Erkek tipi dökülme

Erkek tipi dökülme en sık görülen dökülmedir,kadınlardaki dökülmelerin % 50 sini, erkeklerdeki dökülmelerin % 95 ini bu tip dökülmeden oluşturur. Yine sebebi net bir şekilde belirlenmiş tek dökülmedir. Tamamen erkeklik hormonu olan Testosteron daha doğrusu testosterondan üretilen di hidro testosterondan kaynaklanır.

Erkek Tipi Dökülme
Ailesel saç dökülmesi
Irsi
AGA
Genetik
Andro genetik alopecia
Hormonal
Tüm bu isimler aynı tip saç dökülmesini tarif eder.

erkek tipi saç dökülmesi

Bu tip dökülmelerin sebebi net belirlendiği için tedavide en yüksek başarı da yine bu gurup dökülmelerdedir.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılmış bir tür saç kaybıdır. Saçlardaki kaybın en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA) dır. Foliküllerde androjenlerin indüklediği bir minyatürleşme vardır Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak sentroparietal ve/veya frontotemporal bölgedeki kıllar progresif olarak kısa, pigmentsiz, ince vellüs kıllara dönüşür. AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür. Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.. Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel Saç Dökülmesi

Sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir. Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.Bu tip dökülmede tedavi devamlılık gerektirir yani tedavi kesilirse 4-8 ay sonra dökülmeler yeniden başlar.

Adınların yarısında görülebilen erkek tipi dökülme tedavisi erkeklerde kullanılan ilaçlarla yapılır ancak hamilelik döneminde kesinlikle tedavi erkeklerdeki gibi yapılmamalıdır.

aga saç dökülmesi Erkek Tipi Dökülme Tedavisi

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir. Uygun tedavilerle % 90 95 ler düzeyinde başarı elde edilebilmektedir. Bu tip dökülmede tedavi devamlılık gerektirir yani ilaçlar kesilirse 4-8 ay sonra dökülmeler yeniden başlar.
Bu güne kadar en yüksek başarıyı gördüğüm kombinasyonu sıkça reçete etmekteyim. Maille veya diğer yollarla tedavisini soranlara ” Hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz, tek başına Hairforte kullanırsanız % 80-85 ihtimalle dökülmeniz durur, incelmiş ve tüyleşmiş saçlarda kalite artışı olur ve beraberinde xpecia tablet de kullanırsanız bu ihtimali % 95 lere çıkarabilirsiniz. Araştırıp kendiniz karar vermelisiniz” şeklinde cevap yazıyorum.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlarda erkeklerde görülen tarzdaki dökülmelerinde sebebi de erkeklerdeki ile aynıdır yani temel sorun DHT dir. Kadınlardaki dökülmelerin % 50 kadar bu tarzdadır. Burada kadındaki tstosteron düzeyinin yüksek olması yanı ıra DHT ye karşı hassasiyet olması da gerekir. Di hidro testostreon kökü oluşturna hücreleri öldürür ve kayba neden olur. Kayıp daha çok tepe, üst ve önlerdedir, ense sağlıklıdır.
Tedavisi erkeklerdeki dökülmedeki gibidir ancak burada çok önemli bir sorunla karşı karşıyayız, gebelik döneminde kesinlikle erkeklerin kullandığı ilaçlar kullanılmamalıdır. Hatta gebelikten korunulmuyorsa da kullanılmamalıdır. Hamilelik ya da hamilelik planı yoksa gerek tabletlerin gerekse spreylerin erkeklere yönelik üretilenleri kullanılabilir. Bu şekilde daha iyi cevap alınır. Bunlar arasında tek sorun minüxildir. Minoxilin içindeki minoxidil deriye sürüldüğünde % 3.6 kadarı kana geçer ve vücutta kıllanmaya neden olabilir, bu sebeple kadınlar için üretilen minoxidil spreyleri % 2 olarak üretilir. Minoxidil kullanacaksanız bu riski bilmeli, kıllanma fark ederseniz ilacı bırakmalısınız.

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

11 comments

 1. Hocam merhaba yaşım 43 benim kan ve diğer tüm tahhlillerim temiz cikti ama saçında incelme ve hacim kaybı şikayetinden dolayı doktora gitmiştim genetik olduğunu söyledi dökülme olmamasına rağmen genetik dökülme teşhisi kondu saç derimde hiç bir şekilde açılma görünme yok ama saçında incelme var ben yıllardır saçım ince telli sanmışım ama sorun genetikmis ne yapmam gerekiyor öneriniz nedir tedaviyle onlenebilecek bisey mi yoksa tedavi olunsa bile yinede kel mi olacagim lutfen yardimci olursaniz cok sevinirim hocam teşekkürler şimdiden

  • Genetik dökülme incelme ,hacim de azalma ile başlar,daha sonra dökülme başlar,bu olaya tıp dilinde minyatürizasyon diyoruz.genetik dökülme tedavisi zaman ve sabır ister.menopoza yakın olduğunz için size menopecia tablet kullanmanızı öneririm,günde 2 tablet almanız yeterli.eğe beraberinde hairforte sprey de kullanırsanız daha kısa süre de cevap alırsınız.6. Aydan sonra tedaviye sadece menopecia ile devam edebilirsiniz
   Op. Dr. Atilla Kaya

 2. Slm hocam.Saclarim cok incetelli dokulme problemiyasiyorum.tahlil yaptirdiD vitamini
  B12 Geksikcikti.insulin direncimdevar onun icin seker hapi verdidoktor.bir dermatologa gitmedim. Arkadasim banana pan plus icmemi %5lik sac serumu minoxcil dokulme icinde dokulme durdurucu sampan avalon biotin sampan onerdi henuz almadim.hocam siz ne oneririsiniz Acala simdiden tesekkur ederim.
  Dr.Atilla Kaya
  procapil içeren hairforte sprey ve xpecia tablet başlamanı öneririm.

 3. Allah razı olsun hocam çok çok teşekkür ederim.

 4. Anladım hocam yani duyarlılığı olan yaşlılarda testesteron döküyor ve engellenemiyor,peki bahsettiğim durumda ne zaman seyrelme olacağını bilebilir miyiz hocam ?Yani bahsettiğim 20 yaşındaki genç örneğin 60 yaşına kadar düzenli tedavi görse o yaşta saçı seyrek mi olur? Yoksa bunu bilemez miyiz?Tekrardan teşekkürler hocam.
  Op Dr atilla Kaya
  ilaca alınan cevap kişiden kişiye çok değişir.ama yeterli sıklıkta olması beklenir

 5. Hocam sitenizde gerçekten her şey var çok teşekkürler ama şunun cevabını bulamadım:AGA nedeniyle minyatürleşen saçın düzenli tedavi ile iyileştirildiğinde edildiğinde örneğin normalde 80 yaşına kadar yaşayacağına 70 yaşına kadar yaşama durumu olur mu?Olursa neye göre ve ne süreyle kısalır? Cok teşekkürler hocam.
  Dr Atilla Kaya
  öncelikle dökülmeden dht sorumludur.fakat yaşlılkta testesteron da etkiler ve saçların zayıflamasına ,dökülmesine neden olur

 6. Sayın hocam, erkek tipi dökülme için bize bir mezoterapi formülü verebilir misiniz? Sizin gibi uzman bir doktordan bunun cevabını alırsam çok mutlu olurum.
  Op Dr Atilla Kaya
  mezoterapi önermem.çünkü genetik dökülmede düzenli hergün ilaç kullanmak gerekir

 7. Sayın hocam, 1. si xpecia ve hairforte’un içeriğinde hormonlarla oynayan, faaliyetleri rafa kaldıran malzeme kullanılmış mıdır? 2. si saç mezoterapisi için tavsiye edebileceğiniz ürünler neler? Teşekkürler.
  Op Dr Atilla Kaya
  Saw palmettonun bu tür yan etkileri olmaz başka da bu yan etkileri yapacak bir madde yazmıyor
  Çok değişik mezoterapi formülleri var

 8. Hocam yaklaşık 3-4 aydır ciddi seviyede saç dökülmem başladı . Bir dermatoloğa gittim . Kan tahlillerimi yaptırdım . Tahlillerde bir sorun yok dedi. Sende erkek tipi saç dökülmesi var gibi görünüyor dedi ve 2 adet ilaç tavsiye etti . Sabahları Propecia tablet ve Shen Min saç besleyici tablet , akşamları ise yine aynen Shen Min almamı söyledi . Bu şekilde 3 ay kullan dedi . Elbette doktorumun tavsiyesine uyarak bu tedaviyi sürdüreceğim ancak sizden de bir yorum almak istedim bu tedavi ile ilgili . Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum , iyi çalışmalar 🙂
  Op Dr Atilla Kaya
  genetik tip dökülme 3 ay ilaç kullanımı ile tedavi edilemez.hekiminiz bu konuda yeterli bilgiye sahip değil sanırım.genetik dökülmede sorumlu olan DHT hergün ömür boyu salgılanır.saç dökülmeni önlemek ve saçının varolmasını istiyorsan ,saçının varolmasını istediğn sürece kullanmalısın.ayrıca genetik dökülme de kullanılan ilaçlarla ilgili daha kapsamlı araştırma yapmalısın

 9. Hocam 1 aydan fazladır hairforte spreyi düzenli kullanıyorum ama sürdüğüm bölge dökülüyor bu durum ne kadar daha devam eder? (Düzenli xpecia da kullanıyorum )
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilk 3 ay dönem değişikliği hızlı olur.daha sonra kalıcı ve sağlıklı saçlar gelir

 10. mrb sevgilim Proscar + avodart alcakms alsa bi zararı olur mu yada nasıl etkileri olur sac için yardımcı olursanız sevinirim smdiden tskkrler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ikisini birlikte alırsa artık kardeş kardeş gezersiniz 🙂 diğer faliyetler rafa kalkar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.