Sebebi bilinmeyen dökülme (DUPA)

Dökülmelerin sebebi genellikle belirlenebilir,en sık dökülme sebebi %95 ile aileseldir bunun yanında anemi,guatr, hamilelik, doğum gibi sebepler de vardır.Çok az sayıda da sebebi tespit edilemeyen saç dökülmeleri görülür.Bu sebebi bilinmeyen dökülmeye Diffuz Un Patterned Allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir. Türkçe ye; sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir. Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir, sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön, üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır. DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinste de görülmektedir.
DUPA da dökülme sebebi zamana yayılmış olduğu için uzun sürede ortaya çıkar, saç tüyleşerek dökülür. Kalite kaybı ense kısmında da vardır.Kafadan yaygın kayıp vardır ama sakal, kaş, bıyık gibi alanlarda dökülme olmaz.
DUPA nın sebepleri
Aslında net sebebi bilinememektedir ama Kansızlık, guatr, bağ dokusu hastalıkları, hormonal hastalıklar, şiddetli duygusal sorunlar, yoğun stres, yoğun diyet uygulamaları olabileceği de düşünülür.
Sebebi bilinmeyen saç dökülmesinde tedavi ;
Bu gurup döklmelerde aç ekimi asla önerilmez çünkü enseden alınıp dökülme alanına ekilen saçlar da zamanla döküleceğinden yapılacak ekim boşa gitmiş olur. Ancak sakal ve göğüs kılları etkilenmediği için sakal ve göğüs kısımlarından kök alınarak ekim yapılabilir. Bu durumda kökler dengeli dağıtılmalıdır.
Tedavide tespit edilebiliyorsa sebebin (guatr, kansızlık, diğer hormonal bozukluklar, diyet, stres gibi) tedavi edilmesi şeklinde olmalıdır.Buna ek olarak dökülmeyi önleyici ilaçlar ve saç vitamini olarak bilinen ve saçta en etkili vitamin olan B7 vitamini günde 10 mg başlanmalı içinde B7 vitamini (biotin) bulunduran şampuana geçilmelidir.Biotin yerine saçın yapım maddeleri de içeren xpecia benzeri ilaçlar da kullanılabilir.

dupa saç dökülmesi
dupa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018