Zehirli guatr saç dökülmesi

Boyun bölgesinde şişlik olarak karşımıza çıkan guatr hastalığı deyince tiroid bezinin hastalığı anlaşılır. Guatra bağlı saç değişiklikleri iki farklı şekildedir. Hormon değerleri düşükse hipotiroidi denir ve burada olan hastalığa telogen effluvium denir. Tedavisinde hormon düzeylerini normale getirmek yeterli olmaktadır. Bunun tedavisi ayrı bir konudur.
Guatr hormonlarının yüksek olmasına ise zehirli guatr (toxik) denir. Burada bulgular daha farklıdır. Kökten dökülme yoktur.
Zehirli guatr hastalığında saç değişiklikleri;
Kırılma
Saçlarda incelme
Parlaklığını kaybetme
Uçlarda çatallaşma
Çabuk kırılma
Kalitesizleşme
Uzama hızında yavaşlama
Dayanıklığının azalması
Diğer klinik bulgular daha çok metabolizma hızının artışına bağlıdır;
Aşırı terleme
Sıcağa dayanamama
Kilo kaybı
İştah artışı
Yerinde duramama
Çok yorulma
Ciltte incelme
Zehirli guatr saç dökülmesi tedavisi
Öncelikle asıl hastalığı tedavisi planlanır. Yüksek olan hormon düzeyi ilaçlarla düşürülür. Hormon değerleri normale gelene kadar dökülme önleyici xpecia tablet benzeri zengin içerikli ilaçlar kullanılır. Asıl hastalığın tedavisi tam bittikten sonra 6 ay kadar devam edilmelidir çünkü zehirlilik bulguları yeniden ortaya çıkabilir ve ameliyatla tedavi gerekebilir.
Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.
zehirli guatr saç dökülmesi

1 Comment

Add a Comment
  1. Hocamm iyi günler 17 yasindan beri saclarim dökülüyor suan yasim 20 ve giderek daha cogaldi dokulmeler kapali alanlarda duramiyorum sıkıliyorum direk terliyorum bazen cok sinirli oluyorum kaşlarimda bile dokulme var acaba bunun nedeni nedir
    Dr Atilla Kaya
    genel ise dökülmeniz,kan değerlerinize bakılmalı:anemi,hormonal vb sorunlar olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018