Şampuan nasıl kullanılmalı

Aslında çok önemli olmasa da gereksiz ürün kaybı, yanlış kullanıma bağlı kepek ve kaşıntı gibi sorunların daha az yaşanması, yıkama sonrası rahat tarayabilme gibi durumlar için kullanımda bazı şeylere dikkat edilebilir.
Şampuan kullanımı:Saç ve saçlı deri su ile ıslatılır.Kaliteli bir şampuandan iki ml kadar avuç içine dökülür miktar olarak yeterlidir. Öncelikle saç derisine masaj yapılarak saç derisi yıkanmalı, sonrasında saçlar yıkanmalıdır. Her gün yıkanması durumunda tek şampuanlama, günaşırı yıkamalarda ise iki kere şampuanlama yeterlidir.
Banyo sadece temizlik için değildir,saç ve vücut sağlığı açısından önemlidir.
Doğru şampuan seçimi,doğru şekilde yıkanma ile hem sağlıklı kalınır hem de saç dökülmesi önlenebilir.
Normal saçlar için üretilen şampuanlar saçlı derinin nem ve yağ oranını dengede tutar,yıkadıktan yarım saat sonra saçınızda yağlanma oluşmuyorsa normal saç tipine uygun şampuanlar kullanılmalıdır.
Kalıcı saç boyaları,renk açıcılar,perma solüsyonları,kimyasallar ve aşırı fön uygulanan saçlar fiziksel olarak zarar gördüğü için yenilenme ve bakım özelliği açısından zenginleştirilmiş formülleriyle saçın kaybettiği nem dengesini yeniden sağlayan şampuanlar kullanılmalıdır
Saçlı derisinde yağ oranı fazla olan kişiler yağlanmaya etkili şampuan kullanmalı,bu şampuanlar aynı zamanda statik elektriği azaltır.
Çeşitli nedenlerle sağlığını koruyamayan yada sağlığını kaybetmiş zayıf ve yıpranmış saçlara yoğun bakım formülasyonlu şampuanlar kullanılmalı.Krem içermeli.Kremli formülleri sayesinde saçların kolayca taranmasını sağlarken onarıcı canlandırıcı özellikleri ile saça yoğun besleyici bakım sağlarlar.
Saçı durularken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saçın su ile iyice durulanmasıdır. İyi durulanmayan, saçta kalan şampuan kaşıntıya,kepeğe,alerjiye ve iritasyonlara neden olur.
Şampuanın çok köpürmesi iyi olduğunu göstermez. Çok köpüren şampuanlar kansere neden olan kimyasallar içerebilir. Az köpüren ve ağır şampuanlar tercih edilmelidir.
Saç kremi kullanımı:Uzun saçlarda hem kolay tarama hem de bakım amacıyla şampuanladıktan sonra saça krem uygulanabilir.Saçla uyumlu ve zararlı kimyasal içermeyen kremler kullanılmalıdır.Saç kremi saç derisine uygulanmamalı,sadece saçlara uygulanır, birkaç dakika bekletilmelidir ve iyice durulanmalıdır. Farklı amaçlarla kullanılan saç kremleri vardır.Saç kremi saç tellerinin onarılmasını da sağlar.
Saç yıkanırken kullanılan doğru yöntemler saçın parlaklığını arttırır.
Saçın güzel olabilmesi için öncelikle temiz olması gerekir.
Şampuanın etkisini ve saç hijyenini arttırmak için saç fırçaları sıksık sıcak sabunlu suyla temizlenmeli.
Şampuanlamadan önce şampuanın etkinliğini artırmak için saçınızı kir ve tozdan arındırmak için fırcalayınız.
Saç kremi uygularken,kullanılan saç kremi herhangi bir bakım özelliği taşımıyorsa,saçlı deriye temas etmeyecek şekilde sadece saçın uç kısımlarına uygulanır ve bol suyla durulanmalıdır.
Saçlı derinin asitlik düzeyi ciltten daha yüksektir.Bu yüzden bazik sabunlar saç için tavsiye edilmez,saç tellerinin kurumasına neden olur.
Şampuan köpürme oranı içerdiği köpürtücü maddelere ve yıkamada kullanılan suyun sıcaklığına bağlıdır.Saç ne kadar kirliyse şampuan o kadar az köpürür.Suyun sertlik derecesi de şampuanın köpürme düzeyini etkiler.Kısaca çok daha çok köpürme şampuanın daha etkili olduğu anlamına gelmez.

şampuan nasıl kullanılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.