Seboreik Dermatit Saç Ekimi

Seboreik dermatit (diğer adları , Sebore, egzama, yağlı egzama) bir tür deri hastalığıdır ve dökülme sebepleri arasında sayılır. Ekim yapılacak alanda dökülme sebebi ailesel değil de cilt hastalığından dolayı olmuşsa ve cilt sorunu aynı şekilde devam ediyorsa ekilenler de aynı sebeple dökülebilir. Dikkat ederseniz kesinlik yok, yani yağlı egzamada ekimle ilgili bilimsel çalışmalar yetersizdir.

Seboreik Dermetitte Saç Ekilir mi?
Bu durum kesin olmamakla birlikte aynı sorunun ekilen köklere de zarar verebileceği görüşler vardır.
Sonuç olarak seboreik dermatit olan bir kişide saç dökülmesinin sebebi egzamaysa ekim tedavi bitiminde yani hastalık iyileştikten sonra yapılmalıdır, seboroik dermatit olmasına rağmen dökülme sebebi ailesel ise bu durumda saç ekimi yapmanın sakıncası olmaz. Ancak dokuyu rahatlatmak ve kısmi düzelme için ekim öncesi 1 hafta kadar dermotto losyon kullanılmalıdır. Bu şekilde sebore varken ekim yapıldığında ekimden sonraki ilk banyodan çıkışta dermotto gibi kortizon içermeyen seboreik dermatit ilacı kullanımına hemen başlanmalıdır. Ekim sonrası kortizonlu losyonlar kortizonların yan etkileri sebebiyle önerilmez. Saç ekimi gibi sakal bölgesindeki seboreik dermatitte tedavi edildikten sonra sakal ekimi yapılmalıdır. Tedavi yapılmadan ekim yapılırsa ciltteki sorunda büyüyebilir.

seboreik dermatit saç ekimi

Sorun şu şekilde ayrıntılanabilir;
Yağlı egzamaların % 60-70 lik kısmının nedeni malessezia furfur adlı mantardır, bu mantarı iyileştirmeden dokuda yapılacak yaralanma sorun yaratabilir. Mantar yayılabileceği gibi egzamanın kendisi de şiddetlenebilir. Aslında ekimin tedavi sonuna erlenmesi akıllıca olur çünkü sonuçta acil girişim gerektiren bir sağlık sorunu değil.
Diğer taraftan mantar nedeniyle olmamış olsa da derideki hasar işlemi riske atabilir.
Egzama teşhisi kesinse ekimden sonra climbazol içeren şampuan kullanmak egzamanın şiddetlenmesine engeller hatta climbazol egzamaya en etkili maddedir.
Egzamanın şu belirtileri düşünüldüğünde ekimin tedaviden sonraya ertelenmesinin doğru olduğu anlaşılacaktır.

Saçlı Deri Egzaması Belirtileri;
Kızarıklık
Kaşıntı
Ödem
Islaklık
Aşırı kepek
Deride düzensizlik
Kötü koku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.