Klonlama ne zaman yapılır

Dökülme ve özellikle de kellik sorunu olan insanların yıllardır merakla beklediği klonlama ne zaman başlayacak sorusunun cevabı ne yazık ki net bir şekilde başlayana kadar verilemeyecektir.Kelime anlamı olarak ikizlemeyi ifade eden klonlama yani bir saç kökünün tıpkısı olarak yenilerini oluşturma işlemidir.Bir anlamda alınan tek kıl kökünden on binlerce kıl kökü üretme tekniğidir.Tıbbi genetikte gelişmenin son noktası olarak değerlendirilebilecek klonlama son on yılda ciddi araştırmalar sayesinde önemli mesafe kaydetmiştir ancak hala her yerde yapılacak düzeyde bir gelişme kat edememiştir.

Klonlanması istenen kıl kökü enseden alınıp özel şartlarda klonlamanın yapılacağı laboratuar ortamına gönderilip orada çoğaltılacak ve aynı şartlarda ekim ortamına ulaştırılacaktır.Elde edilen bu kökler şu an olduğu gibi istenilen alana ekilecektir.Yani şu anda yapılan saç ekimi yine yapılmaya devam edecek ama kökler donör alandan değil çoğaltımın yapıldığı laboratuardan alınacaktır.

8 yıl önce 5-10 yılda başlayabilir dediğimiz klonlama işlemi için ne yazık ki bu günlerde yine 5-10 yılda ancak yaygınlaşabileceği görüşü hakimdir.Klonlamanın seri şekilde uygulanmaya geçmesi bile yaygınlaşmasını sağlayamayacaktır çünkü eğitimli eleman yetersizliği ve pahalılığı yaygınlaşmasını engelleyecektir.

Bunu şöyle izah edebiliriz;FUE saç ekimi 10 yıldır uygulanıyor ama hala Şırnak ta yapılacak kadar yaygın bir işlem değil.

Tabi ki bu mükemmel çözüm insanı cezp ediyor ama yinede siz saçlarınız varken onları korumak için ilaçlar kullanın ve donör alanlarınız yeterliyse onlardan saç ekimi yaptırın.

saç klonlama nasıl yapılır

Share

Bu haber 21 Şubat 2014 tarihinde tarafından Sağlıklı Saçlar kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


tikus