Saç ekimi sonrası kullanılması gereken ilaçlar

Ekim yapılan bölgede genellikle tüyleşmiş kıllar da olur,ekim sonrası ürün kullanımı bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak daha iyibir sonuç elde edilmesini sağlar.O kadar eziyet çekip, para ve zaman harcayıp yaptırdığınız saç ekiminden daha mutlu olmak için yapılan girişimi desteklemelisiniz.Saç ekimi yapıldıktan sonra şu sebeplerle ilaçlar kullanılmalıdır.

-Ekim yerinde önceden var olanların dökülmesini engeller.

-Ekim yerinde önceden var olan kılların kalitesini arttırır.

-Şok dökülme miktarını azaltır.

-Şok dökülmeden sonra geri çıkışı hızlandırır.

-Ekilen köklerden daha kaliteli saç çıkmasını sağlar.

-Alım yerindeki tüyleşmiş saçların kalitesini artırarak seyrek ekimi kamufle eder.

Bu amaçlarla şu ürünleri kullanabilirsiniz;

Alınabilecek haplar (sadece biri alınmalıdır)

Biotin (Vitamin H ve B7 vitamini):

Dökülmeye etkisi olmaz daha çok kalite üzerine etkilidir.Güvenilir her firmanın ürünü alınıp kullanılabilir seçimde daha ekonomik olan ürün tercih edilebilir bunun dışında kalitenin birbirine yakın olması beklenebilir.Günlük 10 mg biotin almak şok dökülme oranını azaltır,çıkacak saçların daha erken çıkmasını sağlar,gerek çıkacak gerekse var olan saçların kalitesini artırarak saçların daha dolgun görünmesini sağlar.

Karma tabletler;

Keratin,L-Sistin,çinko,biotin,B5 vitamini,saw palmetto gibi saç kalitesi ve saç dökülmesi, üzerine etkili formüllü tabletler (xpecia tablet gibi) çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Finasterid (propecia,dilaprost,proscar):

DHT oluşumunu engelleyerek ekim alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir ancak yan etkileri iyi araştırıldıktan sonra başlanmalıdır.

Sprey olarak kullanılabilecekler (bunlardan sadece biri yeterlidir)

Hairforte sprey

Saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen saçların daha iyi beslenmesini sağlar ama asıl etkisi tüyleşmiş saçların canlanamsını sağlayarak saç ekiminden çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar ve ekilmeden önce var olan saçların dökülmesini durdurur.Tüylerde kalite artışı ve dökülmenin durması procapil denen maddenin minoxidil gibi saç kökünü uyarmasına ve kökü finasteride benzer şekilde DHT nin tahrip edici etkisinden korumasına bağlıdır.

HGF Sprey

Saç ekimi yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını sağlar ve şok dökülme oranını azaltır ekilenlere bu olumlu etkisi yanında yine kanlanma artışı ve DHT yi bloke etmesi sayesinde ve ekim yapılan alanda önceden var olan tüyleşmiş kıllarda kalite artışı sağlar ve dökülmeyi durdurur.

Ekim alanında tüyleşmiş kıllar varsa HGF sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun çok daha iyi olmasını sağlar.

Rogain (spectral,regain vs) Sprey

Ekim yapılan alandaki ve diğer alanlardaki tüyleşmiş kılları canlandırması için önerilir.Ekim alanındaki tüyleşmiş kıllar varsa rogain sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun daha iyi olmasını sağlar.Rogainin tek eksiği DHT nin saç dökücü etkisinden koruma sağlamamasıdır.

Şampuanlar;

Kafaya uygulanıp 2 dakika sonra yıkandığı için şampuanlardan çok beklenti olmamalıdır ancak tercih edilecekse biotinli,saw palmettolu veya LSSRE içeren şampuanlar düşünülebilir.

Diğerleri

Aspirin:

Ekim sonrası kanı sulandırmak için öneren klinikler vardır ama kullanımı çok yaygın değildir,bilimsel olarak ekilen saçlara faydası yada zararı olması beklenmez.

Bepantol

FUT yöntemi yapan kliniklerin rutin önerdiği saç temizliği öncesi yumuşatma amaçlı kullanılır. FUE yi FUT gibi yapanların hala devam ettiği ama kanal açmadan FUE yapanların asla kullanma gereği duymadığı bir üründür. Ekilen saça hiçbir yararı yoktur.Ekim alanına sürülen bepanthol 2 sorun yapabilir birincisi ürünü tekrar temizlemek uğraştırıcıdır ve bu uğraş köklere carar verebilir,ikincisi bepanthol yeterince temizlenmezse ekim alanında enfeksiyona neden olabilir.Temizlikte sadece şampuan kullanımı yeterlidir.

11 comments

 1. merhaba sac ekımının ılk yıkamasını bugun yaptırdım bıotıne hemen baslamalımıyım antıbıyotık aldıgım ıcın doktorum antıbıyotık bıtınce basla dedı?
  ayrıca sac spreyınıde on gun sonra kabuk dokumunden sonra donor alanına 2 ay sonrada ekım alanıına baslamamı soyledı kafam karıstı bu yuzden sızce ne yapmam uygun olur ayrıca bıotın gunde kac mg almalıyım tesekkur ederım.

  • Biotin normalde zaten vücutta sentezlenen bir vitamin, Hemen başlayabilirsin, İlk yıkama yapıldıysa beklemeden spreyede başlayabilirsin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba hocam saçımı ekeli 5 gün oldu nezaman ilaç takviyesi almamı ve hangi ilaçları almamı tavsiye edersiniz yaşım 39 xpecia tablet var evde çinko tableti ve biotinim var hangi lerini kulanmamı tavsiye edersiniz

  • Günde iki xpecia tablet, Zaten pandemi var o nedenle günlük 15mg çinko ve biotin 5mg alabilirsin. Eğer zor olmayacaksa hairforte spreyde başlayabilirsin. Bunlar elimden daha iyi sonuç almanı sağlar, Çünkü dökülen saçlarında çıkacağı için daha dolgun görünüm yakalarsın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam merhaba 5 gün önce saç ekimi yaptırdım ilk yıkama için seba medin şampuanı ve bepanthol body lotion verildi fakat 10. Gün kabuk dökümü sonrasında kullanıcağım ürünler hakkında pek bilgi verilmedi. Sizce vitamin, şampuan ve sprey olarak ne kullanmalıyım. Bunların hepsini kullanmam gerekiyor mu ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Extra ürün kullanmanız halinde saçlarınız daha erken dönemde ve daha kaliteli çıkar. Fakat bu dönemden sonra kullanmanız şok dökülme azaltmak. Bu arada ürün kullanırsanız ölmeyen yani fibrozise uğramayan kıl kökleri olumlu yönde etkileyeceğini için daha çok saçını olur.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam merana ben saç ektireli 3.5 ay oldu xpecia tablete 3.5 ay sonra başladım geçmi kalmışım bana olumsuz bir etkisi olurmu tablet bu saatten sonra işe yararmı yaramazmı

 5. hocam merhabalar. ben 10 gün önce saç ektirdim yaşım 27. saç ekimi sonrası hangi ilacı kullanmak daha faydalıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günlük 10 mg B7 vitamini tabletinden günde 1 tane 6 ay kullanın

  • Merhaba hocam saç ekimi sonrası 5.günüm 25yaşındayım herhangi bir destek ilaç takviyesi önerir misiniz xpecia -hairforce spray gibi teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.