Saç Nasıl Gür Çıkar

Her iki cinste de görülen seyreklik erkeklerde kadınlara kıyasla daha sıktır ancak kadınlarda daha az rastlanır ama  daha rahatsız edici bir sorundur. Seyreklik büyük oranda çözülebilir bir sorundur. Gürleştirme denildiğinde genellikle belirli alandaki sayıyı artırmak olarak algılanır ancak kalite kaybetmişlerin kalitesini artırmak ta gürleşme gibi algılanır. Seyreklik iki türlü olabilir;

Doğuştan saçlar seyrektir

Sonradan dökülme ile saçlar seyrekleşmiştir.

Doğuştan Seyrek Saç; Doğuştan seyreklik varsa bunun sayısal olarak artırmak mümkün değildir aynı ağızdaki dişlerin sayısı artırılmayacağı gibi kafadaki saç sayısı da artırılamaz. Yani insan doğduğunda gelecekte ne kadar saçı olacağı bellidir ve sayısal olarak değiştirilemez.

Dökülmeyele Saç Serelmesi; Burada temel sorun kök kaybıdır. Sebebi % 95 ihtimalle hormonal olmakla birlikte çok sayıda sebep olabilmektedir. Özellikle hormonal dökülmede yıllarca devam eden ve giderek artan kalite kaybı ile seyrelme olur ve tedavi edilmezse tam kellikle sonuçlanır.

saçı gürleştirmek içinSaç Nasıl Gür Çıkar? Sorun doğuştansa sayı artırılamaz ama var olan saçların kalitesini artırarak daha gür bir görünüm elde edilebilir. Bu amaçla yani kalite artışı için 10 mg lık B7 vitamini tabletlerinden günde bir tane alınması yeterli olabilir, ek olarak keratin içeren tablet kullanılması etkiyi daha da artıracaktır. Reklamlarda duyacağınız “yeni saç oluşumu” sağlar gibi laflara itibar etmeyiniz, tamamen gerçek dışıdır.

Sonradan saç dökülmesi sonucu olan seyreklikte iki beklenti dökülmenin durdurulması ve tüyleşmiş saçların kalitesinin artırılması şeklinde olmalıdır. Kısa süre önce dökülmüşlerin önemli bir kısmı geri kazanılabilir ancak uzun süre önce dökülmüşlerde kökler öldüğü için saçların geri çıkışı mümkün olmaz. Bu şekilde seyrelme için kullanılacak ürün hem dökülmeyi engellemeli hem kalite artışı sağlamalıdır.

Bu amaçla 2 gurup ürün kullanılabilir;

Bölgesel ürünler, procapil içeren spreylerden birinin cinsiyete göre % 3 veya % 2 olanı veya minoxidil içeren spreylerden  % 2 veya % 5 olanlardan biri kullanılabilir. Procapil içeren Hairforte sprey procapile ek olarak içerdiği diğer maddeler sayesinde bölgesel olarak DHT oluşumunu engellediği için uzun vadede etkisini kaybetmez. Minoxidil ile birlikte propecia gibi DHT yi engelleyen ilaç kullanılmazsa zamanla etkisi azalır ve biter.

Bölgesel ilaçlara ek olarak xpecia tablet veya benzeri içerisinde dökülmeyi önleyici ve saç kalitesini artırıcı maddeler bulunan ilaçlar kullanılabilir. Bu tarzda dökülmeyle seyrelme durumunda yukarıdaki ilaçlarla % 95 oranında saçla gürleşme elde edilir ve dökülme durur. Seyrelme tedavisi 6-8 ay sonra bitirilebilirken dökülmeden kaynaklanan seyreklik için sürekli tedavi gerekir.

Saç seyrelmeniz doğum, stres, ilaç kullanımı gibi sebeplerle ise 3-6 ay ilaç kullanımı yeterli olur ancak erkek tipi dökülmeniz varsa kısa süre kullanıp geri bırakacaksanız tedaviye hiç başlamamanız daha akıllıca bir yaklaşım olur.

Menopozda saç Seyrelmesi; Büyük oranda hormonların dengesindeki değişimden kaynaklanır, yumurtalıkların ürettiği östrojen azalır, testosteron azalmadığı için denge östrojen aleyhine bozulur ve bu bozulma kalite kaybına neden olur. Diğer taraftan yaşın ilerlemesi de hücre yenilenmesinin yavaşlamasına neden olur. Hücre yenilenmesinin yavaşlaması saçlarda sorun yaşatır. Menopoz dönemi saç sorunları için üretilen Türkiye’deki tek ilaç Menopecia tablettir ve sonuçları yüz güldürücüdür.

67 Comments

Add a Comment
 1. hocam yaşım 17 ve kardeşimin yaşı 14 seyrek saclarımız yardım edermisniz hocam veya hastaneyemi başvuralım

  1. Evet öncelikle bir deematologa görünün, Neden tespit edilsin.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhaba benim saçlarım seyrek yaşım 30 yardımcı olursanız sevinirim doktor bey ne yapmamız lazım

  1. Seyrek saçlarda saçın kalınlığı artırılarak daha gür görünmesi sağlanabilir. Xpecia tablet ve biotin 5 mglık tablet kullanın 3 ay süreyle değişim farkederseniz devam edin. Yapılabilecek başka birşey yok.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam 2011 yılında sacim yan kismlari aniden doküldü. Her test yapıldı strese bağlı olabilir dendi. Ama derim kizardi verilen losyonlar etkili olmadi. Seboderm ve dermotto losyon kullandim. Duzeldi ve eskisi kadar gür olmasada saclarimin dokulmesi durdu. Ancak kalitesi cok dustu ve 9 senede her senede dokulme koparak olmaya basladi. Sac diplerim yogun aciklik yok (yanlari daha ince) ancak uzarken kolarak dokuluyor. Ne kullansam ise yaramadi. Testlerimde de bariz birsey çikmadı. Sosyal hayatimi cok etkiliyor. Sacim var ama omuzuma gelen kismi çop gibi hissetiriyor. Dibi gur ancak 10 cm sonra 100 tel 3 tele dusuyor kopuyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

  1. .Koparak dökülme için HP biotin 10mglık tablet kullanın, koparak dökülmeyi önlediği gibi cildinizi de koruyacaktır. Biotinin yanısıra 18 yaşından büyük iseniz Xpecia tablet de başlayın, içeriğinde saç için gerekli her tür vitamin, mineral, protein ve diğer yapı taşları var.daha kalıcı ve daha kısa sürede saçlarınız istediğiniz forma ulaşır. Asla saç dökülmesine yönelik süreçleri kullanmayın, egzamanızı tekrar azdırabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Genetik dökülme tedavisi için hairforte sprey ve Xpecia tablet kullanmanızı öneririm. Eğer arka tepe bölgesinde yeterli cevap alamazsanız tekrar yazın, tedavinize ek yapmak gerekebilir.genetik dökülme tedavisi sabır ve düzenli ilaç kullanmayı gerektirir.
  Öp. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018