Saçta seboreik egzama

Aslında sorun yine bir tür cilt sorunudur yani kafa derisinin bir tür döküntülü cilt hastalığıdır yani sorun deridedir saçta değil.Kafa derisi saçın altında kalsa da diğer vücut alanları gibi cilt hastalıkları olan bir bölgedir,daha yağlı olması sebebiyle yağ kaynaklı hastalıklar daha sık görülür.Saçlı deri egzaması da denir,genel olarak egzama olarak değerlendirilebilir ama aşırı kepek olması seboreik dermatit teşhisi koydurur.

Şu bulgular görülür

*Pul gibi kepekler dökülmesi

*Islaklı hissi

*Kızarıklık

*Kaşıntı

*Derinin pürüzlü hal alması

Saçlı deri seboreik dermatitin sebepleri

Sebebi net olarak ortaya konamamıştır,aşırı yağlanma ve cildin çok hızlı yenilenmesi olarak açıklanır ama bunarlın gerçek sebebi kesin bilinmemektedir.Genel inanış mallsezia furfur adlı mantar hastalığına bağlı olarak geliştiği yönündedir.

Tedavi

Sebebi çok net olmadığı için tedavisi de net değildir.Genellikle kortizonlu solusyonlar kullanılır.Ancak mantar olma ihtimali yüksek olduğu için bununda tedavisi gerekir.

Saçlı deriye kortizonlu krem yada solusyonlar kullanılması şikayetlerin hızla düzelmesini sağlar ama kronik bir hastalık olduğu için yeniden ortaya çıkar ve kortizonu yeniden kullanmak gerekir.Kortizonlu ürünlerin yoğun kullanılması hem ciltte sorunlara sebep olabilir hemde saçı dökebileceği yönünde bilgiler vardır.

Mantar tedavisinde çok sayıda bilimsel çalışma yapılmış TTO ile birlikte bitkisel kortizon olarak kabul edilen meyan kökü extractı içeren solusyon kullanılması halinde hem mantar tedavi edilmiş olur hem de kortizon etkisi elde edilirken yan etkisi yaşanmamış olur.İlacın kullanımı şikayetlere göre ayarlanmalıdır.Saç egzeması hayati önemi olmayan ama bezdirici bir hastalıktır,doğru tedavi hastanın yaşam kalitesini çok arttırır.

saçta seboreik egzama resimleri

Bu haber 19 Temmuz 2013 tarihinde tarafından Sağlıklı Saçlar kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


kalkun