Saçkırana saç ekimi yapılırmı

Alopecia areata sebebi net bilinmeyen, bir çok faktörün (stres,yoğun çalışma temposu,otoimmunite) etkili olabildiği kıl olan her vücut alanında görülebilen para şeklinde yuvarlak dökülme alanları şeklinde saç kaybıdır.

Saçkıran hastalığında kıl kökleri kısa sürede ölür ve parlak bir zemin ortaya çıkar,normal saç dökülmesi gibi giderek tüyleşme halinde değil aniden sıfırlama şeklindedir.

Tedavide bölgesel tahriş edici ürünlerle (sarımsak,salisilik asit vs) % 50 ihtimalle hiç dökülme olmamış gibi geri çıkabilir,kortizon enjeksinuyla başarı % 85 e kadar çıkar ancak % 10-15 lik bir kısmı hiçbir tedaviye cevap vermez.İlaçla tedaviyle düzelmezse geriye tek seçenek saç ekimi kalmaktadır.

Genetik veya kadın tipi saç dökülmesi tedavisinde kullanılan sprey ve haplar bu hastalığın tedavisinde etkisizdir.

Saçkıranda saç ekimi için en az 1 yıl zaman geçmelidir çünkü bu süre zarfında çıkma ihtimali devam eder.Dökülmeden sonra 1 yıl geçmesine rağmen çıkmadıysa saç ekimi yapılır.Yeterince sık ekim için 2 veya 3 seans yapmak gerekebilir ve çevre sıklık yakalanabilir.

Ekim işleminde kurallar uyulursa ekilen her kök tutar ve dökülmez.Tekrar saçkıran olma ihtimali diğer bölgelerde görülme ihtimali kadardır.Akla gelen en önemli soru yeniden dökülme olurmu sorusunun cevabı bir şekilde dökülebileceği yönündedir.

saç kırana ekim

saçkıran saç ekimi

2 comments

 1. benim sacimda kucuk bi sac kiran var 3 yil once vardi sac kiran oldugunu yeni fark ettim bi sac ekim uzmanina gitim ve problem olmadigini ve sac ekimi ile bu sorunu hal edebileceklerini soyledi acaba sackirani tedavi yerine sac ekersem direkt sac kiran sadece bolgesel bi bi dokulmrmidir yoksa zamanla obur saclara da bi etkisi olur mu tedavi edilmese
  OP Dr Atilla Kaya
  dökülebilir

 2. Benim sorunlu olan bölge kafamın arka tarafında yaklaşık 4-5cm çapında bi bölüm, 6 sene önce oluştu bu sorun, yaklaşık olarak ücreti nedir öğrenmek istiyorum.

  iyi akşamlar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç ekimini bıraktım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.