Saç Nasıl Gür Çıkar

Her iki cinste de görülen seyreklik erkeklerde kadınlara kıyasla daha sıktır ancak kadınlarda daha az rastlanır ama  daha rahatsız edici bir sorundur. Seyreklik büyük oranda çözülebilir bir sorundur. Gürleştirme denildiğinde genellikle belirli alandaki sayıyı artırmak olarak algılanır ancak kalite kaybetmişlerin kalitesini artırmak ta gürleşme gibi algılanır. Seyreklik iki türlü olabilir;

Doğuştan saçlar seyrektir

Sonradan dökülme ile saçlar seyrekleşmiştir.

Doğuştan Seyrek Saç; Doğuştan seyreklik varsa bunun sayısal olarak artırmak mümkün değildir aynı ağızdaki dişlerin sayısı artırılmayacağı gibi kafadaki saç sayısı da artırılamaz. Yani insan doğduğunda gelecekte ne kadar saçı olacağı bellidir ve sayısal olarak değiştirilemez.

Dökülmeyele Saç Serelmesi; Burada temel sorun kök kaybıdır. Sebebi % 95 ihtimalle hormonal olmakla birlikte çok sayıda sebep olabilmektedir. Özellikle hormonal dökülmede yıllarca devam eden ve giderek artan kalite kaybı ile seyrelme olur ve tedavi edilmezse tam kellikle sonuçlanır.

saçı gürleştirmek içinSaç Nasıl Gür Çıkar? Sorun doğuştansa sayı artırılamaz ama var olan saçların kalitesini artırarak daha gür bir görünüm elde edilebilir. Bu amaçla yani kalite artışı için 10 mg lık B7 vitamini tabletlerinden günde bir tane alınması yeterli olabilir, ek olarak keratin içeren tablet kullanılması etkiyi daha da artıracaktır. Reklamlarda duyacağınız “yeni saç oluşumu” sağlar gibi laflara itibar etmeyiniz, tamamen gerçek dışıdır.

Sonradan saç dökülmesi sonucu olan seyreklikte iki beklenti dökülmenin durdurulması ve tüyleşmiş saçların kalitesinin artırılması şeklinde olmalıdır. Kısa süre önce dökülmüşlerin önemli bir kısmı geri kazanılabilir ancak uzun süre önce dökülmüşlerde kökler öldüğü için saçların geri çıkışı mümkün olmaz. Bu şekilde seyrelme için kullanılacak ürün hem dökülmeyi engellemeli hem kalite artışı sağlamalıdır.

Bu amaçla 2 gurup ürün kullanılabilir;

Bölgesel ürünler, procapil içeren spreylerden birinin cinsiyete göre % 3 veya % 2 olanı veya minoxidil içeren spreylerden  % 2 veya % 5 olanlardan biri kullanılabilir. Procapil içeren Hairforte sprey procapile ek olarak içerdiği diğer maddeler sayesinde bölgesel olarak DHT oluşumunu engellediği için uzun vadede etkisini kaybetmez. Minoxidil ile birlikte propecia gibi DHT yi engelleyen ilaç kullanılmazsa zamanla etkisi azalır ve biter.

Bölgesel ilaçlara ek olarak xpecia tablet veya benzeri içerisinde dökülmeyi önleyici ve saç kalitesini artırıcı maddeler bulunan ilaçlar kullanılabilir. Bu tarzda dökülmeyle seyrelme durumunda yukarıdaki ilaçlarla % 95 oranında saçla gürleşme elde edilir ve dökülme durur. Seyrelme tedavisi 6-8 ay sonra bitirilebilirken dökülmeden kaynaklanan seyreklik için sürekli tedavi gerekir.

Saç seyrelmeniz doğum, stres, ilaç kullanımı gibi sebeplerle ise 3-6 ay ilaç kullanımı yeterli olur ancak erkek tipi dökülmeniz varsa kısa süre kullanıp geri bırakacaksanız tedaviye hiç başlamamanız daha akıllıca bir yaklaşım olur.

Menopozda saç Seyrelmesi; Büyük oranda hormonların dengesindeki değişimden kaynaklanır, yumurtalıkların ürettiği östrojen azalır, testosteron azalmadığı için denge östrojen aleyhine bozulur ve bu bozulma kalite kaybına neden olur. Diğer taraftan yaşın ilerlemesi de hücre yenilenmesinin yavaşlamasına neden olur. Hücre yenilenmesinin yavaşlaması saçlarda sorun yaşatır. Menopoz dönemi saç sorunları için üretilen Türkiye’deki tek ilaç Menopecia tablettir ve sonuçları yüz güldürücüdür.

59 Comments

Add a Comment
 1. SELAMUN ALEYKUM HOCAM 26 YASINDAYIM 1 SENE ONCESINE KADAR SACLARIM COK GUR IDI UZUN SAC BIRAKTIM 6 7 AY UZUN SACIM OLDU DOKULMEYE BASLADI SONEA KISA SAC KEATIRDIM YANLARDAN ACILMISTI SIMDIDE KAZITTIM FAKAT YENI CIKAN SACLARA BAKTIGIMDA UST BOLGE ALINDAN ARKAYA KADAR COK SEYRELMIS yan taraflar kalin ve gür fakat üst bolge cok ince ve seyrek NE YAPMAMI ONERIRSINIZ ACABA ?

  1. Saçlarınızı kaybetmek istemiyorsanız ürün başlamalısınız çünkü genetik dökülke başlamış. Hairforte sprey ve xpecia tablet başlayabilirsiniz. Düzenli kullanın.

 2. Hocam iyi günler öncelikle corana günlerinde temizlik babında ilk defa saçımı 1numaraya vurdum fakat tepe kısmında yoğun seyrelmeler gördüm bu beni çok rahatsız etti bariz belli oluyor araştırıyorum fakat bir sonuç elde edemedim ne yapmamı önerirsiniz

  1. Erkek tipi dökülme, hairforte sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz. Saçınızı kısa kestiğimiz için uygulamanız da kolay olur.ve ürün kaybı olmaz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam merhabalar 20 yaşındayim öncelikler roza hastalığım mevcut ve sürekli stres yaşayan birisiydjm. Onun dışında saçlarıma com dikkat eder hergun yıkayıp fön cekerdim. 5-6 yıldır fön makinesini düzenli olarak kullaniyodum. Ve artık saçlarımın yanlarine ve üstleri seyrelmis bayağı ıslakken çok belli oluyo. Ne onerirsininz. Biotin şampuan hakkına ne düşünüyorsunuz bu arada teşekkürler simdiden

  1. Saçınızın yanları ve üstlerinin açılmış olması fön makinesine bağlı olmaktan çok genetik dökülmenin başlamış olabileceğini düşündürüyor. Aynı zamanda saç ve saçlı deriye fazla sıcak uygulama saçların kalite kaybederek kalıcı olarak dökülmesine neden olabilir. Her iki türlü de olsa tek şansınız ilaç kullanmak , sıcak ve kimyasallardan uzak durmak.
   Tedavi için Xperia tablet ve hairforte sprey kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. Hocam merhaba ben 23 yaşındayım ve polikistik over hastasıyım son iki yıldır da düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanıyorum. Saçlarım ince telli ve her zaman saç dökülmem vardı. Doğum kontrol hapı kullanmaya başladığımdan beri saç dökülmem çok azalmıştı ama birkaç aydır saç dökülmem arttı ve kafamın üst kısımlarının iyice açıldığını farkettim. Yaklaşık bir yıl önceki kan testlerimde tiroidlerim sınırda çıkmıştı ve şeker hastalığına yatkınlığım var. Malumunuz şu an doktora gidemiyoruz. Saç dökülmemi azaltmak ve seyrekleşmeyi gidermek için ne önerirsiniz?

  1. Merhaba,
   PCOS erkek tipi dökülmeye neden olur. Bunu önlemek için Xpecia tablet günde iki adet ve hairforte sprey günde iki defa uygulamaların ve sprey saçlı deride Maximum eminim için en az dört saat kalmalı. Troid ve şeker hastalığı olanlar aynı zamanda biotin tablet kullanmalı. Bunun içinde HP biotin 10 mglık tablet günde bir adet almalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 5. merhabalar hocam. eşim 35 yaşında başının ön taraftaki saçları gözle görülür şekilde seyreldi. ne yapmamızı önerirsiniz.

  1. Saçlı derinin ön tarafındaki kılların incelemesi ve dökülmesi erkek tipi dökülmesin. Bu sıklıkla yumurtalıkların PCOS hastalığında olur. Bir üst yaptırın ve tedavi başlasın. Saçı içinde Xpecia tablet günde iki tane ve HP biotin 10mglık tablet ve hairforte sprey başlamasını öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Merhaba hocam ben polikistik över hastasıyım 25 yaşındayım saçlarım bu ay çok fazla dökülüyor ve ön koşunları üst koşunları çok seyrekleşti bu bende çok stres yapıyor ve vücutta tüylenmelerimde var yani terslik var eskiden doğum kontrol hapı kullanıodum yan etkilerinden dolayı bıraktım bana acil yardımcı olurmusunuz psikolojim alt üst oldu gidebileceğim bir doktor da yok yardım istiyorum sizden şimdiden teşekkürler

  1. Xpecia tablet ve hairforte sprey başlayabilirsin. Gebelik xüşündüğün zaman 3 ay önce bırakmalısın. Bu arada polikistik över içinde tedavi almalısın.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 7. hocam merhabalar 16 17 yaş aralığındayım saçlarım hep seyrek idi şu an da öyle bu durum benı kaygılandırıyor onca düşünecek şey varken birde bu biraz can sıkıcı oluyor acaba gelecekte bir takım sorunlar ile karşılaşmamak için ne gibi önlemler almalıyım daha gür saçlar için ne gibi şeylere baş vurmalıyım teşekkürler

  1. Kansızlık, troid fonksiyonlarında düzensizlik var mı baktır. Biotin 5mg tablet başla.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 8. Hocam iyi günler. Ben 22 yaşındayım yaklaşık 4-5 sene uzun saç kullandım ama geçen sene ağustos aylarında stresli bir dönem geçirdim ve saçlarım tutam tutam dökülmeye başladı ve seyrekleşti. bundan dolayı saçlarımı kazıttım ve o zamandan beri kısa kullanıyorum. Ancak saçlarıma gerekli bakımı yapıp. Saç kökleri ölmediyse eğer bakım yapıp tekrar uzatmak istiyorum. Şu an olağandışı bir dökülme yok. Ben her ihtimale karşı dökülme sorununu engellemeyi engellemek için kerastese adlı şampuanı kullanmaya başlıyacağım. Ayrıca eğer saç köklerim hala canlıysa tekrar çıkmaları için ne yapabilirim. Nasıl bir bakım yapabilirim? Şimdiden çok teşekkürler hocam

  1. Saç dökülmesi hangi bölgeden idi, Tüm saçlı deriden mi yoksa tepe bölgesinden mi? Her ikisinde yaklaşım farklı olacağı için ayrıntı yazmalısınız.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 9. Hocam Merhaba ben 23 yaşındayım ve son bi kaç aydır saçlarımın ön bölgesinin seyreldiğini farkettim. Vigo denen saç kurutma makinesi ile saçlarımın önlerini kıvırcık yapmaya çalışıyordum ve sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum ayrıca ense kısmında da saçkıran olduğunu fark ettim. 3 adet benek şeklinde saçımın arka tarafında dökülmeler var. Sizce ne yapabilirim hocam? Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Saçınız yeterince güçlü olsa böyle bir uygulamadan pek etkilenmez ama saç sağlığı birtakım nedenlerle bozulmuşsa her tür uygulamadan etkilenebilir. Sizde sanırım genetik dökülme başlamış olabilir. Arka bölümdeki boşluklar saçkıran nedeniyle oluşmuştur. Bunun tedavisi için Sadbe losyon ve HP 10mg Biotin tablet kullanmalısınız.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 10. Simdilik sadece Biotin tablete başlayın, günlük 10 mg kullanın, 18 yaşından sonra tedavinizi tekrar düzenlemek gerekir.
  Op. Dr. Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018