Bebeklerde konak nasıl temizlenir

Bebeklerde konak sık karşılaşılan önemsiz ama aileyi rahatsız eden bir durumdur. Konak kelimesi ak bir tabakanın konmasını tarif eden bir hastalık adıdır. Bebeklik yaşları insan hücrelerinin en hızlı yenilendiği dönemdir ve bu konağın en önemli sebebi bu hücre değişim hızının yüksekliğidir. Erişkinlerdeki yağlı egzama diğer adıyla seboreik dermatite benzer bir durumdur ama temel sorun farklıdır. Bebeklik döneminde çok yaygın bir şekilde oluşan bir tür egzamadır. Titiz anne babayı tedirgin etse de son derece önemsiz bir sorundur ve basit temizlemeyle düzelir ancak zaman alabilir. Bebeklerde konak neden olur
Tabaka şeklinde görülen yapı aslında birikmiş ölü cilt tabakasıdır, bu yaş gurubunda cilt yenilenme hızı çok yüksek olduğundan biriken tabaka da fazla olur ve yara kabuğu görünümü ortaya çıkar. Bir diğer sebepse yine bu yaş gurubunda yağ salgısının yüksek olmasıdır, aşırı yağ salgısı ölü cilt tabakasıyla temizlenmesi zor bir tabaka oluşturur. Seyrek yıkamak bulguları artırsa da yeterli temizlik yapılsa da temizliği uzun sürebilir.
Bebeklerde seboreik dermatit daha çok kafanın üst bölgesinde görülür çünkü bu bölgedeki değişen cilt yanlar gibi aşağı doğru sürüklenemez.
Nasıl temizlenir ?Normal temizlik dışında hiçbir şey yapılmasa da zamanla kendiliğinden düzelir ancak görsel kirlilik sebebiyle daha erken temizlenmesi istenirse şunlar uygulanabilir.
Konak olan bölgeye yumuşatıcı jel yada bebe yağı sürülüp 5-10 dakika sonra yıkamak, aynı banyoda 2. defa köpürterek köpüklü haliyle yumuşak bir fırçayla okşama şeklinde fırçalamak konakların daha çabuk temizlenmesini sağlar.

bebeklerde konak neden olur
Sonuç olarak ; Bebeklerdeki konaklar ciddi bir sorun değildir, ilaç kullanmayı gerektirmez, saça ve saç köklerine hiçbir zarar vermez, kaşıntı yapmaz, iltihaba sebep olmaz. Tek sorun görsel kirlilik sorunudur istenirse temizlenebilir, yumuşatarak temizlenmesinde sakınca yoktur. Temizlenmeden kalmasında sakınca yoktur.
Erişkinlerde görülen cilt sorunlarından çok farklı bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.