Saç ekimi sonrası kullanılması gereken ilaçlar

Ekim yapılan bölgede genellikle tüyleşmiş kıllar da olur,ekim sonrası ürün kullanımı bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak daha iyibir sonuç elde edilmesini sağlar.O kadar eziyet çekip, para ve zaman harcayıp yaptırdığınız saç ekiminden daha mutlu olmak için yapılan girişimi desteklemelisiniz.Saç ekimi yapıldıktan sonra şu sebeplerle ilaçlar kullanılmalıdır.

-Ekim yerinde önceden var olanların dökülmesini engeller.

-Ekim yerinde önceden var olan kılların kalitesini arttırır.

-Şok dökülme miktarını azaltır.

-Şok dökülmeden sonra geri çıkışı hızlandırır.

-Ekilen köklerden daha kaliteli saç çıkmasını sağlar.

-Alım yerindeki tüyleşmiş saçların kalitesini artırarak seyrek ekimi kamufle eder.

Bu amaçlarla şu ürünleri kullanabilirsiniz;

Alınabilecek haplar (sadece biri alınmalıdır)

Biotin (Vitamin H ve B7 vitamini):

Dökülmeye etkisi olmaz daha çok kalite üzerine etkilidir.Güvenilir her firmanın ürünü alınıp kullanılabilir seçimde daha ekonomik olan ürün tercih edilebilir bunun dışında kalitenin birbirine yakın olması beklenebilir.Günlük 10 mg biotin almak şok dökülme oranını azaltır,çıkacak saçların daha erken çıkmasını sağlar,gerek çıkacak gerekse var olan saçların kalitesini artırarak saçların daha dolgun görünmesini sağlar.

Karma tabletler;

Keratin,L-Sistin,çinko,biotin,B5 vitamini,saw palmetto gibi saç kalitesi ve saç dökülmesi, üzerine etkili formüllü tabletler (xpecia tablet gibi) çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

Finasterid (propecia,dilaprost,proscar):

DHT oluşumunu engelleyerek ekim alanında tüyleşmiş kılların kalitesini artırır,yine ekim alanında var olan saçların dökülmesini engellemek için önerilir ancak yan etkileri iyi araştırıldıktan sonra başlanmalıdır.

Sprey olarak kullanılabilecekler (bunlardan sadece biri yeterlidir)

Hairforte sprey

Saçlı deri kanlanmasını artırarak ekilen saçların daha iyi beslenmesini sağlar ama asıl etkisi tüyleşmiş saçların canlanamsını sağlayarak saç ekiminden çok daha iyi sonuç alınmasını sağlar ve ekilmeden önce var olan saçların dökülmesini durdurur.Tüylerde kalite artışı ve dökülmenin durması procapil denen maddenin minoxidil gibi saç kökünü uyarmasına ve kökü finasteride benzer şekilde DHT nin tahrip edici etkisinden korumasına bağlıdır.

HGF Sprey

Saç ekimi yapılan alan cildinde damarları genişleterek kanlanmasını artırdığı için köklerin daha iyi oksijen almasına yardımcı olur bu sayede ekilen köklerin daha iyi tutunmasını sağlar ve şok dökülme oranını azaltır ekilenlere bu olumlu etkisi yanında yine kanlanma artışı ve DHT yi bloke etmesi sayesinde ve ekim yapılan alanda önceden var olan tüyleşmiş kıllarda kalite artışı sağlar ve dökülmeyi durdurur.

Ekim alanında tüyleşmiş kıllar varsa HGF sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun çok daha iyi olmasını sağlar.

Rogain (spectral,regain vs) Sprey

Ekim yapılan alandaki ve diğer alanlardaki tüyleşmiş kılları canlandırması için önerilir.Ekim alanındaki tüyleşmiş kıllar varsa rogain sprey bu tüyleşmiş kılların kalitesini artırarak ekimden alınacak sonucun daha iyi olmasını sağlar.Rogainin tek eksiği DHT nin saç dökücü etkisinden koruma sağlamamasıdır.

Şampuanlar;

Kafaya uygulanıp 2 dakika sonra yıkandığı için şampuanlardan çok beklenti olmamalıdır ancak tercih edilecekse biotinli,saw palmettolu veya LSSRE içeren şampuanlar düşünülebilir.

Diğerleri

Aspirin:

Ekim sonrası kanı sulandırmak için öneren klinikler vardır ama kullanımı çok yaygın değildir,bilimsel olarak ekilen saçlara faydası yada zararı olması beklenmez.

Bepantol

FUT yöntemi yapan kliniklerin rutin önerdiği saç temizliği öncesi yumuşatma amaçlı kullanılır. FUE yi FUT gibi yapanların hala devam ettiği ama kanal açmadan FUE yapanların asla kullanma gereği duymadığı bir üründür. Ekilen saça hiçbir yararı yoktur.Ekim alanına sürülen bepanthol 2 sorun yapabilir birincisi ürünü tekrar temizlemek uğraştırıcıdır ve bu uğraş köklere carar verebilir,ikincisi bepanthol yeterince temizlenmezse ekim alanında enfeksiyona neden olabilir.Temizlikte sadece şampuan kullanımı yeterlidir.

https://www.canisler.com/sac-ekimi/

1 Comment

Add a Comment
  1. hocam merhabalar. ben 10 gün önce saç ektirdim yaşım 27. saç ekimi sonrası hangi ilacı kullanmak daha faydalıdır?
    Op.Dr.Atilla KAYA
    günlük 10 mg B7 vitamini tabletinden günde 1 tane 6 ay kullanın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018