Climbazol İçeren şampuan

Kafadaki kaşıntı, aşırı mantarlanma, seboreik dermatit birbirine yakın klinik bulguları olan % 60  oranında mantarlarla ortaya çıkan sorunlardır. Bu sorunların çözümünde tek başına ya da başka ürünlerle birlikte anti mikotikler kullanılır. En yaygın kıullanılan mantarı öldürücü bu maddeler
Climbazol
Ketokonazol
İtrakonazol
adlı maddelerdir.
Climbazole kafa derisi mantarı tedavisinde kullanılan en etkin mantar ilacıdır. Yoğun kepek olan hastaların ve yağlı egzaması olan hastaların %70-80 kadarında asıl sebep malessezia furfur adlı manatardır ve mutlaka içeriğnde mantar ilacı bulunan şampuanlar tercih edilmelidir.

Climbazol üretilmeden önce ketokonazol, itrakonazol adlı mantar ilaçları kullanılıyordu ancak uzun yıllardır kullanılmasına bağlı olarak mantarlar bu maddeleri tanımış ve eskiye göre etkinlikleri azalmıştır. Bu gurup ürünler yan etkileri sebebiyle genellikle haftada 2 defa kullanımla sınırlıdır oysa climbazol istenilen sıklıkta kullanılabilen bir maddedir.

Şiddetli seboreik dermatit vakalarında görülen yoğun kepeğin tedavisinde egzamaya bağlı tedaviler ( Dermotto Losyon, Emovac losyon vs)  uygulanmalı buna ek olarak şampuan kullanılmalıdır hastalığın tekrarını engellemek için de climbazole içeren şampuanlardan biri kullanılmalıdır. Egzamanın düzeyi çok ileri değilse yani orta düzeylerdeyse sadece şampuanlardan birini kullanmak yeterli olabilir. Yeterli gelmezse o zaman yukarda parantez içinde belirttiğim ilaçlardan biri kullanılmalıdır.

Burada şöyle bir sorun ortaya çıkıyor kullanımı rahatsız edici şampuanlar saçta parlaklığını kaybetme, kurutma gibi sorunlara sebep olmaktadır. Bu tür şampuanlar yerine günlük kullanıma uygun ama içinde mantarı öldüren şampuanlar tercih edilmelidir. Günlük kullanıma uygun kaliteli şampuan içeriği yanı sıra climbazol içeren şampuanlar diğer egzama şampuanları gibi tedavi etme etkileri yanı sıra saç kalitesini koruma ve saçı besleme özelliğine de sahiptir.

İçeriğnde climbazole adlı antimikotik madde olan şampuan çeşitleri

climbazol içeren şampuanlar

Bu tür şampuanlar saçların özünde sorunlu olmaları sebebiyle daha kaliteli içerikle hazırlanmakta ve zararlı olabilecek kimyasallar kullanılmayan şampuanlardır.

15 comments

 1. Prenseslerin annesi

  Merhaba saçlarım ince telli her akşam yıkamama rağmen öğleden sonra asırı yağlı bir gorüntusu oluyor ve dökulme çok arttı çozumu ne olabilir?

  • saçlarınız ince telli ve azsa cildin salgıladığı yağ fazla gelebilir. saç kalitenizi artırmalısınız. O zaman yağlanmayı az hissedersiniz. nedeni araştırmalısınız kan değerleriniz düşük olabilir yada troid yumuralık gibi saç sağlığını direkt etkileyen organlarda sorun olabilir.

 2. Hocam saçımda seboroik dermatit tahmin ettim beyaz pul pul dökülüyordu ilk defne sabunu kullandım ise yardı sonra sonra etki göstermedi sonra pirdolin sampuan kullanıyorum ise yario 3 4 gun sonra keek başlıo aslinda tamammen sıkıntım yüzümde burun kenarimda yaglanma başladı yüzüm her tarafına boğaz kısmına yayıldı yesil sabunla temizleyim derken memocen krem kullanıyodum ise yario ama tehlikeli tto cay agaci jeli yuz kullandım yüzümü kuruttu ve şuan çok zor durumdayım kasinti çoğalan yayılan bu şeye ne yapmam lazım yardım ederseniz sevinirim

 3. Hocam benim 5 yaşında oğlum 6 ay önce kafasında çember biçimde sivilceyi benzer birşey saçın dökülmesi ne sebep orda kellik oluştu 6 aydır sürekli doktara götürüyor um teste mantar çıktı hap şampuan hepsini kullandım ama geçmiyor beyaz beyaz kepeğe benzer şeyler dökülüyor onereceginz ilaç varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim

  • Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsin.losyonu saç diplerine sür ,bone tak,3-4 saat beklet, sonra seboderm şampuanla yıka.bu uygulamayı mantarın şiddetine göre haftada 2-4 defa yap. saç dökülmesi için HP 10 mg Biotin tablet başla.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam merhaba saç diplerinde kızarıklık ve kabuklanma var ve bu kabuklanma kepek yapiyo saçım önceden dökülmüyordu ama şimdi yavaş yavaş dökülüyor bunun için ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim :)))

  • Uzun süre tedavi edilmeyen seboreik dermatit saç dökülmesne neden olur. Egzama için Dermotto losyon ve Seboderm şampuan kullanabilirsiniz. Egzamanın şiddetne göre haftada 2-4 defa uygulayıp,losyonu sürdükten sonra bone takarak saçlı deride 3-4 saat bekletin, arkasından seboderm şampuan ile yıkayın. Saç dökülmesini önlemek ve kalitwsini artırmak ve cildin ddaha çabuk iyileşmesini sağlamak için Xpecia tablet günde 2 tane ve HP biotin 10mg tablet kullanın.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam yardım ederseniz çok makbule geçer ben bu hastalıktan 9 aydır muzdaripim önceden tek 1 tane bile kepek yokken 9 ay içerisinde iri iri kepekler saç derisine kenetlenmiş durumdalar iyileşmesi için rahat 500 tl harcamışımdır insanın moralini altüst ediyor ve tekrar nükseden bir illet ya hocam sizden ricam en etkili tedaviyi uygulamaya hazırım yeter ki hastalığı yok etsin Yardım ederseniz minnettar kalırım Sağlıcakla.

  • Merhaba
   Şikayetiniz seboreik dermatit yada egzama dediğimiz durum, en önemli nedeni stres ,stresten uzak durun. tedavi için de Dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanın. Cildin iyileşmesini hızlanxırmak içinde HP 10 mg Biotin tablet kullanabilirsiniz.
   Op. Dr. Atilla Kaya

   • Merhaba hocam. Tahmini 2004 yıllarından itibaren başlayan saç ve yüzde aşırı yağlanma sorunum var. İstisnasız her gün saçımı yıkamak zorunda kalıyorum. Kepek yok. Cildiye gittiğimde çözümü yok Rokutan kullan ama geçici çözüm dedi. Sebebi ne olabilir, çözümü var mı?

    • Merhaba,
     Climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin. Roacuttane ıda düşük doz kullanıp yağlanmanın önüne geçebilirsin.
     Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Hocam Allah rızası için yardım edin ya. Saçlarım kaşınıyor kızarıklık vr ön ve tepe bölgesinde kaşıyınca dökülüyor saçlarım cansız bunun sebebi nedir hocam Bi yardım edin ya

  • Seboreik dermatit düşündürüyor. DermoTTO losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.beraberinde HP 5mg Biotin tablette almalısınız. Uzun süre tedavi edilmeyen egzama saç dökülmesine neden olur.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 7. Slm. 25 yaşındayım ve son senelerde saçıma daha fazla önem vermeye başladım. Fazla yağlanan bir saçım var. Saboderm şampuan ile sawpoo şampuan arasında kaldım. Önce yağlanma ve 3-5 sivilce de çıkıyor bunu tedavi amaçlı saboderm şampuan mı başlamam daha doğru olur ve daha sonra mı sawpoo başlasam? Sanırım 2si aynı anda olmaz, yani eğer aynı anda olmassa saboderm’i tedavi bitene kadar mı kullanmalıyım sadece çünkü bu anladığım kadarıyla özelliklerinde belirtilen sorunlar için sadece, ozaman bu sorunlar biterse sadece sawpoo kullanmam şampuan için yeterli olacakmıdır? Tabi sizin yorumunuza göre yola çıkacağım, mesela 1gün onu, 1gün onu kullan da dersiniz belki bilmiyorum cevabınızı bekliyorum hocam. Hergün 1 kere yıkıyorum saçımı
  Op.Dr.Atilla Kaya
  dönüşümlü kullanmanız daha iyi olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.