Baş bitinden kurtulma yolları

Baş biti pire ve kene gibi yanla beslenen bir tür parazittir. Parazitin kendisi, yumurtası (sirke) ve yavrusuyla (yavşak) direkt bir kişiden diğerine bulaşarak yayılır.Kreş, askeri, kışla anaokulu gibi kalabalık ve yakın ilişkinin olduğu ortamlarda sık rastlanır. Kolaylıkla tedavi edilebilir. Saç bitinden kurtulmanın bir çok yolu vardır.
Saç bitinden kurtulma yolları etkinlik, ilaçların yan etki oranı, uygulama pratikliği ve yaygın kullanımları açısından şu şekilde sıralanabilir.

Silikon gurubu ilaçlar ;saç bitinden kurtulma yolları
% 4 dimetikon % 96 siklometikon içerirler. Siklometikon kolay buharlaşır geride kalan dimetikon biti tümüyle kaplar ve hava geçirmez bir örtü oluşturur. Solunum yapamayan bit havasız kalır ve ölür. Dimetikon içeren ilaçlar en etkili saç biti ilacı gurubundadır ve % 100 yakın başarı gösterir. Aktif madde bitin nefes borusunu tıkadığı için yıllar içinde etkisi azalmaz. Zehir gurubu ilaçlarda bu önemlidir çünkü parazit yıllar içinde nesillere aktardığı bilgi sayesinde ilacı etkisiz hale getirir. Dimetikon içeren ilaçlar hiçbir yan etki göstermezler, bilimsel çalışmalarda yan etkisi belirlenememiştir. Bu gurup ürünler sprey, şampuan ve solüsyon olarak 3 formda üretilmektedir. Saç bitine kesin çözüm denilebilir.

 

bit zehiriZehir gurubu bit ilaçları ;
Tarlalarda ve bahçelerde tarım ilacı, şehir içinde sivrisinekle mücadele gibi alanlarda da kullanılır. Permetrin, malation gibi farklı gurupları vardır. Farklı dozlarda tüm canlılar için öldürücüdür, biti de zehirleyerek öldürür. Parazit zamanla savunma mekanizmaları geliştirdiği için % 40 a varan etkisizlik vakaları olabileceği konusunda bilimsel çalışmalar vardır. Yumurtalar etkilenmediği bir süre sonra yeniden uygulanması gerekir yoksa yumurtalardan yeniden canlılar ortaya çıkar. Zehirli olduğu için özellikle çocuklarda kullanılacaksa çok dikkatli olunmalıdır. İçilmesi son derece tehlikelidir, acil tıbbi yardım gerekir.

 

saç bitine kesin çözümZehir gibi etkili olanlar; Bu gurup daha çok vücut (elbise) ve kasık biti tedavisi için kullanılır,
Gamma Benzen gurubu, sinir sistemini felç ederek etki gösterir, yasaklanmıştır
Benzil Benzoat ; sıkça tahriş görüldüğünden önerilmemektedir.
Fenotrin –Sumitrin ; Gün ve lamba ışığında hızla bozulur ve etkisini kaybeder.
Bit için kullanılan tabletler ; Kullanım zorluğu, tedavinin uzun sürmesi ve yan etkileri sebebiyle kullanımı azdır.
Sulfamethoxazole / Trimethoprim (bactrim)
Ivermectin
Albendazole (mebandazol)

Saç bitinden kurtulma yolları araştırılırken kullanılacak ilaçlarda şu özellikler aranmalıdır.
en etkili bit ilacı hangisidirSonuç% 100 olmalıdır
Pis kokmamalıdır
Yan etki yapmamalıdır.
Zehirli olmamalıdır
saçları kesmeyi gerektirmemeli
Saç biti bitkisel tedavileri anlamlı sonuç vermemeleri hatta gereksiz yere zaman kaybına sebep olduğu için bu guruptan söz edilmemiştir. Bu gurupta üzerine bilimsel çalışma yapılan tek bitki krizantem çiçeğidir o da ancak fabrika ortamında etkili hale getirilebilmektedir.

Bitten Nasıl Korunulur
bitten kurtulma yolları doğalSaç bitinden korunmanın en pratik yolu bit olan insanla yakın ilişkiye girmemektir ancak kimde bit olduğunu bilmek mümkün olmadığı için korunmak zordur.Özellikle okul ve kreş gibi çocuğun çok olduğu ve yakın ilişki olan yerlerden bulaşma sık olur.
Ev içinde bir kişiye bit teşhisi konduysa yastık gibi ortak kullanım ürünleri hemen kaynatılmalı ve ortak kullanımdan çekilmelidir. Tabiki bu arada bitli kişi yada kişileri de bir an önce tedaviye almak gerekir.Ailede yaşayan herkes aynı gün yada günlerde tedavi olmalıdır yoksa kişiler birbirine bulaştırmaya devam eder.
Okul kreş gibi bit olan kişileri kontrol etmek mümkün olmayabileceğinden korunma amaçlı şampuan kullanılabilir.Saç bitinden korunmanın bir diğer yolu da bit parazitini uzaklaştıran koku içeren şampuan kullanmaktır.Sivrisinek kovucuya benzer mantıkla etkili olan kokular tedaviden sonra bitin tekrar gelmesine engel olur.Bu tür bit kovucu kokulu şampuanların haftada 1-2 defa kullanılması korunma sağlar.Bunların dışında toka gibi kokulu aksesuarlarda korunmada yardımcı olabilir.
Bit tedavisi yapılırken evdeki diğer bireylerde de olma ihtimali göz ardı edilmeden ayrıntılı bir şekilde inceleme yapılmalıdır.Buna benzer şekilde kreş okul gibi birlikte yaşamın olduğu yerdeki diğer kişiler kontrol edilmelidir.

saç biti tedavisi

bit nasıl anlaşılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.