Saç döken ilaçlar

İlaçlar araştırılırken nasıl yan etki yapabileceği tahmin etmeye çalışılır ve ona yönelik araştırma yapılır bunun dışında gönüllüler üzerinde çalışma yapılır ve bu gönüllüler üzerindeki her değişiklik en küçük ayrıntısına kadar kaydedilir ve yan etkiler kısmına eklenir. Bu şekilde devam eden çalışmalara “faz çalışmaları” denir. Bu açıdan bakıldığında bir çok ilacın saç dökme yan etkisi vardır ancak pratikte çok sık rastlanan bir durum değildir. İlaç bırakıldığında dökülen saçlar geri çıkar.

Saç Dökülmesi Yapabilen İlaçlar;

 • Androjenler; Erkeklik hormonu içeren ilaçlardır, vücut çalışanlarda ve sporcular arasında doping amaçlı kullanılır. Alınan bu hormonlar DHT ye dönüşerek saç kökünü öldürürler. Kadınların kullanması durumunda da aynı şekilde yan etki oluşturabilirler.
 • Antiinflamatuarlar; Romatizma benzeri ağrılar için kullanılan aspirin, apranax gibi ilaçların dökülmeye neden olabileceği konusunda bilgiler vardır ancak kullanıcıların çok az kısmında görülür.
 • Kolesterol ilaçları; Yüksek kolesterolü düşürmek için kullananlarda saç dökülmesi sağlıklı topluma göre daha sıktır.
 • Epilepsi ilaçları; Sara tedavisinde kullanılan ilaçlar, en fazla dökülme yapan valproik asittir, kanda biotinin azalmasına sebep olur. Biotini azaltmak için hayvanlar üzerinde yapılan deneylerinde kullanılır ve bu hayvanlarda kıl kaybı olur. Eksilen biotin (B7 vitamini) dışarıdan tablet şeklinde 10 mg alınırsa dökülmeyle ilgili sorun yaşanmaz. Epilepsi ilaçları bırakılamayacağı için en pratik çözüm budur.
 • Ülser ilaçları; Mide ve on iki parmak bağırsağı ülserlerinde kullanılan simetidin ve ranitidin gurubunda olanlar dökebilir.
 • Anti viral ilaçlar; Nezle, grip, herpes gibi hastalıkların tedavisinde kullanılırlar ve köke zarar verebilirler.
 • Sivilce ilaçları; Roaccutanne veya aknetrent gibi tabletler biotidinaz metabolizmasını bozarak kan biotin seviyesini düşürürler ve bu yolla saçı dökebilirler. Tek tedavisi yine günlük 10 mg B7 vitamini (biotin) almaktır.
 • Kanser ilaçları; Kemoterapötüklerdir, hücrenin yenilenmesini durdururlar. Saç telini oluşturan keratinosit hücreleri çok sık yenilenen hücrelerdir, kanser tedavisinde bu hücreler yenilenemez ve topluca dökülme görülür. Tedavi bitiminde genellikle kendiliğinden geri çıkar. Son dönemde geliştirilen kafa derisini soğutma şeklinde yapılan uygulamalarda daha az dökülmektedir.

Sivilce İlacı Saçı Döker mi?

Sivilce ilacı saç dökülmesine neden olan ilaçlar arasında en sık karşılaştığımızdır. Sivilce çıkan 18-20 li yaşlarda erkeklik hormonları da devreye girdiği için erkek tipi dökülme ile sıkça karıştırılan bir durumdur. Sivilce çıkma yaşıyla genetik saç dökülmesinin başlama yaşı yakındır ve bu sebeple bu yaşlarda görülen dökülmeler daha çok AGA olarak yorumlanır oysa sivilce tedavisinde kullanılan tablet formundaki ilaçların yan etkileri vardır.
Tedavide kullanılan isotretionin adlı madde (paket ismi roaccutane, aknetrent) biotinaz enzimi,nde eksilme yaparak kandaki B7 (biotin) vitamininin azalmasına neden olur ve saçlar dökülür. Roaccutane saç dökülmesi sebebi şu şekilde izah edilmiştir. Biotidinaz eksikliğine sebep olarak vücuttaki biotin oranını düşürür, kandaki biotin azalınca saç kalitesi düşer ve dökülme olur.
Sivilce ilacı kullananların hepsinde saç dökülmesi olmaz ama bu yaşta kişiyi çok rahatsız eder. Herkeste aynı şekilde olmaması şu şekilde izah edilir, biotinden zengin beslenen kişilerde biotidinaz eksilse de dökülme görülmez.

Sivilce İlacının Saçı Dökmesi Nasıl Önlenir
Roaccutane a bağlı saç dökülmesi tedavisi günlük 10 mg biotin (B7 vitamini) alınarak önlenebilir. 10 mg B7 vitamini sivilce tedavisi devam ettiği sürece ve sonrası 1-2 ay kullanılmalıdır. Sivilce tedavisi olurken dökülen saçlar geri çıkmayabilir bu sebeple ek olarak biotin alınmalıdır. Biotin sivilce ilacının etkisini azaltmaz hatta cildin daha çabuk iyileşmesini sağlar.
Bilimsel çalışmanın orijinal halini görmek için aşağıdaki adrese bakılabilir.
ht tp://ww w.journalagent.com/turkderm/pdfs/TURKDERM_41_3_90_92.pdf

49 comments

 1. merhaba benim çok fazla saçım var herkesin aksine ben gür saç sevmiyorum lütfen bildiğiniz saçımı her yerimden azaltabilecek bir yöntem var mı lütfen biliyorsanız söyleyin saçımın azalmasını çok istiyorum

 2. Hocam merhaba. Largopen 1g tablet ve majezik kullanmam gerekiyor 20lik dişim için, bu saçı döker mi ? 4 ay oldu saç ektireli.

 3. Merhaba depakin 500mg kullanıyorum. Günde toplam 1,5 hap. Saçlarımın yeniden çıkması için ilaç tedavisinin bitmesini beklemem şart mı? Şampuan vs önerisi?

  • Depakin saç dökülmesi yapıyor. doktorunuzdan değiştirmesini isteyebilirsiniz yada hiç olmazsa yanında günlük 10 mg biotin tablet başlayın
   Op.Dr.Atilla Kaya

   • Hocam saçlarım sert ve baya gür hacimli idi ama sonbahar ayları ile birlikte şuan yumuşama ve biraz hacimsizlik var mevsimsel geçişlerden dolayı olabilir mi bu durum?

    • merhaba,
     mevsimsel geçişten olabilir. özellikle tepe bölgesinde ise sorun genetik dökülme yönünden takip etmelisiniz.
     Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Merhaba hocam, roaccutane tedavisine yarın başlayacağım ilerki dönemde saç dökülmesi yaşamamak için biotin kullanmayı düşünüyorum bunu ne kadar süre kullanmalıyım tedavi boyunca mı daha az mı?şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   Tedavi boyunca mutlaka kullanın. Günlük 10 mg biotin başlayın, Hatta tedavinin bittikten sonra da devam edin.
   Dr. Atilla Kaya

 5. Merhaba
  Hairforte ve xpecia başladım, 15 gün oldu. Tableti günde iki defa kullanıyorum.Erkek tipi saç dökülmem var ama kadın olanları tercih ettim. Ve maalesef saçlarım çok daha fazla dökülmeye başladı. başlangıçta bu durum normal mi yoksa ilacı bırakmalı mıyım?

  • İlk 3 aya kadar minyatürleşmiş, kalite kaybetmiş saçlarınız dökülecektır bu arada alttan daha sağlıklı kıllar gelecek. Sabırlı olmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Hocam biotini uzun bir süre kullanmak. Karaciğere zarar verir mi. Sivilce ilaçları zaten yeterince zarar veriyor karaciğere

  • Hayır zarar vermez, aksine sivilce iilaçlarının vereceği zararı önler. Biotin normalde vücutta sentezlenir fakat sivilce ilaçları sentezini engelleyerek eksikliğe neden olur.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • 60 yaşındayım, 40 yaşında kalp by-pass oldum, kullandığım ilaçlar, belec-zok, coraspirin, benipin, atacant, glifor, sipriva, crestor,ilaçlarını kullanıyorum. Saçım, ameliyat sonrası dökülmeye başladı, ne yapabilirim. Gitmediğim, yapmadığım birşey kalmadı. Bana yardım edin.

 7. Hocam merhabalar
  Ben 7 ay boyunca Roaccutane 50 mg kullandım.Saçım ilaç öncesi çok iyiydi. Ne zaman ilaca başladım saçım gözle görülür şekilde dökülmeye ve araları açılmaya başladı.Kontrol için gittiğim doktor bana HairForte yi önerdi.İlk 4 ay günde 2 kez uyguladım.Yanınada extradan eczaneden Medohbiotin 5 mg ilacı kullandım.Ama dökülmeye bir türlü engel olamıyordum.Kafamda çıkan yeni küçük saçlar sürekli döküldü.Roaccutane ilacını bitireli yaklaşık 2 ay oluyor ve etkisi hayla geçmiş değil. Hairforte 9 aydır kullanıyorum etkisi hiç yok ve bırakacağım.İçinde kimyasal madde olmayan bebek şampuanı kullanıyorum ve Genetik bir dökülmem mevcut değil. Saçımın heryeri aynı seyreklikte oldu.Şuan saç dökülmem kesildi ama saçım çok seyreldi. Sizce dökülen saçlarımın yerine yenileri çıkar mı? Eski gürlüğüne kavuşabilir mi ( YAŞIM 24)?
  Teşekkür ederim ….

  • Ne yazıkki biotini en az 10mg kullanmalısınız. HP biotin 10mglık tablet başlayın, beraberinde xpecia tablet günde iki tane başlayın, hairforte spreyede devam edin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Hocam merhabalar yıllar önce akne tedavisi için roactane kullanmıştım ve saçlarım çok fazla döküldü biotin kullansam tekrar çıkmasını sağlayabilir miyim?

  • Roaccutane biotin sentezini engeller, buna bağlı saç dökülmesi olur. HP bittin tablet 10 mglık, Xpecia tablet ve Hairforte sprey başlayın. Saçını istediğiniz forma ulaşıncaya kadar devam edin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Hocam esim bipolar hastasi. Tegilator 200 mg ve duxet 30 mg kullaniyor. Bundan dolayi saclarinda cok fazla dökülme olusmaya basladi. Biotun eksikliginden kaynaklimidir? Tegilator epilepsi ilaci olarakta kullaniliyor. Yukarda yazdiginiz gibi B7 günde 10mg seklinde kullanim ise yararmi? Bilgilendirmeniz icin teşekkür eder iyi günler dilerim

  • Evet HP 10mg biotin tablet kullanmasını öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

   • Cedrina kullanıyorum uyku ilaci inanilmaz saçlarım dökülmeye başladı acaba cedrina dan dolayimi

    • Bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Doktorunuza danışın.
     Öp. Dr. Atilla Kaya

    • Hocam 7 ay sivilce tedavisi gördüm bırakalı 4-5 ay oldu saçım döküldü seyrekleşti önceden kalındı şimdi inceldi ne yapmalıyım

     • Merhaba,
      Sivilce ilaçları biotin sentezini engelliyor ve saçların dökülmesine neden oluyor. Günlük 10mg biotin tablet ve Xpecia tablet başlayın.
      Öp. Dr. Atilla Kaya

 10. hocam bende ferritin düşüklüğü ve d vitamini eksikliği var bunun için maltofer ve ekmeğe damlatıp yediğim bir d vitamini ilacı var bunlardan sonra saçımda dökülme oldu acaba bunlarla ilgisi olabilirmi

  • hayır tedavi ile dökülme olmaz.uzun süren anemi saç dökülmesine neden olur.tedavinize devam edin. desteklemek için Xpecia tablet başlayabilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 11. Hocam bende seboreik dermatit ve anlımda aşırı derecede sivilce vardı doktor saçımdaki seboreik dermatit için psovate alnımdaki sivilceler için aknefloks verdi psovate doktor kontrolünde 15 gün kullanılmalıymış ama ben bilmeden 6 ay kullandım ve aknefloksu saçlarımın dibine biraz sürerek 6 ay yedirdim saçlarımı 3 numara yaptığımda şakaklarımın biraz seyrelmiş olduğunu gördüm ve bu seyrelme 2 hafta içerisinde oldu şuan ilaçları keseli 4 ay oldu hocam sizce bunlardan dolayı mi döküldü yoksa genetik bir dökülme mi başladı bunlardan dolayı olmuşsa geri çıkar mı bunalıma girdim hocam henüz 17 yaşındayım lütfen yardımcı olun..

  • Uzun süren egzama tedavisi saç dökülmesi ve saçın kalite kaybetmesine neden olur. Kaliteyi artırmak için Xpecia tablet ve HP 5mg biotin tablet başlamalı öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 12. Fatih Yıldırım

  Merhabalar hocam size sormak istediğim soru su sacımda özellikle tepe ķısmında seyrelme oluyor genel manada kuaförümde genel bir seyrelme var dedi seyrelme tüm her tarafta mevcut sekilde dagılıyor ailemdede kel veya sacı seyrelen insan sayısı az miktarda neden olmuş olabilir ve ne yapmam gerekli sizce??

  • Merhababahsettiğiniz alan genetik dökülmesin olduğu alan. Bu konuda yapılabilecek iki şey var. Ya dökülmeye önlemek ve ötelemek için ürün kullanacaksanız yada Ekim yaptıracaksınız. Dökülmeye önlemek için hairforte sprey ve xpecia tablet başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 13. Hocam saçımın tepesin kısa dönemde seyrekleşme oldu doktora gittim kan değerlerim normal çıktı saçım neyden dokulmuş olabilir kesin bişe oda söylemedi şuan askerdeyim saçıma doğal olarak ne yapabilirim bana yardım edin. Askere gelmeden önce bazı ilaçlar kullanıyodum lyrika, regapen gibi ilaçlar bunlarda etki yapmış olabilirmi. Şuan saçlarımde herhangi bi dökülme yok ama gidenleri geri getirmem için ne yapabilirim

 14. İyi gunler hocam sitilizan ve fulsac depresyon ilaci aliyorum saclarim cok dokuldu azaldi. Bu ilaclar sac dokulmesi yapar mi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  antidepresanlar saç dökülmesi yapabiliyor,ya destek tedavi almalısınız yada kullandığınız ilacı değiştirmelisiniz

 15. Merhaba hocam benim aşırı saç dökülmem vardı geçen ay doktora gittim ve bana vitamin ilaçları yanında 10 mg günlük tek doz aknetrent yazdı ama ben kullanmakta tereddüt ediyorum kalan saçlarım da giymesin diye kullanmalı mıyım

  • eğer rahatsız edici düzeyde sivilceniz yoksa kullanmayın.çünkü biotin sentezini engelleyip saç dökülmesine neden oluyor

 16. Hocam merhaba, psikiyatri ilaçları kullanıyorum saç ektirmeyi düşünüyorum 4,5 yıl önce depakin kullanıyordum saçlarımı mahvetmişti 6 ay kadar kullandım üst kısımlar açıldı ve kalanlarda uzamıyor. Şuanda günde 1 mg rixper ve 15 günde bir clopixol depot (zuklopendiksol) gibi birşeydi yazılımı bu ikisini kullanıyorum bu ilaçlar sanırım depakin kadar dökmüyor lakin saça etkisi varmı yokmu bilmiyorum ıslak elimi kuru saçıma sürünce elim hep saç oluyor döküyorsa saç ektirmicem param çöpe gitmesin dökermi hocam yoksa ektirim mi bir sorun olmaz mı?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  tepe ısmından dökülme olması ilaca bağlı değil genetik dökülme düşündürüyor.genetik saç dökülmesine yönelik ürün kullanın,hem dökülmeniz azalır hem dökülenler çıkar hem de saçlarınızın kalitesi artar

 17. Hocam merhaba benim saç derimde aşırı saç var ve günde hiç dökülme olmuyor saçlarımın azalmasını istiyorum bana en zarar vermeyen ilaçlardan hangisini önerirsiniz çünkü bu saçlarla artık baş edemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  şükretmelsin

 18. hocam ben saçımdaki küçük sivilcelere doktorun verdiği cleocin t %1 ilacını sürüyom günde 2 kez. faydasıda oluyor lakin bu saça zarar verip dökmez dimi hocam sonra sakata gelmeyeyim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hayır dökmez.ama sivilcelerin saça verdiği olumsuz etkilerden korunmak için xpecia tablet yada HPbiotin 5mg başlayabilirsin

 19. Elif huma polat

  Hicam merhaba ben 5 senedir sabah 100 mg lustral 75 mg anafaranil aksamlari gene anafranil 75 lik gecede seroquel 25 kullaniyorum sqclarim.asiri dokuluyor baya azaldi bunlardan hangisi doker .sevgiler
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anafranilin saç dökücü etkisi var.doktorunuzla görüşün tedaviniz düzenlensin.

 20. Hocam Merhaba
  uzun süre önce demir eksikliği başladı aynı zaman da hipotrodi de var
  her ikisinin de ilacını kullanıyorum 2 hafta önce saçlarım aşırı dökülmeye başladı bu bir kaç gündür de ağız boğaz kuruluğu oluyor sanki ilaç yan etkisi gibi.
  Başka bir tavsiyeniz yada şüphelendiğiniz bir durum varsa söyleyebilirmisiniz.
  Saygılarımla…
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saç dökülmesine neden olan sistemik hastalıklarınız olduğu için siz doktor kontrolünde olmalısınız.tedavinizin yanı sıra günde 2 adet xpecia tablet başlayabilirsiniz

 21. Hocam merhaba,
  Yaklaşık 2 ay önce s ektirdim.Antidepresan kulla mam gerekiyor.Bu ilaç çıkacak saçları olumsuz etkilermi?Çıkmamasına neden olurmu?Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  etkilemez

 22. Atilla hocam merhaba.75 gun once sac ekimi yaptirdim.mide yanmasi icin doktora gittigimde reflu ve ulser oldugunu soyledi ve bazi ilaclar yazdi.henuz kullanmadm.bu tarz hastaliklarinin ilaclari veya haplari sok dokulmeyle tamami gitmis olan ekilen saclarin tekrar cikmasini engeller mi? Ayrica psikolojik ilac da kullanmayi dusunuyorum bunun da belirttigim durum uzerine etkisi olur mu ? Lutfen yardimci olun. Simdiden tesekkurler.
  Op Dr Atilla Kaya
  engellemez,kullanabilirsin.

 23. hocam ben reflü için famodin 40mg ve largopen kullanıyorum bu ilaçlar saç döker mi?
  Op Dr Atilla Kaya
  dökmez

 24. Hocam merhaba bendede sakalımda ve ensemde bir dökülme var kimisi sakalkıran dedi kimisi de muhasebeciyim stresten dedi anneme verilen ilaçlardan prozac ve apikobal ilaçlarından birer tane aldım acaba onlarmı yaptı diyorum kendimce apikobalda yan etki cilt tahrişi yazıyo ama dökülmenin tam nedenini bulamadım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır o ilaçlar saçkıran yapmaz

 25. hocam benim saçlarım bir yıl öncesine kadar dökülme olmuyordu ve çok sağlıklı saçlarım vardı bu bir yıl içerisinde yarı yarıya azalma oldu yeni çıkan saçlarda dökülüyor psikolojik ilaçlar kullanıyorum nedeni bu olabilirmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bazı antidepresanlar saç dökebilir ama bu kadar dökülme onlardan değildir

 26. Hocam prozac sacimi doktu fakat dokulenler gelmedi bunun sebebi nedir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  prozac dökmüş olabilir ama prozac kullanmanıza sebep olan stres te dökmüş olabilir, geniş etkili bir ürün kullanabilirsiniz xpecia tableti araştırın.

 27. Merhaba multiple skleroz hastasiyim yilda en az bir kez bir hafta kortizon serum aliyorum.ayrıca gün asiri interferon iğne kullanıyorum.iğneyi ömür boyu kullanacagim.interferon dökülme yapar mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çok düşükte olsa bu ihtimal var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.