Şampuandaki zararlı maddeler

Şampuanlara çeşitli etkileri artırmak ve tüketicinin daha çok beğenmesi için bazı zararlı maddeler eklenmektedir.Bunların bir kısmı benzeri kimyasallardan daha ucuz olduğu için tercih edilmektedir.Örneğin sodyum lauret sülfat amonium lauret sülfattan daha ucuz olduğu için tercih edilebilir.
Sırdan şampuanlarda yaygın olarak kullanılan bu tür zararlı kimyasallar medikal şampuanlarda ve ucuza şampuan üretme çabasında olmayan kurumların ürettiği şampuanlarda kullanılmamaktadır.
Şampuanlardaki kimyasal maddeler ve zararları;
SLS ( Sodium Lauret Sulfate);
Kanser yapıcı etkileri olabileceği yönünde teoriler vardır bunun dışında,cildi tahriş edebilir,göze zarar verebilir ve allerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
SLES ( Sodium Lauryl Ether Sulfate);
SLS gibi kanser yapıcı etkileri olabileceği yönünde teoriler vardır bunun dışında,cildi tahriş edebilir,göze zarar verebilir ve allerjik reaksiyonlara sebep olabilir
Paraben;
Koruyucu özelliğe sahiptir şampuanın son tüketiciye kadar bozulmadan kalmasını sağlar.
Tuz;
Şampuanlarda kıvam artırmak yani jöle kıvamına getirmek için kullanılır,ciddi bir zararı olmamakla birlikte saçı sertleştirir,parlaklığını azaltır ve yıpranmaya sebep olur.
Boya;
Görsel alımlılığı artırmak için kullanılır ciddi zararları olmasa da hassas ciltlerde allerji benzeri şikayet yapabilir.
Koku (parfüm);
kullanıcının hoşuna gitmesi için çeşitli parfümler kullanılır bunların da ciddi bir zararı olmamakla birlikte kimyasal yapısı sebebiyle hassas ciltlerde kaşıntı ve alerji yapabilir.
şampuandaki hangi madde saça zarar verir

Share

Bu haber 29 Haziran 2013 tarihinde tarafından Sağlıklı Saçlar kategorisi altına yazılmış. defa okunmuş ve 1 Yorum yapılmış

Şampuandaki zararlı maddeler için 1 yorum yapılmış


samet
08 Kasım 2014

hocam,x bi şampuanın içeriği Ürün içeriğinde kullanılan aktifler
Copper Peptid
Çam Kabuğu Ekstresi
Fo-Ti
Saw Palmetto
Biotin
Şeftali Çekirdeği Ekstresi
Ginseng
Shea Butter
Kafein
Guarana
Sülfür
Isırgan Ekst.
Defne
At Kestanesi Ekstresi
Zeytin Yaprağı Ekstresi
Adaçayı Ekstresi
Yeşilçay Ekstresi
Okaliptüs
Kekik Ekstres
Ardıç Ekstre
Muira Puama
Biberiye Ekstr.
Sweet Almond
Triticum Vulgare
Burdock
Susam Ekstresi
Hibüsküs Ekst.
Love-in-A-Mist
Çöven Otu Eks.
Vitamin A
Vitamin B5
Vitamin E
Niacinamide
Allantoin
Çinko PCA
Magnezyum PCA
Manganez PCA
böyle içeriği nasıl hocam
Op.Dr.Atilla KAYA
içerik olarak iyi ama şunu bilmek lazım bir şampuanın içinde neler olduğunun önemi yok hangi maddeden ne yoğunlukta olduğu önemli. bu kadar maddeden etkili olabilecek dozda koyarsanız şampaun değil koyu bir çorba olur yada hiçbir etkisi olmayacak düzeyde konmuş olur. şöyle bir örnek vereyim 100 kibrit çöpüyle çiviye 100 defa vursanız çakamazsınız çünkü noktaya düşen ağırlık etisi yetersiz olur ama aynı çiviyi 1 tek çekiçle 3 defa vursanız çakabilirsiniz
umarım anlaşlır olmuştur


Yorum yapın


babi