Seboreik dermatit ilaçları

Seboreik dermatit kafa derisinin en sık görülen müzmin ve bezdirici bir hastalığıdır.Hasta doğru tedaviyi buluncaya kadar çok uğraşmak zorunda kalabilir.Sebebi kesin olmadığı için en doğru tedavisi de çok açık değildir.Genellikle kortizonlu solusyonlar kullanılır ancak kortizonların yan etkileri sebebiyle bu kez ilaca bağlı sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Bu sayfada seboreik dermatite yönelik ilaçlar ve şampuanlar genel bir değerlendirmeden geçirilecektir.Bu güne kadar ne kullandığınızı bilemiyorum ama buradakilerden nasıl bir etki ve nasıl yan etkiler göreceğinize dair bilgiler edinebileceksiniz.

DermoTTO

Saçlı deri sorunları için geliştirilmiş özellikle seboreik dermatit tedavisinde etkili bir losyondur.Konazol ve benzerler gibi aşırı kepek sebebi olan mantarın tedavisinde etkili olduğu gibi dermovate gibi kortizon içeren losyonların etkinliğine sahiptir.

İçeriğindeki TTO (Tea Tree Oil) mantar ve yağ salgısından kaynaklanan seboreyi tedavi ederken, meyan kökü özütü ise bitkisel kortizon içeriğiyle sebore ve sedefte tüm dünyada kullanılan maddelerdir ve son derece başarılı olduğu yönünde çok sayıda bilimsel çalışma vardır.

DermoTTO kullanım şekli; seborenin şiddetine göre haftada 1-4 defa kullanılır.

Konazol

Saçta kepek,Seboreik dermatit ,pitiriasis versikolor gibi pitirosporum mayalarına karşı etkilidir.

Kullanım şekli

Islatılmış saçlara uygulanarak köpürtülür ve 1 dakika boyunca saç derisine masaj yapılır,suyla durulanır.İkinci yıkamada ise aynı işlemler 3 dakika olarak tekrarlanır.Tedaviye haftada 2 kez olmak üzere,4 hafta boyunca devam edilir.

Saçta aşırı kuruluk yapabilir.

Seboreik dermatit tedavisi hangi ilaçla yapılırsa yapılsın tekrar etme ihtimali yüksek olduğu için hastalık düzeldikten sonra mutlaka uygun bir şampuan kullanmak gerekir. Seboderm veya benzeri climbazol içeren bir şampuan kullanımı hastalığın tekrarlamasına engel olur.

Betnovate saç losyonu:

benzer ürünler emovate,dermovate biraz değişik içerkli olsa da bu guruba dahil edilebilir.Bunların ortak özelliği saçlı deri egzamalarında oldukça etkili kortizon içermeleridir.İçerdikleri kortizon sayesinde kısa sürede cevap alınır ancak uzun süre kullanılamayacağı için hastalık % 100 ihtimalle geri ortaya çıkar.Uzun kullanılamamasının sebebi içerdiği kortizonun yan etkileridir bilinen en önemli yan etkisi ciltte incelme yapmasıdır.Cilt inceldiğinde saç kökünün beslenememesi gibi bir sorun ortaya çıkar ki bu durumda saçlar dökülebilir.Betnovat saç losyonu yazıldıysa doktorunuza ne kadar süre kullanacağınızı ayrıntılı şekilde sormalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.