En iyi saç ilacı

Tüketiciyi yönlendirmemek için ilaçlarla ilgili verilen bilgiler mümkün olduğunca marka ile değil aktif maddenin adıyla yazılmıştır. Araştırıp sonuçta kendiniz karar vermelisiniz. Dünyada en fazla ilaç ve destekleyici ürün sanırım dökülme sorunu için üretilmektedir ve sayıları bini bulmaktadır ama ne yazık ki etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış madde sayısı oldukça azdır, bunun dışındakiler beklentileri karşılamaktan çok uzaktır. Saç dökülmesi sorununun yaygın olması da büyük bir pazar oluşturmaktadır. Pazarın büyüklüğü uyanıkların  iştahını kabartmaktadır buna bağlı olarak hiçbir işe yaramayan yüzlerce ürün eczanelerin raflarını doldurmakta hatta bazen vur kaç taktiğiyle abartılı internet reklamlarıyla internet siteleri doldurulmaktadır.

En İyi Saç İlacı

Saç ilacı dendiğinde tabiî ki saç dökülmesi tedavisinde kullanılan ilaçlar akla gelir, ancak saçlı deri sorunlarından yağlı egzama (seboreik dermatit) kepek (dandruf) gibi sorunlar da çok yaygındır ve ilaçlarla tedavi edilebilir. Dökülmeyi önlemeye yönelik dünnyada 3 hammadde vardır.

Procapil
Saç dökülmesi tedavisine özel geliştirilmiş bir hammaddedir.Minoxidil gibi kök beslenmesini arttırıp kökü uyarırken bölgesel olarak DHT yi bloke ederek finasteridinde etkisini gösterir bu sayede başarısı ikisinin toplamına yakındır.Bölgesel kullanıldığı için hormonlar ve cinsellik üzerine yan etki yapmaz. Kadınlar için % 2 v erkekler için % 3 lük formlar şeklinde üretilmektedir. Piyasada farklı şekillerde abartılı oranlarda yada içinde ne kadar procapil olduğu belli olmayan ürünler vardır üretici ve satış kanalları güvenilir ürünler alınmalıdır.

Minoxidil
İlk üretimi yüksek tansiyon hapı şeklindedir ama kıllanma şeklinde yan etkisi görülünce hap toplatılmı ve saç dökülmesi tedavisinde de kullanımı başlamıştır.Kadınlar için % 2 erkekler için % 5 lik formları vardır. Piyasada rogain, rogan, kirkland adlı spreyler olarak satılır. Satın alınırken üretici ve satış kanallarının güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Rogain üçlü spreyi 180 TL ye alabildiğiniz gibi 6 TL ye de alabiliyorsunuz yine benzer şekilde aynı maddeyi içeren minoxil spreyin satış fiyatı 72 TL iken 32 TL ye satan yerler de vardır bu fiyat farkı şüphe uyandırmaktadır.

Finasterid
Prostat büyümesi tedavisi için üretilmiştir kullanıcılarında saç çıktığı gözlenince daha düşük dozda dökülme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır,cinsellik üzerinde ciddi yan etkileri sebebiyle kullanımı sınırlı kalmaktadır. Menopoz yaşındaki kadınlar dışında doğurgan yaşta kadınlarda asla kullanılmamalıdır. Piyasada propecia (1 mg) ve proscar (5 mg) diye tabletler olarak satılmaktadır. Minoxidille birlikte kullanımı önerilmektedir birlikte kullanımı halinde başarı daha yüksektir. Benzer ürün dutasterid adlı madde de vardır.

en etkili saç ilacı

Doğru tedaviyle bu mümkünmü 🙂

Şampuan seçimi
Saç dökülmesini durdurduğu söylenen şampuanların dökülme üzerinde etkili olma ihtimali yok diyecek kadar azdır,doğrusu dökülmeye yönelik ürün kullanmaktır illa sadece şampuan kullanılacaksa bu durumda saw palmetto,  biotin ve provitamin B5 içeren şampuanlar tercih edilebilir.

Formülasyon tabletler
Formülasyon şeklinde yani saça etkili bir çok maddenin bir tablette bir araya getirildiği haplar da vardır.Bölgesel ürün kullanmak istemeyen insanlar için iyi bir seçenektir.Doğru ürün seçimiyle saç dökülmesi konusunda başarılı sonuçlar almak mümkündür.Bu gurubun en çok bilinenleri xpecia tablet, shen min tablet, pantogar (yeni adı pan plus) kapsül ,telovium kapsül, perfectil tablettir.İçerikleri incelendiğinde gerek içerik çeşitliliği gerekse maddelerin miktarı açısından xpecia tablet öne çıkmaktadır, özellikle dökülmeye etkili saw palmetto en etkili düzeylerde etkilenmiştir bunun yanı sıra keratin ve L sistin en yüksek düzeyde xpecia tablettedir. Bunlardan sadece xpecia ve shenmin, Panplus ve Priorin tabletlerin tek formu vardır diğerleri unisex olarak üretilir, doğal olarak etkinliği de özgün olmayacaktır.

Farklı Saç Dökülmeleri;

Menopoza bağlı saç dökülmesi
Menopoz döneminde kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun azalmasına bağlıdır,en ideal tedavisi östrojen eksikliğinin giderilmesidir bunun yanı sıra saç besleyici maddeler, saç kalitesini artıran vitaminler ve mineraller içeren ürün kullanımıdır.Menopoz dönemi saç dökülmelerinin tedavisi için geliştirilen menopecia tablet tüm bu içerikler açısından zengin bir ilaçtır ve sınıfındaki tek üründür.Özellikle bitkisel östrojen isoflavon diğer menopoz şikayetlerinin düzelmesine de katkı sağlar.

DUPA (sebebi bulunamayan dökülme)
Tüm kafadan yaygın dökülme vardır,sebebi bilinmediği için tedavisi de genellikle mümkün değildir.Bölgesel kullanılan procapil ve minoxidil kullanılabilir ancak uygulama zorluğu ve düşük başarısı sebebiyle pek önerilmez.Ağızdan çoklu madde içeren tabletler (xpecia, panplus, procerin vs) denenebilir ancak bunlar da çok yüz güldürücü olmamaktadır.

Saçkıran
Çok özel bir dökülme şekli olduğundan ayrı başlık altında incelenecektir, bu konuda en etkiili madde SADBE ( Squarik asit Di Butil Ester) dir. Türkiyede satışa hazır formu yoktur ancak eczanelere yaptırılabilir. Bu yazının yayınından sonra Türkiye’de de üretimi başlamıştır ve eczanelerde satılmaktadır. Benzer şekilde yani sorunun ana sebebini ortadan kaldıran bir diğer madde DPCP (di phen ci piron) sadece eczanelerde yapılarak satılmaktadır, hazır şekli yoktur.

Tedaviye başlamadan önce saç ilaçları konusunda piyasadaki tüm saç ürünlerinin ayrıntılı incelemesinin yapıldığı ve tüketiciyi aldatılmaktan koruyacak geniş bilimsel bilgilerle doldurulmuş www.sacilaclari.com sitesine bakmanızı öneririm

Tüm bunlara rağmen saç dökülmesi tedavisinin % 100 tedavisi mümkün değildir ancak doğru kombinasyonla % 90-95 ihtimalle dökülme durdurulup tüyleşmiş saçların kalitesini arttırmak mümkündür.

Yağlı Egzama İçin En İyi İlaç
Hastaların % 60 kadarında mantar olduğu için en etkili mantar ilacı climbazol içeren şampuan kullanılmalıdır. Yağlı egzama çok şiddetliyse ek olarak dermotto losyon gibi bitkisel kortizon içeren ilaçlar tercih edilmelidir yoksa kortizonların yan etkileri daha ciddi sorun yaratabilir.

Aşırı Kepek İçin En İyi Şampuan
Hafif kepek çok yaygındır ve sıradan kepek şampuanlarıyla düzelir ancak ciddi olanlarda yine mantar olma ihtimali çok yüksek olduğu için climbazol içeren şampuanlardan biri kullanılmalıdır.

Saç İlacı Kombinleri
Onlarca ilaçtan yüzlerce kombin oluşturulabilir. Benim yazdığım kombin iki idi ve ikisinden de iyi geri dönüşler gördüm. Ayrıntılı istatistik tutmadım ama her iki kombinin birbirine yakın sonuç verdiğini gördüm.
Her ikisi yakın olan iki kombin
1- Hairforte Sprey + Xpecia Tablet
2- Minoxil + Finasterid

İkinci kombinde önerdiğim kişilerde önemsenmeyecek düzeylerde cinsel sorunlar görmem sebebiyle genellikle 2. tercih olarak reçete ediyorum.

37 Comments

Add a Comment
 1. Sayın hocam bende beş senedir artarak devam eden saç dökülmesi var artık o hale geldi ki iyice seyrekleşti ve aniden saç tellerim inceldi. Kendimi bildim bileli anemi var düzeltemiyorum. Üç sene önce yağlı egzama teşhisi konmuştu ve konazol kullandım uzun bir süre(3 sene kadar) ama geçmedi. Ense kökümde yara oluştu arada çok kaşınıyor. Sağ ve sol taraftan saçlarımda açılma oluştu bu sene ama saçlarım genel olarak seyrek sizce genetik bir sorun olabilir mi ne yapmalıyım. Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hem anemi hemde seboreik dermatit saç dökülmesine neden olur.her ikisinide tedavi etmelisiniz.saçınızı desteklemek için xpecia tablet başlayabilirsiniz.aneminiz ağızdan tedavi ile düzelmiyorsa parenteral yollarla alınan ilaçlarla tedavi edilmeli

 2. Hocam saçınızı destekleyecek ürün demissiniz medohbiotin kullanabilirmiyim bu marka güvenilirmi?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  biotin içeren ürünler kullanabilirsiniz

 3. Hocam merhaba saçlarım aşırı dökülüyordu doktora gittim demir eksikliği varmış devit ampul yazdı kullanıyorum birde panplus tablet yazdı pahalı olduğu için almadım panplus tableti almalımıyım ya da ne önerebilirsiniz ?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  anemide kansızlık tedavisinin yanısıra saçınızı destekleyecek üründe kullanmanız saç kalitenizin kısa sürede artmasını sağlar

 4. xpecia tablet ile perfectil ayni zamanda kullanilabilirmi.. Kullanilmaz ise genetik dokulme icin hangisini onerirsiniz..
  Op.Dr.Atilla Kaya
  xpecia tablet kullanmanızı öneririm.içeriği daha zengin ve yeterli

 5. Hocam 19 yaşındayım yanlardan saçlarım seyrelmeye başladı sakallarım var ama tam olarak çıkmadı daha eger 1 mg finasterid kullansam sakallarımın çıkmasına engel olur mu
  Op.Dr.Atilla Kaya
  bu grup ürünler doktor kontrolünde alınmalı

 6. Oncelikle selamun aleyküm
  Hocam ben 19 yaşındayım saçlarımin ön ve orta kısmında seyreklikler oluşmaya başladı genel olarak xpecia hap ve sprey öneriyorsunuz hanqisini kullanmaliyim ve son olarak diyelim ki uzun bi süre kullandım
  Yan etkisini gorurmuyüm yan etkisi war midir
  Simdiden Tşk ederim
  Op.Dr.Atilla Kaya
  allerji dışında yan etkisi görülmez

 7. Hocam merhaba, 25 yaşındayım. Bende saç dökülmesi var. Saçım cansız ve ince telli. Bunun için check-up bile yaptırdım. Demir eksikliği çıkmıştı ve bunun için ilaç almaya başlamıştım. Fakat hiçbir gelişme olmadı. Saçım yine aynı şekilde dökülmeye devam ediyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Çevremde Panplus gibi ilaçlar öneriliyor ama hangisi benim için doğru olur bilemedim. Hangisi benim için doğru bir ilaç olur yardımcı olursanız sevinirim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  kansızlık düzelmeden dökülme durmaz ve beraberinde saçınınızı destekleyici ürün kullanmalıısnız

 8. sayın hocam sabırla her soruyu cevapladığınız için kendi adıma çok teşekkür ederim
  saç ektireli 2 hafta oldu ne zaman vucut geliştirme haraketlerine başlamamı önerirsiniz birde bende priorin kullanıyorum priorini bırakıp xpecia tablete mi geçsem kusura bakmayın cahilliğime verin sabah 1 adet priorin içsem akşamda 1 adet xpecia tablet sıkıntı olur mu ?
  Op Dr Atilla Kaya
  olmaz spora başlayabilirsin.xpecia ve priorinde kullanabilirsin

 9. saç ekimi yaptıralı 3 hafta oldu sayın hocam priorin tablet kullanıyorum aynı anda xpecia tabletde kullansam sakıncası olur mu? Bu aşamada önerebileceğiniz sprey var mı şimdiden teşekkür ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  pr,orin bitince xpecia kullanmanızı öneririm

 10. Hocam merhaba benim şaçlarım iki senedir seyrelmeye başladı mezotarapi tedavisi oluyorum ayda bir birde perfectil tablet mi içeyim yoksa xpeciamı sizce hangisi daha yararlı olabilir şampuan olaraktan Vichy kullanıyorum
  Op Dr Atilla Kaya
  xpecia alabilirsin

 11. Hocam xpecia tablet mi yoksa perfectil tablet mi hangisini kullanma mı önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  içerik zengin ve yeterli miktarda içerdiği için xpecia tablet

 12. hocam kolay gelsin,2 ay kadar minoxil kullandım ve saçım birazcık kendine geldi kullanmayı bıraktım ve çıkanların geneli dökülmeye ve saçlarım aşırı derecede seylekleşmeye başladı ,elimi saçıma atmaya korkuyorum doktora gittim b12 ve çinko verdi birde konazol isimli şampuan verdi.bi işe yaramadı, minoxile devam mı edeyim yoksa,xpecia tablet ve hair forte sprey mi kullanayım bilgilendirirseniz sevinirim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genetik tip dökülmen olduğu için saçının varolmasını istediğin sürece ilaç kullanmak zorundasın.minoxidil yada hairforte yanında xpecia tablet kullanabilirsin

 13. http://www.eniyisacekimi.com/ bu site sizmi ait acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır değil

 14. Hocam d vitamini demir eksikliğim var. Ayrıca erkek tipi saç dökülmem var. D vitamini demir biotin pharmaton vitamin ve minoxil %5 kullanıyorum. Evzacı saw palmetto önerdi aldım ama kullanmadım. Saw palmetto kullanmamın bir sakıncası olur mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullandıklarınız yeterli.

 15. Hocam xpecia tableti kullanırken multivitamin kullanırsam bir sıkıntı olur mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  olmaz

 16. Merhaba op dr Atilla kaya beyefendi 18 eylül 2015
  benimde saçlarım 15 seneye kadar vardı.
  Ancak stresten mi nedendir yavaş yavaş dökülmeye başladı.
  ancak kafamda kollardaki tüylere benzer kıllar kafamda da mevcut ancak onlar kulak yanındaki saçlarım gibi uzamıyorlar. saç ekimi pahalı ve eskisi gibi uzayacağını garanti vermiyorlar kimileri de sözde hallederiz diyor ama güvenmiyorum.
  2015 dünyasında kafa derisinin altında uyuyan kıl köklerini uyandıracak bir sihirli serum veya bir hap üretilmedi mi? yoksa kimi uyanıklar 5000 liraya saç mezoterapi denen yöntemle acaip söz veriyorlar . Mezoterapi para tuzağı mı ?
  saçlarıma yeniden kavuşmak imkansız mı hocam ? cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum
  fakir hüso
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Eskisi gibi saçlar akvuşmak hayal ama doğru ilaçlarla ciddi kalite artışı ve sıklaşma sağlayabilirsiniz. Mezoterapinin modası geçti onun yerine yeni para tuzağı PRP çıktı son dönemde onunda işe yaramadığı anlaşılınca daha yeni bir tuzak kuruldu gariban kellere yeni tuzağın adı saç aşısı 🙂

 17. Hocam minoxil ve xpecia tablet kullanıyorum ama dökülmem durmadı başka bir sorun olabilir mi ? Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullanma süreciniz önemli.ilk 2 ay kadar dökülme normal.genetik tip dökülmede 3.aydan itibaren değişimi görmeye başlarsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018