Saçta Seboreik Egzama

Aslında sorun yine bir tür cilt sorunudur yani kafa derisinin bir tür döküntülü cilt hastalığıdır yani sorun deridedir saçta değil. Kafa derisi saçın altında kalsa da diğer vücut alanları gibi cilt hastalıkları olan bir bölgedir, daha yağlı olması sebebiyle yağ kaynaklı hastalıklar daha sık görülür. Saçlı deri egzaması da denir, genelde egzama şeklinde değerlendirilebilir ama aşırı kepek olması seboreik dermatit teşhisi koydurur.

saçta seboreik egzama resimleriSaçta Seboreik Egzama; Hastalarda şu bulguların biri veya hepsi görülebilir

  • Pul gibi kepekler dökülmesi
  • Islaklı hissi
  • Kızarıklık
  • Kaşıntı
  • Derinin pürüzlü hal alması
  • Aşırı yağlı görünüm
  • Saç dökülmesi
  • Saçlarda incelme şeklinde kalite kaybı
  • Koku olması

Saçlı Deri Seboreik Dermatitin Sebepleri; Sebebi net olarak ortaya konamamıştır, aşırı yağlanma ve cildin çok hızlı yenilenmesi şeklinde açıklanır ama bunarlın gerçek sebebi kesin bilinmemektedir. Genel inanış mallsezia furfur adlı mantar hastalığına bağlı olarak geliştiği yönündedir.

Saçlı Deri Seboreik Dermatit Tedavisi; Sebebi çok net olmadığı için tedavisi de net değildir. Genellikle kortizonlu solusyonlar kullanılır. Ancak mantar olma ihtimali yüksek olduğu için bununda tedavisi gerekir. Bu mSaçlı deriye kortizonlu krem yada solusyonlar kullanılması şikayetlerin hızla düzelmesini sağlar ama kronik bir hastalık olduğu için yeniden ortaya çıkar ve kortizonu yeniden kullanmak gerekir. Kortizonlu ürünlerin yoğun kullanılması hem ciltte sorunlara sebep olabilir hemde saçı dökebileceği yönünde bilgiler vardır.antara en etkili madde climbazol dür. Climbazol içeren şampuanlar kullanılmalıdır. Genellikle tek başına yeterli olabilmektedir ancak sorun ileri düzeylerdeyse climbazollü şampuana ek olarak ilaç ta kullanmak gerekir.

Mantar tedavisinde çok sayıda bilimsel çalışma yapılmış TTO ile birlikte bitkisel kortizon meyan kökü extractı içeren solusyon kullanılması halinde hem mantar tedavi edilmiş olur hem de kortizon etkisi elde edilirken yan etkisi yaşanmamış olur. İlacın kullanımı şikayetlere göre ayarlanmalıdır. Saç egzeması hayati önemi olmayan ama bezdirici bir hastalıktır, doğru tedavi hastanın yaşam kalitesini çok arttırır.

Saçta Aşırı Yağlanma; Akla senorik dermatit olabileceğini getirir ancak her yağlanma bu teşhisin konmasına neden olmaz çünkü egzama olmadan da yağ salgısında artış olabilir. Bu durumda yağlanmaya yönelik şampuanlar yeterli olabilir ek olarak ilaç kullanmak gerekmez.

Kortizon Saçı Döker mi? Bu sorunun cevabı hem evettir hem de hayırdır. Şöyle ki önerilen doz ve sürede kullanılırsa dökmesi beklenmez ama süre uzatılırsa veya çok sık kullanılırsa dökebilir. Kortizonlu ürünler (losyon, solüsyon, krem vs) 5-6 günden daha uzun süre veya günde iki defadan daha sık kullanılırsa kullanıldığı alanda deride incelme yapar. saç köklerinin rahat beslenebilmesi için deri kalınlığının belli bir yükseklikte olması gerekir, deri çok incelirse kökleri besleyemez ve ölür. Bu da kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için ya klasik kimyasal kortizon yerine bitkisel kaynaklı (meyan kökünden özel şartlarda elde edilir) kortizon kullanılmalı ya da şikayetler devam etse bile tedaviye 5-6 günde bir bir hafta ara verilmelidir.

Share

Bu haber 19 Temmuz 2013 tarihinde tarafından Sağlıklı Saçlar kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


kambing