Seboreik dermatit saç dökülmesine neden olurmu

Seboreik dermatitte ciltteki sorun sebebiyle döülme sık görülen bir durumdur ancak bu dökülme genellikle kalıcı kellik yapmaz dökülenlerin büyük kısmı geri çıkar.Tedavinin geciktirilmesi yada yanlış tedavi uygulanması ciltteki hasarın dahada ilerleyip köke zarar vermesi kalıcı kellik yapabilir.Saç dökülmesinin en sık sebebi genetik yani ailesel saç dökülmeleridir,daha seyrek olarak sayılan sebeplerse anemi (kansızlık),guatr ve strestir.Saçlı deride görülen hastalıklara bağlı saç dökülmesine daha az rastlanır bunlar;saçlı deride mantar,kıl kökü iltihapları ve seboreik dermatittir.
Dökülme sebepleri arasında sayılan bu hastalıklardan kıl kökü iltihabı ve mantarlar saçın kökünü öldürerek kalıcı dökülmeye sebep olur ve tek tedavisi dökülen alana saç ekimidir.Saçlı deride en sık görülen hastalık olan seboreik dermatitin saç döktüğü konusunda görüş birliği yoktur ancak hastalar genellikle hastalığın azdığı dönemlerde dökülmenin arttığından şikayetçidirler.
Seboreik dermatitin saç dökülmesi şu sebeplerle artabilir;
seboreik dermatit saç– Kullanılan kortizonlu solusyonlar saç kökünde ve ciltte atrofi (incelme) yapabilir bu sebeple kortizon içeren (dermovate vs) losyon kullanılıyorsa kısa sürede kesilmesi gerekir.
– Cilt hasarı köklerin beslenmesini bozabilir,doğru ve zamanında tedavi bunu engeller.
– Aşırı kaşımak köke zarar verebilir bu sebeple kafa travmatik olmayan bir şekilde kaşınmalıdır..
– Dermatit cilt kalitesini bozabilir.
– Aşırı yağ saça zarar verebilir,kullanılacak ilaçlar yağı da azaltmalı.
– Cildin mikroplara karşı dayanma gücü azalır.
– Yoğun kepek için yapılan tedaviler saçlı deri ve saça zarar verebilir.
– Cildin dayanma gücü ve koruma yeteneği azaldığı için daha sık iltihaplanma olabilir,iltihap derinleşirse kökler zarar görebilir.
Seboreik dermatit tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Sebore aşırı yağlanma sonucu ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır,normalde kökler bu durumdan etkilenmez ama seboreik dermatitin ciltte yaptığı reaksiyon zamanla köke zarar verecek düzeye gelebilir bir diğer ihtimal de sebore tedavisi için kullanılan kortizonlu losyon veya kremler ciltte incelmeye sebep olarak saç köklerinin beslenemez hale gelmesine yol açabilir.
Seboresi olanların saç dökülmesi olmayanlara kıyasla çok daha fazladır.Seboreik dermatitteki dökülmenin bir sebebi saçlı deride mantar yerleşmesi olabilir çünkü sebore teşhisi konulan kişilerin % 60 kadarında malessizia furfur adlı mantar tespit edilir.Tedavi yaparken bu mantara etkili ürünlerde kullanılmalıdır.Sebore tedavisinde kullanılan dermoTTO bitkisel kortizon yanı sıra mantarı tedavi edici etkiye de sahip TTO içermektedir.
kafada sebore saç dökermi

 

 

10 comments

 1. Merhaba hocam. Seboreik dermotit hastalarında hepsinde saç dökülürmü? Ve ya dükülürse hepsi kellikle sonuçlanırmı?

  • Merhaba,
   seboreik dermatitin şiddetine bağlı.hafif ise saç dökülmesine neden olmaz.ama şiddetli vakalarda saç dökülür.tedavi edilmemesi durumunda kellik kalıcı olabilir.
   Egzama için: dermotto losyon ve seboderm şampuan
   Saç dökülmesi için : Xpecia tablet ve biotin tablet 10 mg kullanmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Yunus Emre Dinler

  Hocam ben yaklaşık bir yıldır konazol kullanıyorum ama dökülmeye karşı hiçbir etkisini görmedim yeniden doktora başvurup ilaç değiştirmeli miyim?

  • Konazol uzun süreli kullanamazsın saçlı deride ve saçta kuruluğa neden olur. Normal saçına uygun bir şapkayla Dönüşümlü kullanmalısın,Yada seboderm şampuan kullanabilirsin. Dökülme için xpecia tablet ve HP biotin tablet 10 mg başlayabilirsin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Bir buçuk yıldır saçlarım yoğun bir şekilde dökülüyor. Seboreik dermatit oldu ilaçlar kullandım. Kepek, döküntü geçti ancak saç dökülmesi durmuyor hocam. Biotinler, çinko, demir gibi farklı ilaçlar kullandım ama etkisi olmadı. Bütün kan değerlerim, hormonlar normal. Neden olabilir dökülmesi ne yapmalıyım? Lütfen yardımcı olun psikolojik olarak bittim.

    • Xpecia tablet başla, günde iki tane. Troid hormonların ve yumurtalık hormonların baktır. PCOS HASTALIĞI için yumurtalık ultrasona yaptır.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam merhabalar, yaklaşık üç ay önce saçımda kepeklenme gördüm; doğaldır olur deyip üzerinde durmadım. Fakat iki ay kadar sonra kaşınmaya başladı ve kaşıdığım ilk gün kafamda sızlamayla birlikte bir saç dökülmesi yaşadığımı gördüm. Bunun üzerinde doktora gittim(egzama olduğunu o an öğrendim) kendileri m-furo losyon ve başka bir şampuan önerdiler. İki hafta sonrasında saç derimde egzamadan eser kalmadı ve fakat saçlarım dökülmeye başladı bu sefer. Genetik olarak problem yok oysa, saçım oldukça gür. Acaba dökülmeler normal mi, dökülen saçlar geri çıkar mı hususlarında yardımcı olursanız çok sevinirim.

 4. Slm sac derim çok aşırı yağlanıyor ve seboreik dermatit oluştu bi türlü kurtulamıyor um bu hastalıktan lütfen yardımcı olun neyden oluyor yaglanma hangi ilaçlar kulansak geçer

  • Egzama için dermotto losyonü saçlı deriye uygulayın, bone takın 3-4 saat beklettikten sonra sebodeem şampuanla yıkayın. Bu uygulamayı egzamanın şiddetine göre haftada 2-4 defa yapın. Saç dökülmesini önlemek ve kaliteyi artırmak için xpecia tablet günde 2 tane ve HP biotin 10 mglık tablet bittiniz hem egzamanın daha çabuk iyileşmesi hem de saç kalitesi için kullanacaksanız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.