Saç ekimi sonrası kaşıntı

Ekim yapılan bölgedeki kaşınma bazen hastayı bezdirecek düzeylerde olabilmektedir.Gerek köklerin alındığı yerde gerekse ekimin yapıldığı yerde binlerce delik şeklinde küçük yaralanma olur.Bütün yaralanmalarda olduğu gibi deliklerin açıldığı yerde çok sayıda doku reaksiyonu olur.Genel olarak iyileşme reaksiyonu denen bu doku reaksiyonu ilk 2-3 hafta yoğun sonra giderek azalan değişiklikler olur.Halk arasında da kaşınmanın yara iyileşmesinden kaynaklandığına inanılır ve bu doğrudur.

Ekim yapılan bölgedeki doku değişiklikleri

*Kılcal damarların genişlemesi

*İyileşmeyi sağlayan faktörlerinin artması

*Mikroplara karşı savunma hücrelerinin çoğalması

*Ödem (şişlik).

Bunlar devam ederken ekim yerinde daha fazla olmak üzere alım ve ekim yerinde çeşitli düzeyde kaşıntı olur,bazen kişiyi bezdirecek düzeylere çıkabilir.Kaşıntının şiddeti ekim tekniği ile yakından ilgilidir,ensede motor kullanarak kök alınması elle kök alımına kıyasla çok daha fazla kaşıntı yapar çünkü motorla alım dokuya daha fazla travma yapar.Ekim işleminin yapılma şeklide ekim yerindeki kaşıntı miktarını etkiler;kanal açılarak yapılan ekimde kanallar kesici aletle 2-2.5 mm lik kesikler şeklinde yapılır,kanallar kesilerek değil de iğne ile açılırsa delikler cildi kesmeden 0.7 mm şeklide açılır doğal olarak yaralanma şiddeti ve kaşıntı çok daha az olur.

Neredeyse ekim yapılan her vakada kaşıntı olur ancak çok değişik düzeylerdedir.Ekim yaptıran kişi köklere zarar vereceğim korkusuyla istediği gibi kaşıyamaz ve huzursuz olur.

Saç ekimi sonrası kaşıntı tedavisi ayrı bir konu olarak ele alınmıştır.

saç ekiminden sonra neden kaşıntı olur

https://www.canisler.com/sac-ekimi/

Share

Bu haber 20 Haziran 2013 tarihinde tarafından Saç Dökülmesi Çözümü kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve Yorum yapılmamış

Yorum yapılmamış


Yorum yapın


siput