve bu yaşıma kadar çok fazla dökülme yoktu fakat son 2-3 gündür çok arttı. Babam kel değil. Anne Tarafından dayımda kellik var. Acaba genetik bir dökülmemi ? Ne tavsiye edersiniz . Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genetik dökülme 2-3 günlük iş değildir.zamana yayılan bir şekilde siz doğru dürüst farkedemeden gerçekleşir. sadece dökülenler değil minyatürleşme varmı bunlarda önemli.eğer minyatürleşme başlamışsa genetık kelliktir. .birtakım sistemik hastalıklarda dökülmeye neden olabilir.bu nedenle dermatologla görüşmenizi öneririm.

 380. hocam merrhaba,zamanın da babam saçlarımı hep yoldu. severken de yolardı, döverken de yolardı, bir tuhaftı rahmetli. sizce saçımı yolduğu için saçlarım tehlikede olabilir mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  insan hayatı boynca saçları 10-12 defa değişir.yolmakla bu değişim süreçleri kısaldığı için saçların tehlikede olabilir

 381. hocam merhabalar…doktor kansızlık teşhisi koydu. o yüzden dökülme var ben de…yalnız ben uzun süredir gitmedim doktora, sizce kökler ölmüş müdür ? yoksa tedavi sonucu geri çıkar mı saçlarım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  köklerde fibrozis oluşmadıysa çıkar

 382. Hocam benim saçım 4 aydır felan dökülüyor saçım sıktı baya seyrekleşti her taraftan dökülüyor ama b12 im 73 çıktı doktor b12n düşük dedi kerium saç kürunü al dedi kullanıyorum ama pek faydasını göremedim azaltmada birde hocam dökülen saçlarım geri çıkar mı b12 iğneleri tamamlanınca
  Op Dr Atilla KAYA
  tedaviden en az 3 ay geçmesi gerekir.sonucu görmek için

 383. Hocam bende vitamin eksikligi var saclarim dokuluyo bu vitamin eksikligi nasil gecer ne yapmaliyim
  Op Dr Atilla KAYA
  eksik olan vitaminler tespit edilmeli,diyetin düzenlenmeli ve dışardan vitamin takviyesi almalısın

 384. hocam size sormak istedigim benim sacimin tepe kismi son 1-2 ay icinde gozle farkedilir sekilde acilma oldu bunun nedenini bilmiyorum ne olabilir bunu nasil onleyebilirim yada dokulen yerlerden sac cikarmi napabilirim ?
  Op Dr Atilla KAYA
  dökülme nedenini belirlemek için dermatologa gitmelisin.

 385. Hocam 16 yasindayim yazdan beri saçimin her yeri dokuldu aile hekimine gittim kan verdim bişeyin yok dedi neden dokuluyo acaba?
  Op Dr Atilla KAYA
  dermatologa gitmelisin

 386. merhaba kolay gelsin hocam benim kulak yanlarında dökülmem var çok hafif belli oluyor ve yuvarlak değil düz şeklinde inmiş ne olabilir saç kıran olabilir mi çok açılma yok hafif
  Op Dr Atilla KAYA
  saçkıranda sınırlar bellidir.genellikle bozuk para şeklindedir

 387. Merhaba, hocam,. 21 yaşındayım ve saçlarım onlerden dokulmeye başladı, şu son 1 seneyi çok stresli geçirdim ve daha önce b vitaminim eksik çıkmıştı. 2 ay biotin kullandım, dökülme azaldı fakat dokulen saçlarımı geri çıkmasını istiyorum, bu konudaki öneriniz nedir, ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülme genele yayılmamışsa sadece önlerden ise erkek tipi dökülmedir.dermatologa görünmenizi öneririm

 388. Hocam zigavus şampuan hakkında bi bilginiz varmı bana hangi sampuani onerirsiniz ben şampuan kullanmiyorum iyice dokuyo suanlik zeytinyağlı sabun kullanıyorum mecbur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sawpoo kullanabilirsin

 389. hocam, saçlarımın her yeri seyrek, yanları da üstleri de, arkası da, sizce bu normal mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal değil.kansızlığın yada sistemik bir hastalığın belirtisi olabilir araştırmalısın

 390. hocam, saç dökülmemin sebebi, vitamin eksikliği çıktı, hem de uzun süreli vitamin eksikliği. şimdi o vitaminleri yerine koyarsam dökülen saçlarım geri çıkar mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hem vitamin eksikliğini giderir hemde saça yönelik destek vitamin alırsan %85 geri gelmesi beklenir

 391. hocam merhaba, ben 17 yaşındaki ahmet. doktora gittim. saçların seyrek dedi. kan tahlili istedi. bir de dediğiniz gibi biotin verdi. sizce bu biotin’in ne gibi faydası olacak saç için, saçı mı gürleştiriyor, yan etkisi filan var mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin vitamindir,suda çözünür herhangi bir zararı olmaz.özellikle saç ve tırnak kalitesini arttırır

 392. hocam sacim gurdu ama cok dokuldu doktora gittim demir eksikligi dedi biotin ve demir
  ilaci kullaniyorum. dokulme durdu ama saclarm eskisi gibi gur degil dokulenlerin yerine tekrar cikarmi gur saclarm geri gelirmi .. 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  düzenli ve yeterli tedavi alırsan geri gelir

 393. Hocam valla her yerden dökülme var tepe on yanlarda az öyle yanı xpecia kullanıyorum umarım duzelir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülme nedeni saptanmalı ve ona yönelikde tedavi almalısın.

 394. Hocam benim yasim 18 sacimin yanlarinda acilma var sakaklar sanirim stresden dökuldugunu dusunuyorum tekrar bu bölgede nasil sac cikartabilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bahsettiğin alandaki saçlar stresten değil ailesel nedenlerden dolayı dökülür.dermatologa görün dökülme nedenini netleştir ve ona yönelik ürün kullan

 395. Dökülme nedeni demir eksikliği çıktı doktorda fakat genetiklik varmı bilmiyorum sacimin on tepe kısmı seyrek buda genetikligi gösteriyor gibi
  Op Dr Atilla KAYA
  demir eksikliği olabilir ama özellikle tepe bölgesinde olması genetik tip dökülme olduğunun göstergesidir

 396. Hocam xpeciayi günde bir kullanmak ne olur ve tam etkisi ne zaman gorulur ara versek ne gibi zararı olur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülme nedneiniz önemli.saçla ilgili tedaviler en erken 3 ayda gözle görülür değişiklik gösterir

 397. Hocam bende 18 yaşındayım üst kısımda belli olabilcek şekilde dökülme gerçekleşmiş acaba dökülen saçın yereine yenisi çıkar mı ve ya kazıtsam bir faydası olurmu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kazıtmanın ailesel dökülmede bir anlamı yok.ama kazıtırsan genetik tip saç dökülmesine yönelik spreyleri daha rahat uygularsın.minoxidil yada procapil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

 398. 16yasindayim ve sürekli saçım dipten dökülüyor.2 günde 1yikiyorum fakat her seferinde 100 den fazla dökülüyor doktor a gittim ve demir eksikliği dedi fakat ilaclarinda etkisi yok ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle demir eksikliği tedavi edilmeli.anemiye yönelik tedavi almalısınız asıl saç dökülmesi sorununuzun nedeni o.bunun yanısıra saçınızı desteklemek için 6 ay günde 10 mg biotin kullanabilirsiniz

 399. Hocam 15 yaşındayım saçlarım kıvırcık ve gürdü ancak bu yıl saçlarımın neredeyse yarısı döküldü ve hala dökülüyo en ufak çekmede elime 20 tel saç geliyo saçlarım yakında hepsi dökülcek saç kalmicak diye çok korkuyorum napmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermatologa görünmelisin saç dökülmesi nedenin belirlenmeli

 400. Hocam hiç lafı gevelemeye gerek yok.
  Dökülen saçı nasıl çıkartabilirim ilaç yada ne bilim soylermisiniz yoksa en son çare sac ekimi olacak.tskler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  minoxidil yada procapil içeren bir sprey ve xpecia tablet kullanablirsin.genetik tip saç dökülmesi kronik bir hastalık gibidir.düzenli ilaç kullanmak gerekir

 401. Hocam 23 yaşındayım.sacimin on tarafı seyreklesti.onceden kullandığım saç spreylerinden olduğunu düşünüyorum. Saclarimin tekrar eski haline dönmesi için ne yapmalıyım. Tsk ederim şimdiden.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  minoxidil yada procapil içeren bir sprey ve xpecia tablet kullanablirsin.ailesel tip saç dökülmesi kronik bir hastalık gibidir.saçının varolmasını istediğin sürece düzenli ilaç kullanmak gerekir

 402. hocam, madem saçım dökülecekti, allah bana bu saçı neden verdi ? hiç vermeseydi daha iyi olmaz mıydı ? en azından stres olmazdım. doğuştan kolu olmayan bir adam kolun özlemini çeker mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  insanın kendisi ile barışık olması gerekir.yada karşısına çıkan sorunlarla başetmesi gerekir.yaşadığımız iyi veya kötü olaylar olmasa hergün aynı eyleri yaşasak hayat ne kadar çekilmez olurdu.birtakım şeyler için mücadele etmek hayatı daha anlamlı kılıyor.doğuştan kolu olmayan adam kol özlemi çeker tabiiki.başkalarının iki kolu ile yaşamını ne kadar rahat sürdürdüğünü gördükçe.

 403. hocam, merhaba, 17 yaşındayım, saçlarım seyrek, her seyrek saç ilerde dökülecek anlamına mı gelir, bir insanın saçı doğuştan seyrek olamaz mı ? örneğin benim saçım 13 yaşında da seyrekti şimdi de seyrek, bunun için dermatolağa gitmeli miyim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır her seyreklik mutlaka kellik anlamına gelmez.senin genetik yapın böyle olabilir.ama biotin kullanarak varolan saç kaliteni arttırabilirsin

 404. Hocam 17 yqsindayim gunde 100 e yakin sac telim dokuluyor kel kalirmiyim cozumu varmidir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülme nedenin saptanmalı.ailesel dökülme olursa buna yönelik tedavi almazsan kel kalırsın.başka sistemik hastalıklar nedeniyle dökülüyorsa zaman içinde saç kaliteni kaybedersin.o nedenle saçındaki sorunu tespit edip önlem almalısın

 405. Hocam mrb bnim yaşım 20 bnim saçlarımın önlerinde sıkıntı yok tepede aşırı seyrelme var gözle görülecek derecede seyrelme war aşırı fön cekiyorum ondan oluyo diolar fön cekmesemde saclarım cok kötü bi görüntüsü war dalgası cok kötü görünüo fön cekmesemde olmuyo dün saclarımı 3’e vurdum bioksilin ilacına yeni basladım sizce o ilaca devam edeyimmi yada ne yapabilirim??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  minoxidil yada procapil içeren ürün ve xpecia tablet kullanabilirsin

 406. Hocam size sorum 3.yıldır aralıksız saçım dökülüyor doktora gittiğimde guvatr var dedi b12 ve d vitamini takviyesi yaptı ve geçti sonunda. hocam saç dökülmesi de durdu dökülen saçlar yeniden çıkarmı şakaklar baya açıldı psikolojim tamamen bozuldu lütfen yardımcı olun.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  xpecia tablete başlamanı öneririm.

 407. Hocam 37 yaşındayım kafamın üst tarafında saçlarım inceldi ne kullanırsam saçlarım kalınlaşır doktora gittim erkek tipi dökülme dedi ailede hiç kel yok
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ailede kel olmaması sizde olmayacağı anlamına gelmez.bugüne kadar çekinik kalmıştır ve sizde ortaya çıkmış olabilir.lokal etkili bir sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz

 408. Hocam ben 29 yasindayim saclarim cok seyrek fakat 2 yildir cok dokuluyor 3 ay once doktora gittim erkeklerde gorulen kellik baslamis dedi degerlerime bakildi butun degerlerim iyi cikti sadece demiri 70 ustunde tutalim dedi demir ilacina basladim..fakat sac derimde mercimek tanesi kadar bosluklar var doktorum dokulen sac geri gelmez diyor moralim bozuldu..birde kizkardesim ilkokuldayken sac kiran olmus ve 2 yil evvelde dayimda sackiran oldu annem kukurtlu sabun almistim eczaneden oyle cikti dedi dayim kim ne dediyse yaptimne cikardi bilmiyorum dedi..yardimci olursaniz cok sevinirim iyi gunler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saçkıran varsa sadbe kullanabilirsin.beraberinde biotin 10 mg yada xpecia tablet alabilirsin

 409. hocam ben daha 15 yaşındayım.çok güzel saçlarımının olduğuna inanıyorum.ama özellikle sağ şakaklarımda dökülmeler oldu.her yıkamada enaz bi 30 40 saçım dökülüyor.badem yağı falan da kullandım.bana ne önerirsiniz?
  Op Dr Atilla KAYA
  senin yaşında genetik dökülme olmaz.herhangi bir sorundan kaynaklanıyor olabilir.dermatologla görüşmelisin

 410. Hocam sacim ince telli ve az dermekola gittim vitamin verdi ama sampuan onermedi bitkisel ne kullaniyim onlerde yok denilcek gibi pisikolojim bozuldu napmaliyim netur bi sampuan kullanmaliyim sac cikarmi nolur yardim
  Op Dr Atilla KAYA
  önlerde saçınız azsa erkek tipi dökülmeniz var demektir.procapil içeren hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.şampuan olarak da sawpoo

 411. Hocam saclarim kivircik duzleşsin diye şapka takiyorum yaklaşık 3 aydir havasizliktin arka tarafta biraz dökülme var tekrar cikarmi
  Op Dr Atilla KAYA
  genetik dökülme değilse çıkar

 412. hocam saçlarım çok dökülüyor 1 senedir xpecia ve biotin kullanıyorum ..minoxidil in 2. kutusundayım dökülme eskiye göre azalsada hala dökülüyor 100 teli buluyor yanlardan yeni saçlarım çıkıyor fakat üst taraf çok çok az dışarıya çıkmaktan çekiniyorum dr çok gittim değişik ilaçlar verdiler sonuç yok tahlillerim güzel erkek tipi saç dökülmesi var dediler yardım lütfen
  Op Dr Atilla KAYA
  bence sabırla kullanmaya devam edin

 413. Hocam tek başına xpecia tabletin etkisi nedir saç tellerinde kalınlaşma gibi etkileri nedir saç çıkartır mi bende biotin alcaktim onun yerine xpecia aldım
  Op Dr Atilla KAYA
  içerik zengin olduğu için daha iyi sonuç almanız beklenir

 414. Merhaba hocam 15 yaşındayım her gün jole kullanıyorum eve gelince de hemen saçımı yıkıyorum joleyi sadece saçımın yan taraflarına uyguluyorum ilerde saç dökülmesi veya kelleşme olur mu saçlarımın yan tarafları seyrekleşti bu olay kelliğe kadar gidermi çok korkuyorum cevabınız için şimdiden teşekkürler
  Op Dr Atilla KAYA
  Jöleden dolayı dökülmesi beklenmez başka bir sebep yoksa kelleşme olması da beklenmez

 415. hocam saçlarım uzun zmn dır dökülüyor ve son aralar aşırı bir artışla dökülmeye başladı bide saçlarımı boyuyorum , eskiden saçlarım çok kalındı artık deyil ve saçlarımın çoğu beyaz , bir öneriniz var mı ?
  Op Dr Atilla KAYA
  Beyaz için yapabilcek bir şey yok, dökülme için hairforte sprey i araştırmanızı öneririm

 416. merhaba hocam ben 21 yasındayım. ostrojen hormonum dustugu icin pco hastasıyım 4 aydır diane 35 kullanıyorum ayrıca b12 demir biotin de kullanıyorum dokulen saclarım geri geldi ancak tepe bolgendeb giden saclarım cok zor cıkıyo hala bosluk var ne yapmam lazım
  Op Dr Atilla KAYA
  4 ay kısa bir süre devam etmeniz halinde daha iyi olması beklenir

 417. merhaba hocam ben 21 yasındayım ve saclarım hızlıca dokulmeye basladı. saclarımdan bır kac tanesını elıme aldımda sactelının ucu dugum olmus bırde sacın ucu ıkıye ayrılıyor bunun nedenı nedır hocam acaba saclarım kıvırcıkdı cok sıktı ama sımdı cok dokuuyo
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin eksikliği olabilir.kan değerlerine baktırmalısın

 418. hocam merhaba saç açıcısı orieliin saç köküne bi zararı olur mü bü zamana kadar çök kullandım ama saçlarım hala gür eğer kalıcı dökülme yaparsa diye merak ettim ..saç konüsüna çok takıntılıyım da sağolün cevaplarınız için
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçınızın kök kısmına uygulamıyorsanız sorun olmaz

 419. Hocam merhabalar, yaşım 21. Lise zamanımda çok gür saçlarım vardı, üniversiteye geçtiğimde saçlarımı uzatıyordum, hava nemli olduğu için hergün fön çekiyordum, saçlarımda bariz belli dökülmeler ortaya çıktı, şuan üst taraflar baya seyreldi ve saçlarım çok zayıf ve ince telli oldu ama saçımın arka kısmı eskisi gibi sık, gür ve kalın telli. Saçlarım yeniden çıkar mı, ne yapmam lazım, saç mezoterapisi faydalı olur mu?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçınızda genetik tipte dökülme var.mezoterapi çözüm olamaz.ailesel tipte dökülme tedavisni araştırın

 420. Hocam merhabalar. Benim saclarimin ust kismi uzun. Elimi saçima 2 kez attigimda iki uc tel sac geliyor. Bazi teller cok cok inceldi digerleri normal. Sacimin donerli kisminda da sanki acilma var gibime geliyor. Sac derimdede kasinma var. sizce sorun nedir.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dermatologa gidin.seboreik dermatit ,mantar vb herhangi bişi olabilir.bunu yanısıra genetik dökülme başlamış olabilir

 421. Hocam iyi akşamlar 18 yaşındayım ve saçlarım bayağı uzun, uzun olduğu içinde biraz fazla dokuluyor şakak kemikleri tarafındaki saçlarım dökülmeye başladı ama sarı tüyler var orda bo bölgede ki saçlarımı geri kazanmak için neler yapabilirim . Ne gibi şampuan ve ya bitkisel ilaçlar kullanabilirim şimdiden teşekküler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bitkisel ilaç olarak HGF deneyebilirsiniz ama şunu bilmelisiniz ön tarafta ilaçlar çok etkili olmayabilir.

 422. Hocam demir ve çinko eksikliğinden saçlarım dökülüyor. İlaç kullandığım zaman dökülme duruyor fakat ilaç bitince tekrar başlıyo ne yapmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bu elementleri ya yetersiz alıyorsunuz yada emilim sorunu var demektir, arada tahlil yaptırarak sürekli almanız gerekebilir.

 423. 2gün önce saçlarımı orielle açtılar kafa derimde su toplamaları oldu ara ara sanırım alerji oldu su toplamalar geçince saçlarım dökülür mü acaba.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Küçük bir ihtimalle dökülmede geçici bir artış olabilir ama geri çıkar.

 424. Hocam saçların bir kaç aydır yoğun bir şekilde dökülüyor.ve seyrelmelerim oldu ailemde kel yok dayı taraflarımdada yok bende doktora gidip sorunun ne olduğunu öğrenmek istedim ve test yaptı sonucumda d vitamini ve biotin çok eksik çıkti işte sebep bunlar dedi ben sizede sormak istedim bunlar dökülme yaparmı kellik yok saçlarımda azalma var hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  D vitaminin saçla ilişkisi sınırlı ama biotin yani B7 vitamini saç vitamini olarak bilinir ve eksikliğinde saç dökülmesi oldukça sıktır. 10 mg B7 vitamini içeren ilaçtan günde bir tane alın düzelir. Tabiki temel sorun biotin eksikliği ise

 425. Hocam ilaçlar on kısımda etki etmiyorsa ne onerirsiniz zaten en önemli kısım ora
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Etki etmiyor dememişimdir diğer kısımlar kadar etkili olmayabilir demişimdir.Hairforte gibi etkili bir ürün denenir cevap alınırsa ne ala ama alınmazsa çeşitli ürünler denemenin gereği yok şeklinde yaklaşabilirsiniz. Şuna dikkat etmelisiniz bu gurup ürünler genellikle sprey şeklindedir ve 2 defa kullanılır, siz ucu pamuklu çubukla günde 3-5 defa yani daha sık uygulayabilirsiniz bu başarınızı artırır. Mamukla uygulamanın avantajı etrafa saçılmasını engellersiniz.

 426. Hocam lütfen cevabinizi bekliyorum bu genetik dökülmede regaine yi de ömür boyu kullanmalimiyim xpecia tabletle beraber???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Daha çok erkeklerde görülen “erkek tipi saç dökülmesinde” ömür boyu önerilir, isminizi doğru yazdınızsa sizde ömür boyu gerekmez. Dökülmenin sebebi ortadan kalktığında ilaçlar kesilebilir.

 427. Hocam niye cvplamiyosunuz biz nasıl aydinlancaz siz cvp vermezseni

 428. Hocam benim sorum size saçlarim bir yildir yavas yavas dökülüyor ve seyreklesiyor yasim daha 18 sac kokunu nasil canlandirabilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genetik tipte dökülme ise procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet alabilirsin

 429. Hocam saçların dokuluyo zaten çok seyrek biotin eksikliği var solgar i önerir misiniz kaç mg kullanmaliyim

 430. 3 aydan sonra hair forte tek doz kullanmaya başladım saçlar müthiş şekilde dökülüyor faydası yok gibi ilacın hocam ilaca devam etmeli miyim sizce ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dht düzeyiniz çok yüksekse yetmiyor olabilir.tekrar 2 doz kullanmanız gerekir

 431. Hocam bu genetik dökülmede ilacin ömür boyu kullanilmasi gerekir demissiniz peki bu xpecia tabletle beraber sprey ilacidami ömür boyu kullanmak gerekiyo?? Tesekkürler.

 432. Merhaba hocam tekrar ben 🙂 yazmayi unuttum ben 31 yasindayim ve yurtdisinda avusturyada yasiyorum sac dökülmesi yasadigimi yazmistim burdaki doktorlar kan testi yaptilar ve bisey cikmadi dökülmenin genetik oldugunu ve caresi olmadigini söylediler ama ben bide size danismak istedim gercekten bunun bi tedavisi ilaci falan yokmu? Doktorun biri Regaine tavsiye etmisti onu kullanmaya basladim sizce dökülen saclar geri gelirmi ise yariycakmi cok merak ediyorum? Tesekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genetik dökülmede procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.ama genetik dökülmede ilacın ömür boyu kullanılması gerekir

 433. Hocam bnm saclarm 1 sene önce birden dökülmeye başladı taşımalı 16 bi ara dökülme durdu kanaatimce günde 50 60 dökülüyor sadece on saçlarım v oldu babam kel deil dayılarımn hiç biride kel deil sizce napmam lazım dokulme nasıl durur simdiden tsk
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genetik dökülme için erken,dökülme nedenin araştırılmalı

 434. Hocam benim saç derimde kaşıntı var ve bi türlü geçiremedim ne yapmalıyım prozinc fln öneriyorlar iyi gelir mi sizce ve kaşıntı dan dökülen saçlarım tekrar çıkar mı çünkü orta kısım artık seyreliyor gitgide derim görünmeye başladı lütfen cevap verin..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saçlı deride mantar var sanırım.dermoTTO losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin.şikayetin şiddetine göre haftada 2-4 kez kullanabilirsin.saç kaliteni arttırmak için 10 mg biotin başlayabilirsin

 435. Ve ayrica 1 gün yikamaynca kepek ve yaglanma oluyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermoTTO losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin.şikayetin şiddetine göre haftada 2-4 kez kullanabilirsin

 436. Merhaba. Adım Haydar. Saçım büyük oranda döküldü önden başlayıp arka kısma kadar döküldü. Geçenlerde bir arkadaşımın tavsiyesiyle Rusya yapımı bir mask şampuan bende bir sıvı aldım. Bir hafta kadar oldu. Sanki tütler canlanmış gibi geldi. Bu olabilirmi yok ben istediğim için banamı öyle yansıyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Şampuanla canlanma olmaz

 437. Hocam hairforteyi 15 gündür kullanıyorum dökülme çoğaldı normal dedinizde ne zamana kadar normal ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2-6 hafta sürebilir ama dökülenler daha kaliteli olarak geri çıkar

 438. Hocam 17 yaşındayım saçımı her yıkadığımda 25_30 tel dökülüyor ve saçımı 7_8 defa tutup çektiğim zaman yaklaşık 80 tel dökülüyor sizce bu normal bir dökülmemidir ilerride kel olrmuyum normal değılse nasıl önleyebilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  80 tel fazla çünkü bir de göremediğiniz kayıplar var, muayene olsanız iyi olur

 439. Meraba hocam kafamda kasinti cok fazla olyo sacim cok kuru ve sagliksiz doktora gidiyorum hicbisey yapmiyo sanpuan verdi ama hicbiseye yaramiyor kisin kepek olusuyo yazin gidiyo ve cok dokuluyo ne yapmam gerekiyo acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Seboderm şampuan ve sonrası saç kremi kullanın düzelir

 440. Mrb hocam gecen bi kavgaya karistik saclarim cekildi . Eve geldigimde bayagi dokuldu . 1 ay once falan oldu hâlâ saha sac diplerim aciyo . hafif sislil var . Bu gecermi . kopan saclar gelirmi geri . . ? iyi gunler .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Çok büyük ihtimalle gelir ama siz yinede sıkça kavgaya karışmayın 🙂

 441. Hocam Başimda aşırı bir kaşınma var ve saçların aşırı bir şekilde dökülüyor ön tarafta nokta gibi seyrekleşme var kasintiyi nasıl durduran bilirim nokta gibi seyrelen yerde tekrar saçlar çıkabilir mi nasıl bi ilaç kullanmaliyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermatologa görünseniz iyi olur

 442. Ben konazol betasalic vede kestine hap kllnym dklme icn iyi mdr hocam

  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bunların dökülmeye etkisi olmaz ki

 443. Ya hocam benim anlatmak istediğim şey aldığım ilaçta 50 mg minoxidil yazıyor regainde ama rogainde %5 minoxidil yazıyor hangisi daha etkili olur %5 lik mi 50 mg mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ikisi aynı anlama gelir

 444. Hocam ben saçımda tüy göremiyorum mutlaka saç kökum ölse bile sacimda canlanmayi bekleyen tüy varmidir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Tüy yoksa canlanacak saç yok demektir

 445. Hocam merhaba aldığım bir spreyde %50 minoxidil yazıyor ne demek bu %5’lik falan yazmıyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yanlışlıkla öyle yazılmıştır % 5 tir

 446. Ya hocam lütfen cevap verin almanyadan rogaine getirttim ama regaine yazıyor sahte midir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Hayır sahte değil, regain de güvenilirdir.

 447. Hocam iyi akşamlar ben tam 10 yıldır saç problemi yaşıyorum ama hep bir savaş verdim fakat tepe ve yanlar hayli döküldü en son doktora gittim bana ixpecia ve hyrforte verdi iki uç ay kullandım dokulme durmuş seyrelme ve yeni saç oluşumu için verdiğini söyledi kullandım bitti fakat dökülme başladı saçıma baktığında önler hayli açık fakat derim siyah sanki traş olmuş ve sakal koklerinin deri altında kararması gibi kel bölgede siyahlık var hocam sizce koklerim canlanmış ola bilirmi ve dokulme zayıf saçın atılıp kaliteli saç çıkması içinmi ? Şimdiden teşekkürler hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Kökler ölseydi çıkmazdı demekki orada tüyleşmiş saçlar varmış, kullanmaya devam ederseniz kalite artışı devam eder

 448. Hocam sacim 16 yasinda dokulmeye basladi asansor isindeydim ve ozen gosteremiyodum o kadar cok yoruluyodumki yikamaya vakit bile bulamiyodum bir cok kere yataga duser dusmez uyuyup yikayamiyodumda dokulmeye basladi her nekadar elimden geleni yapsamda durduramadim simdi 19 yasindayim ve sac diplerim cok rahat gozukuyo babamda dayimda kel sizce bu sac kokleri tekrar canlanirmi yoksa ben hazir yaz ayindayken bir bardak soguk suyumu hazirlimmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ölen kök canlanmaz ama tüyleşmiş kıllar doğru ilaçla anlandırılabilir

 449. Kolay gelsin hocam bir sorum olacak hairforte saç dökülmesini yüzde kaça indirir ve dökülen saçlar yüzde kaç çıkar çok teşekkürker kolay gelsin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  % 85 ihtimalle dökülme durur tüyleşmişlerde kalite artışı olur

 450. hocam muharrem hocamız ilacın bende alarjı yaptığını bırkmam gerektğini syledi ben bırakmak istemyrum ama saçm çok döklmeye başladı bu alarjınn yaptığı kapeklenmeden dolyo mı döklme arttı

 451. kanzık sonucu saç dokulmesinin tedavisi nedir saçlarım eskisi gibi olurmu veya kansızlık nasıl geçer

 452. Hocam bundan 2-3 ay önce ders çalışırken elime bir tarak Alıp saçlarımı tarıyordum. Saçlarım masanın üstüne düşüyordu ve ben bunu önemsemiyordum. Şimdi o bölge biraz seyrek gibi duruyor. Ne yapmalıyım ? Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hangi bölgeden döküldüğünü söylememişsin ama seyreklik varsa biotin alabilirsin

 453. hocam benim saçım aşırı dökülüyo ben 14 yaşındayım doktora gittim kan aldılar ve cinko k ve feramat ilaçlarını verdi sizce sorunum nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kansızlık

 454. Hocam biotinin markası onemlimi hangi marka kullanayim sizce birde kaç mg
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotinin ithal edildiği ülke öemli.

 455. Merhaba hocam yaklaşık 3 ay önce saç derimde kaşıntılı ve üstüne baskı olduğunda ağrıyan sivilceler çıktı doktora gittim konazol şampuan ve saç derime sürmem için sivex losyon verdi kullanmaya basladım sivex losyon bitti eczaneden dermovate adında bi losyon önerdiler ondan aldım bitene kadar kullandım sivilceler tamamen geçti artık ilaçta kullanmıyordum aradan 2 hafta geçti bir iki derken sivilceler tekrardan cıkmaya basladı tekrardan 2 tane dermovate losyon aldım dermovate sürdüğümde ağrı ve kaşıntı biraz geçiyordu rahatlatıyordu yine bitti daha almadım 1-2 hafta içinde kafamdaki ucu iltihaplı sivilceler aşırı ağrı acı ve kaşıntı yapmaya basladı ve saçımın tepe hemen arka bölgesinde sadece belli bir yerde aşırı saç dökülmesi olduğunu farkettim sadece o bölgede aşırı seyrekleşme oldu. Hocam size sorum bu iltihaplı sivilcelerden kurtulmanın bir yolu varmı varsa o bölgedeki dökülen saçlarım sivilceler geçtiğinde tekrardan çıkar mı ? Cevap verirseniz çok sevinirim hocam o seyrek bölgede bir daha saç çıkmamasından çok korkuyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermatologa yeniden çıkmanızı bu ürünlerin yanısıra antibiotik kullanmanızı öneririm

 456. ya bana neden cevap vermediniz bilmiyorum 🙁 kansızlık yüzünden saç dökülmem oldugu söylenmişti doktorum tarafından, kansızlıgım geçtiği ve tüm vitamin değerlerim normale döndüğü halde dökülmem devam ediyor. günlük biotin takviyesi yapıyorum. ısırgan otu çayı içiyorum. dökülmem durmadı sizce sorun ne olabilir görünürde hiçbir şey yok çünkü
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülme özellikle tepe kısımlarındaysa erkek tipi dökülmedir.ona göre tedavi almalısınız

 457. e peki napıcam 😀 ama kremli şampuanlar saç döker değil mi? bitkisel şampuana mı yoksa o reklamlardaki pantene elidor tarzında ki şampuana mı devam edeyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç uçlarına uygularsanız dökmez

 458. Hocam ben hair forte aldım saçımın her yerinden dökülme olduğu için her yerine koyarsam etki eder mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Etki edebilir ama her taraftan dökülme varsa tablet kullanmanız daha iyi olabilir.

 459. bu arada çok soru sordum ama en son doktor istediğin şampuanı kullanabilirsin zaten şampuanın %1 lik etkisi vardır demişti ama ben ne kullansam saçım daha çok dökülüyor . yani saç tipime göre nasıl şampuan seçebilirim ? karma diyolar ama sanırım normal bi saç tipine sahibim. ince telli seyrek uzamayan cansız dökülen saçlarım var sizce nasıl bi şampuan kullanabilirim? ısırgann otlu kullandım ducray kullandım head shoulders kepek için kullandım hepsi ekstra dökülme yaptı. hele o heald shulders 2 si bi arada kullandım salak gibi içinde krem varmış sanırım biraz önce elimi saçımı attım 20 tel geldi bi çekişte sonra 15 şer 15 şer acayip döküyorlar saçımı ya. tamam faydası olmıycak onu kabullendim ama zararıda olmayan bi şampuan istiyorm sadece
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Şampuan saç dökmez, saç çıkarmaz vede saç dökülmesini durdurmaz 🙂

 460. Hocam resimleri incelediğimde önlerde etki ettiğini gordum spreylerin resimler yanıltıcı mi yani

 461. başka alarjı dışında ne gbi sorunumum olabilir

 462. Hocam saclarimizin önu için ne yapalım sırf oraya ekimmi yaptiralim bu spreylerinden Fayda etmezmi onlere
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Önlerden dökülmeye pek etki etmez ekim düşünülebilir

 463. hocam fıra urtımı olmyacak tekrar dıo pki normal hair forte kullnsam sonuçta başta bende alarji yaptı oldu da yıne aynı şakayetlerle karsılaştım ( kabuklanma yapmıştı ) yanında sebederm şampuan kullnmıştım hafflmişti biraz ama ben kıl kökne zarar verır diye antı alarjıye baslamıştım şu anda o yok urtlmıo
  digeri alarjım var ama çok rahtsız olmuodum ama snuçta reaksıyon var bu reaksıon kıl kökune zarr verrır mı tekrar baslamk istyorum önce sormk istedm
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Allerji yüzeysel bir sorundur 6-7 mm derinlikteki köke zarar vermez ama sizi fiziki olarak rahatsız edeceği için devam etmemk gerekir. Tabiki bu arada sorunun allerjik olduğu kesin ise, belkide başka bir sorununuz var.

 464. hocam 1 buçk aydr antı alarjık hair forte kullnıyodum şu an tekrr sipriş için frmasını ardım ürün üretilmıo denıldı resmen şoka uğradım normal hair forte kabuk yaptmş tı ama antıalrjık urunden memnundum nen kalktı ki şu napıcam firmayla konuşup üreticler tekrar üretemz mı 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  firmaya yazın

 465. hoçam kafamın ortası seyrelme var saclarımda zayıf yumusama oldu kafa ortakısım acılmaya basladı dökulen sac gerı gelırmı ılaç kulanman gerekır deme sadece gerı gelırmı bunu merak edıyom
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tepe kısmındaki dökülme genetik dökülmedir.saçlarınızın kalıcı olmasını istiyorsanız ürün kullanmalısınız

 466. Priorin hap iyi mi hocam doktor onu yazdı bana

 467. Hocam benim 4 yıldır yağdan saçım dökülüyor saclarimi kestim kısalttim daha fazla dökülmeye başladı lütfen bi çözüm bulun çabuk yaglanio

 468. hocam 17 yasındaym günde 1 defa mastürbasyon yapıyorum,dayım kel fakat babamve amcalarım kel deil….saçlarımın ön kısmının sağ ve sol tarafına dogru açılmalar oldugunu görüyorum…mastürbasyon saç döker yazıyor her yerde bu dogru mu? birde dökülen saçlarım geri çıkarmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  masturbasyon saç dökmez.saçın dökülmesine neden olan dht dir.dht herkesde vardır.ama saç köklerinde reseptör olanlar dht den etkilenir ve saçı dökülür.bu reseptörü olmayanların saçı dökülmez

 469. Hocam merhaba ben ekimde 20 yaşıma giricem lise 4 dahil saçlarımdan çok memnundum gürlüğu çok iyiydi ama lise bittikten sonra üniversiteye hazırlandım (bu sene) ocaktan itibaren saçlarımda dökülme hissetmeye başladım nisandan sonra iyice arttı alın çizgim dümdüzdü ama şimdi yanlarda dökülme oldu saçlar tüy gibi olmaya başladı doktora gittim aynısını anlattım direk erkek tipi dökülme dedi saçıma bile bakmadı minoxin diye bir ilaç verdi bu saçları yeniden çıkarabilir miyim ya da bu ilaç çıkarır mı çok kafaya taktım bu durumu cevabınızı bekliyorum. Saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  erkek tipi dökülme.kullanabilirsin beraberinde 10 mg biotinde almalısın

 470. saçlarım tepesinde seyrelme var doktor minoxil verdi sizce faydasıolurmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olur.10 mg biotinde almalısın

 471. hocam yaşım 18 bi süredir saçlarım cok dökülüyor tepesi seyrelmeye dogru gidiyor bunun için sizce ne yapmalıyım saçlarim cok gür ve sıkti resmen 3 te biri yok
  Op.Dr.Atilla KAYA
  procapil veya minoxidil içeren sprey ve 10 mg biotin alabilirsin

 472. Etkili ilaç yoksa ne yapacağız hocam ettirmek mi gerek illa
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet ektirebilirsiniz

 473. Öndeki açılmada ne etkili olur hocam ve saclarim izin ayırdığımız yerleri ve tepesi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  önlerde çok etkili ilaç yok doğrusu

 474. hocam iyi gunler benimde son 6 aydir saclarim cok dokulmeye basladi tepesi seyreliyo gide gide önüne nasil gecerim sac dokulmesi nasil durur bircol sampuan ve serum kullandim fayda etmedi ailemde saci dokulen yok yani genetik degil doktora basvurmadan bana tavsiye verin lütfen dogudayim ve doktora gitme imkanim yok
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Ailede saç dökülmesi olmaması sizde genetik dökülme olmayacağı anlamına gelmez, dedenizin dedsindeki bir gen gelip sizi bulabilir körün taşı gibi 🙂
  şampuan ve serumlardan beklentiniz olmasın.hairforte sprey ve xpecia tableti araştırın.

 475. İyi günler bu yaza girerken sol ön kısımda saçkıran oluştu,doktor anında kortizon içeren iğne ve sürmem için ilaç verdi;fakat 20 gün içinde tekrar dökülmeye başladı ve tekrar iğne ve bu sefer karışımlı ilaç verdi sonuç olumlu oldu.Ancak 4 ay sonra yani şimdi tekrar saçkıranlarım başladı hem de 3 4 tane varlar bu sefer saçlarımında çok aşırı şekilde yok olduğunu gördüm,dökülmelerim arka tarafta ve ilaç kullanmakta zorlanıyorum bu durumda nasıl çözüm bulabilirim yardımcı olabilirmisiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  squarik asit di butil ester içeren losyonlardan kullanın

 476. hocam yaş 18 saçımın önü bir miktar açılmış gibi. o bölgenin canlanması için ne yapılabilir? sarımsak şampuanı işe yarar mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öndeki açılmada ilaçlar pek etkili olmaz, sarımsak hiç etki etmez boşa kokmayın 🙂

 477. iyi günler hocam numismed şampuan kullanıyorum 2008 üretimli 2015 ekimde biticek tarihi 2 ay var kullansam sorun olurmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sorun olmaz onlar yasa gereği yazılır

 478. kolay gelsin hocam 5 sene önce dökülen saçların tüyleri var ufak ufak bunların canlanma ihtimali varmı hocam tedaviyle …… bu tüyler dökülen saçların tüylerimi hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eskisi gibi olması zor ama doğru ilaçlarla bacak yada göğüs kılı kalitesine ulaşabilir.

 479. Hocam bende ders çalışırken saçlarımı yan kısımlardan ufakça çekerek koparıyordum baya da geliyordu topak topak saç birikiyordu sonradan yanlarında açıldığını fark ettim saçların geri gelebilir mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Ön yan kısımdakilerin geri gelmesi zor doğrusu

 480. Hocam peki biotin kullansam onun belirli bi miktarı yan etkisi falan nasıl yanı saclarim da sade
  ce kalite artışı olur değilim giden saçlar geri gelmez

 481. Merhaba hocam dhtye karşı duyarlı olursa mastürbasyon saç döker mi ve yasim 18 saçlarım cok döküldü seyreklesti sadecd üst ve yanları napmam lazım geri kazanmak icin ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır dökmez.eğer genetik dökülme ise bu konudaki bilimsel ürünleri öncelikle araştırmanı öneririm

 482. Hocam benim sacim bir senede seyreldi ve doktora gittim bana alopecia sampuan ve sprey onerdi bir kac ay kullandim biraktim ve su an piyasadaki sampuandan kullaniyorum az da olsa dokulme var bir psikolojok hap kullaniyorum haplarin dokme ihtimali varmi birde saclarim tekrar cikarmi simdiden yardiminiz icin tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bazı ilaçlar dökülmeye neden olabiliyor.kullandığınız ilaçların bu tür yan etkileri varmı araştırın.eğer varsa 10 mg biotin alabilirsiniz tedaviniz devam ettiği sürece.eğer genetik dökülme ise bu belirlenmeli ve ona göre tedavi almalısınız

 483. Hocam 19 yasindayim saclarim lise 2ye kadar çok gurdu daha sonra duzlestiriciden ve spreyden dolayı galiba saclarim döküldü seyreldi kan ilacı kullanıyorum onun dışında bu durumum genetik olabilirmi yada sebebi sizce nedir tüy halinde hiçbirşey gözükmüyor yanı saç koklerim öldumu sizce saclarim eskisi gibi olucakmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aneminiz varsa dökülme olabilir.anemi tedavisi yanı sıra biotin kullanabilirsiniz

 484. Hocam regoine ilk kullanımlarda saç döker mi ve etkili bir ürün mü
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökebilir.etkilidir.

 485. Hocam yaşım 19 1 yıldır çok aşırı mastürbasyon yapıyorum günde 2 veya 3 saclarimin önünde yanlarında dökülme var seyreklesti yanlari açık aşırı mastürbasyon dan dökülür mu ve geri çıkma şansı var mi ne yapmalıyım ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  masturbasyon saçı dökmez genetik dökülme olabilir

 486. Hocam ben 19 yasindayim sacimda dokulme yoktu bu zamana kadar. Sac dibinde pullanma oldugu icin tirnaklarimla kazidim. Kazidikca sacim dokuldu. Sacim ince telli ve seyrek oldugu icin azda olsa belli oluyo. Dokulen saclar geri cikar mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Tırnaklamayla döküldüyse geri çıkar ama yaşınız genetik dökülmeye uygun

 487. Hocam ragoine için ne dersiniz doktora gittim bunu önerdi ama yurt dışında olan akraban varsa ordan getirt dedi sizce iyi mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sahte olmayanını bulursanız iyidir

 488. hocam üst üste boyama yapmaktan dolayı saçlarım yıprandı,kolay kopuyor ve dökülüyor acaba dökülen saçlarım yeniden çıkar mı ne gibi ilaçlar önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  koparak dökülme ise çıkar, kopmaları engellemek için 2 mg B7 vitamin tabletinden günde 1 tane kullanın

 489. slm hocam şakalarıma bakınca ufacık tüyler var bunların saç olma ihtimali var mı tıbben..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şakaklarda biraz zor

 490. Merhaba hocam 15 yaşındayım ve saçlarım dökülüyor elimi atıp kaşıdığımda 5 – 6 tel geliyor sürekli doktora gittim vichy dercos şampuanı verdi ve hiç etki etmedi erkek tipi saç dökülmesi dedi lütfen yardım edermsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu kadar dökülmeye tedavi önerilmiyor

 491. Hocam selamlar Benim saçım askerdeyken dökülmeye başladı ve iki senedir dökülüyor artık baya saçımın önü açıldı şimdiye kadar hiç ilaç kulanmadım dökülen saçı geri kazanabilirmiyiz önereneceğiz bir ilaç varmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hepsini olmasa da bir kısımını kazanabilirsiniz. hairforte sprey ve xpecia tableti araştırın

 492. İyi ayşamlar hocam saçımın yan tarafları açık 5-6 seneden beri hiç tedavi uygulamadım .. yaklaşık 1 aydır dht engeleyiciler kremler haplar vesayri kullanıyorum ve bir sürü ufak tüycük var hocam bunlar saç olurmu acaba … eğer olmaz ise neden bunlarda orada duruyor . teşekkürler hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bölgesel ürün kullanırsanız canlanabilir

 493. Hocam saçım döküldüğü zaman ucunda beyaz bişey oluyor o nedir

 494. Hocam son 3 senedir sacimin orta kirminda acilmalar basladi sanirim kuru kuruya fon cekmekten oldu geri nasil kazanirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fön çekmenin o kadar ciddi etkisi olması beklenmez başka sebep varmı diye araştırın bence

 495. Hocam benim saçımda yağlı kepek var şampuanlarını aldım yavaş yavaş azalıo tabi bu arada saçım dökülüyo bu yüzden dökülen saç geri çkıarmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Eğer sebep sebore ise çıkar ama sebore olması genetik dökülme olmadığını göstermez

 496. Slm hocam ben saçımı 1 cm öne aldırdım ektirdim … 1 sene oldu şu anda dudasterid ve başka yardımcı ürünler kullanıyorum ve ektirdiğim yerin içinde ve önünde tüyler oluştu ve saçsız yerden 2. 3 tel gerçek saç çıktı uzuyor en ön bölgede saç olmayalı 4- 5 sene oldu burakiki kökler ölmemişmidir hocam nasıl tüy ve saç oluşuyor…
  yeni çıkan saçlar ekim saçı değil hocam orjinal saçlar. neredeyse anlımda çıkıyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülen kıl kökünde fibrozis oluşmadıysa çıkar,birde hepsi aynı anda dökülmedi sonuçta kimi 3 yıl önce kimi 5 yıl önce döküldü.kullandığın ürünleri saç çizginden daha uzak alanlara uygulama kötü görünebilir.

 497. hocam saclarım cok az ya saclarım icin agladıgım kadar hiçbirsey icin aglamadım diyebilirim resmen psikolojim bozuldu sacim 1yilda azicik kaldı lütfem yardım gürleşmesi icin ne kulanmalıyım bi sitede at şampuanı gördüm baya pahalı biseydi onu mu kullansam lutfen yardim edin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle doktora gidip dökülme nedenini tespit etmelisin.saçlarını desteklemek için bu arada 10 mg biotin başlayabilirsin

 498. hocam ben 15 yaşındayım 11.sınıfa gectim sacım 9.sınıfa kadar cok iyidi dökülmüyordu ve ince degildi ama 10 .sınıfa gectigimde dökülmeye başladı ve.ciddi anlamda sacım azaldı resmen farenin kuyrugu kadr kaldı ve bnim ablamında çok dökülüyoo hatta onunki benimkinden daha çok dökülüyo onun sacıda cok az biz doktora gittik test falan yaptı demir eksikligi faan cikti sacımızın gürleşmesi için ne kullanmalıyız lütfen yardımcî olun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle anemi tedavisi almalısın ve biotin kullanabilirsin

 499. Merhaba hocam ben 16 yaşındayım ve lise 3 e geçtim hocam benim 9. sınıfta saçım gürdü hocam ama 9. sınıfın sonunda yazın başlayan seyrelme halen devam ediyor ne yapabilirim ben dht den dolayı olabilir diye düşünüyorum saçınım perçemi inceliyor bide çabuk yağlanıyor arada bir sivilce gibi kızarıklıklar görüyorum ve ne yapabilirim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  16 yaş genetik tipte dökülme için erken.bu nedenle dermatologla görüşüp dökülme nedenin araştırlmalı

 500. merhaba benim saçlarımda normal bir dökülme vardı ama son bir buçuk aydır saçlarım tutam tutam elimde kalıyor sanki kanser hastası gibi doktorum bütün tahlilleri yaptı demir ve folik asit eksikliği varmış ama bunlar bu kadar döküme yapmazmış ateşli hastalık ameliyat olduysan olabilir dedi bede böbrek taşı ameliyatı oldum vücudumdan narkozu bir hafta sonra atabildim sonrasında ateşli ama normal bi hastalık geçirdim dktorum vitamin demir eksikliği için ilaç verdi ve remolent markalı şampuan ve saç bakım serum verdi bu dökülme düzelir mi ve saçlarım geri çıkar mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kan değerleriniz normale dönünce düzelmesi beklenir

 501. Benimde saçlarım dökülüyor alnimda çok açık var saclarim da çok az ve ince telli bir öneriniz olursa sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  6 ay hairforte sprey ve xpecia tablet kullanmanı öneririm.her ikisinide günde 2 doz

 502. Selamlar hocam bundan 5 sene önce minoxidil kullandım .. aslında saçlarım vardı..reklamlara kandım.. ve şakaklarıma sıktım aslında şakaklarım gürdü bi cahillik yaptık kullandık ve seboreik dermatit yaptı. 2 senede ancak kurtuldum ama şakaklarımdaki saçlarımıda aldı gitti ve şakaklarıma saç ektirdim 1 sene önce ve 15 günden beride dudasterid alıyorum. ekilen saçların 1 milim önünde ve şakakların içinde tüylenme oldu bunlar saça döüşürmü hocam …
  cevaplarsanız çok makbule geçer hocam…
  Saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o tüyleri beslenmesini arttırmak için xpecia tablet almanı öneririm.günde 2 doz

 503. Masturbasyon saç döker mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökmez

 504. Hocam ya iki yıla kadar hair forte ve xpecia tablet kullanırsam saç dökülmesi ne ara durur hayatım bunlara bağlı mı kalacak Hocam hair forte saç çıkarıyor ya çıkan saçların sonradan dökülme ihtimali varmı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülme sebebi testislerinizden salgılanan hormon, testisleriniz sizde kaldığı sürece dökülme sebebi kanınızda var demektir ve hangi ilaç olursa olsun bırakırsanız yeniden dökğlme başlar

 505. hocam xpecia erkek kullanıyorum içeriğinde saç a zarar veren dht yi engelliyormus sanırım peki bu ileride cinsel sorun oluşturur mu ?
  Tesekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bitkisel olduğu için zarar vermez

 506. Hocam genetik dökülmem var bişey kullanmıyorum dökülenler geri çıkıyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bir süre sonra geri çıkanların sayısı giderek azalır

 507. Hocam bende 3 senedir saç dökülmesi var doktor kansızlık olduğunu söyledi ferro sanol duodenal verdi kullanıyorum ama saçımın dökülmesi durmadı ve saçlarım aşırı seyrek eski gür saçlarım geri gelirmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Öncelikle doğru nedeni bulmak lazım sanki sebep farklı bir şey gibi

 508. Merhaba hocam ben 19 yaşında bir bayanim saçlarım 3-4 yıl öncesine kadar cok sıktı fakat zamanla dökülerek su anda kafa derim görünecek şekilde seyreklesti bayan olmam durumu daha da zorlaştırdı doktora daha önceden de gittim gittim fakat gerekli tahliller 3 hafta önce yapildi ve sonuç dha-s hormonum. 548.9 ve 1,4-Delta androstenedion 4.26 hocam benim size sormak istediğim tedaviye daha başlamadığını fakat baslarsam eski saclarima kavusabilirmiyim sonuçta aynı zaman da uzun bir süre gecti ve kavusabilirsem tahmini süre nedir cevapladınız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eskisi kadar olması zor ama bir kısmını kazanırsınız daha önemlisi dökülmeyi durdurabilirsiniz

 509. Hocam çinko saçı döker mi öyle bir yazı okudum da testesteron seviyesini yükseltiği için dökermiş doğru mu

 510. Geçen biri yazmıştı finasteridden dutasteride geçmiş çok dökülme olmuş…. demişsiniz hocam ! dutasterid dht yi engelemezmi hocam finasteridi bırakıp dutasterid kullansak koruyamazmı acaba finasteridin çıkardıklarını .. yoksa dutasterid etkili değilmi hocam

  hocam 1 soruda sorucam size zahmet
  finasterid hangi bölgeyi korur dutasterid hangi bölgeleri korur şimdiden sağolun

 511. bide saçlarımı 3 numaraya kısalttırdım 1hafta oldu saç tellerim kestirmeden önce kalındı incelme sebebi kısa kestirmeden dolayı olabilirmi uzadıkca kalınlaşırmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kısa kestirmek saç telini inceltmez

 512. hocam iyi çalışmalar ben 27 yaşındayım 20 yaşımdan beri saçlarım dökülüyor açılma yok sadece saçlarımda alın bölgesi ense bölgesi tepe bölgesi kulak arkasında seyrelmeler var en çokta tepe bölgesi ve üst kısım alnımda çok açılma yok xpecia tablet kullandım 4 ay saçlarımda beyaz beyaz kepek oluşturdu ve çok yağlanma oldu 1 senedirde kullanmıyorum hala seyrelme var ama açılma yok ve dökülmede devam ediyor kepekten dökülen saçlar geri çıkarmı çıksada nezaman bi süreçte çıkar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  TV reklamlarında söylenenin aksine kepek saçı dökmez

 513. Selamlar hocam 2-3 senedir finasterid kullanıyorum şimdi
  finasterdi bırakıp dudasterid kullanmak istiyorum dudasterid kullansam finasteridin koruğu saçları .. kaldığı yerden korumaya devam edermi hocam..bife dudasterid şakaklarda etkilimidir..
  + dermoroller mevcut saçları kırarmı uygularken saçım uzundur… teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Dermaroller saçı kırmaz
  Geçen biri yazmıştı finasteridden dutasteride geçmiş çok dökülme olmuş

 514. Hocam günlük 70 tel normal diyorsunuz ama alnım açılıyor geri çıkar mı yani
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Ben normal demiyorum “normal kabul edilir” diyorum yani bana ait görüş değil

 515. Hocam sürekli fön saç döker mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fırçayı çok sıkı çekmezseniz dökmez

 516. Hocam günlük 60_70 tel saçım dökülüyor daha çok banyoda ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günde 60-70 saç teli dökülmesi normal kabul edilir

 517. hocam tekrar rahatsız ettim özür dilerim az önce AGA dır demiştiniz bunun anlamı nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Andro Genetik Alopecia nın baş harfleri yani genetik dökülme

 518. Hocam minoxsili 1 ay kullandım, saçlarımı çok döktü,bırakalı 4 ay oldu,yeni yüklenmelerde var ,ama bu tüy olan yerler eskiden saçtı, bu tüyler tekrar şaç olur mu hocam,mezoterapi tedavisinde yatıracam gerekirse

 519. merhaba hocam 29 yaşındayım sebebi bilinmeyen strese bağlı işyerimdeki stresede bağlı ışık altında tepe bölgemde seyrelme mevcut (deri birazcık görünüyor) önlerdede çok az gerileme varbu dökülenleri geri çıkarmak mümkünmü stres ortamı bittikten sonra dökülenler tekrar çıkarmı ne gibi ilaçlar kullanmam gerekir şimdiden teşekkürler tahmini olarak günde 50 tel dökülüyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tepe bölgesinde dökülme varsa bu ailesel genetik tipte dökülmedir.tamam birtakım faktörler etkilyebilir ama asıl neden AGA dır bu nedenle saçınızın dökülmesini istemiyorsunuz düzenli tedavi almanız gerekir

 520. Minoxsili 1 ay kullandım çok döktü dedim,sizde 4 ile 12 haftaya çıkar dediniz hepsi ,benim 4 ay oldu nerdeyse bırakalı,tüylenmeler var hocam,eskiden normal saç vardı oralarda,onlar saç olur mu şimdide

 521. Hocam dht hormonu amaliyat ile alınır mı ya da kısırlaşsak saç dökülmesi durur mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yumurtalıklar alınırsa DHT azalır

 522. mrb hocam yaşım 35 yıllardır şakak kısmımda ciddi dökülmeler oldu ve saçımın ön tarafı yok gibi çok seyrek en son bi dermotoloğa gittim bana m-fro losyon ve çinko ve magnezyum içeren bi tablet verdi şu an kullanıyorum 1 aya yakın saç dökülmem durdu fakat saçlarda gürleşme uzama yok ayrıca şampuan kullanmıyorum kozanın kükürtlü sabununu kullanıyorum yağlanmaya iyi gelir düşüncesiyle yorumlarsanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bu kullandıklarınızdan saç dökülmesine etkili ürün yok, saç dökülmesine yönelik ilaçlar kullanın

 523. Hocam merhaba, benim bir sorum olacak
  Kökten dökülen bir saç eski halini yani tam saç halini kaç ayda gerçekleştirir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2-3 ayda çıkması beklenir

 524. Minoxsili 1 ay kullandım,şaclarım çok döküldü bıraktım,dökülen saçlar geri çıkar mı,ne kadar zamanda geri çıkar hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet 4-12 haftada hepsi geri çıkar

 525. iyi akşamlar. acaba saç çıkarmak mümkün mü ? dökülmesini durdurmanın yanında.en fazla nerelerde saç çıkar bu yöntemlerle ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Kök öldüyse yani tüy dahi kalmadıysa teknik olarak çıkarmak imkansız ama tüyler varsa doru tedaviyle canlandırılabilir

 526. Hocam sadece şakaklarda dökülme var. diğer her yer normal. biraz da saçın önü… acaba minoxil+propecia+acnelyse+azeldrem krem+ dermaroller kullansam şakaklarımda saç tekrar çıkar mı ? çıkması için ne yapmam lazım… + biotin de var.lütfen yardım edin.. çok moralim bozuk….tşk ler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Denemek için uygun bir formül ama önlerde başarı genellikle düşüktür

 527. Merhaba. Hairforte ve xpecia yi 3 ay kullanmak saçta seyrelmeyi geçirirmi? Ayrıca yağlı saçı hergün yıkamak doğrumudur? Tşkler .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Her gün yıkamanın sakıncası yok
  tüm saç ilaçları için geçerli olan şudur 2-3 ayda etkisi ancak başlar ve kullandıkça olumlu etkisi artar değişim 2 yıla kadar giderek daha fazla hissedilir

 528. hocam sabah 1 tablet xpecia,aksamda 1/4 te proscar kullanıyorum 1 ay oldu ve dökülmem çok fazla arttık minoksilde kullanıyorum sürerken her defasında 40 tel dökülüyor (kalın telliler genelde) bunu xpecia ve proscarı aynı andan kullanmış olmam yapmış olabilir mi hocam cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Hayır yanlışlık yok, minoxidilin geçici saç dökülmesinde artış yapmasına bağlıdır önemli değil geri çıkar onlar

 529. Merhaba hocam benim saçlarım roaccutane kullandığım süre biraz seyreldi ve inceldi şuan ilaç yeni bitti dökülen saçlar genetik olmadığı için yerine yenisi gelirmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  roaccutane biotin (B7 vitamin) i azaltarak saçı dökebiliyor bu konuda bilimsel çalışmalar var
  en kısa sürede biotin başlayın ve 10 mg lık lardan günde bir tane alın

 530. Hocam merak ettiğim bişey var haftanın 5 günü spor yapıyorum ve 5 günde yıkanmak zorundayım sürekli saçı yıkamak saçı döküp zarar verir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her gün yıkamak saça zarar vermez

 531. Meraba ben 17 yasindayim.Saclarim 14 yasindan beri dokuluyodu pek onemsememistim en baslarda ama son iki yilda ciddi derecede artti.Doktor demir eksikligine bagli kansizligin ve B vitamini eksikligin var dedi.Demir ilaci kullandim vitamin ignesi ictim.Ama saclarim hala cok dokuluyo.Saclarim ciddi derecede az.Parliyo kafam.Cok takiyorum kafama agliyorum hep.Kel mi kalicam tamamen.Yardim edin 🙁
  Op.Dr.Atilla KAYA
  İlaç kullanmazsanız kel kalabilirsiniz.Dünyada saç dökülmesinde etkili olduğu bilinen 3 madde vardır 1-procapil içeren sprey 2-minoxidil içeren sprey 2- finasterid içeren tablet, minoxidil içeren sprey kullanırsanız % 75-80 olumlu cevap alırsınız, finasterid tablet kullanırsanız % 70 başarı elde edersiniz. İkisini birlikte kullanırsanız (% 92) başarı elde edebilirsiniz.Bu ikisi yerine sadece procapil içeren spreylerden birini kullanırsanız % 90 civarı başarı elde edersiniz. Bunların yanında günde 10 mg B7 vitamini veya xpecia tablet kullanırsanız var olan saçlarınızın kalitesini de artırabilirsiniz, şampuan seçiminde biotinli şampuanı tercih edebilirsiniz.

 532. hocam merhaba benım 8 ay once kansızlıktan ve b12 ‘denolayı çok agresif bi dökülme oldu 2 ay civarı hap ve igne takviyesi aldım sonra bıraktım cok duzelmıstı son 2 3 aydır tekrardan başladı ve gercekten acayip seyrekleşti bu ıgneyı veren doktorum 1sene demı