Saç Nasıl Gür Çıkar

Her iki cinste de görülen seyreklik erkeklerde kadınlara kıyasla daha sıktır ancak kadınlarda daha az rastlanır ama  daha rahatsız edici bir sorundur. Seyreklik büyük oranda çözülebilir bir sorundur. Gürleştirme denildiğinde genellikle belirli alandaki sayıyı artırmak olarak algılanır ancak kalite kaybetmişlerin kalitesini artırmak ta gürleşme gibi algılanır. Seyreklik iki türlü olabilir;

Doğuştan saçlar seyrektir

Sonradan dökülme ile saçlar seyrekleşmiştir.

Doğuştan Seyrek Saç; Doğuştan seyreklik varsa bunun sayısal olarak artırmak mümkün değildir aynı ağızdaki dişlerin sayısı artırılmayacağı gibi kafadaki saç sayısı da artırılamaz. Yani insan doğduğunda gelecekte ne kadar saçı olacağı bellidir ve sayısal olarak değiştirilemez.

Dökülmeyele Saç Serelmesi; Burada temel sorun kök kaybıdır. Sebebi % 95 ihtimalle hormonal olmakla birlikte çok sayıda sebep olabilmektedir. Özellikle hormonal dökülmede yıllarca devam eden ve giderek artan kalite kaybı ile seyrelme olur ve tedavi edilmezse tam kellikle sonuçlanır.

saçı gürleştirmek içinSaç Nasıl Gür Çıkar? Sorun doğuştansa sayı artırılamaz ama var olan saçların kalitesini artırarak daha gür bir görünüm elde edilebilir. Bu amaçla yani kalite artışı için 10 mg lık B7 vitamini tabletlerinden günde bir tane alınması yeterli olabilir, ek olarak keratin içeren tablet kullanılması etkiyi daha da artıracaktır. Reklamlarda duyacağınız “yeni saç oluşumu” sağlar gibi laflara itibar etmeyiniz, tamamen gerçek dışıdır.

Sonradan saç dökülmesi sonucu olan seyreklikte iki beklenti dökülmenin durdurulması ve tüyleşmiş saçların kalitesinin artırılması şeklinde olmalıdır. Kısa süre önce dökülmüşlerin önemli bir kısmı geri kazanılabilir ancak uzun süre önce dökülmüşlerde kökler öldüğü için saçların geri çıkışı mümkün olmaz. Bu şekilde seyrelme için kullanılacak ürün hem dökülmeyi engellemeli hem kalite artışı sağlamalıdır.

Bu amaçla 2 gurup ürün kullanılabilir;

Bölgesel ürünler, procapil içeren spreylerden birinin cinsiyete göre % 3 veya % 2 olanı veya minoxidil içeren spreylerden  % 2 veya % 5 olanlardan biri kullanılabilir. Procapil içeren Hairforte sprey procapile ek olarak içerdiği diğer maddeler sayesinde bölgesel olarak DHT oluşumunu engellediği için uzun vadede etkisini kaybetmez. Minoxidil ile birlikte propecia gibi DHT yi engelleyen ilaç kullanılmazsa zamanla etkisi azalır ve biter.

Bölgesel ilaçlara ek olarak xpecia tablet veya benzeri içerisinde dökülmeyi önleyici ve saç kalitesini artırıcı maddeler bulunan ilaçlar kullanılabilir. Bu tarzda dökülmeyle seyrelme durumunda yukarıdaki ilaçlarla % 95 oranında saçla gürleşme elde edilir ve dökülme durur. Seyrelme tedavisi 6-8 ay sonra bitirilebilirken dökülmeden kaynaklanan seyreklik için sürekli tedavi gerekir.

Saç seyrelmeniz doğum, stres, ilaç kullanımı gibi sebeplerle ise 3-6 ay ilaç kullanımı yeterli olur ancak erkek tipi dökülmeniz varsa kısa süre kullanıp geri bırakacaksanız tedaviye hiç başlamamanız daha akıllıca bir yaklaşım olur.

Menopozda saç Seyrelmesi; Büyük oranda hormonların dengesindeki değişimden kaynaklanır, yumurtalıkların ürettiği östrojen azalır, testosteron azalmadığı için denge östrojen aleyhine bozulur ve bu bozulma kalite kaybına neden olur. Diğer taraftan yaşın ilerlemesi de hücre yenilenmesinin yavaşlamasına neden olur. Hücre yenilenmesinin yavaşlaması saçlarda sorun yaşatır. Menopoz dönemi saç sorunları için üretilen Türkiye’deki tek ilaç Menopecia tablettir ve sonuçları yüz güldürücüdür.

33 Comments

Add a Comment
 1. MERHABA KOLAY GELSİN BENIM SAÇLARIM İNCE TELLİ VE SEYREKLİK VAR NE YAPMAM LAZIM ZEYTİN YAĞI VE YUMURTA SARISI İYİLİŞTİRİRMİ ?

  1. Doğuştan seyrek ise yapabileceğiniz tek şey saç tellerinizin kalınlaşmasını sağlayacak tedavi almanız, saç miktarını değişmez ama teller kalılaşırsa saçınızdaha volumlu görünür. Bunun için xpecia tablet kullanabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Merhabalar hocam 29 yasındayım saclarım son 1 yılda %15 beyazladı ve öncesinde seyrelmisti.Sac cizgim yıllardır aynı ama seyrelme oldu sadece,gürlestirmek adına ne yapabilirim.Almanyada yasiyorum bu arada

  1. Beyazlaşma biotin 5mg günlük kullanırsanız yavaşlar. Seyretme içinde xpecia tablet başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 3. Hocam merhaba. Benim saçım lise döneminde başlamak üzere dökülmeye bağlı seyreldi. Genel bir seyrelme var; ancak ön bölgede biraz daha farkedilir durumda. Şu an 31 yaşındayım. Ne kullanmamı önerirsiniz?

  1. ön tarafta seyretme daha fazla genetik dökülmesin var demektir. Xpecia tablet ve hairforte sprey başlayabilirsiniz.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 4. hocam merhaba.bioplas ince telli saçlar için olanı alsam hacmine bir faydası olur mu.iyi günler

  1. HP biotin tablet 10 mg kullanmanızı öneririm,hem hacminin hem kalınlığının artmasını sağlayacaktır.
   Op. Dr. Atilla Kaya

 5. Hocam 22 yaşındayım. Saçlarım ince telli ve önü doğuştan seyrek,cansız ve hacimsiz
  Acaba Hp Biotin 10 mg kullansam faydasını görürmüyüm?

  1. Xpecia tablet başlaman daha iyi olur. 6 ay günde 2 tablet kullanmanız öneririm.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 6. Merhaba ben tesettürlü olduğum için çok fazla saç kaybım oldu. Saçlarım çok cansız ve aralarda kelleşme var. Gözle hemen farkedilicek düzeyde. Saçlarda yaralarda çıkmaya başladı. İlk başlarda havasızlıktan dolayı dikkate almadım ama artık korkutuyor beni sizce ne yapmalıyım

  1. gecikmeden dermatologa görünün
   Op.Dr.Atilla Kaya

 7. Hocam benim sacım son 5 ay dır önlerden hafif dökülme oldu şuan sacımın önleri hafif belli oluyor daha yaşım 19 ön tarafı nasıl gürleştirebilirim çinko hapı ve haırforte sprey kullanıyorum faydası olurmu yada sizin tavsiye edeceğiniz birşey varmı
  Op.Dr.Atilla Kaya
  hairforte spreye devam edin,çinko yerinede xpecia tablet başlayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saça Dair Herşey © 2018