Saç ekimi sonrası ilk banyo

Hastaların en çok tedirgin olduğu konulardan biri de ilk yıkamadır, haklı olarak köklerin zarar görebileceği veya düşebileceği konusunda tereddüt yaşarlar. Uygulama klinikten kliniğe çok değişmektedir.
Saç ekimi sonrası ilk banyo uygulamaları şu şekillerde olabilmektedir ve hepsi de kendi içinde doğrudur.
İlk banyoyu ertesi gün klinikte yardımcı elemanlar yapabilir, bu şekilde uygulayan klinikler sıklıkla kafaya sargı da yaparlar.
2 gün sonra yine klinikte görevlilerce yapan klinikler de vardır, 4 gün boyunca dokunulmamasını öneren klinikler de vardır.Yıkamayı daha da geciktiren doktorlar da vardır.
Kişisel görüşüm ilk banyo 48 saat sonra herhangi bir şampuanla hafif okşama şeklinde yapılmalıdır, öncesi bepanthol losyon kullanmak son derece gereksiz ve hatta iltihap riskini artırması sebebiyle yapılmaması gereken bir uygulamadır çünkü sürülen bephantol ü temizlemek saça zarar verebilir temizlenmezse de mikroların çoğalabileceği kapalı bir tabaka olur.
48 saat sonraki banyodan çıkınca doğal olarak kuruması beklenebilir yada havluyla sürtmeden dokunarak kurulanabilir. Kirliliğin daha çabuk gitmesi için şu şekilde yaklaşılabilir; sonraki yıkamalarda banyoya girildiğinde önce kafa yıkanır, arkasından vücut yıkanır böylece ilk yıkamada yumuşar hemen arkasından yapılan yıkamada ise bu yumuşayan dokular daha çabuk temizlenir.
Saç ekimi sonrası geç yıkamanın zararı olurmu ?
Aslında geç banyonun hiçbir zararı olmaz çünkü kökün yerleştirildiği kanal yada delik 24 saat sonra kapalı kabul edilir ve yerinden ounatılmadığı sürece dış etkilere kapalıdır. Ekim sırasında oluşan pıhtıların yaptığı tabaka da koruyucu bir tabaka oluşturur. Geç yıkamanın kökü yerinden çıkarma ihtimali olmayacağı için daha faydalıdır denilebilir.
Sonuç olarak ;
Saç ekimi sonrası ilk banyo ekim yaptıran kişi tarafından evde yapılabilir, okşama şeklinde yapılan bu yıkama zarar vermeycektir. İlk banyo için kliniğe çağırıp şehir dışından gelenleri 2-3 gün gereksiz yere meşgul etmek son derece anlamsız bir uygulamadır.

saç-ekimi-sonrası-ilk-yıkama-nasıl-yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.