Şampuandaki zararlı maddeler

Şampuanlara çeşitli etkileri artırmak ve tüketicinin daha çok beğenmesi için bazı zararlı maddeler eklenmektedir.Bunların bir kısmı benzeri kimyasallardan daha ucuz olduğu için tercih edilmektedir.Örneğin sodyum lauret sülfat amonium lauret sülfattan daha ucuz olduğu için tercih edilebilir.
Sırdan şampuanlarda yaygın olarak kullanılan bu tür zararlı kimyasallar medikal şampuanlarda ve ucuza şampuan üretme çabasında olmayan kurumların ürettiği şampuanlarda kullanılmamaktadır.
Şampuanlardaki kimyasal maddeler ve zararları;
SLS ( Sodium Lauret Sulfate);
Kanser yapıcı etkileri olabileceği yönünde teoriler vardır bunun dışında,cildi tahriş edebilir,göze zarar verebilir ve allerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
SLES ( Sodium Lauryl Ether Sulfate);
SLS gibi kanser yapıcı etkileri olabileceği yönünde teoriler vardır bunun dışında,cildi tahriş edebilir,göze zarar verebilir ve allerjik reaksiyonlara sebep olabilir
Paraben;
Koruyucu özelliğe sahiptir şampuanın son tüketiciye kadar bozulmadan kalmasını sağlar.
Tuz;
Şampuanlarda kıvam artırmak yani jöle kıvamına getirmek için kullanılır,ciddi bir zararı olmamakla birlikte saçı sertleştirir,parlaklığını azaltır ve yıpranmaya sebep olur.
Boya;
Görsel alımlılığı artırmak için kullanılır ciddi zararları olmasa da hassas ciltlerde allerji benzeri şikayet yapabilir.
Koku (parfüm);
kullanıcının hoşuna gitmesi için çeşitli parfümler kullanılır bunların da ciddi bir zararı olmamakla birlikte kimyasal yapısı sebebiyle hassas ciltlerde kaşıntı ve alerji yapabilir.
şampuandaki hangi madde saça zarar verir

One comment

 1. hocam,x bi şampuanın içeriği Ürün içeriğinde kullanılan aktifler
  Copper Peptid
  Çam Kabuğu Ekstresi
  Fo-Ti
  Saw Palmetto
  Biotin
  Şeftali Çekirdeği Ekstresi
  Ginseng
  Shea Butter
  Kafein
  Guarana
  Sülfür
  Isırgan Ekst.
  Defne
  At Kestanesi Ekstresi
  Zeytin Yaprağı Ekstresi
  Adaçayı Ekstresi
  Yeşilçay Ekstresi
  Okaliptüs
  Kekik Ekstres
  Ardıç Ekstre
  Muira Puama
  Biberiye Ekstr.
  Sweet Almond
  Triticum Vulgare
  Burdock
  Susam Ekstresi
  Hibüsküs Ekst.
  Love-in-A-Mist
  Çöven Otu Eks.
  Vitamin A
  Vitamin B5
  Vitamin E
  Niacinamide
  Allantoin
  Çinko PCA
  Magnezyum PCA
  Manganez PCA
  böyle içeriği nasıl hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  içerik olarak iyi ama şunu bilmek lazım bir şampuanın içinde neler olduğunun önemi yok hangi maddeden ne yoğunlukta olduğu önemli. bu kadar maddeden etkili olabilecek dozda koyarsanız şampaun değil koyu bir çorba olur yada hiçbir etkisi olmayacak düzeyde konmuş olur. şöyle bir örnek vereyim 100 kibrit çöpüyle çiviye 100 defa vursanız çakamazsınız çünkü noktaya düşen ağırlık etisi yetersiz olur ama aynı çiviyi 1 tek çekiçle 3 defa vursanız çakabilirsiniz
  umarım anlaşlır olmuştur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.