Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Saç veya sakal ektirdiyseniz ya da ektirmeyi planlıyorsanız bu yazıyı dikkatli şekilde okumadan temizlik için alacağınız ürüne karar vermeyin. Saç ekimi sonrası yıkama ekimin kendi kadar önemli bir işlemdir. Uygun olmayan ürün kullanmak, dikkatli olmamak ekilen saçlarda çeşitli sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Doğru yapılmayan yıkama ve uygun olmayan şampuan ve krem kullanımında şu sorunlar yaşanabilir

Kökler yerinden oynayabilir
Kökler çıkabilir
İltihaplanma olabilir
Çıkış yönlerinde açısal değişim olabilir

Fabrikasyon tarzda saç ekmeyen, yeni gelişmeleri yakından takip eden, ekimden sonra hastalarıyla yakından ilgilenen ve takibini yapan klinikler ve doktorlar artık sıradan cilt nemlendiricisi ve sıradan şampuanla yıkama yerine bu işe özel geliştirilmiş ürünler kullanmakta ve hastalarına ekimden sonraki yıkamalar için üretilmiş ürünler önermektedir.

Ekim sonrası yıkamadan şunlar beklenir

Pıhtılar temizlenmeli
Kabuklar uzaklaştırılmalı

Bunları elde etmenin tek yolu yıkamaktır. Eskiden yıkamada sıradan şampuanlar ve cilt nemlendiricileri kullanılırdı. Son yıllarda saç ekimi sonrası temizlik için özel olarak geliştirilmiş ürünler tercih edilmektedir. Bunların en bilineni Postop Settir. Postop set iki farklı üründen oluşmaktadır; jel ve hazır köpük şampuan. Bunlar birbirini tamamlayan iki üründür. Biraz ayrıntısından söz etmek gerekirse şunları belirtebiliriz

Postop Jel

Eskiden kullanılan sıradan deri nemlendiricilerin yerine üretilmektedir. Bilinen en fazla su barındıran üründür. Suyun çok fazla olmasına rağmen jel formunda olduğu için ekilen alana rahatlıkla ve köklere zarar vermeden güvenle kullanılabilir. Yine çok yüksek düzeyde su içermesi sebebiyle pıhtı ve yara kabuklarını normal deri nemlendiricilerinden çok daha hızlı bir şekilde ıslatmaktadır. Diğer taraftan uygulama alanından uzaklaştırılması da çok kolaydır. Duş tutarak kolaylıkla ciltten uzaklaştırılabilir. Elle müdahale gerekmez oysa cilt nemlendiricisi ürünleri çıkarmak için elle müdahale gerekir ki bu yapılırken kökler yerinden oynayabilir veya yerinden çıkabilir. Sıradan nemlendiriciler sürüldüğünde altında mikrop çoğalabilir bu sebeple net bir şekilde deriden temizlenmesi gerekir yoksa oluşacak tabakanın altında mikrop üreyebilir.
Jelin aynı amaçla kullanılan diğer ürünlere en büyük üstünlüğü içeriğindeki klorhexidin glukonat sayesinde mikropları % 100 yakın oranda öldürmesi, neredeyse bölgeyi steril etmesidir. Klorhexidin glukonat tıpta en yaygın kullanılan özellikle inplant gibi önemli ve pahalı girişimlerden sonra standart önerilen bir maddedir. Bu madde sayesinde ekim sonrası iltihaplanma riski neredeyse sıfırlanmaktadır. Bu ekimi yaptıran için de yapan için de çok önemli bir avantajdır.

Postop Köpük Şampuan

Jel gibi köpük de klorhexidin glukonat içerdiği için iltihap riskini en aza indirme açısından sıradan şampuanlar kıyasla çok üstündür. Yıkamada kullanıldığı alandaki zararlı – zararsız tüm mikropları (bakteri, virüs, mantar) tümüyle öldürür.
Hazır köpük şampuanın mikropları öldürme etkisi yanı sıra şu avantajları da vardır;
– Hazır köpük olduğu için köklere zarar verilmemiş olur oysa şampuan kullanımında köpürtme esnasında kökler yerinden oynayabilir hatta yerinden çıkabilir.
– İçeriği bebe şampuanı gibidir köklere zarar verebilecek kimyasal içermez.
– Göz yakma etkisi yoktur, kaş ekimi sonrası rahatlıkla kullanılabilir
– Köpük hazır çıktığı için eimin yapıldığı alana kolayca uygulanabilir.
– El yardımı gerekmeden duşla kolaylıkla uzaklaştırılabilir

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama Ne Zaman Yapılır?

İlk yıkamanın ne zaman yapılabileceği ekimi yapan kliniğe göre değişmektedir. Ertesi gün yıkanabildiği gibi 3 gün sonra da başlanabilir, diğer taraftan klinikte görevlilerce yapılabileceği gibi evde hastanın kendisi tarafından da yapılabilir. İlk yıkama için doktorunuzun önerisine uymalısınız. Doktorunuzdan bu konuda bilgi alamıyorsanız en mantıklı süre 3 gün sonra olmasıdır.

Postop Set Ne Nasıl Kullanılır?

Post op Jel Uygulaması
Diğer ürünler gibi değildir son derece basittir. Öncelikle jel uygulanır. 5-10 ml jel avuca konur, ekilen alanı ince bir tabaka kaplayacak şekilde yayılır. Yayılırken bastırmayı gerektirmeyecek kadar kalın bir tabaka jel deriye serilir. 5-7 dakika bekledikten sonra orta basınçlı duş ile kendi haline ciltten uzaklaşması sağlanır. Genellikle el dokundurmaya gerek kalmadan kendisi duş suyu ile akar gider.
Jel deriden temizlendikten sonra köpük uygulanır.
Post op köpük uygulaması
Jel uzaklaştırıldıktan sonra kurutmadan yine avuca 20-30 ml kadar köpük konur. Köpük gerekli alana yüksek bir tabaka olacak şekilde yayılır. 5-7 dakika beklenir. Köpük ile birlikte hafif okşama şeklinde ekim alanında köpükle birlikte el gezdirilir. Orta basınçlı duşla yüzeyden uzaklaştırılır. Durulama için duş tutmak yeterlidir. Her ne kadar zararı olmasa da elle temizliğe gerek yoktur. Devamında havlu ile üstüne hafif bastırarak kurutma yapılabilir.

Postop Set Tercih Sebepleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi hastasına önem veren klinikler arasında kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. Bunun sebepleri postop setin yukarıda belirtilen iltihap riskini sıfırlaması ve kolay uygulanması avantajları yanı sıra şu üstünlüklerinin de olmasıdır.
İçeriğindeki bitkisel aktifler sayesinde
– Deriyi tahriş etmez
– Oluşacak pembeliğin ve kırmızılığın daha az olmasını ve erken düzelmesini sağlar
– Ödem yani işlem sonrası ortaya çıkan şişliğin az olmasını ve erken inmesini sağlar
– Yara iyileşmesini hızlandırır
– Deriyi besleyici etkileri vardır.
– Uygulama sırasında deride yanmaya neden olmaz

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Kliniklerin uygulamaları değişmekle birlikte işlem sonrası şöyle bir süreç beklenebilir;
İşlem ekilecek sayıya göre 5-8 saat sürer
Bölgesel uyuşturucu iğne şeklinde uygulanır, bazı klinikler hastanın daha rahat etmesi için lokal anesteziye ek olarak sedasyon denilen çok hafif narkoz verir
Ekimden sonra pansuman uygulanabilir ancak uygulanmaması da doğrudur.
O gün uyunmaması veya ekilen alana yatmamak kaydıyla uyunması önerilir.
Orta düzeyde ağrı olur bunun için ağrı kesiciler genellikle yeterli olmaktadır.
Ertesi gün işe gidecek kadar iyi olunmayabilir ancak gezip dolaşmakta sakınca olmaz
Ekimden sonraki 2.-3. Gün başlayıp 5.-6. Güne kadar giderek artan ve değişik düzeylerde şişlik olur. Gözler kapanacak kadar şişlik olabileceği gibi çok hafif de olabilir. Şişlik beklenen bir sonuçtur ve son derece önemsizdir.

Özetle
Saç ekimi gibi pahalı ve ciddi zahmetli bir işlem yaptırdınızsa siz de hasta olarak üstünüze düşeni yapın, bunun kıymetini bilin ve yıkama işlemini ciddiye alın, yoksa yıkarken yapılanlara zarar verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.