Dökülme tedavisinde en iyi doktor

Bu sorunun cevabı ne yazıkki dr.ali veya dr.veli şeklinde olamaz çünkü saç dökülmesi tedavisini doktor değil ilaçlar yapar. Burada önemli olan gidilen doktorun bu konuyu ciddiye alması, dökülmenin sebebini mümkün olduğunca doğru tespit etmesi ve uygun ilaç kombinasyonları konusuna hakim olmasıdır.
Bilindiği gibi genetik saç dökülmelerinin sebebi erkeklerde % 95, kadınlarda % 50 oranında rastlanmaktadır ve bunu her doktor yaklaşık % 100 e yakın doğrulukla teşhis edebilir.Erkeklerde geride kalan % 5 lik dökülme ve kadınlardaki geride kalan % 50 lik dökülmenin sebebi genellikle bulunamaz ve hastayı ikna edebilmek için “demir eksikliği” teşhisi konur ve genel ilaçlar yazılır.
Genetik yani ailesel saç dökülmelerinin tedavisi konusunda birikimli bir doktorun aslında bilmesi gereken çok az şey vardır çünkü bölgesel olarak kullanılan sprey ve damla olarak satılan 2 madde, tablet olarak kullanılan 2 madde vardır.Yani hangi doktora giderseniz gidin ya bunlardan birini yazar yada destek isteyen herhangi bir ilaç firmasının ürününü yazar.
Sprey veya damla olarak kullanılan maddeler;
Procapil
Minoxidil
tedavi başarısı oranı açısından bakıldığında ciddi farkları olmamakla birlikte procapil doğru oranda kullanıldığında uzun vadede daha etkili olmaktadır çünkü minoxidil dökülme sebebi olan DHT yi engellemezken procapil DHT yi engeller.
Tablet olarak kullanılan maddeler
Finasterid
Saw palmetto
Her ikisi de saç dökülmesinin asıl sebebi olan DHT oluşumunu azaltarak etkili olur, finasterid 1 mg kullanıldığında cinsellikle ilgili yan etkileri olmasına karşın saw palmetto günlük 1500 mg kullanılsa dahi yan etkiye sebep olmaz. Yan etki açısından bakıldığında saw palmetto öne çıkmaktadır.
Bu etkili maddeler dışında saç kalitesini artıran ürünler de önerilebilir, bu ürünler dökülmede çok etkili değildir ancak ek olarak alınması önerilir
Keratin, biotin, l-sistin, çinko, metionin.
Sonuç olarak;
Saç dökülmesi tedavisinde en iyi doktor aramaktan çok en etkili ilaçları siz araştırmalısınız, araştıracağınız toplam 4 madde vardır bunları iyi inceleyip kendiniz karar verebilirsiniz.
Karışık gibi olsa da ilaç isimleri değil aktif madde isimleri yazılmıştır, internetten sorgulanarak o maddenin hangi ilaçta olduğu bulunabilir.

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.