Saçlara kış bakımı

Mevsimlere göre vücut fizyolojisi de değişmektedir buna paralel olarak bazı uygulamaları da değiştirmek gerekebilir.Yaz mevsiminde güneş,havuz,deniz ve sık yıkama gibi nedenlerle saçımız yıpranırken kışın da hava şartlarının değişmesi, çevre şartlarının değişmesi ve saçları yıpratacak düzeyde olması kadının en önemli aksesuarı olan saçlarını olumsuz etkilemektedir.Kış mevsiminde artan baca dumanları,ağırlaşan ve kirlenen hava,karlı yağmurlu ve soğuk havalar saçların sağlığını kaybetmesine neden oluyor ve bu sebeple kış aylarında saçlar daha çok bakıma ihtiyaç duyar.
Sonbaharın gelmesiyle başlayan saç sorunları kışın giderek artar,yağlı saçlardaki yağlanma artar,kuru saçlar daha çok kurur.Mevsim değişikliği saç dökülmesini de hızlandırır.Kış ayların da saçınızı yıkadığınız da iyice kurutmadan dışarı çıkamazsınız ve buda saç ve saçlı derinizin yoğun fön ısısına maruz kalmasına neden olur ve saçlar daha çok zarar görür.
Rüzgar,soğuk hava ve havadaki nem azaldığı için saç derisi ve saçlarınız daha çok kurur.Bu sorunla baş edebilmek için bere gibi koruyucular kullanmalısınız.Ancak bu ürünler çok sıkı ve kapalı olmamalı,havalanmayı sağlayabilmeli.Kötü hava koşullarından saç ve saçlı deriyi koruyalım derken havasız kalmasına bu nedenle saçların zayıflayıp dökülmesine neden olmamalıyız.
Havaların soğuk olması nedeniyle daha sıcak su ile duş alıyoruz.Saç ve saçlı deri sağlığı için yapılan en büyük yanlışlardan biriside budur.Bir taraftan soğuk hava diğer taraftan çok sıcak su ile alınan duş ve arkasından saçı kurutmak amacı ile kullandığımız sıcak fön nedeniyle ortaya çıkan aşırı ısı değişimleri saçların daha çok yıpranmasına neden olacaktır.Saçlı derinin kuruması ve saç dökülmesi gibi hoş olmayan sorunlar doğuracaktır.
Halk arasında bazı madde ve bitkilerle elde edilen karışımları saçlarınıza uygulamaktan kaçının bu maddeler saçınıza zarar verebilir.Piyasada bulunan iyi markaların bakım ürünleri uzun araştırmalar sonucunda üretilmiş ve denenerek piyasaya sürülmüştür.Mümkün olduğunca saçınıza bakım yaparken bu ürünlerden kullanmaya çalışın.
Saçınıza uygun kozmetikleri tercih edin çünkü saçınıza uygun olmayan ürünler saç ve saç derisi ile ilgili sorunlar yaşamanıza neden olacaktır.Çok sık saçınızı yıkamaktan kaçının.Haftada 2-3 defa yıkanması saçınızın sağlıklı ve bakımlı olması için yeterlidir.
Saçınızı nemlendirin;saçlarınızın elektrikli ve sağlıksız tel tel görüntüsü kurumasından kaynaklanır.Soğuk havalar saç kökündeki nemi etkiler.Bundan dolayı kış aylarında saçınıza bakım yaparken kullandığınız ürünlerin saçınızı yeterince nemlendirdiğinden emin olun.
Saçlarınızı şekillendirmede kullandığınız aletlerin seramik ve iyon içeren özellikte olmasına özen gösterin.koruma özelliği olan bu maddeler saçınızın aşırı sıcak yüzünden yıpranmasın önler,iyonlu aletler ise saçtaki elektriği dengeleyip kabarmasını engelleyecektir.
Soğuk kış aylarında saçınızı yıkadıktan hemen sonra ıslak saçlarla dışarı çıkmayın bu hem sağlığınızı olumsuz etkileyecek hem de ıslak saç soğuk havaya maruz kaldığında donacak ve daha çabuk kırılacaktır.
Saçlarınızı yıkarken çok fazla şampuan kullanmayın,fazla şampuan saçlarınızı daha temiz ve daha bakımlı yapmaz.Kullandığınız fazla şampuan çok iyi durulamadığınız takdirde kepek sorunuyla karşılaşırsınız.Yoğun şampuanları gerekirse avucunuza aldığınızda bir miktar ılık suyla sulandırıp saçlarınıza yayın.
Saçlarınızı yıkadıktan sonra mutlaka bakım kremi uygulayın.Kremi nemli saçlarınıza yaydıktan sonra 2-3 dakika bekletin ve durulayın.
Nemini kaybetmiş kuru saçlara özellikle uç kısımlarına mutlaka maske uygulayın.Maskenin etkinliğini artırmak için başınıza bone takın ve etkinlik için bekleme süresine dikkat edin.
Kışın soğuk havalarda kullandığınız bere,atkı gibi ürünler saçınızda fazla elektriklenmeye ve kırılmasına neden oluyorsa ipek içerikli ürünler kullanın.
Saçınızın kışa hazırlanması sizi mutlu edecektir.
Soğuk aylarda saç kurutma makineleri daha çok kullanıyor ve saç kurutma makinelerinin saça verdiği zarardan korunmak için kurutmadan önce mutlaka saç bakım ürünü kullanın.
Saçı çok sık yıkamak,saçın nem dengesini kaybetmesine saçın kuruyup yıpranmasına neden olacaktır.Bu nedenle kış aylarında saç daha uzun aralıklarla yıkanmalı,yağlı saçlar 2-3 günde bir,kuru saçlar ise 4-5 günde bir yıkanmalıdır.
Saç yıkama sıklığı kadar yıkama suyunun sıcaklığı da önemlidir.Ne sıcak nede soğuk su kullanılmalı,saç mutlaka ılık suyla yıkanmalıdır.
Saçlarımızın elektriklenmesini önlemek için saçı toplamak çözümmüş gibi gelebilir faka saçınızı sıkı bir şekilde uzun saatler boyunca toplu bir şekilde bırakmak saçların yıpranmasına ve kırılmasına neden olabilir.Bu nedenle saçınıza uygun bakımlarını yapıp mümkün olduğunca serbest bırakın.
Saçınızı gerek evde gerekse kuaförde boyatıyorsanız saçı yıpratmayan,bitkisel içerikli ,kaliteli saç boyaları kullanın.
Saçlarınız kış mevsiminin etkisiyle daha fazla dökülebilir,mevsimsel saç dökülmelerini önlemek için mutlaka saçlarınızın nem dengesini sağlayıp kötü hava şartlarından etkilenmesini önleyecek tedbirleri almalı ve bakım ürünlerini kullanmalısınız.

soğukta saçlar

kış aylarında saçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.