Şampuanlar

Şampuanların dökülme üzerindeki etkileri sınırlıdır,bir çok bitki özlü şampuan üretilip bilimsel olmayan verilerle piyasaya sunulsa da dökülme konusunda bilimsel ilaçlar kadar etkili olması mümkün değildir.Temizlik dışında daha çok saçlı derinin hafif kepek ve yağlanma gibi basit sorunlarında şampuan kullanılabilir ama saç dökülmesi sorunu varsa tedaviye bilimselliği kanıtlanmış haplar veya spreyler eklenmelidir.

Sarımsak özlü şampuan;Sarımsağın saç dökülmesi tedavisinde kullanıldığı yönündeki bilgileri kullanan uyanıklar üretir,halbuki sarımsak saç dökülmesine asla etki etmez sadece saçkırandan olan bölgesel saç dökülmesinde etkilidir.Genel saç dökülmesinde sarımsağın hiçbir etkisi olamaz şampuanın içine konulan çok çok az sarımsağın herhangi bir etkisi olması beklenmemelidir.

Biotinli şampuan Saç sorunlarından en sık rastlananı saçta kalite kaybı,saçta kırılma,sönükleşme,parlaklığın azalması gibi sorunlardır.Bu tip şikayetlerde en etkili aktif madde B7 vitaminidir (biotin) vitaminidir.Medikal şampuanların nerdeyse hepsinde biotin değişik oranlarda kullanılmaktadır.Biotin vitaminler arasında saç ve tırnak üzerinde en etkili olandır ve kozmetolojide saç vitamini olarak bilinir.
Biotinli şampuanlar saçı ve saçlı deriyi temizlemenin yanı sıra;
Saçta kalite artışı sağlar
Koparak dökülmeleri engeller
Uçtan kırılmaları azaltır
Saçtaki sönükleşme ve matlaşma gibi sorunları düzeltir.
Saç ekimi sonrası kullanımı şok dökülmeyi azaltır.
Saçın kuaförlük hizmetlerine (boya, perma, fön) dayanma gücünü artırır.
Rüzgar, güneş ışınları, hava kirliliği gibi zararlı etkenlerden etkilenmesini azaltır.
Saw palmetto şampuan; Saw palmetto (Serenoa repens/Sabal serrulata);Amerika kıtasının güneyinde yetişen bir palmiye türüdür cüce palmiye olarak ta bilinir.Saç ve prostat büyümesi üzerine olan tedavi edici etkileri konusunda çok sayıda güvenilir bilimsel araştırmalar vardır.
Saw palmetto özütü prostat hastalığında ağızdan kullanılırken saç dökülmesini durdurduğu fark edilmiş ve saç dökülmesi tedavisinde de şampuan, sprey ve tablet olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Sprey  ve tablet şeklinde kullanım ilaç gibi her gün ayrı bir işlem olarak uygulanması gerekir.Şampuan içindeki saw palmetto ise ayrı bir işlem yapmaya gerek kalmaksızın saç yıkanırken uygulanmış olur bu da ciddi kullanım kolaylığı getirir

LSSRE içeren şampuan ; Lipo steroik serenoa repenes extractı nın baş harfleridir,saw palmetto ağacının aktif özütüdür.DHT  oluşumunu engelleyerek saç dökülmesini durudurduğu bilimsel olarak kanıtlanmış tek bitkisel extracttır.Şampuanın saç derisinde uzun süre kalmaması sebebiyle tek başına saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaz ancak dökülme için tercih edilecek şampuanın içinde mutlaka olmalıdır.

Provitamin B5 içeren şampuan; B5 vitamini saç sorunlarında kullanılan bir vitamindir,saçın uzama dönemi olan anageni uzatır.Normal B5 deriden emilemeyecek kadar büyük olduğu için şampuanlarda vitaminin ön formu olan pro vitamin hali kullanılır.B5 vitamininin diğer adı pantotenik asittir ve saç ile ilgili ürünlerin hepsinde yaygın olarak kullanılmaktadır.Şampuanların içeriğindeki miktar genellikle belirtilmemektedir sawpoo şampuan diğerlerinden farklı olarak içerdiği provitamin B5 miktarı yazmaktadır.

Seboreik dermatit şampuanı;Seboreik dermatitte son yıllarda geliştirilmiş aktif madde klimbazol dür.Klimbazol ( climbazol ) seboreik dermatit sebepleri arasında en sık rastlanan mantarları tedavi ederek seboreik dermatit sorunan kalıcı çözüm getirir. Dünyada yaygın şekilde kullanılmasına rağmen Türkiyede climbazol içeren tek şampuan seboderm şampuandır.Orta düzey saçlı deri egzamalarının tedavisinde tek başına şampuan yeterli olmaktadır ancak ağır vakalarda yetersiz gelebileceğinden dermotto veya emovate losyonla tedaviye ek olarak kullanılmalı ve klinik düzelme sağlandığında tekrarını engellemek için seboreik dermatite yönelik şampuanla devam edilmelidir.

3 comments

 1. hocam teşekkürler cevabınız için ama saçımda yağlanma var diye bunu verdiler yine de kullanmamam mı gerekiyor? yan etki yapabilir mi?

 2. Seboderm koparak dökülme ve saçtaki açıklar içinde kullanılabilir mi? yani kullanmak için egzema sedef gibi hastalıkların olması şart mı? normal insanlarda kullanamaz mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet egzama varsa kullanın koparak dökülmede etkili olmayabilir onun için sawpoo şampuan kullanın

 3. Sürekli aynı şampuanı kullanmak veya sürekli şampuan değiştirmenin saça zararı olur mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ikisininde önemi olduğunu sanmıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sahifa Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.