Saç ekiminden sonra iltihaplanma

Ekim yapanın korkulu rüyası ekim bölgesinde iltihaplanma olma ihtimalidir bu risk sebebiyle her hastaya antibiotik önerilir. Tabi iltihap ekimi yapan kadar ekim yaptıran kişiyide tedirgin eder ve aklına şu soru gelir ; iltihaplanma olur mu iltihaplanma olursa kökler zarar görür mü ?

Tıpta sürekli yenilikler çıkıyor. 23 Mayıs 2014 tarihinde yazdığım bu yazıdan sonra bu sorunun çözümü için ürün geliştirildi, konu içeriğini değiştirmek istemediğim için bu konudaki yeni gelişmeleri konu sonuna ekledim.
Evet iltihap riski vardır ve iltihaplanma olması durumunda köklerin ölme ihtimali yüksektir yani çekilen acı, harcanan emek ve para heba olabilir.
Saç ekimi yapılırken gerek alım alanında gerekse ekim alanında binlerce noktadan cilt yaralanır yani binlerce noktada mikrop girebilecek delik oluşur.
Kafa derisinin çok iyi kanlanması sebebiyle buralardan mikrop girip iltihap yapma ve bu iltihabın yayılma ihtimali çok sık bir durum değildir ama olduğunda da felaketle sonuçlanabilir.
Peki bu önlenebilir mi?
Evet en azından büyük oranda önlenebilir.
saç ekimi sonrası iltihapSaç Ekimi Sonrası İltihap Nasıl Önlenir;
Önlem için genellikle operasyon sonrası antibiyotik başlanır, antibiotik kısmen korusa da mutlak koruma fonksiyonu yoktur. Daha etkili önlem için işlem sonrası yıkamada mümkün olduğunca öldürücü mikrop öldürücü etkisi olan zararsız nemlendirici içeren solusyon ve mümkün olduğunca mikrop öldürücü etkisi olan yumuşak özellikte bir şampuan kullanılmalıdır.
Yaygın olarak bepanthol losyonla nemlendirme yapılır 10-15 dakika sonra şampuanla yıkanır yada yıkama önerilir. Bepanthol alışkanlığı nereden geliyor bilemiyorum ama bu güne kadar karşılaştığım tüm saç ekimi vakalarının hepsi sürdükleri bepantolü temizlemek için çok uğraştıklarını ve bu arada ekilenlere zarar vermiş olabileceklerinden korktuklarını söylediler. Diğer taraftan bilimsel açıdan bakıldığında uygulandıktan sonra yeterince temizlenmeyen ürün saç dibindeki pıhtılarla birlikte mikrop çoğalmasına sebep olabilir.
Sonuç olarak ;
Saç Ekimi Sonrası Kullanılacak Şampuan ve Diğer Ürünler Şu özellikleri İçermelidir;
iltihap ekilen saçı öldürürmü– Mikrop öldürücü olmalıdır
– Tahriş etmemelidir
– Kaşıntı yapmamalıdır
– Uygulandığı alandan basitçe su akıtarak temizlenebilmelidir
– Şampuan iyi köpürmelidir
– Ağır kimyasal içerikli değil bebe şampuan yapısında olmalıdır.
– Dermatolojik testleri yapılmış olmalıdır.
– Mikrobiyolojik çalışmaları yapılmış olmalıdır.
– Yeterince nemlendirici özellikte olmalıdır (kaşıntı oluşmasını önlemek için)
“Tüm bu özellikleri içeren ürün var mı” derseniz “valla bildiğim yok ama doğru budur” derim 23 mayıs 2014

Sonraki dönemde saç ekimi sonrası yıkamaya özel bir set geliştirildi. Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti adı bu set jel ve köpükten oluşan iki ürün içeriyor. Jel kısa sürede kabukları yuuşatıyor, köpük şeklinde alınabilen şampuan ise kısa sürede pıhtıları temizlemeye yardımcı oluyor. Ayrıntılı bilgi üretici resmi sitesinden okunabilir ama iltihabı önlemesi, şişliği azaltması, kökü beslemesi ve uygulama esnasında kökleri kıpırdatma ihtimalini zaltması gibi çok sayıda avantajı vardır. Yenilikeri izleyen saç ekim merkezlerinin hepsi kısa sürede hastalarının ilk yıkamalarında kullanmaya başladılar. Eski statükocu bazı klinikler hala sıradan bir cilt nemlendiricisi ve sıradan bir şampuan önermeye devam ediyor. Yine bazı uyanık klinikler ise hala aşırı pahalı olması dışında hiçbir özelliği olmayan şampuanları itelemeye devam ediyor.

7 comments

 1. Merhaba hocam bu iltihap ekim yapan kişiden mi kaynaklanır yaptıran kişinin dikkat etmemesinden mi bir ayriyeten ekimin 3.gunu 1 2 bölgede oluştu benim clocin t ve rif ile mudahele etmem söylendi ama iltihap olan bölgeyi temizlemeden direk üstüne sür dediler bir iki kere elimle dokundum kanla karışık iltihap kendini dışarı attı oradan saç çıkışı olmazmi temizlemeden sadece üstüne bunları sürmem fayda sağlamışmidir bana cevap verebilirseniz sevinirim bekliyor olacağım

  • Enfeksiyonu pek çok nedeni olabilir. Saçlı deride ekimi yapan ekibin belkide dikkatini çekmeyen küçük enfeksiyon odakları vardı küçük sivilceler bile bu Tür reaksiyonlar gelişmesine neden olabilir, Tabii dışardan bir bulaşmada olabilir. Bu nedenlerden yorum yapmak zor. Bundan sonra pansumanlarınıza ve bölge hijyenine dikkat etmenizi önermekten başka yapabileceğim pek birşey yok. Umarım herşey olumlu seyreder, korktuğunuz gibi olmaz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam ekim alanının ilk sınırından başlayıp 2 santimlik alanda iltihaplanma oluştu , 4 ncü gün hemen gittim Ekim merkezine basınç uygulatarak iltihapı çıkardılar ve rif tedavisi uyguladılar antibiyotike devam ediyorum, bu kadar emek verdik saçlarım zrargörmüş müdür merak ediyorum.

 3. Merhaba,
  4 ay önce sac ektirdim.
  Saclar cikmaya basladi.
  Ne yazik ki kafamin bir tarafinda iltihaplanma oluştu.
  Yan yana büyük yaralar oluştu.
  Ne önerir siniz?
  Op Dr Atilla Kaya
  İltihap ve yara saç köklerini öldürebilir muayene olup ona göre ilaç kullanmalısınız

 4. saç ekimi yapılalı 26 gün oldu bir sıkıntı çok şükür yok.3300 greft ekildi.Bu kaç saç ediyor?losyonu kıllandıktan sonra bebek şampuanı dalin kullanıyorum.herhangi bir sorun olur mu?teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ortalama 2.2 kök içerir ona göre hesaplayın
  dalin şampuanın zararı olmaz

 5. merhaba
  bundan 8 gün önce arkadasim ve ben ekim yaptirdik fakat ekimden sonra arkadasin ekim bölgesinde kanamalar kismen devam etti ve ekim sonrasindan 1 Saat sonra ikinci bir yikama yaptilar. sonraki 5 günlük sürecte ilaclari antibiyotik dahil eksiksiz kullandik fakat simdi yani 9. günde arkadasimin kafasinda görülen kizarikliklar dolayisiyla enfeksiyon durumu olabilir dediler ve arkadasimin bir kutu daha antibiyotik kullanmasini önerdiler. korkulacak durum var mi yada daha iyi önlem almak icin ne yapilabilir?

  Tesekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  antibiotiği düzenli kullan,hijyene dikkat et

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.