Erkek tipi dökülme

Erkek tipi dökülme en sık görülen dökülme şeklidir,kadınlardaki dökülmelerin % 50 sini, erkeklerdeki dökülmelerin % 95 ini bu tip dökülme oluşturur.Yine sebebi net bir şekilde belirlenmiş tek dökülme tipidir

Erkek tipi saç dökülmesi bir çok isimle anılmaktadır;

-Ailesel saç dökülmesi

 -Irsi dökülme

-AGA

-Genetik dökülme

-Andro genetik dökülme

-Hormonal dökülme.

Tüm bu isimler aynı tip saç dökülmesini tarif eder.

Erkek tipi saç dökülmeleri sebebi net belirlendiği için en yüksek tedavi başarısı da yine bu gurup dökülmelerdedir.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılmamış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA) dır. Foliküllerde androjenlerin indüklediği bir minyatürleşme vardır Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak sentroparietal ve/veya frontotemporal bölgedeki kıllar progresif olarak kısa, pigmentsiz, ince vellüs kıllara dönüşür. AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür. Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.. Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.Bu tip dökülmede tedavi devamlılık gerektirir yani tedavi kesilirse 4-8 ay sonra dökülme yeniden başlar.

Adınların yarısında görülebilen erkek tipi saç dökülmesi tedavisi erkeklerde kullanılan ilaçlarla yapılır ancak hamilelik döneminde kesinlikle tedavi erkeklerdeki gibi yapılmamalıdır.

erkek tipi saç dökülmesi

https://www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html

Share

Bu haber 14 Ocak 2014 tarihinde tarafından Saç Dökülmesi Çözümü kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve 9 Yorum yapılmış

Erkek tipi dökülme için 9 yorum yapılmış


Dilek
06 Kasım 2017

Slm hocam.Saclarim cok incetelli dokulme problemiyasiyorum.tahlil yaptirdiD vitamini
B12 Geksikcikti.insulin direncimdevar onun icin seker hapi verdidoktor.bir dermatologa gitmedim. Arkadasim banana pan plus icmemi %5lik sac serumu minoxcil dokulme icinde dokulme durdurucu sampan avalon biotin sampan onerdi henuz almadim.hocam siz ne oneririsiniz Acala simdiden tesekkur ederim.
Dr.Atilla Kaya
procapil içeren hairforte sprey ve xpecia tablet başlamanı öneririm.

Veli
04 Ocak 2017

Allah razı olsun hocam çok çok teşekkür ederim.

Veli
01 Ocak 2017

Anladım hocam yani duyarlılığı olan yaşlılarda testesteron döküyor ve engellenemiyor,peki bahsettiğim durumda ne zaman seyrelme olacağını bilebilir miyiz hocam ?Yani bahsettiğim 20 yaşındaki genç örneğin 60 yaşına kadar düzenli tedavi görse o yaşta saçı seyrek mi olur? Yoksa bunu bilemez miyiz?Tekrardan teşekkürler hocam.
Op Dr atilla Kaya
ilaca alınan cevap kişiden kişiye çok değişir.ama yeterli sıklıkta olması beklenir

Veli
30 Aralık 2016

Hocam sitenizde gerçekten her şey var çok teşekkürler ama şunun cevabını bulamadım:AGA nedeniyle minyatürleşen saçın düzenli tedavi ile iyileştirildiğinde edildiğinde örneğin normalde 80 yaşına kadar yaşayacağına 70 yaşına kadar yaşama durumu olur mu?Olursa neye göre ve ne süreyle kısalır? Cok teşekkürler hocam.
Dr Atilla Kaya
öncelikle dökülmeden dht sorumludur.fakat yaşlılkta testesteron da etkiler ve saçların zayıflamasına ,dökülmesine neden olur

memoli
18 Aralık 2016

Sayın hocam, erkek tipi dökülme için bize bir mezoterapi formülü verebilir misiniz? Sizin gibi uzman bir doktordan bunun cevabını alırsam çok mutlu olurum.
Op Dr Atilla Kaya
mezoterapi önermem.çünkü genetik dökülmede düzenli hergün ilaç kullanmak gerekir

memoli
18 Aralık 2016

Sayın hocam, 1. si xpecia ve hairforte’un içeriğinde hormonlarla oynayan, faaliyetleri rafa kaldıran malzeme kullanılmış mıdır? 2. si saç mezoterapisi için tavsiye edebileceğiniz ürünler neler? Teşekkürler.
Op Dr Atilla Kaya
Saw palmettonun bu tür yan etkileri olmaz başka da bu yan etkileri yapacak bir madde yazmıyor
Çok değişik mezoterapi formülleri var

nuri
11 Ağustos 2016

Hocam yaklaşık 3-4 aydır ciddi seviyede saç dökülmem başladı . Bir dermatoloğa gittim . Kan tahlillerimi yaptırdım . Tahlillerde bir sorun yok dedi. Sende erkek tipi saç dökülmesi var gibi görünüyor dedi ve 2 adet ilaç tavsiye etti . Sabahları Propecia tablet ve Shen Min saç besleyici tablet , akşamları ise yine aynen Shen Min almamı söyledi . Bu şekilde 3 ay kullan dedi . Elbette doktorumun tavsiyesine uyarak bu tedaviyi sürdüreceğim ancak sizden de bir yorum almak istedim bu tedavi ile ilgili . Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum , iyi çalışmalar 🙂
Op Dr Atilla Kaya
genetik tip dökülme 3 ay ilaç kullanımı ile tedavi edilemez.hekiminiz bu konuda yeterli bilgiye sahip değil sanırım.genetik dökülmede sorumlu olan DHT hergün ömür boyu salgılanır.saç dökülmeni önlemek ve saçının varolmasını istiyorsan ,saçının varolmasını istediğn sürece kullanmalısın.ayrıca genetik dökülme de kullanılan ilaçlarla ilgili daha kapsamlı araştırma yapmalısın

ahmet
15 Temmuz 2015

Hocam 1 aydan fazladır hairforte spreyi düzenli kullanıyorum ama sürdüğüm bölge dökülüyor bu durum ne kadar daha devam eder? (Düzenli xpecia da kullanıyorum )
Op.Dr.Atilla KAYA
ilk 3 ay dönem değişikliği hızlı olur.daha sonra kalıcı ve sağlıklı saçlar gelir

pelinnn
13 Haziran 2014

mrb sevgilim Proscar + avodart alcakms alsa bi zararı olur mu yada nasıl etkileri olur sac için yardımcı olursanız sevinirim smdiden tskkrler…
Op.Dr.Atilla KAYA
ikisini birlikte alırsa artık kardeş kardeş gezersiniz 🙂 diğer faliyetler rafa kalkar


Yorum yapın


anjing