Zeytinyağı dökülmeyi durdururmu

Zeytinyağı sadece salatalar ve yemeklerin daha güzel olmasını değil ayrıca saçlarınızın ve cildinizin saha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Nemlendirici ve besleyici özelliği ile saç bakımında en kolay ve etkili çözümler arasında yer almaktadır. Saçlarınızda zeytinyağı kullanmaya başladıktan 2-3 hafta sonra saçlarınız daha yumuşak ve parlak olacak ve daha hacimli görünecektir.
Dökülme tedavisi dendiğinde halk arasında en yaygın bilinen iki yağ vardır zeytinyağı ve bademyağı. Yağlar ciltten emilemeyecek kadar büyük moleküllerdir ve saç köküne asla ulaşamazlar ve doğal olarak dökülme köktense hiçbir etkisi olmaz. Yani ailesel dökülmenin nedeni olan DHT hormonu saç köküne zarar vermektedir. DHT den kaynaklanan dökülmeyi engellemek için DHT oluşumuna neden olan enzimin bloke edilmesi gerekir. Zeytinyağı kıl köküne zarar veren DHT oluşumunu sağlayan enzimi bloke edecek etken maddeye sahip değildir. Bu nedenle ailesel saç dökülmesini önleme de herhangi bir katkısı olmaz.

ZEYTİNYAĞI DÖKÜLMEYİ ÖNLER Mİ?
* Saçların uçlardan kırılarak dökülmesine karşı zeytinyağı kullanılabilir. Kış aylarında, kuru soğuktan yaz aylarında da tuzlu su ve güneşin zararlı ışınlarından dolayı artan saç uçlarının kırılmasına karşı zeytinyağı kullanabilirsiniz. Haftada bir kez, zeytin yağını köklerden uçlara sürüp 20-25 dakika bekletmeniz yeter.
* Kepeğe Karşı Zeytin yağı: Genellikle aşırı kuru ve pullanan saç derisi yüzünden oluşan kepek sorununa karşı en etkili çözümlerden biri düzenli olarak zeytin yağıyla saçlı deriye masaj yapmaktır. Nemlendirici etkisiyle saçlı deriyi yumuşatır ve kepek oluşumunu en aza indirir.
* Parlak Saçlar: Donuk saçların daha parlak olması için en etkili doğal ürün sıralamasın zeytinyağı ilk sırada yer alır. Normal şampuanlar ve kremler sülfat içerdiğinde günlük olarak kullanıldığında saç tellerini kurutur. Her gün az miktarda zeytinyağıyla saçlarınıza bakım yapmak kaybettiği nemi geri kazandıracak ve daha parlak görünmelerini sağlar.
* Yumuşak ve Kolay Şekil Alan Saçlar: Zeytin yağı düzenli olarak kullanıldığında saçı yumuşatır ve şekil almasını kolaylaştırır. Her hafta uygulayacağınız zeytinyağı maskesi bakım kremlerinde bulunan silikon ile aynı etkiyi yaratacaktır. Bu yumuşaklığı yakalamak için her hafta saçlı deriye masaj yapıp, 30 dakika bekletebilirsiniz.
Zeytin yağı daha çok kuru saçlarda kuruluğa bağlı olarak oluşan kırılarak dökülmeleri durdurur. Yağ saçın kalitesini artırır ve kırılma,çatallanma gibi sorunlar düzelir. Özellikle bayanlarda görülen saç dökülmelerinin önemli bir kısmı kırılarak dökülmedir ve zeytinyağından yarar görebilir.
Kırılarak dökülmeler dışında genetik dökülme, anemiye bağlı dökülmelerde, guatr hastalığına bağlı dökülmelerde, gebelik ve doğum sonrası dökülmelerde yağların faydalı olması beklenmemelidir.

zeytinyağı saça nasıl uygulanır

Saç derisini ve saç tellerini yumuşatıcı etkisi bulunan zeytin yağı özellikle yıpranmış ve kolay kırılan saçların bakımında kullanılmaktadır. Saç şekillendirici ürün ve cihazların kuruttuğu, zayıflattığı saçlar için kullanabileceğiniz en etkili doğal ürünler arasında yer alan zeytin yağı düzenli olarak kullanıldığında saçlara doğal parlaklık verir, hacim kazandırır ve daha saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Badem Yağı Faydaları

Badem Yağ Saç 
İki tür badem yağı vardır.tatlı ve acı badem yağı, genellikle bakımında tatlı badem yağı kullanılır.Badem yağı içersinde E vitamini,potasyum,kalsiyum,magnezyum ve fosfor bulundurur.
Dökülme tedavisi dendiğinde halk arasında ilk akla gelen şey yağlardır.Bunlarda badem yağı ve zeytin yağı.Fakat yağlar ciltten emilemeyecek kadar büyük moleküllerdir ve saç köküne asla ulaşamazlar. Doğal olarak dökülme saç kökünden kaynaklanıyorsa hiçbir etkisi olmaz.Yani genetik (ailesel) dökülmede saç kökünü DHT denilen hormon tahrip eder,kıl kökü zarar görür,bu nedenle olan dökülmelerde yağların etkisi olmaz.Ayrıca badem yağının içeriğinde DHT oluşumunu engelleyecek herhangi bir madde yoktur.
Badem yağı daha çok kuru saçlarda kuruluğa bağlı olarak oluşan kırılarak dökülmeleri durdurur.Yağ saçın kalitesini artırır ve kırılma,çatallanma gibi sorunlar düzelir.Özellikle bayanlarda görülen saç dökülmelerinin önemli bir kısmı kırılarak dökülmedir ve badem yağından yarar görebilir.
Kırılarak dökülmeler dışında genetik dökülme, kansızlığa bağlı dökülme de, guatr hastalığı nedeniyle dökülme,gebelik ve doğum sonrası görülen dökülmelerde yağların faydası olmaz.
Badem yağı ve saç bakımında kullanılan diğer yağlar direk olarak saç uzamasını hızlandırmaz ancak saça faydalı bu doğal yağlar ile düzenli olarak yapılacak bakım saçları güçlendirip saç derisini yumuşatarak saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar. Sağlıklı uzayan saçlar ise koparak dökülmelere ve kurumaya karşı dayanıklı olur. Bu sayede uçlardaki kırıklar azalacağı için 4-6 haftada bir uçlarını kestirmek zorunda kalmayacağınız için daha kısa sürede daha uzun saçlara kavuşabilirsiniz.
Cildin nemlenmesi için badem yağıyla saç derisine masaj yapabilirsiniz. Bu masajla cilt üzerindeki ölü hücrelerde temizlenerek saç köklerinin hava alması ve saçın uzaması önündeki engellerin ortadan kalkması sağlanabilir.
Saçın normalden daha yavaş uzamasına ve saç derisinin aşırı kurumasına neden olan egzama, cilt mantarı gibi rahatsızlıkların olumsuz etkilerine karşı badem yağını kullanabilirsiniz. Kuruyan saç derisinde sebum üretimi azaldığı için saç telleri de kurur ve kırılmalar artar. Badem yağıyla saç derisine düzenli olarak yapılacak masaj ile bunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca badem yağı ısıyla çalışan saç şekillendirici cihazlar ve boyanın yarattığı kuruluğa karşı da etkili bir doğal çözüm olarak kullanılabilir.
Saçların nem ihtiyacını gidererek daha parlak ve canlı gözükmelerini sağlar.
Saç derisindeki kuruluğa bağlı olan saç dökülmesini önler.
Uzun saçlarda uçlarda görülen saç kırıklarını önler.
Saçı tabaka halinde sararak kötü hava şartlarından korur.
Saç tellerini kökten uca kadar nemlendirdiği için saç yapısının korunmasında etkilidir.
Daha ahenkli ve dolgun saçlara kavuşmak için badem yağından faydalanılır.
Saç tellerindeki kuruluğu gidererek ufak darbelerde dökülmesini ve kırılmasını engeller.
Uzun süre işlem görmüş saçlar için etkili bir kurtarıcıdır. Düzenli uygulanan tatlı badem yağı işlem görmüş boyalı saçları onarır.
Nemli saçlar, kuru saçlara göre daha güçlü ve kırılmalara karşı daha dayanaklıdırlar. Badem yağı saçları nemlendirerek daha sağlam hale getirir.
Saçları yumuşattığı için, saçlara şekil verilmesini kolaylaştırır.
Saçlar güçlendiği ve saç kırılmaları da azaldığı için saç dökülmesi de dolaylı olarak azalmaktadır.
Badem yağı saç çıkarma amacıyle kullanılmaz. Badem yağının sadece saçların güçlenmesine destekte bulunduğu unutulmamalıdır.Hastalıklara bağlı,ailesel gibi nedenlerle ciddi saç dökülmesi problemlerinde doktora danışılması gerekir.
Ayrıca badem yağının bazı kişilerde, kafa derisinde çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açtığı görülmüştür.

 

One comment

  1. Badem yağı mi iyi zeytin yağı mi hocam
    Op.Dr.Atilla KAYA
    ikisi de iyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.