Strese bağlı dökülme

Stres aslında tüm dokularda soruna sebep olabilmektedir, bu etkilerini hangi yolla yaptığı bilinmemektedir ama vücutta çeşitli maddelerin salgılanması, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, uyku ve yaşam düzeninin bozulması etkili olabilir. Daha çok yoğun saç dökülmesi yada var olan dökülmenin artması şeklinde karşımıza çıkar.
Temelde hangi faktörlerin etkili olduğu veya hangi durumların daha çok etkili olduğu net bilinmemektedir ama aile içinde yada sevilen birinin vefatı sonrası yaşanan matem yada hayati önemi olan sınavlar öncesi yoğun ders çalışmak sık rastlanan sebeplerdir.
Sıkıntıya bağlı olarak ortaya çıkan saçkıran veya yine sıkıntı dönemlerinde daha sık görülen saç çekiştirme hastalığı farklı durumlardır. Bu konuda yaygın dökülmeler ele alınmıştır.
Strese bağlı saç dökülmesi daha çok üst ve tepe kısımlarda olmakla birlikte tüm kafada yaygındır, kayıp kısa sürede ortaya çıkar ve genetik dökülmede görülen giderek kalite kaybıyla ortaya çıkan dökülmeden farklı olarak direk kayıp şeklindedir yani yıllarca süren kıllarda tüyleşme dönemi olmaz.
Stresten dökülen saçlar geri çıkar mı ?
Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır, stres aylar içinde tümüyle ortadan kalkarsa geri çıkar ancak kronik hale gelip yıllarca devam ederse çıkmayabilir. Normalde tedavi önerilmeyen bu süreç geçici olarak kabul edilir ve sıkıntıyı çözmek için depresyon ilaçları yada rahatlatıcı ilaçlar önerilir. Bunlara ek olarak kökün beslenmesini artıran olabilecek diğer sebepleri engelleyen xpecia tablet veya benzeri geniş spektrumlu ilaçlar sorunun çözümüne katkı sağlar. Bölgesel ürün kullanımı önerilmez.
Nasıl teşhis edilir ?
Net bir teşhis aracı yoktur, analiz cihazları yada kıl kökünün yapısı yol gösterici değildir, hastanın anlattıklarıyla teşhis konur.
Sonuç olarak ;
Strese bağlı saç dökülmesi stres ortadan kalkınca geri çıkabilir.

stresten dökülen saç geri çıkarmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.