En iyi saç ilacı

Tüketiciyi yönlendirmemek için ilaçlarla ilgili verilen bilgiler mümkün olduğunca marka ile değil aktif maddenin adıyla yazılmıştır. Araştırıp sonuçta kendiniz karar vermelisiniz. Dünyada en fazla ilaç ve destekleyici ürün sanırım dökülme sorunu için üretilmektedir ve sayıları bini bulmaktadır ama ne yazık ki etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış madde sayısı oldukça azdır, bunun dışındakiler beklentileri karşılamaktan çok uzaktır. Saç dökülmesi sorununun yaygın olması da büyük bir pazar oluşturmaktadır. Pazarın büyüklüğü uyanıkların  iştahını kabartmaktadır buna bağlı olarak hiçbir işe yaramayan yüzlerce ürün eczanelerin raflarını doldurmakta hatta bazen vur kaç taktiğiyle abartılı internet reklamlarıyla internet siteleri doldurulmaktadır.

En İyi Saç İlacı

Saç ilacı dendiğinde tabiî ki saç dökülmesi tedavisinde kullanılan ilaçlar akla gelir, ancak saçlı deri sorunlarından yağlı egzama (seboreik dermatit) kepek (dandruf) gibi sorunlar da çok yaygındır ve ilaçlarla tedavi edilebilir. Dökülmeyi önlemeye yönelik dünnyada 3 hammadde vardır.

Procapil
Saç dökülmesi tedavisine özel geliştirilmiş bir hammaddedir.Minoxidil gibi kök beslenmesini arttırıp kökü uyarırken bölgesel olarak DHT yi bloke ederek finasteridinde etkisini gösterir bu sayede başarısı ikisinin toplamına yakındır.Bölgesel kullanıldığı için hormonlar ve cinsellik üzerine yan etki yapmaz. Kadınlar için % 2 v erkekler için % 3 lük formlar şeklinde üretilmektedir. Piyasada farklı şekillerde abartılı oranlarda yada içinde ne kadar procapil olduğu belli olmayan ürünler vardır üretici ve satış kanalları güvenilir ürünler alınmalıdır.

Minoxidil
İlk üretimi yüksek tansiyon hapı şeklindedir ama kıllanma şeklinde yan etkisi görülünce hap toplatılmı ve saç dökülmesi tedavisinde de kullanımı başlamıştır.Kadınlar için % 2 erkekler için % 5 lik formları vardır. Piyasada rogain, rogan, kirkland adlı spreyler olarak satılır. Satın alınırken üretici ve satış kanallarının güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Rogain üçlü spreyi 180 TL ye alabildiğiniz gibi 6 TL ye de alabiliyorsunuz yine benzer şekilde aynı maddeyi içeren minoxil spreyin satış fiyatı 72 TL iken 32 TL ye satan yerler de vardır bu fiyat farkı şüphe uyandırmaktadır.

Finasterid
Prostat büyümesi tedavisi için üretilmiştir kullanıcılarında saç çıktığı gözlenince daha düşük dozda dökülme tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır,cinsellik üzerinde ciddi yan etkileri sebebiyle kullanımı sınırlı kalmaktadır. Menopoz yaşındaki kadınlar dışında doğurgan yaşta kadınlarda asla kullanılmamalıdır. Piyasada propecia (1 mg) ve proscar (5 mg) diye tabletler olarak satılmaktadır. Minoxidille birlikte kullanımı önerilmektedir birlikte kullanımı halinde başarı daha yüksektir. Benzer ürün dutasterid adlı madde de vardır.

en etkili saç ilacı

Doğru tedaviyle bu mümkünmü 🙂

Şampuan seçimi
Saç dökülmesini durdurduğu söylenen şampuanların dökülme üzerinde etkili olma ihtimali yok diyecek kadar azdır,doğrusu dökülmeye yönelik ürün kullanmaktır illa sadece şampuan kullanılacaksa bu durumda saw palmetto,  biotin ve provitamin B5 içeren şampuanlar tercih edilebilir.

Formülasyon tabletler
Formülasyon şeklinde yani saça etkili bir çok maddenin bir tablette bir araya getirildiği haplar da vardır.Bölgesel ürün kullanmak istemeyen insanlar için iyi bir seçenektir.Doğru ürün seçimiyle saç dökülmesi konusunda başarılı sonuçlar almak mümkündür.Bu gurubun en çok bilinenleri xpecia tablet, shen min tablet, pantogar (yeni adı pan plus) kapsül ,telovium kapsül, perfectil tablettir.İçerikleri incelendiğinde gerek içerik çeşitliliği gerekse maddelerin miktarı açısından xpecia tablet öne çıkmaktadır, özellikle dökülmeye etkili saw palmetto en etkili düzeylerde etkilenmiştir bunun yanı sıra keratin ve L sistin en yüksek düzeyde xpecia tablettedir. Bunlardan sadece xpecia ve shenmin, Panplus ve Priorin tabletlerin tek formu vardır diğerleri unisex olarak üretilir, doğal olarak etkinliği de özgün olmayacaktır.

Farklı Saç Dökülmeleri;

Menopoza bağlı saç dökülmesi
Menopoz döneminde kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun azalmasına bağlıdır,en ideal tedavisi östrojen eksikliğinin giderilmesidir bunun yanı sıra saç besleyici maddeler, saç kalitesini artıran vitaminler ve mineraller içeren ürün kullanımıdır.Menopoz dönemi saç dökülmelerinin tedavisi için geliştirilen menopecia tablet tüm bu içerikler açısından zengin bir ilaçtır ve sınıfındaki tek üründür.Özellikle bitkisel östrojen isoflavon diğer menopoz şikayetlerinin düzelmesine de katkı sağlar.

DUPA (sebebi bulunamayan dökülme)
Tüm kafadan yaygın dökülme vardır,sebebi bilinmediği için tedavisi de genellikle mümkün değildir.Bölgesel kullanılan procapil ve minoxidil kullanılabilir ancak uygulama zorluğu ve düşük başarısı sebebiyle pek önerilmez.Ağızdan çoklu madde içeren tabletler (xpecia, panplus, procerin vs) denenebilir ancak bunlar da çok yüz güldürücü olmamaktadır.

Saçkıran
Çok özel bir dökülme şekli olduğundan ayrı başlık altında incelenecektir, bu konuda en etkiili madde SADBE ( Squarik asit Di Butil Ester) dir. Türkiyede satışa hazır formu yoktur ancak eczanelere yaptırılabilir. Bu yazının yayınından sonra Türkiye’de de üretimi başlamıştır ve eczanelerde satılmaktadır. Benzer şekilde yani sorunun ana sebebini ortadan kaldıran bir diğer madde DPCP (di phen ci piron) sadece eczanelerde yapılarak satılmaktadır, hazır şekli yoktur.

Tedaviye başlamadan önce saç ilaçları konusunda piyasadaki tüm saç ürünlerinin ayrıntılı incelemesinin yapıldığı ve tüketiciyi aldatılmaktan koruyacak geniş bilimsel bilgilerle doldurulmuş www.sacilaclari.com sitesine bakmanızı öneririm

Tüm bunlara rağmen saç dökülmesi tedavisinin % 100 tedavisi mümkün değildir ancak doğru kombinasyonla % 90-95 ihtimalle dökülme durdurulup tüyleşmiş saçların kalitesini arttırmak mümkündür.

Yağlı Egzama İçin En İyi İlaç
Hastaların % 60 kadarında mantar olduğu için en etkili mantar ilacı climbazol içeren şampuan kullanılmalıdır. Yağlı egzama çok şiddetliyse ek olarak dermotto losyon gibi bitkisel kortizon içeren ilaçlar tercih edilmelidir yoksa kortizonların yan etkileri daha ciddi sorun yaratabilir.

Aşırı Kepek İçin En İyi Şampuan
Hafif kepek çok yaygındır ve sıradan kepek şampuanlarıyla düzelir ancak ciddi olanlarda yine mantar olma ihtimali çok yüksek olduğu için climbazol içeren şampuanlardan biri kullanılmalıdır.

Saç İlacı Kombinleri
Onlarca ilaçtan yüzlerce kombin oluşturulabilir. Benim yazdığım kombin iki idi ve ikisinden de iyi geri dönüşler gördüm. Ayrıntılı istatistik tutmadım ama her iki kombinin birbirine yakın sonuç verdiğini gördüm.
Her ikisi yakın olan iki kombin
1- Hairforte Sprey + Xpecia Tablet
2- Minoxil + Finasterid

İkinci kombinde önerdiğim kişilerde önemsenmeyecek düzeylerde cinsel sorunlar görmem sebebiyle genellikle 2. tercih olarak reçete ediyorum.

50 Comments

Add a Comment
 1. Hocam merhaba 24 yaşındayım saç ektirdim 2 hafta önce minoxil sprey mi yoksa hair forte mi kullansam karar veremedim ekim sonrası sizce hangisi daha iyi olur yada dönüşümlü kullanabilirmiyim

  1. Hairfort sprey, içeriği zengin olduğu için kullanmanız daha iyi olur.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Hocam merhaba.

  Öncelikle hayırlı günler dilerim. hocam perfectil tablet ve zeytinyağlı sabun saç için iyimidir hocam.

  1. Içeriğine bakarak karar verebilirsin. Yeterlimi, bilimsel mi…. Sabun kullanımı ben pek önermiyorum çünkü ne kadar durulansa da saçlı deriden rahat temizlenmiyor, mutlaka bir tabaka bırakıyor.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Doktor erkek tipi saç dökülmesi için Hairforte sprey ile minoxil birde xpecıa tablet önerdi bu ilaçların hepsini kullanmam doğru olur mu?
  Op. Dr. Atilla kaya
  Minoxili kullanmanıza gerek yok. Hairforte un içeriği yeterince zengin, xpecia tablet ile birlikte kullanabilirsiniz.

 4. Saclarim.eskiden.uzardi.simdi 3 ayda 5 cm.anca.oluyor.neden.acaba
  Op.Dr.Atilla Kaya
  saçı oluştuablet başlayabilirsinsaçı oluşturan vitaminler,mineral ve diğer elementler eksik olabilir.xpecia tablet başlayabilirsin

  1. Hocam.hemen hemen .1.bucuk.aydir.kullaniom.kalinlasti.sacim.ama.doktora. gitmstim.bi.zamanlar.dediki.ilerleyen.zamanda yanlardan.acilir.dedi.genetik.dedi bunu.onleye.bilirmiyiz.dokulmemesi.icin.hair forte ve xpecia kullaniom
   Op.Dr.Atilla Kaya
   hairforte sprey ve xpecia tablet düzenli kullanmaya devam etmeniz halinde saç dökülmenizi önler

 5. hocam merhaba eczanede yaptırdığım testte saç gözeneklerimin tıkalı olduğu söylendi. Xpecia tabete başladım. Sorunumu çözebilir mi

  1. xpecia saç kalitenizi arttırır ama gözenekler için seboderm şampuaan kullanabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. hayır sorun olmaz,kullanabilirsiniz.
  Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018